Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare firma pentru domeniu si hosting

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
HVACc

HVACc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.10.2014

View Postsandt, on 11 noiembrie 2014 - 18:30, said:

Va salut,
domeniu nu am cumparat inca, hostul am ales hostgator (am vazut ca majoritatea autorilor il folosesc).
Pentru domeniu ma gandesc sa aleg totusi o firma romaneasca, o sa il cumpar zilele astea.


Te salut.
Am folosit peste 10 webhost-uri gratuite si eram nevoie sa schimb domeniul din 6 in 6 ore.
Am pierdut cateva vanzari pentru ca tot pica site-ul, deci nu, varianta gratuita este exclusa Posted Image.

Da...nasol. Eu am 2 siteuri (unul de un an si unul de 2) pe hostul pe care ti l-am recomandat si nu am avut pana acum probleme. Acum probabil depinde si cat de mult spatiu ocupa respecticul site...cred
Bafta

#20
AMJAlienServers

AMJAlienServers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2014
Nu exista trafic necontorizat, eu as evita firmele care ofera trafic necontorizat.
Si nu as alege hostgator de cand EIG ia cumpart sau alta companie de hosting cumparata de EIG.

#21
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
"Pe ce te bazezi?", spunea Marin Preda (in romanul "Cel mai iubit dintre pamânteni").
Uite, zilele astea voi face marea "nebunie" de a cumpara un domeniu .ro de la ROTLD, domeniu pe care-l voi hosta pe HostGator. Cititorii vor fi numai din România.

#22
MFOvidiu

MFOvidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.09.2014
De ce nu te orientezi catre un server vds unde ai resursele, spatiul, cpu doar al tau ?

#23
tdsa

tdsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.02.2008
Buna ziua
Vreau sa-mi fac un site web… ca mai toata lumea Posted Image
Vreau sa fac un site unde se pot face programari online, unde se pot purta discutii pe diferite teme si unde poti gasii (ca si vizitataor) informatii - utile/ dedicate…
Locuiesc in Franta
Cunostinte « 0 » in domeniu
Am achizitionat un domeniu si, daca bine am inteles urmatorul pas il reprezinta webhostigul…
Oscilez intre (dupa cateva ore de cautari)
https://www.planetho...Virtuels-Dedies
(plan 3  sau 4)
si
https://www.infomani...gement/synology
(Synology RS214 sau RS814)
Nu stiu ce este mai bine sa priviligiezi viteza systemului sau capacitatea de stocaj?
Pot sa gazduiesc mai multe domenii? (__.fr, __.eu, __.ro)


- Este obligatotriu ca webhosting-ul sa fi localizat in aceeasi tara? Exista vreo diferenta? De ex. domeniu. ro localizat pe planethoster (Paris, Montreal)
- Ce este o adresa IP aditionala?

Orice opinie este bine venita!
Va multumesc!

Edited by tdsa, 08 February 2015 - 22:03.


#24
MFOvidiu

MFOvidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.09.2014

View Posttdsa, on 08 februarie 2015 - 21:47, said:

Buna ziua
Vreau sa-mi fac un site web… ca mai toata lumea Posted Image
Vreau sa fac un site unde se pot face programari online, unde se pot purta discutii pe diferite teme si unde poti gasii (ca si vizitataor) informatii - utile/ dedicate…
Locuiesc in Franta
Cunostinte « 0 » in domeniu
Am achizitionat un domeniu si, daca bine am inteles urmatorul pas il reprezinta webhostigul…
Oscilez intre (dupa cateva ore de cautari)
https://www.planetho...Virtuels-Dedies
(plan 3  sau 4)
si
https://www.infomani...gement/synology
(Synology RS214 sau RS814)
Nu stiu ce este mai bine sa priviligiezi viteza systemului sau capacitatea de stocaj?
Pot sa gazduiesc mai multe domenii? (__.fr, __.eu, __.ro)


- Este obligatotriu ca webhosting-ul sa fi localizat in aceeasi tara? Exista vreo diferenta? De ex. domeniu. ro localizat pe planethoster (Paris, Montreal)
- Ce este o adresa IP aditionala?

Orice opinie este bine venita!
Va multumesc!

Buna seara. Site-ul respectiv este facut pentru a fi citit de romani, de francezi, de germani ? Este recomandat ca site-ul sa fie gazduit intr-o tara de unde se doreste mai mult trafic pentru a se incarca mai fluent.
In functie de pachetele fiecarei firme de hosting, se pot gazdui mai multe domenii, daca informatia nu este publica pe site-ul lor, ii poti intreba.
Singura diferenta intre tara unde este gazduit website-ul este viteza de procesare. De exemplu, noi fiind in Romania, acceptam putin mai greu un site din America insa nu este foarte mare diferenta. Totusi, raman la ceea ce am spus mai sus. Daca publicul este din Romania, poti cumpara un hosting din Romania.
Adresa IP aditionala in pachetele shared de gazduire este folositoare pentru email-uri, putin seo. Practic, nu o sa fi in aceeasi mamaliga (pe acelasi ip) cu alti "n" utilizatori ci site-ul tau o sa fie pe un IP unic.

#25
tdsa

tdsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.02.2008
Buna seara,
Site-ul este destinat "publicului" francez.
Multumesc pentru informatii!

Acum dupa o bruma de informatie raman indecis in fata atator oferte care mai de care tentanta...
Ce nu pot sa -mi explic este diferenta intre tarife - de exemplu:

https://www.ex2.com/...mutualise.html#

https://www.planetho...Virtuels-Dedies

Nu enumar aici multitudinea de oferte la mai putin de 5 -10 E pe luna...
Multe clasamente "Top10" foarte diferite prin enumarari de site-uri ; nu gasesc un site care sa figureze pe mai multe clasament... bizar...

Site-ul este destinat programarilor on line, schimbului de informatii (intrebari - raspunsuri/ "sfaturi"/ ...), prezentarii de informatii utile ...

Ma intreb daca pretul (mai ridicat) este justificat prin calitate... sau corespondenta pret ridicat - calitatea serviciului ramane aleatoare?!
O parere vis à vis de Planehoster?

Multumesc

#26
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Reinvii un pic topicul acesta...deci recomandare pentru un hosting in 2016? Website simplu in html de prezentare fara fitze, fara prea mari pretentii, doar o galerie foto pe el. Nu stiu ce sa aleg sunt N variante care mai de care.
Multumesc.

#27
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postbrawnie, on 25 august 2016 - 18:16, said:

Reinvii un pic topicul acesta...deci recomandare pentru un hosting in 2016? Website simplu in html de prezentare fara fitze, fara prea mari pretentii, doar o galerie foto pe el. Nu stiu ce sa aleg sunt N variante care mai de care.
Multumesc.

Iti recomand gazduire.ro

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostLensFlare, on 30 octombrie 2014 - 14:48, said:

Pentru domeniu iti recomand namecheap.com
Subscriu.

Orice om serios isi cumpara domeniu separat de hosting, pentru a nu se lega de firma cu hostingul.

#29
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
domeniul este cumparat separat direct de la ROTLD...vreau doar hosting...despre clausweb ce imi puteti spune? Multumesc

#30
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostElianaF, on 09 septembrie 2016 - 16:14, said:

Iti pot recomanda cu mare incredere https://www.thcservers.com
Am site-ul propriu gazduit la ei de 2 ani+.

Anterior am avut hosting la xservers, pe care nu ii recomand sub nicio forma .. site-ul picat si ore si nimeni nu iti raspundea la telefon sau macar sa puna un anunt de mentenanta, orice... te trezeai ca nu iti merge si nu aveai cu cine sa comunici.

..dupa experienta nefasta cu ei, mi-am mutat hostingul la THCServers.com - Astazi platesc mai putin pentru un hosting mult mai bun si m-am si angajat la ei de cateva luni Posted Image asa ca, daca ai nevoie de detalii referitoare la planurile de hosting, cu cea mai mare placere ti le ofer.

Bafta !
Ce dragut!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate