Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

cat de sanatos este (cu capu') cineva care consuma iarba de ovaz ?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMizu, on 27 noiembrie 2014 - 19:00, said:

Arata bine. Daca il lasai acoperit mai mult era si mai inalt acum Posted Image
Ce grau ai pus? Eu puneam grau spelta de pe unde gaseam mai ieftin, erau ceva producatori maghiari, vreo 3 lei/kg.
Mizule nu este grau ! ... este secara !  ... in spaniola ii spune cebada, in engleza, barley grass ! ... cred ca este secara ! ...
din 1990 traiesc "pe-afara" ! ... am uitat multe din limba romana !

Edited by 9victor, 28 November 2014 - 11:59.


#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Sorry, am tot vorbit de grau si am uitat ca tu plantezi altceva.

#39
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMizu, on 27 noiembrie 2014 - 19:00, said:

Arata bine. Daca il lasai acoperit mai mult era si mai inalt acum Posted Image
Ce grau ai pus? Eu puneam grau spelta de pe unde gaseam mai ieftin, erau ceva producatori maghiari, vreo 3 lei/kg.
aici in Spania imi da pe gratis ! ... am primit un sac! ... doar spunand ca vreau sa-l cultiv in casa ! ...
cand spun ca vreau sa "beau" lastarii, pfff ... sunt pe spate ! ...

Edited by 9victor, 28 November 2014 - 15:09.


#40
Andreea_Neagu

Andreea_Neagu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2012

View PostMizu, on 21 noiembrie 2014 - 22:14, said:

Nu mori de la el, poti bea zilnic, doar ca nu toti il suporta, iti da stomacul pe dos.
Cititi cartea asta http://www.elefant.r...rau-170803.html

Tocmai cartra asta vroiam sa o recomand si eu :) cu specificatia ca, sucul din iarba de grau este dulce. Nu am baut suc din ovaz si nu pot compara. Eu personal prefer orzul care este amar :) Fiecare cu gusturile lui .... Curele de detoxificare cu suc de iarba (indiferent care o preferati ) se incep cu cantitati mici de 5-10 ml, crescand zilnic pana la 100 ml pe zi. Cei cu probleme de sanatate trebuie sa consume chiar mai mult. De asemenea sucul se consuma proaspat stors pt ca oxideaza f repede.

View Post9victor, on 28 noiembrie 2014 - 11:55, said:


Mizule nu este grau ! ... este secara !  ... in spaniola ii spune cebada, in engleza, barley grass ! ... cred ca este secara ! ...
din 1990 traiesc "pe-afara" ! ... am uitat multe din limba romana!


Barley grass este iarba de orz, nu de secara.... ;)


#41
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
N-am prea gasit grau si am luat si eu o punga de ovaz. Incredibil ce gust rau poate avea, m-a zgariat pe gat vreo doua ore dupa.

Pe de alta parte am pus zilele astea si niste floarea soarelui.

Attached File  IMG_1880.JPG   517.2K   20 downloads

#42
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

View Post9victor, on 25 noiembrie 2014 - 17:39, said:

asa arata lastarii "crescuti" cu LED ! ...
Cu respect, ce LED-uri ai folosit? Caut o sursa de documentatie despre procesul ce are loc :) .

#43
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Ma plimbam prin Kaufland cand am vazut niste grau decorticat. Asa ca am luat o punga sa-l vad ca alternativa la spelta special recomandata pentru cresterea ierbii. Am luat de curiozitate si niste seminte de floarea soarelui crude decojite.

Prima observatie e ca au rata de germinare mai mica si sunt anemice in comparatie cu cele in coaja.

A doua observatie e ca graul a facut un mucegai extraordinar. De obicei spelta face mucegai alb daca e slab aerisita, dar graul asta a facut si mucegai albastru, o adevarata cultura grasa.

Acum am luat o mana de seminte de floarea soarelui decojite varsate din Auchan, au bob mai mare si par mai proaspete. Au germinat foarte repede si sanatos, o sa mai experimentez cu ele.

Am un film foarte bun "Growing Wheatgrass - Michael Bergonzi" si zice de mucegaiul la grau, daca elimini umezeala si circulatia aerului ca cauze mai ramane doar calitatea materialului saditor. Unele seminte mucegaiesc mai mult ca altele, poate tine de metode de depozitare sau vechime, nu stiu.

Edited by Mizu, 27 June 2016 - 15:59.


#44
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Eu vreau sa incep cu seminte de secara, sunt destul de ok pentru incepatori?

#45
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Graul are gustul cel mai bun. Ca proprietati sunt identice.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4bf614pm1VY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 28 June 2016 - 12:25.


#46
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Post9victor, on 21 noiembrie 2014 - 09:48, said:

desi m-am apucat de cultivat aceasta iarba de ovaz, as vrea sa aud pareri pe aceasta tema !
este simplu: se ia o mana de seminte, se pun la germinat, pe urma se planteaza, se uda,
iar cad au crescut cca 15 cm se consuma sub forma de suc ! ...
avantajele acestei ierburi ? ... pffff ! ... e plin netu' ! ... sunt multe ! ... ce mi-a sarit mie in atentie sunt
aminoacizii complexi, zecile de minerale si viamine, care nu-i gasim in nici un produs industrial  procesat ! ...
la urma urmei, omu' este omivor, nu ? ... are dreptul sa "bea" iarba ! ...
merci
Tu daca bei suc de portocale te consideri normal la cap?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate