Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cautare job inginer absolvent al Facultatii de Automatica si Calculatoare Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Case closed, lucreaza de doua luni la o multinationala, in RO (nu a vrut sa plece in afara desi i-au oferit si un post in Londra) castiga pentru inceput 1000 euro/luna urmeaza evaluare la 3 luni cand probabil va avea mai mult. In concluzie, ca sa nu repetati experienta mea, incurajati studentii sa faca practica in perioada facultatii la firme de profil, sa-si caute de lucru chiar in regim de vountariat incepand cu anul trei de facultate. Va doresc sarbatori fericite!

Edited by scoty, 26 December 2015 - 10:10.


#56
CatalinBarosan

CatalinBarosan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2015
Felicitari fiului dumneavoastra! Sunt curios, e vorba de Endava cumva? Ma stradui de luni de zile sa ma angajez la ei dar au standarde extrem de ridicate. Ce ma sfatuiti sa fac?

#57
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu e rau, 1000 de euro pentru un tip de 25 de ani care habar n-are ce vrea sa faca..

#58
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
@catalinbarosan, nu este vorba de endava, desi a avut discutii si cu ei nu s-au finalizat, ca sfat aplica la cat mai multe firme, direct pe site-ul lor sau cauta pe cineva sa-ti dea o recomandare (care lucreaza in acea companie la care doresti sa lucrezi) asa ai sanse mai mari ca cei de la HR sa te cheme la interviu, gandestete ca de obicei cei de la HR se uita pe un CV cca un minut. Dupa aceasta depinde doar de tine sa reusesti. @Damascus 77 nu ai citit nimic din ce am scris aici, sau nu ai inteles, stia foarte bine ce vrea, (de ex. nu vrea sa lucreze in strainatate desi a avut foarte multe oferte) problema lui era (si probabil va ramane) timiditatea in contrapunct cu tupeul si oportunismul unora care il face sa nu initieze si sa-si faca usor contacte cu altii din domeniul IT. Daca citeai vedeai ca a avut rezultate foarte bune in facultate dar (greseala mea) nu a facut practica, voluntariat, etc. la firme de profil in timpul facultatii, nu a efectuat stagii gen intership si nici nu l-am incurajat sa-si caute de lucru part time in timpul facultatii, crezind ca daca are rezultate foarte bune in facultate ii va fi usor sa gaseasca de lucru stiind ca sunt foarte multe locuri de munca in domeniul IT.

Edited by scoty, 27 December 2015 - 09:35.


#59
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Si pana la urma cum a reusit, prin recomandare?

Edited by Damascus77, 27 December 2015 - 09:50.


#60
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu, a fost invitat la mai multe firme la interviu si una din ele i-a facut o oferta. Cred ca daca avea o recomandare gasea mai repede (aceasta idee mi-am format-o citind pe mai multe forumuri despre cautare joburi si piata muncii in domeniu) un loc de munca.

#61
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Recomandările ajuta, dar nu cred ca e o idee buna sa muncești din facultate dacă faci programare. Sunt domenii în IT la care nu ai acces decât prin facultate la început. E păcat sa pierzi astfel de șanse pentru a fi Code monkey pe la vreo firma în anul 2.

#62
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Care domenii sunt accesibile doar cu facultate?

#63
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Se refera probabil la ocazia (prin timpul disponibil) de a aprofunda diverse ramuri ale IT-ului.
Multi odata ajunsi la un job se plafoneaza si nu-i mai intereseaza altceva in afara de cele legate strict de acel job, multumindu-se cu un 5 la examene.

#64
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postscoty, on 28 decembrie 2015 - 12:11, said:

Nu, a fost invitat la mai multe firme la interviu si una din ele i-a facut o oferta. Cred ca daca avea o recomandare gasea mai repede (aceasta idee mi-am format-o citind pe mai multe forumuri despre cautare joburi si piata muncii in domeniu) un loc de munca.

Am inteles, e ok atunci.

Fara experienta, fara pile, si salariu de 1000 de euro care va creste dupa 3 luni, nu e rau deloc.

#65
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu ce marire semnificativa poate primi dupa doar 3 luni (doar n-o sa alerge la concurenta si sa ceara 2000 euro laudandu-se cu 3 luni experienta), dar bafta.

Edited by dani.user, 29 December 2015 - 00:14.


#66
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Cele 3 luni reprezinta perioada de proba banuiesc, inainte de a se definitiva(poate alt termen?) contractul pe termen nedeterminat. Uneori se acorda si o marire motivationala dupa evaluarea de 3 luni.
Oricum, felicitari juniorului! La mine primul salariu a fost de vreo doua ori mai mic, dar in provincie si acum vreo 3 ani :).

#67
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdani.user, on 28 decembrie 2015 - 20:57, said:

Multi odata ajunsi la un job se plafoneaza si nu-i mai intereseaza altceva in afara de cele legate strict de acel job, multumindu-se cu un 5 la examene.
Că și cer toți angajatori foaia matricolă ca să vadă ce note ai luat la examene.

#68
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Nu cer, dar unii ajung la un moment dat sa constate ca X n-a auzit nici de aia nici de aialalta (banalitati de bun simt) si oare cine are de pierdut?

#69
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdani.user, on 02 ianuarie 2016 - 00:41, said:

Nu cer, dar unii ajung la un moment dat sa constate ca X n-a auzit nici de aia nici de aialalta (banalitati de bun simt) si oare cine are de pierdut?
Pentru asta exista interviu de angajare, perioada de proba ș.a.m.d.

#70
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Poststudent_cti, on 28 decembrie 2015 - 20:52, said:

Care domenii sunt accesibile doar cu facultate?

Inteligenta artificiala, programare kernel, embedded, design IC. Si mai sunt. Practic, pana la sfarsitul anului 2, ti se vorbeste doar de chestiile uzuale din programare. Pentru multi, urmatorii doi ani nu mai schimba cu mare lucru situatia, dar cum sa aflii daca pasiunea ta este inteligenta artificiala daca nu ai timp sa te duci la cursuri sau sa studiezi acasa pentru ca esti angajat? Daca nu ai nevoie urgenta de bani, experienta dobandita in timpul facultatii este mult mai valoroasa decat supra-specializarea  de la locul de munca.

#71
mychel

mychel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2007
Si eu ma gasesc intr-o ipostaza asemanatoare, am terminat anul trecut Facultatea de Automatica, specializarea Automatica, cu o nota mai putin mare(8.36  media generala, 8.75 lucrarea de diploma), si in prezent de peste un an caut sa ma angajez oriunde ca programator. La majoritatea interviurilor mi se spune ca nu am experienta sau ca o sa fiu sunat in urmatoarea saptamana. Orice idee buna este binevenita. Momentan lucrez pentru un vecin la un garaj, il tencuiesc. Ma gandesc sa dau si la doctorat daca nu gasesc de munca, macar vin niste bani desi nu stiu daca il voi termina vreodata.

Edited by mychel, 09 August 2017 - 17:48.


#72
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmychel, on 09 august 2017 - 17:22, said:

Si eu ma gasesc intr-o ipostaza asemanatoare, am terminat anul trecut Facultatea de Automatica, specializarea Automatica, cu o nota mai putin mare(8.36  media generala, 8.75 lucrarea de diploma), si in prezent de peste un an caut sa ma angajez oriunde ca programator. La majoritatea interviurilor mi se spune ca nu am experienta sau ca o sa fiu sunat in urmatoarea saptamana. Orice idee buna este binevenita. Momentan lucrez pentru un vecin la un garaj, il tencuiesc. Ma gandesc sa dau si la doctorat daca nu gasesc de munca, macar vin niste bani desi nu stiu daca il voi termina vreodata.

Stii sa programezi? Intreaba-te realist chestia asta. Daca raspunsul este nu sau nu prea, atunci vezi ca se cauta in draci testeri pe automotive cu salarii f bune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate