Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

V.B.I - Malul Mierii

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#127
andreea144

andreea144

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.01.2015
Antinogen e numele sau prenumele? Foarte atipic!

De unde provine?

#128
locatar1234

locatar1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2015

 Antinogen, on 09 martie 2015 - 14:01, said:

Cum adica "Pentru noi cei care luam cu Prima Casa, cu siguranta va mai dura pana ne vom muta/intra in posesia locuintei"?? Nu exista asa ceva Lorin a zis ca imediat ce poate face predarea se preda. Noi am achitat cei 5% in Luna Ianuaria si a zis asa: "Dureaza Doua Saptamani pana e gata apartamentul si dupa va puteti muta, nu trebuie sa primim si a doua transa de bani." Daca apartamentele sunt gata de predare nu vad dc sa ne tina pe noi cei cu prima casa...?
Eu am achitat 5 % in noiembrie.Mie mi-a zis Lorin ca ma mut la sfarsitul lui decembrie,apoi la sfarsitul lui ianuarie si asa mai departe.Deja nu mai intreb, ca imi este mie jena de raspunsurile pe care le primesc.Nu cred ca te poti muta pana nu le achiti si diferenta de bani.Eu nu cred ca ei se pot risca sa te lase sa te muti, pana nu primesc si restul banilor. Citeste ce ai semnat in antecontract "Transmiterea proprietăţii către promitentul-cumpărător se va realiza la data autentificării contractului de vânzare-cumpărare, fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.". Ei spun multe ca sa nu piarda clientii,.Exista si posibilitatea sa ne lase sa ne mutam.Dar gandeste-te ca noi ne vom muta si daca apare vreo surpriza din partea bancii sau orice altceva, ar trebui sa te evacueze si toate micile modificari de le-ai facut in apartament, vor trebui reparate de ei ...pe banii lor.

#129
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014

 andreea144, on 09 martie 2015 - 14:14, said:

Antinogen e numele sau prenumele? Foarte atipic!

De unde provine?
Wow Andreea si tu vei cumpara la noi in bloc sau numai numele Antineogen te-a impresionat pe aici ?:)

#130
Antinogen

Antinogen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2015

 andreea144, on 09 martie 2015 - 14:14, said:

Antinogen e numele sau prenumele? Foarte atipic!

De unde provine?
Prenume, si cred ca din Bulgaria de undeva...

 locatar1234, on 09 martie 2015 - 14:15, said:

Eu am achitat 5 % in noiembrie.Mie mi-a zis Lorin ca ma mut la sfarsitul lui decembrie,apoi la sfarsitul lui ianuarie si asa mai departe.Deja nu mai intreb, ca imi este mie jena de raspunsurile pe care le primesc.Nu cred ca te poti muta pana nu le achiti si diferenta de bani.Eu nu cred ca ei se pot risca sa te lase sa te muti, pana nu primesc si restul banilor. Citeste ce ai semnat in antecontract "Transmiterea proprietăţii către promitentul-cumpărător se va realiza la data autentificării contractului de vânzare-cumpărare, fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.". Ei spun multe ca sa nu piarda clientii,.Exista si posibilitatea sa ne lase sa ne mutam.Dar gandeste-te ca noi ne vom muta si daca apare vreo surpriza din partea bancii sau orice altceva, ar trebui sa te evacueze si toate micile modificari de le-ai facut in apartament, vor trebui reparate de ei ...pe banii lor.
Eu atunci cand am Vb cu Lorin a spus ca daca ai surprize la Bank, se poate prelungi data depunerii celei de-a doua transa de bani tot la notar... Si ca ei sunt firma serioasa si ca nu se bucura doar de avansul nostru de 5%! In fine... Sa fie apartamentul gata si daca nu ne lasa sa ne mutam Atunci eu nu mai pot fi prost si nu mai pot inghitii asa la nesfarsit nesimtirea lor...In fine problema e si la noi pentru ca ne plangem pe forum si atat, normal ar fi sa mergem toti la ei la biroul de vanzari si sa ne zica o data pentru totdeauna Ce si cum>>> Ar trebuii sa zice de ex. maine la ora 10 dimineata cu toti la ei acolo.. pentru ca una e sa-mi zica mie si tie altceva si alta e sa ne zica tuturor un lucru!

#131
locatar1234

locatar1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2015

 Antinogen, on 09 martie 2015 - 14:27, said:

Prenume, si cred ca din Bulgaria de undeva... Eu atunci cand am Vb cu Lorin a spus ca daca ai surprize la Bank, se poate prelungi data depunerii celei de-a doua transa de bani tot la notar... Si ca ei sunt firma serioasa si ca nu se bucura doar de avansul nostru de 5%! In fine... Sa fie apartamentul gata si daca nu ne lasa sa ne mutam Atunci eu nu mai pot fi prost si nu mai pot inghitii asa la nesfarsit nesimtirea lor...In fine problema e si la noi pentru ca ne plangem pe forum si atat, normal ar fi sa mergem toti la ei la biroul de vanzari si sa ne zica o data pentru totdeauna Ce si cum>>> Ar trebuii sa zice de ex. maine la ora 10 dimineata cu toti la ei acolo.. pentru ca una e sa-mi zica mie si tie altceva si alta e sa ne zica tuturor un lucru!
Ai dreptate! Dar eu una nu pot ajunge in timpul saptamanii , pt ca sunt la munca si nu mi se aproba invoirea.Iar in wk ...mai nou ei nu sunt acolo.Si chiar daca mergem..nu cred ca ni se va zice adevarul.Lorin se pricepe foarte bine la "ametit" clientii :) Ca doar de asta se ocupa. Eu mai stau linistita pana la sfarsitul lunii si dupa ma duc peste ei. Anda mie nu imi mai raspunde ,nici la mail-uri ..nici la telefon.Si ma abtin pe cat posibil sa nu il sun pe Lorin si sa ii zic ce fel de echipa are.La ce folos?!

Si iata ca mi-a raspuns si Anda...acum "Cererile au fost depuse si asteptam actele de la primarie, cu apa s-a rezolvat, cu electrica nu aveam nici-o problema, gazele se vor rezolva pana la sf lunii iar legat de sesizarea pe care u ai facut-o, i-am anuntat pe cei din santier si se vor ocupa si de acest aspect!"
Mi se cojeste peretele in dormitor si aparuse si mucegaiul la geam.

#132
xplod

xplod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2006
Salutari tuturor ,
Am si eu avansul dat si sunt in aceeasi situatie : nu pot merge mai departe pentru ca nu am intabularea si cadastrul cladirii.
De la VBI am primit raspuns ca au depus actele acum o luna la OCPI , dar ca nu stiu cat mai dureaza pana ies ...
Cand am intrebat ce termen au cei de la OCPI pentru solutionare mi-au spus ca nu exista un termen anume si ca depinde de cei de la primarie .
Am sunat la OCPI si o dna foarte amabila mi-a spus ca termenul este de 21 de zile lucratoare DACA NU SUNT SI ALTE PROBLEME si ca-mi poate da orice detaliu ( si daca au probleme , si ce probleme , si in ce data s-a depus dosarul etc... ) daca stiu numarul dosarului .

Am sunat inapoi la VBI pentru nr dosarului si bineinteles ca nu mai raspunde nimeni ...

Mai incerc , dar daca printre voi este cineva care stie numarul dosarului , numarul de telefon de la OCPI este :

Informatii  O.C.P.I. Bucuresti
Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Bucuresti
Adresa: Sos. Pavel D. Kiseleff nr. 34, Sector 1, Bucuresti
Telefon: 021 224.45.29 /021 224.45.30 /021 224.45.31

Multumesc ,

#133
GeorgeMo

GeorgeMo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2013
E greu sa comunici cu oameni care nu stiu sa comunice. La un moment dat Anda a trimis un mail celor care aveau antecontract ca ne va comunica in scris cum decurg lucrarile cu blocul si ca ne va tine la curent cu toate noutatile. Din pacate a fost singurul mail. :(
Cu gazele ma asteptam sa nu se faca racordarea, ca cei de la Distrigaz nu fac racordari in perioada 15 Noiembrie -15 Martie ( am mai citit pe alte forumuri de gen)

Pentru "locatar 1234", ar trebuii sa iei treaba mai in serios cu mucegaiul ca scapi cam greu de el si reapare dupa o perioada.

#134
locatar1234

locatar1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2015

 GeorgeMo, on 09 martie 2015 - 15:57, said:

E greu sa comunici cu oameni care nu stiu sa comunice. La un moment dat Anda a trimis un mail celor care aveau antecontract ca ne va comunica in scris cum decurg lucrarile cu blocul si ca ne va tine la curent cu toate noutatile. Din pacate a fost singurul mail. Posted Image
Cu gazele ma asteptam sa nu se faca racordarea, ca cei de la Distrigaz nu fac racordari in perioada 15 Noiembrie -15 Martie ( am mai citit pe alte forumuri de gen)

Pentru "locatar 1234", ar trebuii sa iei treaba mai in serios cu mucegaiul ca scapi cam greu de el si reapare dupa o perioada.
Eu nu am primit vreodata un asemenea mail.Ce dragutz din partea lor.Cu mucegaiul voi rezolva.Doar le-am adus la cunostinta si ma voi duce sa vad ce au facut.

#135
LaFleur35

LaFleur35

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2015
Mie Anda mi-a spus ca au depus actele pentru intabulare si au finalizat canalizarea.
De gasit mi-a zis ca ii gasim sambata 14.03. intre 9 si 14.
In ceea ce priveste mutatul in ap, se poate face, daca se vrea neaparat, dupa receptia imobilului chiar daca nu s-a achitat integral.
Asa au procedat si cu cei din blocul B5 de pe str. Constantin Stefan.
In legatura cu mailul, intr-adevar Anda  a creat un grup cu toate mailurile si urma sa ne tina la curent cu stadiul proiectului  dar .... nu s-a tinut de treaba.

#136
Antinogen

Antinogen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2015
Ok, multumim pentru detalii, si ne vedem sambata!

#137
Harmony_mm

Harmony_mm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2015
Buna seara,

Tocmai am dat de aceasta discutie si am citit cam tot ceea ce ati scris.
Eu am rezervat un ap. la noul bloc de pe Malul Mierii - am inteles ca vor fi doua identice de fapt, nu doar unul.

Noi i-am ales pe cei de la VBi tot pe recomandari, ca sunt seriosi etc.

Unii sustin - poate puteti si confirma - ca sunt si angajati de-ai lor care cumpara apartamente pe Malul Mierii, tocmai pt ca sunt bine facute. Sper asa sa fie.
Intr-adevar apartamentele de la Harmony sunt mai scumpe decat celelalte, motivatia fiind zona, terenul mai inalt... habar nu am ce.

Zona in care sunt facute blocurile - si ale voastre si viitoarele este una linistita, dar nu stiu pt cat timp, ma gandesc ca daca apar inca doua blocuri la Harmony, plus unul pe care il construiesc altii gard in gard cu Harmony, la un moment dat o sa fie un aflux mare de masini si nu stiu cum se va largi in timp infrastructura... Dar pana una alta, sa speram ca totul va fi bine,

Fiind patiti si noi in general, mi-am notat multe dintre situatiile cu care v-ati intalnit voi si sper sa ne ajute si pe noi sa ne lamurim despre proiectul in care tocmai ne bagam.

Legat de utilitati e o problema generala si in Bucuresti si in IF, e o bataie de joc pe banii tuturor.

Toate cele bune!

#138
bogdand13

bogdand13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.10.2014
Buna Harmony_mm,

In primul rand informatiile pe care le aveti legate de ce se contruieste sunt eronate.

Sunt doi dezvoltatori in acel spatiu unde se lucreaza

1. Trapezului Residence http://www.trapezulu...nce.ro/home.htm, doua cladiri ce au dezvoltarea pe vertica Ds+ HP+3E + M cu un numar de 70 de apartamente.

2. VBI. http://www.vbi.ro/in...oiectul-harmony
Complexul Harmony Residence este compus din 3 imobile, R1, R2 si R3, ce vor fi finalizate in decurs de 2 ani de la inceperea constructiei. Mai exact doua blocuri perpendicular pe strada, iar al treilea paralel.

Deci pe scurt 5 blocuri.

Da, este un angajat de-al lor care a cumparat apartament la etajul 3. Am inteles ca si la proiectele anterioare mai sunt angajati, parca un electrician la Proiectul Grigorescu.

Un pic linistita trebuie sa fie. Sectorul 3 pana acum mi se pare destul de linistit si am tot locuit de 7 ani in diverse locatii semi-periferice. In plus vis-a-vis de proiectul Harmony sta patronul de la BGS (daca am inteles eu bine).

#139
Harmony_mm

Harmony_mm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2015
Mulțumesc pt adăugiri referitor la nr. total de construcții. :).
Si noi stam in S3 de prin 2004, in diverse locații, dar tot prin zona aceasta.
Știam si de patronul firmei de paza, cum ca ar sta vizavi, mai sunt si alti oameni destul de influenți care stau in zona, dar nu cred ca vom interacționa sincer... Mai jos spre Burniței e un centru de colectare de pet-uri unde vin țiganii cu sarsanalele pline din ceea ce culeg din gunoaie, dar sunt pașnici.
Intre timp am aflat ca e un grup de discuții al celor ce vor locui acolo si m-am "lipit" la el. Poate mai sunt doritori.

Toate cele bune!

#140
bogdand13

bogdand13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.10.2014
Nu vrei sa interactionezi cu ei, crede-ma Posted Image). Mie grupul celor cu vile de langa mi se par nesimtiti. S-au luat de VBI ca vai fac noroi pe strada. Perfect de acord pana aici. Au si chemat pe unii de la primarie si le-au dat amenda. Nesimtirea lor in schimb e alta. VBI avea oameni care spalau non stop strada, ei au cerut sa spele rotile la iesirea de pe santier Posted Image)). Serios sa le speli trebuie in primul rand sa fii pe un loc de unde sa nu mai iei pamant pe roti. In plus ei aveau probleme cu noroiul de pe strada in conditiile in care in fata intrarii in micul lor grup de vile era ditamai balta cu noroi 100% naturala pe care nu se mai sinchisea nimeni sa o curete.

Edited by bogdand13, 12 March 2015 - 16:58.


#141
EugenSum

EugenSum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 03.01.2015
asta cu spalatul rotilor e in lege. n-ai voie sa scoti masina de pe santier fara sa-i speli rotile inainte. e problema constructorului cum amenajeaza spatiul astfel incat sa aiba unde.

#142
Harmony_mm

Harmony_mm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2015
Da, spălatul roților, îngrijirea betonierei din care sa nu curgă ciment pe drum... Ii înțeleg intr-un fel pe cei de la vile... Oricât ai curata mașini si utilaje, cred ca e un praf vara.... Si peste toate, mașinile astea sunt grele, străduțele sunt mici si deja se sparg... Eu am venit pe jos pe Vitioara in plimbare si e jale. Daca ai bafta sa treacă pe lângă tine o mașină mare, cu viteză, ești un pic trist. Asta e situația, e o zona in plină dezvoltare, care pana mai ieri era o pășune liniștită pe care pășteau vacile celor din cartierul bulgăresc.

Edited by Harmony_mm, 12 March 2015 - 22:45.


#143
bogdand13

bogdand13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.10.2014
nu am zis ca nu e lege :)) Drept dovada ca au si luat amenda :)

#144
xplod

xplod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2006
Salutari ,
Revin dupa cateva zile in care am incercat in zadar sa obtin numarul dosarului pentru intabulare depus de VBI la OCPI .
Spun in zadar deoarece in afara de faptul ca nu raspund la mail-uri , nici la telefoane , abia abia reusesti sa iei legatura cu ei ; atunci cand in sfarsit ai prins pe cineva la telefon si le ceri numarul de dosar , in prima faza nu cunoaste nimeni nimic ,
in a doua faza tot la insistente " o sa sunam la colega care a depus dosarul sa o intrebam si revenim cu informatia " . Bineinteles ca NU SE REVINE !
In a 3 a faza dupa alte multe apeluri la care nu se raspunde iar dai de cineva ... in speta dnul Lorin , care ce ne spune ? " Nu avem de ce sa va dam dvs numarul de dosar ... De ce va grabiti asa ? Daca nu va convine si nu vreti sa mai asteptati va dam avansul inapoi si gata "

Pai asta e mod in care sa vorbesti cu clientii tai ?

Eu am vrut sa aflu de ce dureaza atat de mult intabularea si nu am acceptat o explicatie de genul : " dosarul e depus si nu stim cat dureaza ... Depinde de primarie ... "

Pai am sunat si la OCPI sector 3 si dna de acolo mi-a spus ca un dosar se poate rezolva nu in 21 , ci chiar si in 15 zile lucratoare daca totul e in regula ...
Atunci de ce se intarzie atat ? Interesul tau ca dezvoltator imobiliar e sa termini si sa vinzi cat mai repede ... Sa intelegem ca exista o problema sau mai multe pentru care nu se poate solutiona dosarul ?
Daca da care sunt aceste probleme ?
Avem dreptul sa le stim si noi daca exista - noi toti care am dat avansul ...
Nu sa primim motivatii sau scuze de doi lei pe care nu le mai haleste nici macar un adolescent .
Probabil suntem luati de prosti !

Am creditul deja aprobat de banca ( prima casa ) . Imi caut deja alta varianta si voi lua avansul inapoi .

Sunt convins ca pe ei n-o sa-i doara nici in cur pentru ca probabil vor fi alti doritori dar la fel de neinformati ca si mine ...
Sper sa nu va para rau ... Mie sigur NU !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate