Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Microsoft Surface Pro 2

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,870
  • Înscris: 17.09.2003
Poate a fost un caz izolat. Sa asteptam si noi tableta si vedem cum se comporta.

#56
tudi1971

tudi1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2009
Intr-un final cei de la altex s-au deranjat sa-mi trimita banii inapoi. Pentru cei care o mai asteapta , pot sa va zic urmatoarele lucruri despre ea : in cele 20-30 de minute cit a functionat, am ramas placut surprins de usurinta cu care navigam prin meniu ( fluent , fara agataturi chiar o placere) din pacate este mai gra decit te-ai astepta ( are 970 gr dar se simt parca mai mult) in plus este si mai groasa decit orice tableta exista pe piata, indiferent de sistemul de operare, la capitolul plus consider portul usb , nu micro sau mini ca celelalte tablete, din pacate incarcatorul este specific pemtru ea , o mufa ciudata , magnetica, deci avreti neaparata nevoie de el ca sa o incarcati. Suportul din spate foarte util dar din pacate plasticul din care este facuta aluneca foarte usor pe suprafete lucioase, gen mobilier din pal. Cam asta ar fi , sa va bucurati de ea cind, sau daca , o primiti. Inca ceva, unii din voi au spus ca , evident nu este mare lucru sa instalezi alt language pack, dar in mod ciudat chiar dupa ce am instalat elngleza toate erorile sistemului erau in italiana.Oricum eu de la altex/media galaxy nu mai cumpar nici baterii. O seara buna tuturor.

#57
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,870
  • Înscris: 17.09.2003
A mai facut cineva comanda in afara de tudi1971 si a primit tableta ? La mine nu m-au sunat inca.

#58
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
@tudi1971: nu are nimic in comun cu "orice tableta de pe piata". Are i5 in ea, e normal sa se apropie ca si greutate de orice alt device cu procesor x86.
Daca ai cumparat Surface Pro cu gandul ca e o tableta ai facut o mare greseala.
Exact cum nu-ti cumperi iPad cand tu vrei sa te joci Crysis. (Da, pe Surface Pro 2 merge la detalii maxime full HD constant peste 20fps).
Mufa ciudata, magnetica e folosita si pe toate MacBook-urile Apple. _Toata_ lumea o considera o chestie foarte foarte buna.
Plasticul din care e facuta _NU_ e plastic, e aliaj de magneziu, da, exact ca la produsele Apple.

Repet, mie-mi pare ca tu (1) nu sti ce ai cumparat si (2) nu-ti permiti si nu ai nevoie defapt de produsul asta, din moment ce unul din argumentele tale e ca incarcatorul foloseste o mufa proprietara de care nu o sa gasesti in piata.
Problemele avute cu vanzatorul din nou nu au niciun sens in discutia asta. Produsul in sine nu are nicio vina ca a fost cumparat de la un vanzator neserios. Ti-am mai spus si mai sus ca poti sa ne spui sa nu cumparam de la Altex eventual, nu sa nu ne cumparam Surface Pro.

#59
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,870
  • Înscris: 17.09.2003
Sergiu, ai mai primit vreun raspuns de la ei, in legatura cu data de livrare ?

#60
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Niciun semn... Nu reusesc nici la telefon sa dau de careva.

#61
tudi1971

tudi1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2009
Claudiu, eu am cumparat tableta cu 2 saptamini inainte de blackfriday, si am primit-o in 2 zile de la comanda. Probabil ca acuma, cu toata ingramadeala de comenzi o sa astepti mai mult pina o primesti ( si eu am pati-o acum cu cei de la emag)
Sergiu, tu citesti pe sarite dupa care tragi concluzii.
  - spune-i cum vrei, pro2 este o tableta, am avut in mina tablete de 13.3" cu i5 in ele mai subtiri decit pro2.
- porturile specifice sunt o limitare si un inconvenient pentru utilizator
- spune-i magneziu daca iti place, dar are un feeling de plastic si realitatea este ca aluneca foarte usor pe suprafete lucioase.
- esti fan apple de le tot dai exemplu?
- repet pentru a 2 a oara ce am scris in postul initial "nu cumparati de la altex/media galaxy" mai simplu de atita chiar nu stiu cum sa ma exprim.. Eu am avut ghinion sper ca voi, restul sa fiti mai norocosi.. Nu am criticat pro2, care la 1799 lei, este un chilipir vis-a-vis de ce se mai gaseste pe ;la noi cu sistem de operare win 8.1

#62
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
E normal ca o tableta cu diagonala mai mare si acelasi hrdware in ea sa fie mai subtire, nu?

#63
tudi1971

tudi1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2009
Da si nu. O suprafata mai mare iti permita o aranjare mai aerisita a componentelor in interior. Pe de alta parte vorbim de procesoare din aceeasi generatie (i5 Hashwel) si sunt ferm convins ca, indiferent de tableta , layout-ul placii de baza este acelasi, indiferent de producatorul tabletei si de dimensiunile acesteai, deci componentele au aceleasi dimensiuni.Dar sa nu uitam ca forma,  dimensiunile si materialele folosite ale unui astfel de produs sunt dictate de multi alti factori , nu doar de dimensiunile componentelor, de esemplu aerisirea. Toti vor sa le faca cit mai usoare si mai subtiri, unora le iese mai bine decit altora.
  In ceea ce ma priveste, am cumparat tableta strict pentru lucru (office, mail-uri, gestiune, socializare online ), o consider a fi varianta ultraportabila a unui sistem office performant.

#64
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,870
  • Înscris: 17.09.2003
M-am interesat la Altex. Din ce am aflat, comenzile efectuate pe 18 - 20 noiembrie vor fi livrate in perioada 27, 28, 2 si 3 decembrie.

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsergiu_spooky, on 26 noiembrie 2014 - 12:24, said:

incarcatorul foloseste o mufa proprietara de care nu o sa gasesti in piata.

Mufa (sau un cablu cu mufa magnetica intr-o parte si o mufa standard in cealalta) e citiva dolari pe ebay, nu-i problema.

Problema e implementarea practica - magnetul e prea puternic (sau suprafata e prea mare, etc), fapt e ca daca te impiedici de fir dai tableta jos de pe masa, ceea ce nu se intimpla la Apple.
De asemenea e "ceva in neregula", prea multe unghiuri drepte, vedeti orice tableta folosita cu adevarat luata in mina, folosita, dupa aia pusa la incarcat, repeat (nu lasata pe masa) si o sa vedeti o groaza de zgirieturi pe linga mufa.

Dar e totusi MULT mai bine ca la telefoanele Sony unde poti sa-ti prajesti aparatul daca pui conectorul invers...

#66
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postf300, on 27 noiembrie 2014 - 19:23, said:


1. Problema e implementarea practica - magnetul e prea puternic (sau suprafata e prea mare, etc), fapt e ca daca te impiedici de fir dai tableta jos de pe masa, ceea ce nu se intimpla la Apple.
2. De asemenea e "ceva in neregula", prea multe unghiuri drepte, vedeti orice tableta folosita cu adevarat luata in mina, folosita, dupa aia pusa la incarcat, repeat (nu lasata pe masa) si o sa vedeti o groaza de zgirieturi pe linga mufa.


1. Nu este adevărat.
2. Este adevărat.

#67
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Eu n-am reusit inca sa o dau jos.
Tehnologia din cate stiu nu e a lor, ambii producatori folosesc MagLock.
La Surface 3 au reparat si problema asta.
Nu e un produs perfect dar la fiecare iteratie se imbunatateste.

#68
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Problema e ca majoritatea consumatorilor nu vor sa dea de fiecare data vreo 800 euro (asta pentru un model entry-level) pentru chestii care chiar trebuiau sa fie acolo de la bun inceput. Plus de fiecare data accesoriile ca tastatura (deloc ieftina) e ca si obligatorie (si trebuie sa ti-o iei din nou la Surface 3 din cauza schimbarii dimensiunii).

Da, au reusit in a treia versiune sa introduca "connected standby" care exista de dinainte de a exista Surface 1 (de fapt de atit de mult timp incit acum se cheama altfel) dar n-au reusit sa introduca suport pentru apt-x in stiva bluetooth (si nu e nici un workaround, nici un soft platit, hack, etc pentru asta). Absolut esential daca ai niste casti bluetooth bune si vrei sa te uiti la filme sau sa te joci fara lag. Personal am testat mai toate tabletele x86 relevante pina acum ceva luni; momentan nu mai am timp de pierdut si nici energie pentru asa ceva dar daca o sa continue cu atitudinea asta de "lasa, nu trebuie sa poti face orice cu scula asta, vezi ce poti sa faci cu un ipad, mult mai putine" o sa ramina cu clienti care se multumesc cu mai putin dar cumpara o tableta de doua ori mai usoara, de doua ori mai ieftina, de doua ori mai subtire cu unul dintre OS-urile cunoscute "de telefon". Si tineti cont ca spun asta ca mare fan al unificarii, vreau Windows x86 de mai mult de 10 ani pe ORICE, fie el telefon, PDA, UMPC de citeva sute de grame, etc. Nu ca ar avea vreun avantaj special, doar din cauza aplicatiilor, raspindirii, suportului hardware.

#69
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postf300, on 28 noiembrie 2014 - 13:33, said:

Da, au reusit in a treia versiune sa introduca "connected standby" care exista de dinainte de a exista Surface 1 (de fapt de atit de mult timp incit acum se cheama altfel)

din cate stiu, asta a fost datorita vechii generatii de procesoare intel, care nu a avut aceasta facilitate, nu din cauza rea-vointei microsoft

#70
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Evident ca ESTE vina Microsoft, ca nu i-a fortat nimeni sa puna in tableta lor procesoare care nu suporta exact functii esentiale pentru o tableta.

DA, bineinteles e un produs grabit pe piata, poate, poate prindem ceva, ii dam drumul asa, chiar daca n-are ce aveau sculele cu Windows Mobile 2003 (nu mai spunem de ipazi si androizi). Ramine de vazut daca au suficienta energie sa scoata suficient de multe versiuni (speram din ce in ce mai bune) inainte sa se plictiseasca lumea complet de Windows.

#71
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postf300, on 28 noiembrie 2014 - 14:26, said:

Evident ca ESTE vina Microsoft, ca nu i-a fortat nimeni sa puna in tableta lor procesoare care nu suporta exact functii esentiale pentru o tablet.

aham, deci dupa tine mai bine nu scoteau o tableta surface pro decat atunci cand intel si alti producatori de hardware ar fi indeplinit toate cererintele tuturor potentialilor clienti?

nu ar fi venit carcotasii de serviciu sa spuna ca MS este too late on the market?

Edited by iladi, 28 November 2014 - 15:27.


#72
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Late asta e relativ. Sa nu uitam ca au avut Windows XP Tablet PC edition, MUUUULT inainte de orice iphone, ipad (ma rog, poate nu orice ipad, decit ala de la Apple ca a mai fost un ipad de la Fujitsu de care n-a auzit nimeni), Macbook Air, Ultrabook-uri, etc.

Existau procesoare chiar de la Intel care suportau connected standby, doar ca le-a fost rusine la cum se misca Windows 8-ul pe un atom fie el si quad core si cu 2-4GB RAM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate