Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Barcelona Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
Salut,

@barbarossa_20  Daca imi amintesc bine, fundatia este radier general tip dala cu grosime constanta, turnata pe un teren argilos pregatit pentru acest tip de fundatie. O sa verific daca am retinut bine si daca nu, o sa postez informatia corecta. Legat de continuarea constructiei de catre actualul dezvoltator, confirm ca aceleasi informatii le-am primit si eu. Imi spunea acesta ca au facut 3 studii legate de calitatea constructiei existente la momentul cand au decis  ei sa preia proiectul. Despre parcari, pot spune doar ca si eu imi doresc sa le scoata la vanzare, desi cred ca pretul nu va fi deloc unul bun pentru cumparatori :D. Oricum ar fi, chiar daca nu il pot cumpara in primii 2-3-5 ani, macar sa il pot inchiria. Un calcul destul de simplu imi spune ca la o chirie de 50 euro (cum am auzit vehiculandu-se) pretul de achizitie s-ar atinge abia unde prin anul 17.(presupunand ca un loc se vinde undeva la 10 mii). As prefera chiria la inceput, banii pentru achizitionarea unui loc de parcare urmand sa ii folosesc in alte scopuri. Cel putin pentru 2-3 ani nu ma va deranja daca nu se vinde ci se inchiriaza. Presupunand ca vor fi mai multi proprietari care isi doresc un loc de parcare, nu vad de ce nu le-ar vinde. Cred ca inchirierea o sa vina ca si masura in cazul in care nu se manifesta interes pentru achizitionarea parcarilor. Ca o paranteza, eu cand am intrebat de parcari, mi s-a spus ca sunt abia a 2-a persoana care a intrebat de parcare, daca se vinde si care e pretul. Asta ma duce cu gandul la 2 ipoteze: - fie oamenilor nu le pasa de parcare (nu au masina/nu au bani de cumparat un loc de parcare), fie erau intr-un stadiu prea incipient de discutii cu dezvoltatorul.

Toate cele bune,
Cosmin Ceaus

#20
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 cecosmin, on 30 ianuarie 2017 - 18:36, said:

Salut,

@barbarossa_20  Daca imi amintesc bine, fundatia este radier general tip dala cu grosime constanta, turnata pe un teren argilos pregatit pentru acest tip de fundatie. O sa verific daca am retinut bine si daca nu, o sa postez informatia corecta. Legat de continuarea constructiei de catre actualul dezvoltator, confirm ca aceleasi informatii le-am primit si eu. Imi spunea acesta ca au facut 3 studii legate de calitatea constructiei existente la momentul cand au decis  ei sa preia proiectul. Despre parcari, pot spune doar ca si eu imi doresc sa le scoata la vanzare, desi cred ca pretul nu va fi deloc unul bun pentru cumparatori Posted Image. Oricum ar fi, chiar daca nu il pot cumpara in primii 2-3-5 ani, macar sa il pot inchiria. Un calcul destul de simplu imi spune ca la o chirie de 50 euro (cum am auzit vehiculandu-se) pretul de achizitie s-ar atinge abia unde prin anul 17.(presupunand ca un loc se vinde undeva la 10 mii). As prefera chiria la inceput, banii pentru achizitionarea unui loc de parcare urmand sa ii folosesc in alte scopuri. Cel putin pentru 2-3 ani nu ma va deranja daca nu se vinde ci se inchiriaza. Presupunand ca vor fi mai multi proprietari care isi doresc un loc de parcare, nu vad de ce nu le-ar vinde. Cred ca inchirierea o sa vina ca si masura in cazul in care nu se manifesta interes pentru achizitionarea parcarilor. Ca o paranteza, eu cand am intrebat de parcari, mi s-a spus ca sunt abia a 2-a persoana care a intrebat de parcare, daca se vinde si care e pretul. Asta ma duce cu gandul la 2 ipoteze: - fie oamenilor nu le pasa de parcare (nu au masina/nu au bani de cumparat un loc de parcare), fie erau intr-un stadiu prea incipient de discutii cu dezvoltatorul.

Toate cele bune,
Cosmin Ceaus

Legea in prezent stipuleaza ca o cladire de apartamente in constructie sa prevada un numar de locuri de parcare subteran (cu sau fara sistem Klauss) sau suprateran cel putin egal cu numarul de apartamente. Legea in schimb nu il obliga pe dezvoltator sa includa locul de parcare in pretul apartamentului sau sa vanda locurile respective catre viitorii locatari. Unii dezvoltatori prevad la construire aceste locuri de parcare caci altfel nu li se emite autorizatia si nu li se face receptia finala. In schimb nu scot locurile de parcare la vanzare spunand clientilor ca le inchiriaza in prima faza. Scopul este de cele mai multe ori schimbarea destinatiei spatiului de parcare dupa receptia blocului, recompartimentare si vanzare catre firme rezultand astfel, magazine, depozite sau chiar mici ateliere. Profitul este mai mare mai ales cand dezvoltatorul stie ca nu poate targeta un pret prea mare per loc de parcare corelat cu profilul clientului tinta. Asa ca, mare atentie aici, daca locul de parcare este un criteriu important in achizitia unei locuinte nu va bazati decat pe ceva ce poate fi intabulat, cadastrat si prezent in actul de vanzare cumparare. Din nou, mare atentie caci sunt dezvoltatori care pun locul de parcare inclus (marchetat ca gratuit) dar acesta va fi la liber, adica el nu va apare in nici un act ca al vostru, spatiul de parcare nefiind dezmembrat. Va fi un spatiu la comun si de cele mai multe ori insuficient pentru toti locatarii.

#21
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
Buna dimineata,

Am promis ca revin cu detaliile corecte/complete despre fundatia blocului. Iata datele pe care le am:
Conform  expertizei facuta inainte de reluarea lucrarilor, expertiza care a constat in probe de laborator pentru beton si fier si calcule facute de catre expert , nu a fost nevoie de lucrari speciale de consolidare. Lucrarile care au trebuit efectuate au fost de curatarea betonului de pe placa in locul unde se va turna viitorul beton proaspat, curatarea armaturilor de fier existente.
Betonul folosit este clasa C30/37 ,fierul este BST 500 si PC 60 .
Radierul este tip placa si grinzi.
"Terenul este reprezentat de stratul de nisip cenusiu cu pietris,indesat."(citat din studiul geotehnic)
@Bogggdddan1983 Daca ne-am strange mai multi care vrem loc de parcare, ma gandesc ca avem sanse reale sa convingem dezvoltatorul sa ia o decizie legata de acest aspect.
P.S. Vreau sa va spun ca pe mine m-au convins discutiile pe care le-am purtat pana acum si am semnat un contract de rezervare. Acum mai ramane sa fac plata pana la sfarsitul saptamanii si sa astept sa imi cunosc viitorii vecini.

O zi cu spor sa aveti!

#22
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
Update: apa e la 7,5 m adancime . am uitat sa specific acest lucru.
@ushba Ai dreptate cu ce ai spus referitor la legea care prevede ca o cladire de apartamente in constructie sa prevada un numar de locuri de parcare subteran sau suprateran.
Eu nu am vazut nicaieri marketat ca locul de parcare va fi oferit gratuit sau vandut/inchiriat contra unei anumite sume. Era si ciudat tiannd cont de "nehotararea" dezvoltatorului. Pana la proba contrarie tind sa ii ofer prezumtia de "nevinovatie" dezvoltatorului. Este doar decizia mea, nu toata lumea trebuie sa procedeze la fel ca mine. Ar fi si absurd sa se intample asa. Spun doar ca e un risc pe care eu mi-l asum, acesta cu locul de parcare. Cum am mentionat intr-un post anterior, nu ma deranjeaza daca il voi cumpara peste 2-3 ani si pana atunci sa il am in chirie. Ideea de baza este insa alta: sa fie cat mai multi care solicita un loc de parcare spre cumparare..si sa obtinem un pret cat mai bun si corect. Probabil doar asa vanzatorul va lua o decizie mai rapida.
In alta ordine de idei, pentru parcari subterane este prevazut demisolul si subsolul si nu vad cum si-ar deschide cineva magazine acolo, dar poate cine stie..In documentele pe care le-am rasfoit si din discutiile pe care le-am purtat nu mi-au dat de inteles ca exista posibilitatea schimbarii spatiului in unul comercial. Toata lumea mi-a spus ca demisolul si subsolul este spatiu destinat parcarilor.
Asteptam si pe altii sa ne spuna informatiile pe care le au ei si sa avem o dezbatere productiva.

P.S. Extras din contractul de rezervare:
Art. 2  Odata cu achizitionarea Imobilului de catre Cumparator, acesta va dobandi un drept de proprietate asupra unei cote indivize din partile comune ale cladirii aferente apartamentului precum si asupra unei cote indivize din dreptul de proprietate asupra terenului de sub cladire aferent apartamentului, atestate prin documente care se vor transmite Cumparatorului la momentul autentificarii contractului de vanzare-cumparare .
Art. 3 Cumparatorul dobandeste totodata, impreuna cu Imobilul, fara alte costuri, si un drept de servitute asupra tuturor spatiilor comune care deservesc intregul proiect si care sunt compuse, in principal, din cai de acces, drumuri interioare si spatii verzi.

O zi cu spor!

Edited by cecosmin, 31 January 2017 - 12:18.


#23
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Salut si multumesc pt informatii. Unele le stiam si eu din discutiile avute cu cei de acolo dar nu asa de detaliat!
Eu unul sunt pentru o discutie/negociere cu dezvoltatorul pentru locul de parcare.  Si eu am semnat un contract de rezervare si am platit pentru asta. Ideea e ca am facut asta in noiembrie si trebuia sa semnez antecontractul in prima sapt din decembrie. Nu s.a intamplat asta nici acum din cauza ca vanzatorul nu are nush ce fel de imputernicire. Personal nu prea ma intereseaza detaliile tehnice deoarece nu e treaba mea. Din discutiile avute in decembrie am fost asigurat ca pana la sfarsitul lui ianuarie totul se va rezolva, inclusiv situati cu parcarea. Maine e 1 februarie si nu am primit nicio veste. Nu stiu ce sa zic? La mine nu arde dar nu prea e ok situatia...adica nici nu am inceput bine si deja am doua amanari, in situatia in care ar trebui sa le dau eu bani...nu stiu, si nici nu presupun inca nimic, cum va fi situatia dupa ce dau banii?
Ideea e ca si mie mi s.au parut deschisi, bine intentionati si ok per general. Oricum o sa le acord toata increderea si sper sa nu ma lase balta. Oricum, pana se hotarasc sa semnam antecontractul vreau sa fie clarificate toate aspectele, inclusiv parcarea, termen de finalizare, predare, descrierea in detaliu a finisajelor, etc. cred ca vorbesc pt toti cand zic ca nu vreau sa arunc banii degeaba si ca vreau sa mi se dea ce cumpar, nici mai mult, nici mai pitin.
Zi buna la toti si sper sa fim vecini cat mai curand!

#24
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
@ Bogggdddan1983  Tocmai ce am vorbit din nou cu agentia si le-am cerut si mai multe detalii despre locurile de parcare si despre semnarea antecontractului. Raspunsul lor a fost ca 100% locurile de parcare se vor inchiria contra sumei de ~50 euro pe luna si ca locurile de parcare vor fi destinate exclusiv persoanelor care o sa locuiasca in acel bloc. Adica nu o sa le inchirieze pentru cei din afara. Accesul in parcare se va putea face prin 2 locuri ..unul prin actualul drum dinspre Prisaca Dornei si cel de-al doilea prevazut cu bariera dinspre Bila (probabil din Aleea Postavarul). Despre vanzare, mi s-a spus ca nu s-a luat inca o decizie, dar in momentul cand se va lua aceasta decizie fiecare locatar va avea dreptul sa cumpere un loc de parcare.
Am discutat cu ei si am agreat ca acest lucru sa se treaca in antecontract la momentul semnarii. Despre semnarea antecontractului mi s-a spus ca s-au gandit la data de 15 Martie a.c. din motive de legislatie. Mai exact vor sa astepte sa vada ce se intampla cu TVA-ul la prima casa, daca se va pastra sau se va renunta la el pentru a nu fi nevoiti sa faca acte aditionale ulterior. Banuiesc ca asta a fost motivul pentru care ti-au spus si tie ca iti vor comunica un raspuns la inceputul anului. Din pacate nici ei nu stiu ce decizie o sa ia statul cu privire la acest aspect si "vreau" sa cred ca asta e motivul pentru care nu ai primit inca un raspuns.
Ai luat si boxa ?
P.S. Eu am stabilit in rezervare semnarea antecontractului la sfarsitul lunii aprilie.

#25
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 cecosmin, on 31 ianuarie 2017 - 11:48, said:

Update: apa e la 7,5 m adancime . am uitat sa specific acest lucru.
@ushba Ai dreptate cu ce ai spus referitor la legea care prevede ca o cladire de apartamente in constructie sa prevada un numar de locuri de parcare subteran sau suprateran.
Eu nu am vazut nicaieri marketat ca locul de parcare va fi oferit gratuit sau vandut/inchiriat contra unei anumite sume. Era si ciudat tiannd cont de "nehotararea" dezvoltatorului. Pana la proba contrarie tind sa ii ofer prezumtia de "nevinovatie" dezvoltatorului. Este doar decizia mea, nu toata lumea trebuie sa procedeze la fel ca mine. Ar fi si absurd sa se intample asa. Spun doar ca e un risc pe care eu mi-l asum, acesta cu locul de parcare. Cum am mentionat intr-un post anterior, nu ma deranjeaza daca il voi cumpara peste 2-3 ani si pana atunci sa il am in chirie. Ideea de baza este insa alta: sa fie cat mai multi care solicita un loc de parcare spre cumparare..si sa obtinem un pret cat mai bun si corect. Probabil doar asa vanzatorul va lua o decizie mai rapida.
In alta ordine de idei, pentru parcari subterane este prevazut demisolul si subsolul si nu vad cum si-ar deschide cineva magazine acolo, dar poate cine stie..In documentele pe care le-am rasfoit si din discutiile pe care le-am purtat nu mi-au dat de inteles ca exista posibilitatea schimbarii spatiului in unul comercial. Toata lumea mi-a spus ca demisolul si subsolul este spatiu destinat parcarilor.
Asteptam si pe altii sa ne spuna informatiile pe care le au ei si sa avem o dezbatere productiva.

P.S. Extras din contractul de rezervare:
Art. 2  Odata cu achizitionarea Imobilului de catre Cumparator, acesta va dobandi un drept de proprietate asupra unei cote indivize din partile comune ale cladirii aferente apartamentului precum si asupra unei cote indivize din dreptul de proprietate asupra terenului de sub cladire aferent apartamentului, atestate prin documente care se vor transmite Cumparatorului la momentul autentificarii contractului de vanzare-cumparare .
Art. 3 Cumparatorul dobandeste totodata, impreuna cu Imobilul, fara alte costuri, si un drept de servitute asupra tuturor spatiilor comune care deservesc intregul proiect si care sunt compuse, in principal, din cai de acces, drumuri interioare si spatii verzi.

O zi cu spor!


"In alta ordine de idei, pentru parcari subterane este prevazut demisolul si subsolul si nu vad cum si-ar deschide cineva magazine acolo, dar poate cine stie"

Nu toate magazinele au nevoie de vitrina, se fac de obicei showroomuri de mobila, de textile, de sanitare sau materiale de constructie....

"Toata lumea mi-a spus ca demisolul si subsolul este spatiu destinat parcarilor."

Nu te lua dupa ce spune dezvoltatorul sau reprezentantii lui. Sunt nenumarate cazuri de parcari subterane deturnate de la destinatia lor initiala. Sunt unii care au deturnat proiectul initial si au construit apartamente la demisol.
Nu lasa chestia asta descoperita, pune in contractul de vanzare cumparare sau in precontract o clauza prin care dezvoltatorul sa ateste ca acela va fi spatiu de parcare. Asta nu inseamna ca va fi garantat dar eventual poti sa-l dai in judecata.
Nu te baza pe vorbe si promisiuni, pune totul in precontract/contract.

"Cum am mentionat intr-un post anterior, nu ma deranjeaza daca il voi cumpara peste 2-3 ani si pana atunci sa il am in chirie"

Vezi ca si aici poti sa ramai descoperit. Ti-l poate inchiria dar daca un vecin care are 2 masini sare cu banul intre timp si il cumpara ai ramas fara loc de parcare. Vorbesc de cazuri concrete cand s-a intamplat asta.
Si aici poti introduce o clauza in contract in care specifici sa ai intaietate in caz ca se scoate la vanzare.

"Ideea de baza este insa alta: sa fie cat mai multi care solicita un loc de parcare spre cumparare..si sa obtinem un pret cat mai bun si corect"

Hm, in imobiliare nu se fac negocieri colective. Fiecare negociaza in functie de conditile proprii. Unul plateste cash, altul plateste un avans de 50%...Nu uita, intr-o negociere fiecare trebuie sa dea ceva.
Ideal ar fi fost sa introduceti locul de parcare la pachet cu apartamentul, in aceeasi tranzactie, in acest caz ai fi beneficiat de TVA 5% pentru tot pachetul (apartament + parcare) si daca mergi pe credit ai fi putut introduce tot pachetul in credit imobiliar.
Altfel, pt locul de parcare se plateste TVA 19%.

#26
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
@ushba Foarte bine punctat. Personal o sa ma asigur ca trec aceste "clauze" in antecontract, fara nici o discutie.

Edited by cecosmin, 31 January 2017 - 13:41.


#27
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Seara buna!
Am mai discutat iar cu firma de vanzari si am argumentat necesitatea (posibilitatii) cumpararii locului de parcare si ca functie de acest aspect (evident si pretul locului de parcare) voi lua o decizie daca continuam sau nu colaborarea. Raspunsul a fost ca vor vorbi cu constructorul si voi primi un raspuns. Cred ca ar fi ok ca cei care sunt de aceeasi parere si vor sa faca asta (sa cumpere locul de parcare), mai devreme sau mai tarziu, sa ii informeze despre acest lucru. Probabil ca, daca au mai multe solicitari, vor fi mai "receptivi" si nu va mai fi loc de "surprize" pe temen mediu si lung.
Seara buna si sa auzim de bine!

#28
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
Buna seara,
Acelasi lucru am facut si eu astazi. Sa vedem daca reusim sa obtinem ce ne dorim.
Toate cele bune.

#29
barbarossa_20

barbarossa_20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2016
Salutare,

@ushba mersi de sfaturi, sunt foarte utile si duc si la alte idei la fel de utile :)

Am vorbit si eu ieri cu agentia imobiliara care se ocupa de proiect. Mi s-a spus acelasi lucru:
1. antecontractul s-a amanat la jumatatea lunii martie (lucru care nu ma deranjeaza absolut cu nimic, as prefera chiar sa dau avansul cu o luna inainte de data finalizarii constructiei);
2. locurile de parcare se vor inchiria pentru un pret de 50 eur pe luna si in acest moment nu se vrea vanzarea lor.

Le-am spus si eu ca as vrea sa il cumpar si ca in functie de raspuns mai vad daca continui "proiectul" in care m-am bagat sau nu.

Legat de inchirierea parcarilor, v-ati pus intrebarea ce se intampla daca nu se inchiriaza toate locurile? Nu cred ca firma X, care se va ocupa de inchirierea acestora va sta cu mainile in san si va suporta pierderile. Cu siguranta va incerca sa le inchirieze si pe celelalte fie unor persoane juridice, fie unor persoane fizice din afara blocului. Sa fim seriosi, nu poate o firma sa se limiteze doar la cativa clienti, in cazul nostru locatarii blocului; maximizarea profitului e obiectivul numarul 1 al oricarei afaceri. As crede ca locatarii vor avea intaietate, dar in cazul in care acestia nu vor, nimeni nu obliga firma X sa nu inchirieze altcuiva spatiul.
Am stat de vorba cu cineva care locuieste in Barcelona Residence Brasov, au vorbit de bine despre dezvoltator, insa mi-a spus ca nici pana in ziua de azi locurile de parcare nu s-au vandut. La fel si in cazul Barcelona Baneasa, am fost personal acolo sa vad constructia si am vorbit cu 4 locatari. Toti au fost multumiti de calitatea constructiei, insa iarasi apare problema locurilor de parcare si la ei. Mai mult de atat la ei nici macar nu s-au dat in exploatare locurile de parcare, nu mai vorbim de vanzare-nu exista asa ceva.
Insa atat in cazul Baneasa, cat si Brasov exista spatiu unde poti parca. Proiectul Baneasa e chiar la strada si lumea parcheaza pe unde apuca, in plus e o straduta mai putin circulata cu spatiu suficient. Apropo la parterul unui bloc din Baneasa (sunt 4 in total) e un magazin, asa ca nu trebuie sa excludem posibilitatea inchirierii demisolului carte magazine/frizerii/pariuri sportive etc. Proiectul Brasov e intr-o zona cu hipermarketuri/magazine si persoana cu care am vorbit a zis ca parcheaza in parcarea magazinelor. Deci atat in cazul Baneasa, cat si Brasov, problema parcarilor nu e asa de grava, oamenii au unde parca fara a mai apela la dezvoltator; in cazul proiectului din Titan cu totii stim ca situatia parcarilor nu a asa roz.

Locurile de parcare ar putea fi intra-devar incluse in acelasi antecontract/contract, dar doar in cazul in care valoarea cumulata a acestora nu depaseste 450.000 RON, altfel cumparatorul va trebui sa plateasca TVA 19% la toata suma. Deci pentru cei cu apartamente de 3 camere aceasta nu e o solutie. Ar trebui sa aiba 2 antecontracte/contracte separate pentru a putea beneficia de TVA 5% pentru apartament si 19% la locul de parcare; si atentie primul contract trebuie sa fie pentru apartament.

La chirii in afara de problemele mentionate in aceasta discutie ar mai fi una. In momentul in care dezvoltatorul nu vinde parcarile supraterane, care practic e un teren, el isi mentine statusul de proprietar al acelui teren. Deci poate sa faca ce vrea cu el inclusiv sa il vanda dupa o perioada unei terte persoane (juridice sau fizice); apropo de ce zicea usher de magazine...ar putea aparea si unul cu rafturi, dar afara. Daca nu vinde locurile subterane, care reprezinta 2 etaje, va avea o cota parte din terenul pe care se afla blocul. O cota parte mult mai mare comparativ cu oricare din proprietarii de apartamente. Poate nu e o problema prea arzatoare, dar totusi e un semn de intrebare.

Asteptam si de la alti potentiali viitori vecini si nu doar sugestii si pareri.

Sa aveti o zi usoara!

In plus, va recomand si voua sa mergeti in Baneasa sa vorbiti cu locatarii de acolo, poate aflati ceva in plus fata de mine.

#30
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Salut!

Azi iar am discutat "extensiv" :) cu firma de la vanzari!
Concluzia e ca cei din Spania, probabil proprietarii firmei si investitori, sau ce or fi ei, nu vor sa vanda. Doamna de la vanzari, foarte de treaba si intelegatoare, a incercat sa-mi explice de ce nu se vrea vanzarea locurilor prin argumetul ca cei din Spania se tem ca nu vor fi destui cumparatori ai locurilor de parcare. Eu unul o inteleg ca e prinsa la mijloc si a fost cat se poate de amabila dar acest argument e cel putin irational sa nu zic bizar. Nu inteleg ce legatura are numarul celor care vor sa cumpere si a celor care vor sa inchirieze. Adica vinde cui vrea sa cumpere si inchiriaza celor care vor sa inchirieze. Nu pare prea greu de facut asta, in conditiile in care ei se vor tine de cuvand si nu vor destina spatiile respective altor uzuri sau altor persoane care vor sa inchirieze locul de parcare si nu au apartament in proprietate in bloc. Economic vorbind vanzatorul iese mult mai bine daca vinde. Isi recupereaza investitia foarte repede si cu un profit imens. Vorbim de cativa mp care costa enorm.
Sincer, nu vreau sa fac mare caz din toata chestia asta cu parcarea dar este un lucru important. Daca ar fi in Baneasa sau Brasov nici nu as mai discuta. Cine stie zona Titan, si mai ales Prisaca Dornei, stie despre ce vorbesc si cum e cu parcarea.
Toata atitudinea cu refuzul de a vinde locurile de parcare si argumentele prezentate mi se par un pic ciudate si neclare. Nu vreau sa intru in speculatii si alte chestii de genul ca nu e locul si nici momentum dar nici nu vreau sa ajung in situatia in care platesc o suma mare de bani si o sa fiu pus in fata unor lucruri aspra carora nu mai am nici o influenta.
Alt lucru pe care nu il inteleg este acela ca, din discutia de astazi, mi s-a spus ca sunt singurul care pune problema asa. Adica conditionez cumva cumpararea apartamentului cu posibilitatea cumpararii locului de parcare. I-am spus ca sunt si altii care vor asta. Nu stiu ce sa cred. Inteleg unele strategii de marketing si vanzari si sub nici o forma nu am de gand sa cumpar ceva daca stiu ca exista si cea mai mica posibilitate de a avea de suferit eu sau familia pe viitor, fie chiar si din cauza unui loc de parcare.
Inca o chestie care conteaza ar fi cea legata de modul in care se poate (si daca este legal) o prevedere in antecontract cu privire la destinatia si conditiile de utilizare a locurilor de parcare. Ce valoare ar avea asta daca Constructorul decide sa faca brutarie la subsol (e doar un exemplu) acolo intr-un colt? sau daca face locuri de parcare deschise tuturor pt o zi sau cateva ore? Si cine imi poate garanta ca cei 50 de euro nu vor deveni 70, 80, 90, etc? Iarasi, le acord toata increderea dar, asa cum a scris cineva mai sus, obiectivul nr. 1 al oricarei companii este profitul sub orice forma. Chestii de genul fericire, armonie si convietuire ca-n basme e doar marketing.  
Cam asta, ar fi update-ul de astazi. Sper ca v-am mai adus ceva in plus si daca mai vorbiti cu cei de acolo poate ar fi bine sa le subliniati si voi faptul ca locul de parcare este destul de important, asta daca sunteti interesat sa cumparati unul.

#31
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Salut!
A mai primit cineva draftul de antecontract pt apartament?
Zi buna!

#32
DianaT84

DianaT84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2017
Salutare! Și eu sunt interesata de acest proiect și sunt mai mult decât binevenite discuțiile și amănuntele furnizate în acest topic. Am avut și eu o prima întâlnire cu agenta ( in prima jumatate a lunii ian. '17) de la care am primit aceleași info legate de locul de parcare: nu este încă disponibil prețul de vânzare și nici momentul la care va fi disponibil.
As dori sa va solicit părerea referitor la următoarele puncte:
1. Cat de convenabila este opțiunea pentru bca ytong dpdv al izolării fonice/termice? Din ce am mai studiat pe net, părerile sunt împărțite și m-ar interesa o opinie avizata (eventual dacă aveți prieteni/cunoștințe cu info suplimentare).
2. Am primit draft ul de promisiune de vz-cump și din ce observ întregul contract avantajează o singura parte, respectiv vânzătorul. Detaliez succint punctele cu care am o problema:
a. Se menționează ca suprafața finala poate varia fata de cea stipulată contractual, fără ca partea cumpărătoare sa aibă vreo posibilitate de a obiecta.  Cunoașteți cumva legislația în domeniul construcțiilor și dacă exista un anumit procent maxim stipulat în lege?
b. Penalitățile de întârziere sunt de 0,15%/zi doar pentru întârzierea la.plata a cumpărătorului.  Mi s-ar părea normal și corect sa fie stipulate și pt vânzător.
c. Se menționează faptul ca toate taxele și impozitele ce vor apărea pana la transferul dreptului de proprietate vor fi suportate integral de cumpărător.

Mulțumesc & Seara placuta!
Diana

#33
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Salut!
La pct. 1 nu sunt de "specialitate" dar din ce am citit cica e ok si cu YTONG care e de fapt tot un BCA.

In legatura cu draftul de antecontract ai dreptate.....doar vanzatorul e avantajat in mod flagrant si nu inteleg de ce? adica notarul parca ar trebui sa fie impartial si echidistant......De o saptamana stau si caut ce trebuie sa scriu sa fie ok si pt mine...mai am un pic si ma fac si eu notar.......Ideea e ca o sa vreau sa vb si eu cu notarul si sa il intreb care e abordarea lui.....mie unul mi se pare ca in afara de dat bani alt drept nu am.....
Sper sa accepte punctele specificate de mine. Altfel nu cred ca as putea semna un antecontract in aceste conditii.....
Tot ce ai scris mai sus, plus multe altele, fie sunt clauze abuzive, daca pot sa le cataloghez asa, fie nu au acoperire legala (am vb deja cu un avocat).
Nu inteleg cum, o firma care a vandut apartamente in Brasov si Baneasa, poate sa trimita asa un draft de antecontract? Adica la ce se asteapta? Sa descoperim noi ce ar trebui schimbat, sa nu mai cumparam, de ce isi aiu atatea masuri de siguranta cand si noi riscam?
Daca este cineva care are studii de specialitate in acest domeniu cred ca ar fi bine fie sa discutam aici sau chiar sa ne intalnim (desi stiu ca antecontractele se fac individual).
Seara buna!

#34
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 DianaT84, on 20 februarie 2017 - 20:50, said:

Salutare! Și eu sunt interesata de acest proiect și sunt mai mult decât binevenite discuțiile și amănuntele furnizate în acest topic. Am avut și eu o prima întâlnire cu agenta ( in prima jumatate a lunii ian. '17) de la care am primit aceleași info legate de locul de parcare: nu este încă disponibil prețul de vânzare și nici momentul la care va fi disponibil.
As dori sa va solicit părerea referitor la următoarele puncte:
1. Cat de convenabila este opțiunea pentru bca ytong dpdv al izolării fonice/termice? Din ce am mai studiat pe net, părerile sunt împărțite și m-ar interesa o opinie avizata (eventual dacă aveți prieteni/cunoștințe cu info suplimentare).
2. Am primit draft ul de promisiune de vz-cump și din ce observ întregul contract avantajează o singura parte, respectiv vânzătorul. Detaliez succint punctele cu care am o problema:
a. Se menționează ca suprafața finala poate varia fata de cea stipulată contractual, fără ca partea cumpărătoare sa aibă vreo posibilitate de a obiecta.  Cunoașteți cumva legislația în domeniul construcțiilor și dacă exista un anumit procent maxim stipulat în lege?
b. Penalitățile de întârziere sunt de 0,15%/zi doar pentru întârzierea la.plata a cumpărătorului.  Mi s-ar părea normal și corect sa fie stipulate și pt vânzător.
c. Se menționează faptul ca toate taxele și impozitele ce vor apărea pana la transferul dreptului de proprietate vor fi suportate integral de cumpărător.

Mulțumesc & Seara placuta!
Diana

1. YTONG este fix bca-ul ala comunist la fel de spongios, casant si sfaramicios. Poate ca e un bun izolator fonic sau termic, nu-mi dau cu parerea dar peretii facuti din asa ceva sunt supusi la crapaturi la fel ca peretii din blocurile comuniste.
2a. Baga o marja de variatie in antecontract. De obicei 2%. Altfel daca lasi clauza asa s-ar putea sa te trezesti fara un balcon sau cu niste metri patrati la vecinul care a platit mai mult.
2b. Baga penalitati pe luna de intarziere (dupa perioada de gratie) dar aici sunt diverse tertipuri pe care le utilizeaza dezvoltatorii astfel ca sa nu plateasca penalitati si da, eu nu stiu nici un caz in care sa fi platit penalitati vreun dezvoltator, in schimb stiu o gramada de tertipuri. Dar eu zic sa bagi asa de moral.
2c. Asta cu taxele si impozitele vezi ca este ilegal. Nu poti plati impozite sau taxe pe ceva ce nu este al tau.

In orice caz voi puteti introduce diverse clauze (bine inteles legale) in antecontract ca de asta ii spune draft si le agreati cu dezvoltatorul. De ex. puteti adauga (si chiar va recomand) o anexa la antecontract cu planul apartamentului (desi in faza aceea nu este cadastrat) sau cu o lista de finisaje (fara sa introduceti branduri ci bugete per finisaj). O alta clauza pe care va o recomand este aceea prin care specificati ca orice comision perceput de banca cumparatorului intra in atributia voastra si orice comision perceput de banca vansatorului este platit de vanzator. Notarul nu tine partea nimanui, pe el nu il intereseaza protejarea nici unei parti, el tb. sa intocmeasca actele in cadrul legii sa verifice actele proprietatii (sa nu fie litigii, ipoteci care raman in spatele cumparatorului sa nu fie probleme de retrocedari...) si sa detecteze clauze abuzive. clauzele le introduc partile in limitele legii. El nici macar nu mediaza el doar indica ce e ok sau nu. In cazul in care se intampla ceva si se determina ca notarul nu si-a facut treaba el raspunde cu capul ( a se citi puscaria ). Castigul notarului e mare dar si responsabilitatea lui.

#35
DianaT84

DianaT84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2017
Vă mulțumesc pentru răspunsuri și sfaturi. Sunt curioasa dacă exista deja persoane care au semnat antecontractul si în caz afirmativ, cum s-au derulat discuțiile/negocierile.
De asemenea, mă gândesc cum am putea totuși forța puțin nota cu locul de parcare astfel încât sa fie inclus în antecontract.
În privința bca-ului ytong, din ce am mai citit pe net, este recomandat a fi folosit pentru structuri înalte...îmi doresc însă o părere avizata sau măcar a unei persoane care a avut experienta cu astfel de material -a locuit intr-un imobil construit cu astfel de material.

Diana

#36
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Inca nu am semnat. Din discutiile avute voi semna undeva in prima jumatate a lunii martie. Am luat deja legatura cu firma de notariat si am inceput sa le cer sa puna si conditiile mele. Asa cum e acum antecontractul e clar in avantaj evident vanzatorul. Sper sa inteleaga ca aici nu vorba de anvataj si ca lucrurile trebuie sa fie echilibrate, in oglinda!
Am incercat cu parcarea dar nu vor. Le-am spus, ca si altii de aici, ca vreau sa fie specificat clar in antecontract ca acolo vor fi doar parcari si rezervate pt locatari. Din ce au zis am inteles ca sunt de acord cu asta. Acum sper sa se tina si de cuvant.
Daca e cineva care a mai primit antecontracul si are ceva de impartasit va rog sa imi spuneti si mie. Eu unul, cand am citit faza cu notarea prezentei promisiuni bilaterale de vânzare-cumpărare în cartea funciară a terenului, și declarăm de comun acord că NU solicităm notarea acesteia în cartea funciară a terenului, mi-a cam sarit "mustarul"..... Nu stiu ce fel de notar considera asta echitabil sau echilibrat in ziua de astazi, dupa cate tepe s-au dat. In fine, sper sa se rezolve.
Seara buna tuturor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate