Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

Tradițiile de anul nou românești

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#127
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oD6Mw_t8wIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu mai ştiu dacă am pus video-ul ăsta, dar oricum merită să fie pus de două ori Posted Image

Şi aici full

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VsSNzeaCaoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Velaxa, 02 November 2016 - 13:32.


#128
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y8E1EOj1oKU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#129
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostHamer_of_truth, on 13 noiembrie 2016 - 14:04, said:

traditii romanesti adevarate, nu cred ca mai exista pe undeva traditii asa de frumoase Posted Image

Sunt o bogăţie a Europei, am căutat tradiţii folclorice în Europa şi nu există ceva mai complex şi mai emoţionant ca cele de Crăciun de la noi.

#130
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Săriţi şi voi cu tradiţii de la voi din zonă, că nu muşc... :lol:

#131
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bO_VKBpBWlE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În Transilvania în mare parte doar în partea de Nord-Est a regiunii găseşti tradiţii de zonă, se vede clar influenţa moldovenilor în zonă.

#132
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostVelaxa, on 26 octombrie 2014 - 17:49, said:

Care credeți că sunt rădăcinile acestor tradiții (capra,dansul ursului,călușul) ? Și dacă știți menționări vechi ale acestor tradiții...

Cred ca sunt obiceiuri cumulate pe parcursul secolelor, deci nu sunt precrestine, dar nici crestine ci mai degraba vulgarisme din popor, invetate, asimilate de la alte populatii, erezii, adica secte crestine, gnostice, ...

Crestinismul nu ne-a putut da traditii prea multe deoarece crestinismul provine dintr-un climat tropical desertic arid, cu flora si fauna diferita.

Perioada de repaus in Levant este in lunile iulie, august si septembrie, cand temperaturile ating +50 C, in timp ce la noi perioada da repaus este intre decembrie, ianuarie si februarie.

Inceputul si sfarsitul anului agricol este alta.

Cei din zona temperata au trebuit sa-si imagineze si sa reinventeze povestile biblice.

Noi nu avem camile, dromaderi, palmieri, desert, ..., ei nu au iarna, porci, vite, vegetatie luxurianta, ...

#133
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostInfinitty, on 13 noiembrie 2016 - 21:55, said:

Cred ca sunt obiceiuri cumulate pe parcursul secolelor, deci nu sunt precrestine, dar nici crestine ci mai degraba vulgarisme din popor, invetate, asimilate de la alte populatii, erezii, adica secte crestine, gnostice, ...

Crestinismul nu ne-a putut da traditii prea multe deoarece crestinismul provine dintr-un climat tropical desertic arid, cu flora si fauna diferita.

Perioada de repaus in Levant este in lunile iulie, august si septembrie, cand temperaturile ating +50 C, in timp ce la noi perioada da repaus este intre decembrie, ianuarie si februarie.

Inceputul si sfarsitul anului agricol este alta.

Cei din zona temperata au trebuit sa-si imagineze si sa reinventeze povestile biblice.

Noi nu avem camile, dromaderi, palmieri, desert, ..., ei nu au iarna, porci, vite, vegetatie luxurianta, ...

Sunt ceva texte interesante, cel puţin pe unul o să îl am şi o să-l pun aici şi dovedeşte oarecum că Colindele sunt păgâne (există oameni care cred că sunt creştine). Colindele au fost creştinizate în timp şi cu multă bătaie de cap.

[ https://i.imgur.com/gQugmMU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Velaxa, 14 November 2016 - 11:11.


#134
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Pagan poate insemna vulgat, laic pur si simplu, la fel precum farmecele, descantecele, superstitile diverse, ...

#135
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostInfinitty, on 13 noiembrie 2016 - 21:55, said:

Inceputul si sfarsitul anului agricol este alta. sînt altele

Cei din zona temperata au trebuit sa-si imagineze si sa reinventeze povestile biblice.

Noi nu avem camile, dromaderi, palmieri, desert, ..., ei nu au iarna, porci, vite, vegetatie luxurianta, ...
Tu ești sigur că de la Isus Hristos provine creștinismul? Eu cred că e creație populară balcanică.
Mai învață acordul subiectului cu predicatul.

View PostVelaxa, on 14 noiembrie 2016 - 10:43, said:

Sunt ceva texte interesante, cel puțin pe unul o să îl am și o să-l pun aici și dovedește oarecum că Colindele sunt păgâne (există oameni care cred că sunt creștine). Colindele au fost creștinizate în timp și cu multă bătaie de cap.

Dacă provin din perioada de dinainte de creștinism colindele înseamnă că sînt foarte vechi. Tezaurele cretine găsite (Pietroasa din Moldova, Apahida, Șimleu Silvanei, Turda toate 3 in Ardeal) sînt datate sec 5-6. Ele arată clar că era răspîndit pe tot teritoriul creștinismul la acea dată.Dacă sînt precreștine colindele înseamnă că s-a păstrat limba din acea perioadă, adică în sec 2-3-4 oamenii vorbeau tot românește. E logica mea defectă?

#136
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/98L3C3bKRAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De pe la polonezi, tot capra...

Edited by Velaxa, 16 November 2016 - 12:53.


#137
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nDH7-VNtCBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Îmi place mult stilul ăsta de dans al ursului, foarte  energic

#138
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Se intoarce perioada "Caprei" :). E o placere vinovata sa ii primesc pe colindatorii cu Capra in fiecare an in casa

#139
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostBlancone, on 16 noiembrie 2016 - 18:04, said:

Se intoarce perioada "Caprei" Posted Image. E o placere vinovata sa ii primesc pe colindatorii cu Capra in fiecare an in casa

În Timişoara? :))

#140
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
De ce esti asa mirat? :)

#141
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostBlancone, on 16 noiembrie 2016 - 18:12, said:

De ce esti asa mirat? Posted Image

În casă am primit doar o dată o capră, dar stăteam într-o zonă cu mulţi ţigani, ăia umblau cu capra.
În rest, mai vin amărâţi de prin Moldova printre blocuri care mai vor să facă un ban, plus că nu sunt primiţi prin cetele adevărate din Moldova. Trebuie să mergi acolo ca să vezi cu adevărat tradiţiile astea, aici nu au nici 10% farmec.

Edited by Velaxa, 16 November 2016 - 18:18.


#142
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Nu stiu, cred ca ai avut ghinion, ca cel putin in ultimii 3-4 ani chiar am prins numai colindatori ok, nu din aceia care intra cu palma intinsa inainte in casa. N-am vazut traditiile la ele acasa in Moldova, insa mi se pare ca si la noi in Banat are farmec

#143
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostBlancone, on 16 noiembrie 2016 - 18:25, said:

Nu stiu, cred ca ai avut ghinion, ca cel putin in ultimii 3-4 ani chiar am prins numai colindatori ok, nu din aceia care intra cu palma intinsa inainte in casa. N-am vazut traditiile la ele acasa in Moldova, insa mi se pare ca si la noi in Banat are farmec

Gândeşte-te că eu când eram mic, la sat în Moldova venea o capră din 70-100 de persoane şi cu diferite dansuri şi costume.
ACuma sunt mai puţini şi acolo, tineretul e plecat şi nici nu mai au aşa mult chef să se bage în capră, majoritatea sunt piticanii ce se bagă în capră, ceea ce înainte era imposibil, doar flăcăii mari erau în capră.
Venea la poartă turcul să întrebe dacă se poate intra cu capra.
Primul dans era dansul caprei, în jurul ei dansau ofiţerii şi capra era condusă de un jidan.
Următoarele dansuri erau cele ale ofiţerilor
După venea dansul căiuţilor
După dansau căiuţii cu jidanii, jidanii trebuiau să îşi aleagă de dinainte un căiuţ, altfel nu aveai cu cine să dansezi, acuma se înghesuie 3 jidani la un cal...
După venea dansul badanarilor
Apoi penultimul dans era cel al babei şi a moşneagului, spectacolul se termina cu o horă în care dansa toată lumea.
Asta ar fi pe scurt, că aşa se mai merge şi cu steaua şi cu irodul, cu moartea şi tot felul de nebunii

#144
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostVelaxa, on 14 noiembrie 2016 - 10:43, said:

Sunt ceva texte interesante, cel puțin pe unul o să îl am și o să-l pun aici și dovedește oarecum că Colindele sunt păgâne (există oameni care cred că sunt creștine). Colindele au fost creștinizate în timp și cu multă bătaie de cap.
Tocmai dumneata ai pus o colindă destul de bine încreștinată la postarea 128, care însă este din zona Nistrului. Cum se explică deci încreștinarea ei dacă colindele românești din Ardealul secolului XVII erau atât de ”diavolești” cum li se păreau pastorilor luterani și reformați sași și maghiari? Era Moldova secolelor de la al XVII-lea încoace atât de covârșită de pastori protestanți care să ne încreștineze colindele de au ajuns încreștinate între timp colindele românești din valea Nistrului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate