Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Plantare pomi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Pai eu daca sunt in nord ma gandesc ca nu e ceva neobisnuit ca a rezistat in pom pana in prima zi de septembrie... M-am uitat si la summerred dar alea sunt tronconice, nu turtite ca asta... oricum mersi de info, si imi cer scuze initiatorului acestui topic pentru off-topic :)

#20
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

- Nu se foloseste gunoi la plantare.
Fals.

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

Cand pui inapoi pamantul in groapa,pe fundul gropii pui prima oara stratul cu iarba,pentru ca aici se gasesc nutrientii si "hrana" pentru pomisor.
Si daca portaltoiul este vegetativ ? De ex. pentru mar ,par,gutui ?

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

Cand pui pomisorul sa ai grija sa pui apa din belsug si apoi sa tasezi,ajunge cu piciorul.
Unde ai invatat sa plantezi ?

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

Fara gunoi,pentru ca gunoiul distruge (arde) radacina firava (inca) a pomisorului.
Gunoiul nu se pune pe radacina.

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

Peste iarna,vei acoperi pomisorul cu pamant (faci un musuroi) cam 40 de cm.
Asta nu se numeste exces de zel ?

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

Apoi imbraci tulpina cat mai sus cu un material (eu am folosit plasa de tencuit) care sa fereasca pomisorul de atacurile rozatoarelor.Aici ma refer la iepuri si caprioare.

La primavara vei descoperi tulpina,dar doar de pamant.Sa lasi plasa acolo,pentru ca pana cand natura nu-si intra in drepturi,iepurila va face vizite.
Capriorul are prostul obicei de a freca coarnele de orice pom intalnit in cale. Varza face plasa, franjuri si scoarta pomului. Plasa este doar o solutie de moment ,in niciun caz una definitiva.

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

Oricum primavara,dupa inmugurire,trebuiesc toaletati pomisorii,lasand doar cativa muguri,care vor forma coroana.

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

- Imi place sa cred ca inca mai putem judeca dupa capul nostru fara sa ne irosim banii.Gasesti multe informatii utile pe net.
Cu siguranta, doar sa stii sa cerni . Am mari indoieli ca o poti face cand nu stapanesti cat de cat domeniul.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,162
  • Înscris: 07.11.2006
Mircea,sunt de acord cu toate cele scrise de tine.Ai dreptate.

ps.
Dar nu am reusit sa inteleg nimic din comentariile tale.Lasa,nu te mai obosi sa-mi raspunzi.

#22
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadisz, on 03 noiembrie 2014 - 11:21, said:

Dar nu am reusit sa inteleg nimic din comentariile tale.Lasa,nu te mai obosi sa-mi raspunzi.

View Postadisz, on 27 octombrie 2014 - 13:09, said:

- Imi place sa cred ca inca mai putem judeca dupa capul nostru
Ce bine se leaga cele doua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate