Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Cum se verifica structura de rezistenta a unei case

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Sunt in cautarea unei case nou construite in vederea achizitiei. Problema este ca la cele care sunt deja finisate nu se pot folosi decat metode nedistructive (ultrasunete sau alte dispozitive). Cat de edificatoare sunt asemenea metode? Pot avea un grad de certitudine cat de cat ridicat in urma unei expertize care sa foloseasca asemenea metode?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Da,metoda e buna

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Casele nou construite trebuie sa aibe si documentatia aferenta constructiei, sau nu ai incredere in asa ceva?

#4
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Cred ca, daca te intereseaza sa fie bine facuta structura ar trebui in primul rand sa existe un proiect - si asta e usor de verificat.

Dupa ce verifici ca proiectul exista si e corect intocmit poti sa verifici prin sondaj cativa stalpi si grinzi sa vezi daca seamana cu ce ar trebui sa fie in proiect.

Incercarile nedistructive sunt mai mult decat nimic, dar la nivel de detaliu (de exemplu noduri la structuri in cadre, ancorari de stalpi in fundatii, etc) nu-ti ofera informatii.

#5
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Fara sa existe proiectul nu as cumpara. Dar un proiect poate sa nu fie respectat la realizarea constructiei.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 myshyk, on 17 noiembrie 2014 - 20:31, said:

Casele nou construite trebuie sa aibe si documentatia aferenta constructiei, sau nu ai incredere in asa ceva?
Posted Image Posted Image Posted Image
frate, vrei sa-ti spun eu cum faci? verifici gradul de moralitate a celui care vinde. cat de mincinos e!
eu, daca ar fi sa vand masina, i-as spune celui care o cumpara ca a fost lovita sau altele.

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cauta  o constructie care are jurnal cu fotografii explicite ale fazelor de contruire, si de acolo poti trage o idee.
De asemenea e important tipul si calitatea betonului precum si punerea in opera (pe care ar trebui sa o vezi tot in foto)
Degeaba pui fier in ea daca armatura nu e corect configurata sau betonul este de proasta calitate si turnat necorespunzator

Edited by ciine, 17 November 2014 - 20:48.


#8
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Daca cineva cunoaste un inginer care m-ar putea ajuta, am rugamintea sa-mi lase un mesaj privat cu date de contact.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 rich1974, on 17 noiembrie 2014 - 20:45, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
frate, vrei sa-ti spun eu cum faci? verifici gradul de moralitate a celui care vinde. cat de mincinos e!
eu, daca ar fi sa vand masina, i-as spune celui care o cumpara ca a fost lovita sau altele.

Dupa tine, nu s-ar mai vinde/cumpara case in Romania, pentru ca si vanzatoru si cumparatorul sunt hoti care nu urmaresc decat sa se insele unul pe celalt, Ai auzit vreodata de "cinste, onestitate, corectitudine,....? Dupa cum gandesti, nu cred.
Din pacate nu esti singurul, majoritatea suntem asa...

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in contextul asta in care moralitatea este la pamant, sa arunci o gramada de bani pe o casa care nu esti sigur ca are structura buna mi se pare inconstienta. o tencuiala, o vopsea, se mai pot repara, dar structura nu.
din punctul asta de vedere, romania e plina de smecheri in domeniul asta.  stii cum vorbesc dezvoltatorii despre clienti? da-i in p#$a mea ca nu le mai fac asta sau ailalta.
fiecare face ce vrea cu banii lui. eu nu as cumpara o casa facuta de cineva pentru vanzare. as cumpara in schimb o casa de la cineva care a a facut casa pentru el si din diverse motive o vinde.

#11
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
In primul rand, cum au spus si altii, trebuie ca acea casa sa aiba niste acte: jurnalul casei, cartea tehnica. Odata ce aceste acte lipsesc deja trebuie sa fugi de acea casa. Inseamna ca acea casa ori are un proiect facut pe genunchi, ori nu are proiect si e facuta de costel , care-i un bun meserias, fost munctior/expert  pe santierele europei..deci are experienta. (asa zice el)
Daca casa are toate actele la zi deja vorbim de cu totul altceva. Din pacatefericire ingineria nu este o meserie 100% exacta. Exista fenomene/comportari fizice care pot fi interpretate diferit de proiectanti/verificatori. Faptul ca o casa are un proiect si o duci la alt proiectant si zice ca e prost facuta nu inseamna neaparat ca-i prost facuta. Sunt norme minime care trebuiesc respectate iar ce depasesc aceste norme raman la latitudinea proiectantului/verificatorului functie de experienta si functie de interpretare si/sau de felul cum acestia vor sa se comporte acea casa la actiunile exterioare (seism. vant, exploatare).
Faptul ca o casa are proiect cu toate actele la zi, in ceea ce priveste calitatea executiei,  nu inseamna ca acea casa este bine facuta. Din pacate in Romania exista diriginti de santier, rte, sau qc care pe o mica suma de bani (fiind vorba doar de o casa) trec cu vederea peste anumite probleme. Prefer sa nu vorbesc, mai ales, de casele facute in regie proprie unde dirigintele, rte-ul si qc-ul lipsesc cu desavarsire.
Ca o concluzie, daca casa nu are acte, eu n-as sta la discutie cu cel/cea care o vinde.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate