Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Redare cursiva video in linux

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Nu sunt in sesiune live,nu am reusit sa instalez driverul propietar,am mai incercat :am instalat kde cu plasma 5peste cinamon si aceeasi treaba,o sa mai incerc azi sa umblu in setarile programelor,problema este ca.  indiferent de ce player folosesc se intampla la fel,eu cred ca cinamon are alte codecuri sa setari ceva de merge iar pe kde nu merge

#20
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Plasma 5 este un tech preview, nu e inca pregatit pentru folosire zilnica, nu e stabil, nu are destule aplicatii compatibile!
Descarca si instaleaza o distributie bazata pe Kde, Netrunner, Kubuntu, Manjaro cu Kde, Sabayon cu Kde, Rosa. Daca nu ai reusit cu driverul proprietar pe Kubuntu poti incerca ceva diferit, ultimele 3 distributii, toate-s gandite sa fie folosite out of the box.
Schimbi compozitorul pe OpenGL, dezactivezi efectele 3D, instalezi codecurile, incerci alt backend multimedia, in loc de phonon-gstreamer instalezi si selectezi phonon-vlc in system settings- multimedia- backends.

LE: iar cum ai deja Linux instalat, poti descarca alte distributii pe pc si le poti boota direct din imaginea iso de pe hdd: http://stressat.blog...-hdd-grub2.html
Le incarci in RAM sa se miste cursiv si faci teste in sesiune live cu mai multe distributii cu KDE sa vezi care te multumeste.

Edited by shogun1, 27 November 2014 - 08:26.
Completari


#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la SMPlayer sau VLC, daca nu ai accelerare hardware, trebuie sa stetezi player-ul pentru a folosi toate nucleele procesorului pentru decodare.
si te mai poti juca si cu setarea "skip loop filter".

#22
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
M-am inselat ca merge in mint 17 cinnamon,face la fel adica mai sare frame-uri,astept sugestii in continuare
Am incercat si cu Kubuntu,am incercat toate setarile posibile si imposibile in vlc

Edited by AlexxTM, 29 November 2014 - 00:07.


#23
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostAlexxTM, on 29 noiembrie 2014 - 00:06, said:

...astept sugestii in continuare..
Schimba placa video atasabila ATI cu una nVidia.
Cea din urma are un suport mai mare pentru driverele video in GNU/Linux Posted Image


L.E.:
aprofundeaza putin aici==>http://askubuntu.com...450-catastrophe despre instalarea driverelor video ATI HD 4xxx.

Edited by tom_1133, 29 November 2014 - 11:51.


#24
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am gasit problema ,se numeste''video tearing''am gasit pe net unde sa umblu adica in: system settings/desktop efects/advanced/video tearing si l-am setat pe re-use screen content,acum la inceputul videou-ului face cateva figuri dar apoi merge cursiv asa cum ar trebuii,as mai vrea sa mai umblu la aceasta setare ca am vazut ca avea mai multe optiuni  dar e disable acum si nu ma lasa,cum sa fac sa fie iar activata ?
L.E Am gasit ,ca sa poti schimba taering option trebuie sa setezi composting type pe open gl

Edited by AlexxTM, 03 December 2014 - 15:23.


#25
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014

View PostAlexxTM, on 23 noiembrie 2014 - 14:41, said:

Am Linux Mint 17 kde si un lg g3,lg-ul filmeaza Full HD la 60 fps,desii pet Telefon este foarte fluida imaginea  pe calculator numai e asa fluida,am incercat cu VLC si cu SMPlayer dar amandoua playerele mai sar cadre ,nu cred ca...
Tearingul video are alte manifestari decat ceea ce ai descris tu aici, constand in ruperi in plan vertical a imaginii de-a lungul unor linii subtiri orizontale, asa ca nu ar trebui sa te mire ca nu ai primit niciun raspuns satisfacator, atat timp cat nu stii sa descrii exact simptomele

LE   asa cum ar trebui, nu

View PostAlexxTM, on 03 decembrie 2014 - 15:12, said:

asa cum ar trebuii

Attached Files


Edited by stefanesc, 03 December 2014 - 15:41.


#26
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Eu am incercat sa explic cat pot de bine adica :''o filmare @60 fps nu este redata cursiv adica din cand in cand sare cadre ''in proportie de 99% sa rezolvat cu urmatoarele setari:system settings/desktop efects/advanced/video tearing/automatic iar composting type setat pe open gl 2

#27
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Pana la urma ce distributie/DE folosesti acum ca le-ai tot schimbat/testat?
Daca tot Mint KDE, eu nu am cum sa te ajut si nici nu cred ca te poate ajuta cineva care nu are aceeasi configuratie hardware, daca ai facut corect toate setarile pentru eliminarea tearingului (WM-ul, v-sync-ul, efecte etc) si acesta tot se manifesta.
Ca parere personala, testeaza Ubuntu (Unity nu alte *ubuntu) caci acum ai suficienta vechime pentru a sti sa instalezi niste codecuri si niste aplicatii, si vezi daca mai face asa ceva.
Eu sunt aproape convins ca nu te vei mai izbi de asemenea probleme.

LE
Daca totusi tii mortis sa ai ceva KDE, si tot full customizat, macar incearca ceva mai bine optimizat (cu drivere preinstalate) si facut mai cu simt de raspundere cum e PCLinuxOS

Edited by stefanesc, 03 December 2014 - 17:09.


#28
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postlucifer76, on 23 noiembrie 2014 - 14:54, said:

Cred ca ai nevoie de decodare hardware.
https://wiki.videola...C_GPU_Decoding/
Eu văd filme full HD fără probleme pe un laptop cu un amărât de Core 2 Duo la 1,66 Ghz cu decodare software. Athlonul ăla cred că e peste.

#29
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am incercat si cu Ubuntu si aceeasi treaba,nu cred ca e procesorul deoarece merg si video_urile 4k.Daca bifez accelerarea hardware in VLC se .....imagiea rau zici ca te uiti la un video 4k pe un pentium 2.Mai incerc sa explic odata simtomele:cand play  la un video primele cadre sa vad foarte intrerupt apoi imediat imaginea merge cursiv iar asa cateodata pe parcusul videoului mai sare imaginea adica i_mi mai sare cateva cadre apoi iar merge fluid .Cred ca are legatura cu drivele video ca de altceva nu cred ca e

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
HDD lent/puternic fragmentat?

#31
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
AlexxTM .... nici la mine nu merge cursiv cu VLC-ul un fisier 4K.

asadar pentru ca nu imi place sa las lucurile nerezolvate am facut update Posted Image

sudo add-apt-repository ppa:mc3man/trusty-media
sudo add-apt-repository ppa:rvm/testing
sudo apt-get update
sudo apt-get install mpv SMPlayer

apoi evident in SMPLAYER > Options ▸ Preferences ▸ General ▸ Mplayer / MPV Executable .... scrii direct mpv
(asa cum il vezi fara sa cauti tu dupa el in sistem ) Apoi dai Apply.

Spune-mi daca s-a rezolvat problema sub forma asta.
eu sunt pe o rasnita cu Linux Mint 17.1 x64 / 4 RAM / 8800 GT

Edited by Mihai_3, 01 February 2015 - 16:35.


#32
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
You are the man myfrend,acum pot sa ma bucur si eu de video cursiv de la inceput pana la sfarsit,in sfarsit s-a rezolvat problema asta,cat m-am chinuit si era problema doar de cateva randuri in terminal,ai un big like de la mine,thanks!

#33
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
:) ... ne ajutam ca asta este linuxul si partea fun a sa.

#34
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Mi-am reinstalat sistemul alaltaieri[doar rootul am formatat],ieri dupa instalare a mers bine la fel ca si in ultimile luni inainte de instalare dar astazi iar a inceput sa faca figuri,desii nu am facut nicio schimbare,aceeasi treaba adica nu merge cursiv,sare cadre

#35
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Si acum ce vrei sa facem, sa-ti dam iar aceleasi sugestii?
Ai formatat doar /,  ok, asa ti-ai pastrat setarile personale din /home/user, dar nu si aplicatiile posibil necesare, mpv de exemplu... Reciteste mesajele anterioare, refa setarile propuse.
Un singur sfat nou: fa-ti backup! Poti folosi Clonezilla sau Redo Backup (asta are GUI), iti ia 10-15 minute clonarea / si tot atat inlocuirea / cu imaginea creata.

LE: nici macar nu e nevoie sa pui Clonezilla sau Redo Backup pe stick usb/ cd, le poti boota in sesiune live de pe hdd: http://stressat.blog...-hdd-grub2.html
Daca nu reusesti singur initiezi un subiect nou si te ajutam.

Edited by shogun1, 15 May 2015 - 05:05.
Completari


#36
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am facut acekasi setari,a mers bine orima zii dupa   instalare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate