Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum va arata Romania cu Johannis ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#19
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

View Postrinser, on 20 noiembrie 2014 - 23:53, said:

Frate, voi astia care credeti ca presedintele va munci in locul vostru si va face 'sa va fie bine' chiar sunteti tampiti sau doar platiti sa faceti propaganda?

pun pariu ca pentru tine cel mai important presedinte este ala de bloc.
cum plm debitezi astfel de fraze?
cum pui "va munci in locul vostru" langa "va face sa va fie bine" ?
nu ba tampitule (replica) ...ala va munci in locul lui, pentru locul lui si va face sa ne fie bine... ca d'aia ne sclavim sa platim impozite si alte taxe.

#20
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostVlad_xxxx, on 20 noiembrie 2014 - 21:59, said:

(Ma mir ca n-a inceput inca nimeni o discutie pe tema asta.)

Va arata intr-adevar toata tara ca Sibiul ? Ne va scoate Santa Klaus pe toti din mocirla si ne va face super-fericiti ?
Daca da, in cit timp ?

Eu am si eu un mic scenariu posibil pe tema asta. Care incepe bine. O multime de sasi si de nemti se intorc in Romanica sa-l ajute pe Klaus sa faca tara mai frumoasa.
De terminat se termina, unii ar putea spune, mai putin bine.

http://republicadimb...1/19/ce-urmeaza
Posted Image Parcă mai văzusem un thread pe-aici care a fost închis cu comentariul că autorul vorbeşte SF-uri. Posted Image


Dar dacă vrei un răspuns serios, ăla e "nu" la toate întrebările tale de mai sus. Şi nu, nici nu vor reveni brusc saşii în ţară să reconstruiască nimic şi nici nu se va schimba foarte repede calitatea vieţii în România în foarte bine, pentru că la conducere sunt în primul rând PSD, în al doilea rând PNL2 şi abia în al treilea rând Iohannis, or pe primele două le ştim de multă vreme ce obiceiuri au şi cum conduc. Iohannis e Iohannis, dar ACL/PNL2 nu sunt ca Iohannis, doar l-au scos în faţă să-l voteze naivii făcându-şi iluzia că un partid întreg a devenit brusc serios şi gospodar.

Edited by donjoe, 21 November 2014 - 00:55.


#21
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
in romania, nu exista decat o singura constanta, privatul munceste pentru bugetar iar acesta la randul lui ii ofera m**e de cat mai multe ori poate.
medici, ma omoara la modul cel mai fizic cu putinta, din prostie ...
invatatori/profesori, imi "educa" generatii dupa generatii cu care nu am ce face ...
functionari publici, au grija sa ma umileasca de fiecare data, niciodata nu ma indruma sau ajuta ...

voi astia, stiti cum arata romania "adevarata"

sau considerati ca (printre altele) dogaru, reprezinta, corpul de militari iesiti la pensie.
etc, ....

#22
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Cred si sper ca Romania lui Johannis va arata mai bine decat a aratat cea a lui Basescu.
Si sunt sigur ca va arata mai bine decat ar fi aratat Romania lui Ponta. Altfel nu l-as fi votat...

Insa intrucat este vorba despre acelasi popor cu metehnele-i binecunoscute, consider ca minuni nu se vor putea face, iar schimbari pozitive peste noapte sunt imposibile.
Schimbarea in bine a tarii este un proces de durata, insa in opinia mea ireversibil.

Este schimbarea facuta pas cu pas, sistematic, dar hotarat.

Edited by sylvius, 21 November 2014 - 09:09.


#23
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View PostFriskey, on 20 noiembrie 2014 - 22:32, said:

Zici ca a venit Mesia pe pamant la cum se exalteaza prostimea ca a castigat neamtu', de parca asta nu e din aceeasi haita de hoti care ne-au jupuit pana acum.

Si ce mare scula e Sibiul ala? Renovarile alea s-au facut cu foarte foarte multi bani imprumutati pe care nu ii va plati neamtu' ci pulimea din Sibiu care, ce sa vezi, nu sta si nici nu va sta vreodata in zona aia misto renovata ci in ghetourile de blocuri mizerabile facute de ceasca acum 40 de ani pentru sclavii veniti la oras, alea cu datorii la intretinere, nerenovate niciodata si cu tencuiala care cade pe masini.

View PostOriginalCopy, on 20 noiembrie 2014 - 22:36, said:

Nu stiu cati au puterea si dezvoltarea personala necesare pentru a vedea aceasta realitate...
Asta e argumentul suprem al majoritatii: "domneee', ce-a facut din Sibiu"!. Doar ca majoritatea e formata din turisti. Turisti care vad centrul si pleaca mai departe. Aia e, suntem niste "pareristi" de meserie...

#24
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View PostTopcat7, on 20 noiembrie 2014 - 22:45, said:

Alegerea lui Iohannnis e inca o aberatie, din atatea aberatii. Nu stiu ce fac astia cand se duc la vot: ori gandesc prea mult, ori prea putin.
Se ne aducem aminte de alegerile din '96. Entuziasmul a fost la fel.

View PostVlad_xxxx, on 20 noiembrie 2014 - 22:57, said:

Eu zic ca nu-s chiar asa limitate puterile presedintelui.
Era vorba ca daca iese Ponta o sa fie dezastru, daca iese J. o sa fie bine. Deci probabil conteaza.
Daca nu-i vreun conflict armat, presedintele n-are cine stie ce atributii.

Eu garantez ca in vreun an, asa, romanii isi vor pune resemnati intrebarea: "ce-ar fi fost daca Ponta".

View Postdonjoe, on 21 noiembrie 2014 - 00:51, said:

Iohannis e Iohannis, dar ACL/PNL2 nu sunt ca Iohannis, doar l-au scos în faţă să-l voteze naivii făcându-şi iluzia că un partid întreg a devenit brusc serios şi gospodar.
Sa nu scapam din vedere ca ACL a bagat zeci se milioane de euro pentru a face din cacat bici. Iar banii astia trebuie scosi. Si semnificativ peste!

#25
Joe_King

Joe_King

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.11.2014

View PostVlad_xxxx, on 20 noiembrie 2014 - 21:59, said:

(Ma mir ca n-a inceput inca nimeni o discutie pe tema asta.)

Va arata intr-adevar toata tara ca Sibiul ? Ne va scoate Santa Klaus pe toti din mocirla si ne va face super-fericiti ?
Daca da, in cit timp ?

Eu am si eu un mic scenariu posibil pe tema asta. Care incepe bine. O multime de sasi si de nemti se intorc in Romanica sa-l ajute pe Klaus sa faca tara mai frumoasa.
De terminat se termina, unii ar putea spune, mai putin bine.

http://republicadimb...1/19/ce-urmeaza

In sfirsit cinism nationalist :-) Intre timp multi romani lucreaza in Germania sa o ajute pa Angela si pe nemti care cistiga prea bine :-)

In general romanii, ca mai in toata lumea, aleg sa schimbe guvernul dureros de corupt si parvenit. Dar nimeni nu poate sa prezica ce va fi, cum va fi. Daca Iohannis a furat voturile o sa vina altul care le fura mai frumos. Daca nu, si ar fi astit de bine sa fie nu, va face ce a promis si cel mai important, majoritatea romanilor vor sesiza asta si va cintari mult. Alegerile astea au dovedit ca romanii nu sint fraieri si asta poate fi o mindrie nationala. Sa dea Dumnezeu ca Romania toata sa arate ca Sibiul sau macar ca Sighisoara :-) Satele sa arate ca sate germane sau frantuzesti. Salariul minim sa fie 1000 de euro, etc...etc... Depinde numai si numai de cit mai multi hoti la puscarie, de bani nefurati distribuiti unde trebuie.

Cit va dura? Extrem de mult, trebuie sa treaca 2-3 generatii cu valori ca smekeria, parvenitismul si parazitismul. Poate si manelismul, va doresc sa dansati la nunti pe muzica de Mozart.

Nu vreau sa fac pe desteptul insa am ajuns la marea concluzie care spune ca, virgula, coruptia e benzina societatii. Nici macar nu vreau sa imi imaginez cum se va ajunge la bunastarea poporului facind osul pentru el cit mai mare. Cred sincer ca viitorul apartine omeniei omului catre om in conditii grele. Si ca, chiar asa, speratnta nu trebuie sa moara. Va fi bine odata si odata :-) desi ura e mult mai puternica ca iubirea.

Edited by Joe_King, 21 November 2014 - 11:23.


#26
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostJoe_King, on 21 noiembrie 2014 - 11:19, said:

Cit va dura? Extrem de mult, trebuie sa treaca 2-3 generatii cu valori ca smekeria, parvenitismul si parazitismul. Poate si manelismul, va doresc sa dansati la nunti pe muzica de Mozart.
şi eu cînd mă refeream la ruptul de realitate...
domnul meu, în 5 generaţii rom mania va avea rege rom man
ce naiba, chiar nu vedem peste vîrful bocancului?
ne-au trebuit 25 de ani să avem nivel de trai de 3 ori mai mic ca-n 89
peste 25 de ani ce Mozart visăm???? deschide tubunieu şi vezi cine-i primul apărut... Salam!!!
nu rupt de realitate... total în spaţiul cosmic

#27
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostBursul, on 20 noiembrie 2014 - 22:48, said:

Mentalitate de rahat.
NOI ne vom scoate tara din rahat. Iohannis nu-i Superman.

Toti asteptam sa faca ceva presedintele in timp ce intindem 100ron politistului/anestezistului/functionarului.
cînd vor avea salarii decente, te vor scuipa în ochi poliţistul/anestezistul/funcţionarul ... şi chestia asta chiar nu depinde de ei, doar de măgarul din fruntea turmei.
punct.

probabil n-ai sesizat...dar în capitalism, absolut totul se reduce la parale. Inclusiv bunul simţ!

Edited by sarac.lipit, 21 November 2014 - 12:42.


#28
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Ca sa raspundem la intrebarea cum va arata Romania trebuie sa stim cum o dorim

Ca sa stim ce ne dorim, trebuie sa intelegem ce functioneaza gresit si de ce a ajuns Romania in gard.

O sa incep cu acest tabel comparativ
Asa arata puterea in cifre azi.


[ https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10470936_724030137654032_6442304306644597232_n.jpg?oh=d877de1d53d86e7906da92175b5bbd6a&oe=5514F39E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

Quote

"... există dovezi covârşitoare că fără investiţii publice în aceste bunuri publice prin finanţări extensive din taxe, românii vor rămâne în continuare blocaţi în capcana salariilor mici, a ajutoarelor mici, cu plase de siguranţă subţiri, educaţie decrepită şi sisteme de sănătate în curs de prăbuşire", mai susţine Cornel Ban.

"Este nerealist totuşi să ne aşteptăm că Iohannis va produce efecte pe acest front", adaugă profesorul, precizând că "Guvernul social-democrat nu este nici el mai dispus să abordeze aceste probleme".

"Ţineţi-vă respiraţia pentru un teatru al coabitării între Iohannis şi guvern, însă nu pentru o politică socioeconomică transformatoare", încheie Cornel Ban.
http://www.ziare.com...olitica-1334590

Edited by donjoe, 21 November 2014 - 19:05.


#30
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View PostThinkAbout, on 21 noiembrie 2014 - 18:08, said:

Ca sa raspundem la intrebarea cum va arata Romania trebuie sa stim cum o dorim

Ca sa stim ce ne dorim, trebuie sa intelegem ce functioneaza gresit si de ce a ajuns Romania in gard.

O sa incep cu acest tabel comparativ
Asa arata puterea in cifre azi.


[ https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10470936_724030137654032_6442304306644597232_n.jpg?oh=d877de1d53d86e7906da92175b5bbd6a&oe=5514F39E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cmparatia cu Germania nu-i relevanta pentru ca fiind o tara federala are multe posturi asimilate secretarilor de stat la nivel de land.
La numarul parlamentarilor ar trebui adunati si cei din landuri si consilierii judeteni.

La Franta daca se adauga consilierii judeteni si ai districtelor cred ca cifra salta mult.

Puterea in Romania este concentrata la varf, deci e normal sa fie mai multi oficiali la nivel national decat intr-o tara federala.

Edited by Moftangiu, 21 November 2014 - 20:04.


#31
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,408
  • Înscris: 20.05.2005
Romania are un viitor maret :

Quote

"Sunt un anticomunist convins şi cred ca Ceauşescu a fost unul dintre cei mai toxici români".
. . .
Klaus Iohannis se descrie în carte ca un anticomunist convins Preşedintele ales al României spune că detesta comunismul.
”Şi eu, şi prietenii, şi colegii mei de şcoală îi detestam pur şi simplu pe comunişti şi întregul lor sistem”, spune Iohannis în cartea sa.

http://www.evz.ro/io...u-comunism.html

Edited by gdans, 21 November 2014 - 20:35.


#32
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,119
  • Înscris: 03.07.2008

View PostFriskey, on 20 noiembrie 2014 - 22:32, said:

Zici ca a venit Mesia pe pamant la cum se exalteaza prostimea ca a castigat neamtu', de parca asta nu e din aceeasi haita de hoti care ne-au jupuit pana acum.
Si ce mare scula e Sibiul ala? Renovarile alea s-au facut cu foarte foarte multi bani imprumutati pe care nu ii va plati neamtu' ci pulimea din Sibiu care, ce sa vezi, nu sta si nici nu va sta vreodata in zona aia misto renovata ci in ghetourile de blocuri mizerabile facute de ceasca acum 40 de ani pentru sclavii veniti la oras, alea cu datorii la intretinere, nerenovate niciodata si cu tencuiala care cade pe masini.

View PostOriginalCopy, on 20 noiembrie 2014 - 22:36, said:

Nu stiu cati au puterea si dezvoltarea personala necesare pentru a vedea aceasta realitate...

Doar antena3. Citatul este luat cuvant cu cuvant de acolo!


Faptul ca orase precum Bucuresti, Constanta, Iasi, Timisoara etc au facut credite mult mai mari ca Sibiul, au incasari mult mai mari ca Sibiul da' n-au realizat nici 25% din Sibiu nu va aprinde niciun beculet?

Despre investitiile germane/austriece/elvetiene din zona nimic-nimic?!?

Edited by Imperathor, 21 November 2014 - 20:47.


#33
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postgdans, on 21 noiembrie 2014 - 20:35, said:

Romania are un viitor maret :

http://www.evz.ro/io...u-comunism.html  
Comunismul nu mai prezinta nici un pericol. Acum pericolul vine din alta directie.

Am deschis un topic similar inainte de alegeri, "Alegerile vor trece dar problemele raman!", care a fost inchis dupa mai putin de o ora si a ramas inchis.
Se pare ca tema nu e pe placul moderatorilor, dar este importanta pentru Romania.
Degeaba discutam despre persoane si nu discutam despre sistem, pentru ca persoanele sunt rezultatul selectiei "sistemului".

Imi amintesc ca in '90 in presa vesteuropeana s-a vehiculat ideea ca in Romania, fie va izbucni un razboi civil, fie va fi o dictatura a generalilor.
Se pare ca ne indeptam spre al doilea scenariu.

Confruntarile electorale de la prezidentiale au fost intre forle diversilor generali.
Iohannis este doar un "paravan", cum a fost si E Constantinescu.

Comunismul a disparut dar sistemul de putere a conservat si a adaptat metodele la noile realitati.

Edited by Moftangiu, 21 November 2014 - 20:47.


#34
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Postgdans, on 21 noiembrie 2014 - 20:35, said:

Romania are un viitor maret :



http://www.evz.ro/io...u-comunism.html
Dl. Iohannis, azi, la validarea de la CCR a fost insotit, printre alte persoane, de doamna Boagiu. Stiti, fostul ministru al Transporturilor. Stiti, doamna aceea pe mandatul careia Nelu Iordache lua contractul autostrazii Nadlac-Arad. Stiti, contractul acela care a fost reziliat pe motiv principal de intarziere a lucrarilor. Asta dupa ce se virasera catre Romstrade sume substantiale. Stiti, doamna Boagiu n-a fost nici pana in prezent intrebata cum de singurul care a indeplinit conditiile caietului de sarcini a fost dl. Iordache. DOAR dl. Iordache.

Cred ca domnul Iohannis a inceput cu dreptul. S-a dezis de marii corupti Posted Image

Edited by _overboost, 21 November 2014 - 20:48.


#35
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Oare n-ar trebui sa incercam sa ne imaginam si cam cum ar arata Romania cu Ponta ?!
Cred ca ar fi un bun exercitiu imaginativ...

Edited by sylvius, 21 November 2014 - 20:56.


#36
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,408
  • Înscris: 20.05.2005

View PostMoftangiu, on 21 noiembrie 2014 - 20:45, said:

Comunismul nu mai prezinta nici un pericol. Acum pericolul vine din alta directie.
. .  .

Principala definitie a comunismului tine de dispretul fata de proprietate iar acest dispret s-a manifestat inainte de 1989 in forma
organizata de haita partidului comunism care a efectuat nationalizarea si colectivizarea.
Acestea au fost jafuri cu pretentia de legalitate deoarece erau organizate chiar de partidul-stat.

In perioada actuala s-au organizat tot in haita, au deturnat o revolutie anticomunista si au praduit in forme mult mai variate pana la stadiul
in care nu mai avem controlul asupra propriilor resurse si am privatizat cele mai rentabile firme in loc sa privatizam doar cele cu probleme.
Sunt evidente tentativele actuale ale partidului-stat de a reface controlul dinainte de 1989.

In ultima instanta asta sunt comunistii : mafioti disimulati sub mai multe forme.

Edited by gdans, 21 November 2014 - 21:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate