Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Barcelona Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
silveos

silveos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2005
Salut,

Incerc sa aflu mai multe informatii despre acest ansamblu rezidential de pe Sos. Straulesti.
E prezentat pe mai multe site-uri, unul dintre ele fiind:
http://www.barcelona-residence.net/

Daca poate cineva sa dea mai multe detalii - inside-uri - va rog sa postati aici.

Ma intereseaza in principal istoricul acestui ansamblu; daca a fost in insolventa si care e starea lui acum; vad ca se vand apartamente insa la preturi mai mici decat cele initiale si in plus, jumatate din constructie nu e gata.

Multumesc.

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Reclama ?

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Considerand ca e un utilizator inregistrat din 2005 si aria e cea potrivita as tinde sa cred ca nu e reclama.

#4
silveos

silveos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2005
Nu e nici un fel de reclama, incerc sa aflu niste informatii despre blocurile astea construite pe jumatate, dar nu gasesc nimic si pe nimeni care sa se fi mutat pe-acolo.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu suna a reclama

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, are 11 posturi in 10 ani si s-a gandit sa faca reclama...
continuati fara intreruperi :lol:

#7
silveos

silveos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2005
Frate, sunteti culmea cu faza aia cu reclama; get over it!

Acu' pe bune, nu are nimeni nici o idee despre zona (Damaroaia - Straulesti - 'Baneasa Lac')? Avantaje - dezanvataje, fost, vazut, placut etc?

#8
ciuvete

ciuvete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.11.2006
am fost eu sa vizitez dar nu am ramas incantat.
ce nu mi-a placut:
-repartitia camerelor neavantajoasa
-privelistea in stanga depozit fiare vechi in dreapta depozit materiale de constructii in fata bloc nefamilisti
-finisaje superficiale
-pret mult prea mare pentru zona

#9
Bubbles0207

Bubbles0207

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2016
Hello ,

Are cineva detalii despre Barcelona Residence Titan sau Barcelona Residence Baneasa?Despre constructor se cunoaste ceva?

Multumesc

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost eu la cel de pe sos. Straulesti mai demult.
- apt ff. mici, insa preturile enorm de mari si nejustificat
- f. zgomotos, fiind chiar la o sosea circulata intens
- transport in comun redus - cred 1 singur autobuz circula pe acolo
- magazine f. limitate in imediata proximitate. Ai un carrefour expres (f mic) si .. cam atat.
- cu masina poti iesi usor folosind bd. Poligrafiei. Inspre Baneasa e aglomerat rau dimineata.
- privelistea urata - un teren plin de fiare vechi

Edited by MembruAnonim, 20 March 2016 - 00:50.


#11
brb79

brb79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2016
Veniti in vizita, avem:
- parcare la 15.000 euro pe loc,
- tencuiala care crapa,
- taxe de administrare lunara de 100 lei + intretinere,
- reparatii in garantie ... daca vrem noi ...
- reparatii generale ... hai sa nu ne grabim
- scurgere la balcoane .. ei na, blocul e in Barcelona, nu sunt precipitatii
- am respectat toate normele in constructii ... ei na, ce norme

- asociatie de proprietari .. hai sa nu facem misto
- cadastru pe spatiile comune ... ei daca am face asta ar putea fraierii sa se faca asociatie de proprietari

- avem paza ... dar doar pentru marfa noastra

Si mai avem si multe alte 'beneficii' ... cumparati un apartament la noi si le aflati si pe acelea Posted Image

Mai in gluma, mai in serios ...

Din ceea ce am invatat in Barcelona Residence:
- daca vrei sa iti iei un apartament intr-uncomplex nou - NEGOCIAZA IN SCRIS tot ceea ce vrei, chiar daca pe viitor.

Vrei loc de parcare, boxa - negociaza de la inceput si conditioneaza achizitia apartamentului de aceste facilitati, chiar daca nu le platesti  de la inceput fixeaza pretul.

Noi ne-am luat plasa cand am achizitionat aici ca nu s-a dat drumul la acces in parcare decat dupa doi ani si ceva de la punerea in vanzare a apartamentelor.
Tot timpul amanari si diverse minciuni.

La cumpararea apartamentelor ni se zicea ca locurile de parcare vor fi pe undeva la 5000 eur locurile single si pe la 9000 locurile mai mari unde incap 2 masini dar una dupa alta ... "dar nu se pot vinde deocamdata ca nu avem autorizatie de la ISU"..
Pentru ca mai apoi locul de parcare sa devina 15000 eur cel single si aproape 30000 cel dublu...

Legislatia in vigoare specifica faptul ca dezvoltatorii trebuie sa prevada locuri de parcare - 1 pentru apartamentele sub 100mp, si 2 pentru apartamentele peste 100mp - dar nu si ca ti le dau/vand tie.

Atentie la plase !!!

Edited by brb79, 08 September 2016 - 14:04.


#12
barbarossa_20

barbarossa_20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2016
Salut,

Este cineva care are informatii despre proiectul Barcelona Residence Titan?

Poate alti cumparatori/clienti ai proiectului din titan au mai multe informatii? Ar fi utila orice parere, important e sa fie corecta :) Cred ca informatia ar fi utila pentru toti cei care vor sa cumpere un apartament la ei.

Eu ultima daca cand am vorbit cu ei, aproximativ o saptamana in urma, spuneau ca au 7 apartamente rezervate, dar pe site la ei apar doar 3. Are cineva mai multe detalii?

Cate apartamente au rezervate pana in acest moment? Proiectul va fi finalzat cu succes? Din investigatiile pe care le-am facut am aflat ca proiectul din Brasov a fost ok. Am vorbit cu cineva care locuieste acolo si persoana este multumita de calitatea finisajelor si a relatiei pe care au avut-o cu dezvoltatorul. Acestia au fost destul de ok, in mai multe chestii. Parcarile subtarane am inteles ca nu sunt inca nu sunt vandute.

Despre proiectul din Baneasa nu stiu nimic, dar o sa ajung si acolo sa discut cu locatarii.

Va rog daca mai este cineva care e interesat sau cumpara in Barcelona Residence Titan, sharuiti informatia pe care o aveti. Vor fi utile pentru toti.

Multumesc mult anticipat!

#13
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Nici nu mai e nevoie sa faci City break; doar te plimbi de la un ansamblu rezidențial la altul.

Edited by mihaigerard, 29 November 2016 - 20:12.


#14
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
Salutare,

Sunt nou pe acest forum si as vrea sa impartasesc cu cei interesati impresiile mele despre barcelona titan. Observ ca de ceva vreme nu a mai spus nimeni nimic in acest topic, asa ca o sa incerc sa trezesc din nou la viata discutiile pe acest subiect. De curand am gasit pe net acest ansamblu si pentru ca sunt in cautare de o locuinta am decis sa le fac o vizita. Am fost la locatie si am stat de vorba cu o domnisoara de la agentia imobiliara care intermediaza vanzarile in acest complex si am aflat ca pana la sfarsitul anului 2017 vor sa termine structura constructiei (cele 11 etaje) si compartimentarile, urmand ca pana la sfarsitul lunii martie 2018 totul sa fie gata si noii proprietari sa se poata muta in locuintele alese. Apartamentele rezervate/vandute sunt in numar de 15 in acest moment dintr-un total de 66.
In acest moment se lucreaza la structura etajului 4 si au in plan realizarea unui nou etaj in fiecare luna. Asta inseamna ca undeva pe la sfarsitul verii, cele 11 etaje sa fie gata din punct de vedere al structurii. Andamblul are 2 nivele la subsol, sau mai bine spus demisol si subsol..cel putin mie asa mi s-a parut. Subsolul o sa gazduiasca locuri de parcare, dar acestea o sa fie dispoibile si in afara..in vecinatatea blocului din ce am inteles. Personal, nu imi place cum arata aleea de acces pana la bloc pentru ca desi este deschisa traficului auto..este imposibil sa treaca 2 masini una pe langa cealalta. Dar acest inconvenient incepe chiar din bdul Nicolae Grigorescu cand intri pe strada care duce catre bloc. Multe masini parcate pe marginea drumului face aproape imposibil trecerea a doua masini una pe langa cealalta.Dar asta e o problema doar pentru cei care au masina. Exista statie de RATB in apropiere (100m de bloc), dar si metroul la Titan sau Nicolae Grigorescu.~ 1.2-1.4 km departare de bloc. Am testat si daca mergi pe jos in 15 min esti la metrou. Apartamentele se predau finisate, noii proprietarii avand posibilitatea sa aleaga finisajele din gama pusa la dispozitie de dezvoltator. Se va face asociatie de proprietari dupa ce se vinde 50% + 1 din apartamente. Achizitia se poate face cash/credit ipotecar/credit prima casa. Cimentul folosit la structura blocului este c30/37 iar peretii exteriori si cei dintre apartamente sunt din bca ytong de 30 cm. La interior va fi bca ytong de 17 cm. Sunt 2 scari de bloc si fiecare va avea cate 2 lifturi care merg pana in subsolul blocului, in parcari. Din aceleasi discutii am aflat ca pretul parcarilor inca nu a fost stabilit dar ca este foarte posibil ca acestea sa nu fie vandute ci doar inchiriate. Blocul dispune si de boxe si cei interesati isi pot achizitiona si o boxa pentru depozitarea diverselor lucruri pe care nu vrei sau nu le poti tine in casa. De asemenea imediat langa bloc este o scoala generala si un pic mai departe ~400-500 metri o gradinita unde cei care au copii mici sau la scolari ii pot duce. Sunt 3 parcuri in imediata vecinatate dintre care cel mai mare este parcul Titan aflat la 10-15 min de mers pe jos. Policlinica Titan este iarasi in apropiete astfel incat eu consider ca zona este foarte buna de locuit. Acum depinde de fiecare ce are nevoie..ce cauta, ce e important pentru fiecare. Pentru mine, acest imobil a bifat cele mai multe criterii de pe lista.
Succes tuturor si sa va gasiti caminul mult asteptat/cautat. Sper ca am putut fi de folos. Daca aveti intrebari, in masura in care va pot raspunde o sa o fac cu placere.

#15
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Salutare!
Din ce stiu, la ce a spus deja cecosmin, constructia a inceput prin 2008, firma initiala a dat faliment, au facut cele doua etaje/nivele la subsol, dupa care prin 2015 au preluat constructia cei de acum. Nu am cunostinte in constructii dar cica, daca se respecta unele reglementari, nu ar trebui sa fie probleme cu continuarea constructie, chiar daca au trecut atatia ani. Daca cineva se pricepe orice sfat e binevenit.....
Si mie mi se pare cam aiurea accesul, cu straduta, sa nu mai zic nimic de blocul parasit care e facut aproape in strada dar, din moment ce ai parcare la subsol si esti obisnuit cu traficul in Bucuresti, ce mai conteaza o ora in trafic la cele 10 din timpul zilei....
Daca e sa nu vanda locurile de parcare si doar se inchiriaza, pentru mine, romanul cu simt de proprietate:), va fi un deal breaker. Adica nu as vrea sa fiu la cheremul lor sa platesc cat le vine dupa un an doi.....si nici nu sunt dispus sa platesc mai mult de 5-6 mii de euro.....
Daca aveti cineva si alte aspecte, please share, nimeni nu ne va ajuta decat noi.....
Seara buna!

#16
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
Salutare Bogggdddan1983, salutare tuturor de aici.

Ai perfecta dreptate legat de acel bloc parasit de langa noua constructie care strica privelistea acolo. Din discutiile pe care le-am purtat pana acum, se pare ca este un proces intre dezvolatatorul acelui bloc si vecinul cu casa (vila de langa) pentru ~1 m de teren pe care dezvoltatorul blocui l-ar fi ocupat in plus..spre casa. Revenind la Barcelona Residence, beneficiarul cladirii in autorizatiile emise precum si proiectantul si constructorul va pot spune ca sunt toti din Brasov. Termenul de finalizare al constructiei conform autorizatiei este luna august 2018. Sperantele sunt mari si mi-au dat incredere ca v-or termina cel putin la timp. Eu nu ma grabesc cu mutatul asa ca nu ma deranjeaza daca o sa dureze 2-3 luni in plus pana devin proprietar cu acte in regula. Locuri de parcare sunt si la subsol dar si in exterior. Astazi va pot spune "un zvon" pentru exterior preturile ar putea fi undeva la 5 mii + tva la exterior, pentru interior 10 mii + tva. Parerea mea este ca un loc de parcare asigurat este un foarte bun lucru, dar depinde bineinteles si daca iti permiti sa platesti pretul cerut pe el. Sper insa sa existe intelegere din partea dezvoltatorului si sa scoata locurile la vanzare in rate. Astazi mi-au reconfirmat ca o decizie finala nu a fost luata de catre dezvoltator cu privire la vanzarea sau inchirierea acestor locuri de parcare. Tot astazi i-am vazut si pe muncitorii de pe santier lucrand la armarea fierului beton pentru etajul 4, probabil daca vremea se va indrepta si temperaturile v-or trece pe +, v-or incepe turnarea cimentului la acest etaj. In mod normal, ca sa fie turnat cum trebuie si cimentul sa se poata intari,temperaturile ar trebui sa fie pozitive si ar trebui lasat in jur de 4 saptamani, pana se va trece la nivelul urmator. Cimentul in stalpi si grinzi este armat cu fier beton de 22/25 iar in placi de 8-10-12. Asta am aflat dupa ce am discutat cu constructorul. Blocul se sprijina pe o fundatie de tip radier general de 1,5m  grosime. Aleea din fata blocului va fi reamenajata la finalizarea blocului, in acest sens au si autorizatie deja emisa si valabila. Va mai pot spune ca mie mi s-au parut niste oameni deschisi, mi-au oferit raspunsuri la absolut toate intrebarile si raspunsuri concrete, nu balbaieli. Ma incanta si faptul ca exista posibilitatea recompartimentarii spatiului, bineinteles, in masura in care nu se va umbla la peretii de structura. Toti oamenii cu care am vorbit si sunt implicati in acest proiect mi-au lasat pana acum o impresie foarte placuta. Sa seram ca asa v-or sta lucrurile si in viitor. In concluzie cred ca o sa fac o rezervare pentru un apartament cu 3 camere in acest bloc.
O sa va mai tin la curent cu alte detalii pe masura ce le voi avea/primi/afla.
P.S. Si-a luat cineva din cei de aici, locuinta in acest bloc? Ne-ar ajuta si mai mult daca am afla si alte pareri sau ne-ar impartasi experienta avuta cu acest dezvoltator/constructor.

Toate cele bune!

#17
barbarossa_20

barbarossa_20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2016
Salutare,

@ cecosmin stii cumva si tipul radierului (dala, planseu ciuperca, placa si grinzi)? Dar de terenul de fundare pe care se afla constructia?

Referitor la fundatie, din ce am vorbit cateva luni in urma cu constructorul zicea ca aceasta a fost consolidata, iar fierul armat (cel care face legatura intre fundatie si constructia propriu zisa) a fost curatat de rugina etc etc..mi-a aratat si un studiu in acest sens.

In afara de blocul parasit si strada de acces prea ingusta pentru 2 masini, care personal nu ma deranjeaza prea mult, problema mea cea mare este locurile de parcare. Constructorul sustine ca va asigura locuri de parcare pentru toti proprietarii din noua constructie, daca am retinut bine numarul total de locuri ar fi 133. Insa nici pana in ziua de azi nu se stie sigur daca acestea vor fi vandute. Mai mult se bate spre inchirierea acestora.Posted Image
Luand in considerare ca in zona vor mai aparea inca 120 de masini, numarul carora in timp ar creste, iar parcari in zona nu sunt, rezulta problema parcarilor va fi si mai mare...In plus dezvoltatorul ar avea un "monopol" al locurilor de parcare aferente blocului noi, prin urmare ar putea jongla cu preturile chiriilor cum ii place. Si nu prea as vrea sa ma trezesc cu surpriza ca peste 3-5 ani pretul parcarii sa se dubleze.
Pentru mine locul de parcare e vital, daca nu am unul pe care sa il cumpar renunt la acest proiect si caut alte variante.

Speram sa ne auzim de bine ca vecini si proprierari de parcari in noul bloc! Posted Image

#18
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Salut!
Mie unul nu prea imi place chestia asta cu nu s.a hotarat inca......adica nu e ca si cum ar fi vorba despre o pereche de ciorapi albi sau negri..... E clar ca in Bucuresti si mai ales in locatia respectiva, daca nu ai loc de parcare, renunti la masina sau o parchezi in bulevard.... Nu s.au hotarat de vreo 2 luni de cand am intrebat si nu cred ca e o decizie chiar asa de cruciala.
In fine, probabil vor da un raspuns daca insistam si noi un pic. Alt aspect ar fi pretul parcarii. Asa cum  zicea si barbarosa 20, conditiile sunt propice creearii de monopol, sa vb in termeni economici. Un loc de parcare in zona nu cred ca ar trebui sa depaseasca 7000€, la subteran.
Eu unul astept sa vad ce decizie se ia din partea constructorului si dupa vad daca merg mai departe.
Din pacate, casi cumparatori, suntem lasati cam in bataia vantulii cand vine vorba si despre drepturile noastre, asta daca apucam sa dam avansul....
Seara buna la toti si sa auzi de bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate