Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Monitorizare trafic internet Digi Net Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Salut forumisti.Am stick Digi Net Mobil de 21.6 Mbps,care de vreo 2 zile merge greu,foarte greu netul.Am sunat la RDS/RCS si mi-au spus ca am consumat cei 5GB oferiti lunar.Dar cum? Ca nu am downloadat nimic ci doar am ascultat muzica(la 3-4 zile odata) pe Youtube.Se ia in considerare si update-ul pe care si-l face antivirusul zilnic? Am intrebat-o pe operatoarea RCS/RDS daca exista vreo aplicatie pentru Windows in care sa vad cat am consumat si cat mai am.Mi-a raspuns ca nu are dreptul sa-mi de-a indicatii catre un anume program.Ce va intreb pe voi:
Este vreun program de monitorizare trafic pentru stick Digi Net Mobil,in care sa-mi arate cati GB sau MB mai am de consumat si cati/cat am consumat? Free ori sa-l cumpar.Multumesc anticipat.

Edited by Adi blondu, 16 November 2014 - 17:22.


#2
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
Exista o moitorizare in cadrul programului cu care te conectezi, iar daca ai folosit pe acelasi calculator cauta in setari si vei observa traficul pe zile. Momentan nu am stik-ul pe langa mine sa-ti indic pasii, dar cauta prin programul de conectare.
Cat despre muzica pe youtube, e posibil sa-ti consume traficul daca pui melodii 1080p.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
doar sa-ti verifici traficul de date direct din pc si astfel aduni in fiecare zi valorile de acolo. poate ca mai sunt si programe care sa-ti arate o valoare totala de trafic pe sesiune, dar nu stiu momentan

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View Postalcrisus, on 16 noiembrie 2014 - 17:20, said:

Exista o moitorizare in cadrul programului cu care te conectezi, iar daca ai folosit pe acelasi calculator cauta in setari si vei observa traficul pe zile. Momentan nu am stik-ul pe langa mine sa-ti indic pasii, dar cauta prin programul de conectare.
Cat despre muzica pe youtube, e posibil sa-ti consume traficul daca pui melodii 1080p.
Nu am stiut asta! Deci si rezolutia unui videoclip "mananca" din  GB oferiti de RCS?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai normal, e vb de trafic de date, rezolutie mare, transfer de date mai rapid si mai mult pt a putea vedea tu acea calitate hd.

fa un test pe telefon si vezi cum este sa vizionezi un clip in 1080 si cum este sa vizionezi in 360 de exemplu. vezi traficul de date dupa ambele vizionari si ai sa-ntelegi

#6
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
Manaca de la orice provider. Calitate imagine/sunet mai buna => mai multe date transferate.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Eu folosesc asta: http://www.floriangi...netspeedmonitor
Si da, un video HD/full HD are o dimensiunea mai mare decat un 240p de exemplu.

#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Va multumesc tuturor si tie tigerheart pentru aplicatie.Ca sa zic asa,acum 3 zile a fost ziua fetei mele si pc-ul a stat toata ziua numai pe Youtube,cu sistemul 5:1 la maxim.Probabil atunci s-au "tocat" GB-itii oferiti de RCS Posted Image

Edited by Adi blondu, 16 November 2014 - 17:43.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce iese din pc, anume sistemul si volumul, nu conteaza la trafic, e vb de transferul de date intre pc si retea efectiv.

asta este, macar a fost pt un scop nobil ;)

ps: sa-ti traiasca!  Posted Image

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Vezi ca la digi net mobil ai o anumita zi din luna cand se reseteaza limita, nu e neaparat in prima zi a lunii. Ziua o poti afla sunand si intreband la RDS.
Daca folosesti ce ti-am zis eu, vezi sa selectezi Digi mobil la Network Interface, ca sa iti monitorizeze doar acel tip de internet.

#11
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Am inteles.Operatoarea mi-a spus ca in fiecare 20 a lunii se aloca cei 5 GB.Multumesc tigerheart si Dany_Darke.
ps:doar odata face 18 ani Posted Image

Edited by Adi blondu, 16 November 2014 - 17:52.


#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Cu placere.. Si multi ani frumosi inainte :)

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Posted Image  din partea mea. e o varsta frumoasa pt o fata. cum au trecut anii .... :(

#14
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Mergem numai inainte Posted Image

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fratilor...deci, pana la urma nu exista nici o posibilitate de a afla traficul consumat de pe un stick? in afara de digicare....

#16
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 11.01.2007
Doar daca folosesti stickul doar intr-un singur PC,ramane sa urmaresti traficul din acel utilitar ce se instaleaza odata cu autorun-ul.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai aia e, ca nu il folosesc doar la un aparat....

#18
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Le aduni si vezi cat da !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate