Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

E legal să te oblige să ai cont doar la o anumită bancă?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
gabriHell-YAh

gabriHell-YAh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.09.2014
Am o întrebare pentru cei ce cunosc foarte bine legea. Se presupune că ești student, elev sau angajat al unei organizații economice, iar aceea îți virează deconturile/salariile doar prin bancă. E normal să te oblige să-ți alegi doar 4 bănci? Eu poate am card&cont la ING (de exemplu) și ei acceptă BRD, BCR, Raiffaissen Bank și Unicredit Țiriac Bank. Pot să-i determin să-mi vireze banii la ING (personal, mai mult mă interesează asta într-o facultate - de stat).

Din câte știu, n-ar trebui să te oblige să mergi la o anume bancă. Tu alegi ce să faci cu banii și ce produs&servicii îți alegi deoarece e o țară democrată pe hârtie! Practic, ți se îngrădesc drepturile și e un abuz (eu așa gândesc, dar vreau să știu cum să procedez în cazul în care nu vor să-mi accepte o anume bancă și ce să sfătuiesc pe alții ce au această problemă).

Mulțumesc!

Edited by gabriHell-YAh, 31 October 2014 - 19:24.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
institutia are negociate anumite tarife/comisioane.
vrei, bine. nu vrei, mergi la HR si faci o cerere.
nu ti se "aproba" faci o plangere la ITM.

dar pana una alta foloseste search.
s-a discutat problema asta de o mie de ori in o mie de arii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate