Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cand sunt sunat, cel care ma suna primeste mesajul "abonatul are telefonul inchis sau nu se afla in aria de acoperire".

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Dupa cum zice si subiectul, va rog sa postati aici problemele legate de primirea apelurilor. Daca se poate sa precizati si locul unde va aflati in momentul respectiv, ora si reteaua celui care va suna.

FOARTE IMPORTANT!!
NU UITATI SA FACETI SI SESIZARI LA DIGI.
Mie mi-au spus ca nu au mai primit sesizari legate de acest subiect si "e posibil sa fie de la telefonul meu".

Reiau mai jos cateva postari culese din alte topicuri.

View PostBandit, on 10 noiembrie 2014 - 19:41, said:

Azi, in Bucuresti, zona Militari semnal aproape plin, intre orele 17 - 19 am primit 6 apeluri, dar telefonul nu a sunat niciodata. Pe la 19 si ceva am fost sunat pe alt numar si intrebat de ce am telefonul inchis (se referea la nr. de digi).
Evident ca nu aveam telefonul inchis... La scurt timp dupa ce am deschis ecranul si -am jucat prin meniu, am inceput sa primesc mesaje de la 760 cu textul "Ati fost sunat de ...."
Aveam datele dezactivate.

View PostdreaQ, on 12 noiembrie 2014 - 09:51, said:

Azi s-a intamplat iar sa fiu sunat si "abonatul are telefonul inchis s-au nu se afla in aria de acoperire". Am incercat sa ma sun si de pe un orange si de pe un fix de romtelecom si acelasi rezultat.
Astia ori sunt incredibil de prosti pe partea de tehnic ori foarte banditi pe partea de strategie, chiar nu imi dau seamna...

View Postdanidnc, on 12 noiembrie 2014 - 15:47, said:

Astazi pe la ora 14:30 s-au redirectionat 2 apeluri primite, cand credeam ca e istorie problema cu apelatul.....
Sunt din Sibiu

View Postdanyxp, on 19 noiembrie 2014 - 06:37, said:

In ultima vreme lumea care ma suna primeste ocupat sau mesaj ca sunt in zona fara acoperire aiurea, mai ales in weekend. Nu am probleme cu semnalul (Ploiesti), sper sa se rezolve. Inca nu am facut sesizare, dar daca problema persista o sa fac (nu stiu ce succes ar avea dar...)

View PostdiZy, on 19 noiembrie 2014 - 19:53, said:

Se pare ca am fost afectat si eu de congestia din retea. Cica m-a sunat curierul si am avut telefonul inchis. Banuiesc ca nu au insistat din moment ce restul lumii care ma suna nu a zis nimic. Dar tot nu plec din retea inca este foarte avantajoasa oferta actuala.

View Postalcrisus, on 19 noiembrie 2014 - 20:39, said:

Luni ora 22.00 apel din Orange catre Digi (ambele numere fiind ale mele): 3 apeluri: abonatul nu este in retea (dintre care al doilea cu ecranul telefonului deshis si semnal full in mana). Cel de-al patrulea apel a intrat!
LE@ Bandit: Zona Liberty Mall, Bucuresti. In general nu am avut probleme in zona aceasta.

Edited by Bandit, 19 November 2014 - 21:25.


#2
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
eu (orange) ieri la ora 17:28 am incercat sa il sun pe tata (digi) dupa ce am gasit un apel pierdut cu 40 min in urma.
a raspuns robotul ca ''abonatul are telefonul inchis...''
am vorbit seara cu el si a zis ca era in zona Obor iar telefonul era deschis.
nu e prima oara cand se intampla.

Edited by shelder, 19 November 2014 - 21:13.


#3
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
"abonatul are telefonul inchis s-au nu se afla in aria de acoperire"
robot cu doua diplome de facultate si cel putin un master !

#4
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Sistemul failsafe al altor retele in caz ca Digi acapareaza piata cu oferte mai bune.

#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Se intampla ca in ultimele zile sa se "piarda" semnalul la telefon (zona Aparatorii Patriei, Bucuresti).
E posibil sa fie "lucrari tehnice"

#6
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004

View Postveman, on 19 noiembrie 2014 - 21:18, said:

"abonatul are telefonul inchis s-au nu se afla in aria de acoperire"
robot cu doua diplome de facultate si cel putin un master !

Scuze... nu vreau sa dau vina pe nimeni, dar am dat copy/paste de aici in titlu:

View PostdreaQ, on 12 noiembrie 2014 - 09:51, said:
Azi s-a intamplat iar sa fiu sunat si "abonatul are telefonul inchis s-au nu se afla in aria de acoperire". Am incercat sa ma sun si de pe un orange si de pe un fix de romtelecom si acelasi rezultat.
Astia ori sunt incredibil de prosti pe partea de tehnic ori foarte banditi pe partea de strategie, chiar nu imi dau seamna...


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Asa si pe Cosmote. Nu ca m-ar mai mira ceva, dar la ei raspunsul este clar: retea super congestionata. Sa fie la fel si la Digi? Este chiar asa aglomeratie?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mi s-a intamplat pana acum, sper sa se rezolve situatia si la voi, oricum in caz de, e important ca macar notificarea de apel pierdut de la 760 sa vina (daca ai casuta vocala activa, evident).

#9
Grid_Controller

Grid_Controller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.11.2014
ai maaa,....lasati-o balta cu ,,nazismul gramaticii"

mai greseste omul ce dracu!

problema e insa reala si in alte retele, nu doar in Digi!

#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Si mie mi s-a intimplat de cuteva ori sa nu se initieze apel in apart. unde este semnal f.bun.
Nu am facut sesizare.

De aceea au dreptate cei din belgravistanPosted Image : ca e prea ieftin ca sa faca fata la cit vorbesc cei cu DONPosted Image

#11
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Faceti sesizari la operatorul de care apartineti. In 99% din cazuri acolo e problema. Am intimpinat si eu problema similara: eu in telekom, imi sunam sotia (digi) care al carei apel il pierdusem si imi spunea ca eu formam numarul gresit. Am sesizat Digi, deoarece sotia tocmai se portase si abia dupa portare eu nu mai puteam purta convorbiri telefonice, dar ei mi-au recomadat sa sun la Telekom. Am sunat la Telekom, si dupa 10-15 minute in care am fost purtat pe la cateva persoane de la relatii cu publicul, problema mea a fost rezolvata.

Sper ca am fost de folos.

#12
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Chiar nu patesc asta, dar pateam intr-o vreme destul de des pe orange chiar si pe 3g.

#13
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
am patit si eu atat pe orange cat si pe digi. am ambele sim-uri intr-un Samsung galaxy Core I8262. tind sa cred ca problema e de la telefon, cel putin in cazul meu. atata timp cat am folosit sim-ul orange in telefon single sim nu am avut aceasta problema.
spre ex. azi am avut apel pe orange la ora 17 si am primit mesajul de la mesageria vocala la ora 23! in contextul in care ma aflam in locatie statica in zona cu semnal.
trebuie vazut daca cei cu problema semnalata pe digi au cartela in telefon dual-sim sau single-sim. daca e varianta din urma atunci e o problema.

Attached Files


Edited by gabriel_gavrila, 20 November 2014 - 00:12.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cum sa fac ca sa am si eu problema asta, dar selectiv?

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostBandit, on 19 noiembrie 2014 - 21:27, said:

Scuze... nu vreau sa dau vina pe nimeni, dar am dat copy/paste de aici in titlu:

View PostdreaQ, on 12 noiembrie 2014 - 09:51, said:
Azi s-a intamplat iar sa fiu sunat si "abonatul are telefonul inchis s-au nu se afla in aria de acoperire". Am incercat sa ma sun si de pe un orange si de pe un fix de romtelecom si acelasi rezultat.
Astia ori sunt incredibil de prosti pe partea de tehnic ori foarte banditi pe partea de strategie, chiar nu imi dau seamna...


Imi cer scuze desteptilor pentru scapare. De multe ori nu mai corectez auto-corect-ul Posted Image de pe telefon. Mai scriu si la nervi sau in graba. "m-i s-e antampla foar-te rar" Posted Image)

Revenind la topic: am depus sesizare undeva prin august niciun raspuns!

Edited by dreaQ, 20 November 2014 - 09:56.


#16
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Si mie mi se intampla destul de des sa sun si sa astept sa se auda acel sunet ca persoana de la celalalt capat primeste apel, in schimb nu se aude nimic iar dupa 30 de secunde imi intra casuta vocala, la fel mi se intampla sa nu fiu sunat o perioada de cateva ore zilnic si sa ma trezesc dintr-o data cu 7-8 mesaje ca am fost cautat ... wtf... Incepe sa imi iara rau ca m-am portat.
Ca work-around incerc din cand in cand imi mai dau restart la tel, intru pe mod avion, ies, dau mesaj la 700 ca sa isi caute semnal ...
Culmea este ca internetul merge pe mobil ... double wtf

#17
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
eu am avut probleme cu sms-urile primite care imi veneau de zeci de ori acelasi sms pe parcursul a mai multor zile. problema a fost din telefon. s-a rezolvat cu un resoft.
p.s. telefonul este dual sim.

#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu inca nu am avut probleme la apelurile Digi-Digi.
Doar alte retele-digi sau digi-alte reltele. Ciudat, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate