Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Comportamentul de consum disperat al romanilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#37
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Eu am fost in seara asta la IKEA ca sa iau un covor. Nimic neobisnuit pana cand am ajuns la casa cu carutul plin de acareturi si cacaturi care sigur nu ne trebuie dar ii placeau lu nevasta-mea cum arata.

#38
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
De ce om vrea noi UE UE UE toată ziua, nu știu. Am putea face un referendum să devenim stat mebru SUA.

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPollux, on 23 noiembrie 2014 - 20:05, said:


ok, ma duc sa ma informez. Posted Image

Sau sa rontai?Posted Image .....

View PostBalamache, on 23 noiembrie 2014 - 20:41, said:

Eu am fost in seara asta la IKEA ca sa iau un covor. Nimic neobisnuit pana cand am ajuns la casa cu carutul plin de acareturi si cacaturi care sigur nu ne trebuie dar ii placeau lu nevasta-mea cum arata.

Dar covor, ai luat?

#40
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu vroiam sa-mi schimb laptopul, am asteptat Blk Ffrd si bine am facut, am prins unul cu 1000 lei reducere(de la 3500).

#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Post-Diana-, on 23 noiembrie 2014 - 19:56, said:

Ia da-ne tu exemplu, OC de natiune neindobitocita ai carei cetateni nu se inghesuie la reduceri de BF, oferte si promotii.
Multe societati neindobitocite inca de consumerismul capitalist.

Edited by OriginalCopy, 23 November 2014 - 20:51.


#42
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostOriginalCopy, on 23 noiembrie 2014 - 20:51, said:

Multe societati neindobitocite inca de consumerismul capitalist.

:)
Ai raspuns cu un non-raspuns.
Ti-am zis sa imi dai exemplu, nu sa filozofezi.

#43
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Eu cred ca fenomenul la care se refera TS este unul foarte normal.
Omul iese sa faca eventual un deal bun, sa cumpere un product la reducere.

Asta este in orice tara civilizata cel putin de doua ori pe an.
Si daca ai reprosezi romanului ca a iesit doar cu 1.000, pai afla ca a iesit cu un salariu mediu.
Nu am inteles, trebuie sa mergi cu valiza de bani sa-ti mobilezi toate casa?

Poate cineva a vrut sa cumpere numai un aspirator la pret de oferta. Care-i buba?

Edited by bluebyte, 23 November 2014 - 20:59.


#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Termenul care a fost omis este de "rahaturi inutile".
A fost la un moment dat undeva o promotie cu bormasini, de exemplu. Cineva a plecat cu 3 pentru ca "erau ieftine", nu pentru ca erau necesare.

Una este sa cumperi ceva necesar la promotie (chiar sa astepti/vanezi promotia) si alta este sa cumperi "orice" la promotie, doar pentru ca este mai ieftin si nu stii cand vei avea nevoie.

#45
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Pai de unde stii dumneata ca ala nu vrea sa faca afaceri cu bormasini ? Cumpara cate poate, incearca sa le vanda si spera sa scoata un ban. Nu-i o chestie specifica romanilor. Cam prin toata lumea exista baetzasi d-astia care cauta chilipiruri sperand sa le vanda cu un pret mai mare.

Edited by Val888, 23 November 2014 - 21:09.


#46
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdexterash, on 23 noiembrie 2014 - 21:02, said:

Cineva a plecat cu 3 pentru ca "erau ieftine", nu pentru ca erau necesare.
Asa se manifesta o societate indobitocita de consumerismul capitalist.

#47
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Nu. Asa se manifesta orice societate. Omu' simte nevoia instinctiva sa "investeasca". Unii stiu sa faca investitii bune, altii nu. Nici pe vremea lu' Ceasca nu era altfel.

#48
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostOriginalCopy, on 23 noiembrie 2014 - 21:06, said:

Asa se manifesta o societate indobitocita de consumerismul capitalist.
Da-mi voie sa te semi-contrazic: la noi nu are legatura cu partea de consum, ci cu faptul ca singurul "factor" luat in calcul la achizitie este "pretul initial". In general, alegerile se fac pe un singur considerent: pretul. Pe timpul comunismului nu aveai de unde alege, astfel incat lumea nu are format un model corect de achizitii.

View PostVal888, on 23 noiembrie 2014 - 21:06, said:

Pai de unde stii dumneata ca ala nu vrea sa faca afaceri cu bormasini ? Cumpara cate poate, incearca sa le vanda si spera sa scoata un ban. Nu-i o chestie specifica romanilor. Cam prin toata lumea exista baetzasi d-astia care cauta chilipiruri sperand sa le vanda cu un pret mai mare.
Bun bun, dar in cazul de fata este vorba despre cu totul alt tip de comportament, nicidecum cel de specula.

Edited by dexterash, 23 November 2014 - 21:13.


#49
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Pai deh, daca comunistii ne-au indobitocit ani de zile sa cumparam strictul necesar si tot mai putin, ca economie and shit, ce sa facem, am scapat si noi calu' dupa 89...
Ne dam in petec.

#50
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014

View Postgaleo, on 23 noiembrie 2014 - 19:45, said:

incerc sa inteleg fenomenul, cum unii cu venit de 1000 lei isi cumpara televizor de 6000 lei, si de ce ar face lucrul asta

lasa exagerarile inutile!

#51
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostVal888, on 23 noiembrie 2014 - 21:06, said:

Cam prin toata lumea exista baetzasi d-astia care cauta chilipiruri sperand sa le vanda cu un pret mai mare.

Exact.
Ba se fac si emisiuni in acest sens, gen Vanatorii de licitatii. E drept ca aia cumpara depozite si le revand, nu bormasini din Cora.
Asta, apropo de natiunea indobitocita marca Original Copy.

#52
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

View Postdexterash, on 23 noiembrie 2014 - 21:12, said:

Bun bun, dar in cazul de fata este vorba despre cu totul alt tip de comportament, nicidecum cel de specula.

Da, domnule, pretu' e de baza. Omu' crede ca va putea revinde rahaturile alea la un pret mai mare. Sau poate investitia are alta destinatie : daca ai nevoie de varu' Gigel, bormasina cumparata ieftin e numai buna de cadou.

Fix specula e ideea de baza. Dumitale ti se pare ciudat pen' ca dumneata nu te-ai apuca sa vinzi bormasini prietenilor sau vecinilor. Si nici nu le-ai duce o bormasina cadou in schimbu' unui serviciu. Da' exista nenumrati cetateni care fix asta fac. Si nu, nu-i vorba de ceva "specific romanesc".

Edited by Val888, 23 November 2014 - 21:18.


#53
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Romanul nu e ca neamtul de exemplu, care se gandeste si la utilitatea lucrurilor, nu exclusiv la pret.

Romanul e mai ghiolban de fel.

Daca ii oferi unui roman cadou un hummer, ghiolbanul va accepta, nu se va gandi daca isi va permite sa il si alimenteze, va gasi el solutii, de obicei carpeli.

Asta e mentalitatea romaneasca: de ghiolban carpist.

#54
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostVal888, on 23 noiembrie 2014 - 21:14, said:

Da, domnule, pretu' e de baza. Omu' crede ca va putea revinde rahaturile alea la un pret mai mare. Sau poate investitia are alta destinatie : daca ai nevoie de varu' Gigel, bormasina cumparata ieftin e numai buna de cadou.
Pai si atunci? Ti se pare normal comportamentul?

View Post-Diana-, on 23 noiembrie 2014 - 21:14, said:

Ba se fac si emisiuni in acest sens, gen Vanatorii de licitatii. E drept ca aia cumpara depozite si le revand, nu bormasini din Cora.
Da, dar acolo este un business in spate, un plan, o meserie, un model de afacere...care cam difera de ideea de specula folosita, cu succes, la noi.

Edited by dexterash, 23 November 2014 - 21:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate