Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cautare job inginer absolvent al Facultatii de Automatica si Calculatoare Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postfigo1988, on 27 ianuarie 2015 - 14:22, said:

..............Sa termini calculatoare  la UPB cu 9.65 denota o inteligenta, dar mai ales motivatie, mult peste medie. Un astfel de student este genul care este vanat de profesori pentru a lucra in cercetare, dar si de firmele mari din afara care vin si fac recrutare in Romania. Repet, nu nota este cea care ma face sa spun asta, ci dificultatea cu care stiu ca se obtine si mai ales ce au facut colegii de an cu mine care au avut performante asemanatoare. Un astfel de student are, la terminarea facultatii, oferte de la mai toate firmele importante din Bucuresti, fara sa dea macar un interviu..........

lol Posted Image
am terminat si eu UPB-ul cu nota mare. nu m-a alergat nici un profesor pe holuri cu oferte de job in mana, nu m-a asteptat nici un reprezentant de la vreo firma importanta in parcare, cu un panou cu "vrem sa te angajam".
ca si ceilalti colegi cu note bune, a trebuit sa ma zbat singur sa-mi gasesc de lucru. performantele scolare au fost un plus la interviuri, dar repet, a trebuit sa obtin singur acele interviuri, n-au venit ele sa ma caute pe mine.

Edited by _Smiley_, 20 February 2015 - 09:43.


#38
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pacat, eu stiu de oameni care au fost. :) Ce inseamna nota mare si cand ai terminat? No offense, dar cand am terminat eu, acum 4 ani, asistentii faceau direct recomandari pentru studentii f buni, mai ales la SO si PSO.

Mi se pare destul de naiv sa iti imaginezi ca o firma mare nu are interesul sa-i recruteze pe cei mai buni stiut fiind faptul ca un programator de top are un raport performanta/salariu muuuult mai bun decat un average joe.

In orice caz, daca tot ai terminat ACS si stiind dificultatea facultatii, ti se pare plauzibil sa ai medie 9.65 si sa nu ai skill-urile tehnice macar pentru a fi angajat ca junior intr-una din celebrele companii care angajeaza pe oricine are puls? Sincer.

#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
am raspuns deja, pe prima pagina a acestui topic:

View Post_Smiley_, on 18 noiembrie 2014 - 22:42, said:

eu pot sa-ti spun ca un absolvent de la AC (UPB) care stie putina programare gaseste foarte usor un loc de munca in Bucuresti, daca vrea.


#40
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ma rog, ceva e putred in povestea asta, sincer nu cred ca a terminat ACS sau nu a terminat deloc cu nota aia. Ma retrag

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Povestea cu nota poate fi adevarata, am avut si eu colegi (nu la UPB) ce aveau bursa in timpul studentiei iar la final medie mare de absolvire insa informatica nu stiau mai deloc. Toceau orice, prindeau cate ceva pe moment si uitau pe urma etc.

#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

View Postfigo1988, on 20 februarie 2015 - 09:16, said:

Oamenii care se ocupa de cursurile astea sunt pe pozitii tehnice inalte la firme importante din Romania si isi dau tot interesul sa aiba cursuri relevante

Foarte bine, asa si trebuie. Din pacate, sunt de parare ca va mai dura ceva timp pana ce acest mod va deveni majoritar, nu doar o exceptie.

#43
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@neagu_laurentiu: Pai si cum faceau temele/laboratoarele? Toceala/casca i-a ajutat pe multi la materiile teoretice, dar cum s-a pus problema de practica (gen temele pe care le-am pus mai sus), cum se blocau. Exista si alternativa cu cumparatul temelor ce-i drept, dar nu aveai cum sa termini cu punctaj maxim sau aproape de maxim si sa fii tocilar sau sa trisezi peste tot.

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cum-necum am vazut in jurul meu chiar daca pare ireal.

#45
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postscoty, on 19 noiembrie 2014 - 08:53, said:

ce este gresit, eu am insirat acele limbaje dand copy - paste dupa CV-ul lui, dar stiu ca a realizat diverse proiecte in facultate folosind acele limbaje, se presupune ca stie sa le foloseasca...
primul sfat (deloc rautacios, doar realist) este sa-si faca curat in cv. eu lucrez de 10 ani, am doua domenii mai largi trecute in cv - si nici dupa 10 ani ni pot zice ca le cunosc la perfectiune.

din ce este insirat acolo alege una-doua directii care il atrag mai mult (de preferinta conectate intre ele), sterge restul si aplica numai la ce-l intereseaza. tot din experienta, cine vine la interviu cu atatea chestii trecute in cv nu stapaneste nici una satisfacator.

#46
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ca sa inchid discutia, pana la urma problema a rezolvat-o in stilul lui (fiecare cu personalitatea lui) si fara mine, lucreaza deja de doua luni ca freelancer si castiga deocamdata 1400 $/ luna, sa speram ca acest start va duce la ceva bun, pe viitor, multumesc acelor colegi de forum care au dat aici informatii cu adevarat folositoare si le multumesc si celor care au fost rautaciosi!

#47
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sper ca si-a facut macar un PFA. La ce vitejii face acum ANAF-ul, nu are sens sa riste.

#48
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu este nevoie de PF este platit in USA lucreaza pentru o firma de acolo si impozitat acolo, primeste doar banii in RO va trebui sa faca la sfarsitul anului o declaritie de impunere la ANAF si sa plateasca duap aia impozit.

#49
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Daca are documente ca e angajat si impozitat pe firma de acolo, nu mai trebuie sa plateasca nimic in RO (dubla impunere). Verificati bine hartiile, ma indoiesc ca americanii i-au facut contract de munca (nu ar avea sens pentru ei). In functie de zelul celor de la ANAF, iti vor cere ei toate actele doveditoare atunci cand depune declaratia anuala.

In plus, in Bucuresti norma de venit pentru consultanta IT e vreo 25.000 lei / an (in functie de sector) si, indiferent cati bani faci (pana la 100k euro / an), platesti doar 16% impozit pe venit si 5.5% CASS la suma asta. Ca programator, PFA la norma de venit e cea mai convenabila forma de organizare.

Edited by figo1988, 12 May 2015 - 07:45.


#50
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
mi-a placut mult topicul asta.
cat de rautacios sa fii sa afirmi cand un absolvent cu 9,65 la AC nu e bun pt. productie?
big news: nu toata lumea termina cu 5!

#51
Harap-Alb

Harap-Alb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2005
Bravo lui ca s-a descurcat.

#52
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbeleapecap, on 26 august 2015 - 00:47, said:

un absolvent cu 9,65 la AC nu e bun pt. productie?

Citeste-o din alt unghi: faptul ca ai 9.65 sau 5 nu spune mai nimic despre cat vei fi de bun in productie.

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Faptul ca lucreaza freelancer nu rezolva problema reala, adica partea cu timiditatea aia fenomenala, care nu-i permite sa lucreze decit "pa net". Urmatorul thread care-o sa fie? "Am un fiu mai timid, nu cunoasteti pe cineva care sa-l ia de sot? A incercat sa dea friend la niste fete pa feisbuci, da n-a primit nici un raspuns..."

#54
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
eu zic ca la 1400 de coco pe luna iti mai trece timiditatea Posted Image
eu n-am vazut absolvent cu 5 care sa aiba asa venit din munca

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate