Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Serioux SM 072

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Am luat și eu tableta asta de la eMag de BF. Primele impresii:
- display slab spre jenant. Am luat-o ca să o folosesc ca ebook reader. Cu font negru pe fond alb este greu lizibil. În mod noapte merge.
- am introdus un card cu cărți pe el, dar degeaba. Nu vedea cărțile de pe el, desi cu un file explorer se vedeau.
- dacă o țin în modul portret și o inclin spre dreapta nu se mai vede nimic pe ecran
- dpdv al fluidității in utilizare este destul de ok, ca orice Android cu 512 MB de RAM.
Per total la 100 de lei este acceptabilă, dar nu știu cine ar fi nebun să o cumpere la ~200 de lei resigilată sau cu ~230 de lei nouă.

Părerea mea ;)

#20
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Incearca cu Aldiko sa vezi cartile.

#21
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Nu am testat, dar o voi face. Ideea e ca nu pentru asta am luat-o, ci pentru alte chestii. Daca toata viata ne vom lamenta de acest produs,nu schimbam nimic. Tableta tot de 99 de lei ramane, si atat face ca si bani,

Ce stiti, peste ecran e sticla, sau plastic?

#22
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Și dacă nu ne lamentăm devine mai bun? Nu este vorba de lamentare, ci de analiza produsului.

#23
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 bikermanro, on 24 noiembrie 2014 - 20:26, said:

- display slab spre jenant. Am luat-o ca să o folosesc ca ebook reader. Cu font negru pe fond alb este greu lizibil. În mod noapte merge.
- am introdus un card cu cărți pe el, dar degeaba. Nu vedea cărțile de pe el, desi cu un file explorer se vedeau.
Posted Image
Am folosit o tableta pentru citit carti si lacrimam dupa doua capitole.
Poate ar trebui sa incerci sa deschizi cartile cu alte aplicatii.

 miki07, on 25 noiembrie 2014 - 00:30, said:

Ce stiti, peste ecran e sticla, sau plastic?
Pentru binele ei si al tau sper ca e plastic, daca se sparge ai mai mult de platit, plasticu pare mai rezistent in raport cu sticla.

#24
EdwardG0611

EdwardG0611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2014
Va rog frumos daca are cineva si imi poate da si mie firmware-ul original de la aceasta tableta, v-as fi profund recunoscator. Sau macar daca mi-ar putea spune de unde sa il iau ca eu nu l-am gasit pe nicaieri. Va multumesc anticipat!

#25
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Da un mail la Serioux. Ei sigur il au.

#26
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Am reușit să o fac să meargă și mai bine. Am pus fundal negru, un mic overclock la CPU și ceva optimizări pe zona de aplicații. Merge super bine. Ideea e că pentru toate astea trebuie root și nu știu dacă se pierde garanția.

#27
EdwardG0611

EdwardG0611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2014

 miki07, on 26 noiembrie 2014 - 14:43, said:

Da un mail la Serioux. Ei sigur il au.


Am trimis mail si nici urma de raspuns din pacate...Multumesc oricum pentru sugestie

#28
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Poate erau ocupati cu promotiile de Black Friday, adica stateau pe net sa vada daca prind tableta mai ieftina si s-o repuna in vanzare.

Mai asteapta, eventual retrimite solicitarea, daca nici atunic nu raspund sunt neseriosi. In aceiasi ideea scrisesem unor chinezi care au facut un soft office concurent in raport cu office de la microsoft si mi-au rapspuns imediat, desi era ceva sarbatoare la ei in tara.

Edited by master_oz, 28 November 2014 - 18:45.


#29
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007

 master_oz, on 25 noiembrie 2014 - 10:26, said:

Am folosit o tableta pentru citit carti si lacrimam dupa doua capitole.
Poate ar trebui sa incerci sa deschizi cartile cu alte aplicatii.

Pentru binele ei si al tau sper ca e plastic, daca se sparge ai mai mult de platit, plasticu pare mai rezistent in raport cu sticla.

Am instalat Aldiko și este mai ok. Merge. La cele 1-2 ore de citit zilnic nu am avut probleme cu ochii până acum :)

#30
EdwardG0611

EdwardG0611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2014

 master_oz, on 28 noiembrie 2014 - 18:44, said:

Poate erau ocupati cu promotiile de Black Friday, adica stateau pe net sa vada daca prind tableta mai ieftina si s-o repuna in vanzare.

Mai asteapta, eventual retrimite solicitarea, daca nici atunic nu raspund sunt neseriosi. In aceiasi ideea scrisesem unor chinezi care au facut un soft office concurent in raport cu office de la microsoft si mi-au rapspuns imediat, desi era ceva sarbatoare la ei in tara.

O sa retrimit solicitarea, daca nici de data nu imi raspund o sa le trimit o sugestie sa isi schimbe numele in NeSerioux :))

#31
EdwardG0611

EdwardG0611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2014

 miki07, on 27 noiembrie 2014 - 03:45, said:

Am reușit să o fac să meargă și mai bine. Am pus fundal negru, un mic overclock la CPU și ceva optimizări pe zona de aplicații. Merge super bine. Ideea e că pentru toate astea trebuie root și nu știu dacă se pierde garanția.

Miki, tu nu ai facut cumva un backup la firmware inainte sa faci modificari in tableta? :D

#32
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Nu, chiar m-am gandit la asta, dar nu, nu am facut-o. Sper sa nu regrat mai tarziu aceasta alegere.

#33
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Care a găsit o husă tip carte pentru această tabletă?

#34
EdwardG0611

EdwardG0611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2014

 miki07, on 02 decembrie 2014 - 17:47, said:

Nu, chiar m-am gandit la asta, dar nu, nu am facut-o. Sper sa nu regrat mai tarziu aceasta alegere.

Ai putea te rog, odata cand ai timp si chef sa faci un back-up la ROM-ul tau actual sa mi-l dai si mie, te rog din suflet...

#35
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Da, pe saptamana viitoare.

#36
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Acum incerc sa fac back-up la ROM, dar imi cere CWM si asa ceva pentru Allwinner A23 nu este. Deci nu stiu ce as putea face.

Am trimis si eu acum mail la Serioux. Ca nu reusesc sa fac back-up la ROM si nici nu ma bag mai mult, fix ca nu am ROM. Nu vreau dupa sa ma uit la tableta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate