Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Performanta OSX 10.10 Yosemite

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cookiemonster

cookiemonster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.07.2010
De cand am facut update la OSX 10.10 mi se pare ca sistemul se misca per total mai prost cu exceptia catorva aplicatii. Tin sa mentionez ca Safari mai da crashuri care pana acum nu le dadea, iar cand incerc sa accesez sectiunea de iCloud din System Preferences dureaza destul de mult. Mai are cineva probleme de genu?

P.S. Configuratia mea: MacBook Pro Retina 15 late 2013

#2
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
Fa un clean install, 100% va merge mai bine.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Am facut upgrade pe mai multe sisteme, dar nu am simtit diferente de performanta.
Un SSD face minuni :)

#4
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Un SSD face minuni indiferent ca vorbim despre OS X, Windows sau Linux.
Initiatorul a adus in discutie strict performanta OS X 10.10 si nu a unor componente hardware.

#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
confirm. Clean install pe 2 imac 27 late 2012, 2 mba 11 si 13 ultimile aparute, mbpro retina late 2012. Toate cu ssd. Boot mai lent vizibil

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Intrebare off topic poate .

Pentru a-l rula in VMWare, cat ram sa ii aloc ca sa se miste cat de cat  ?

Ma intereseaza sa il folosesc pentru teste + invatat.

Multumesc

#7
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Acum cand ma gandeam si eu ca poate fac un salt la OS veniti cu vesti din astea. Pe bune?
Cat am avut masina pe benzina a fost motorina ieftina. Cand mi-am luat eu diesel s-a dus motorina in craci ... Acum merge greu OS-ul pe sisteme ceva mai vechi ... Altceva ar trebui sa mai stiu?

#8
cookiemonster

cookiemonster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.07.2010

View PostCristist50, on 26 octombrie 2014 - 23:49, said:

Acum cand ma gandeam si eu ca poate fac un salt la OS veniti cu vesti din astea. Pe bune?
Cat am avut masina pe benzina a fost motorina ieftina. Cand mi-am luat eu diesel s-a dus motorina in craci ... Acum merge greu OS-ul pe sisteme ceva mai vechi ... Altceva ar trebui sa mai stiu?
Acum fac backup cu Time Machine. O sa postez dupa ce fac un clean install sa iti spun cum se misca. Daca tot nu o sa mearga bine, nu stiu ce sa zic decat ca mai au de updatat OS-ul avand in vedere ca MB meu e configuratia de top late 2013...

#9
cookiemonster

cookiemonster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.07.2010
Am uitat de mentionat un bug senzational: in unele aplicatii gen Xcode nu functioneza tasta Enter de pe Keypad (tastatura externa). Am refacut cateva programe pana mi-am dat seama ca nu era gresit codul, ci ca de fapt OSX era de vina.

#10
cookiemonster

cookiemonster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.07.2010
Am facut un clean install si pot spune ca acum performanta a crescut semnificativ. Merge la fel cum mergea pe Mavericks, daca nu chiar mai bine. Asa ca daca mai intampina cineva problema care am avut-o eu, faceti un clean install cu incredere.

#11
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
Puteti atasa aici cateva printscreens din OSX Yosemite, va rog ?
Ma intereseaza cel mai mult calitatea fonturilor in pagini web. Este diferenta intre Mavericks si Yosemite, la acest capitol ?
Multumesc

#12
Szk

Szk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.05.2009
Eu in mod sigur voi face rollback la Mavericks. Ca de fiecare data dupa un upgrade vin bataile de cap cu aplicatiile care nu se mai pupa. Nu imi mai merge VMWare fusion si asta ma doare cel mai tare. Cat despre aplicatiile uzuale, Yahoo Messenger (da unii mai folosesc) nu mai presteaza de asemenea. In afara de fronturi si icoane nu vad vreo diferenta la Yosemite asta.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
AlinX, randarea fonturilor nu tine de OS, ci de browser (Safari, Chrome, Firefox).
Eu nu am observat probleme.

#14
cookiemonster

cookiemonster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.07.2010

View Postalin_x, on 04 noiembrie 2014 - 13:30, said:

Puteti atasa aici cateva printscreens din OSX Yosemite, va rog ?
Ma intereseaza cel mai mult calitatea fonturilor in pagini web. Este diferenta intre Mavericks si Yosemite, la acest capitol ?
Multumesc

Intre Mavericks si Yosemite nu vad nicio diferenta la fonturi. Dar poti avea dreptate; pe Macurile non-retina am inteles de la mai multa lume ca fonturile de OS s-ar vedea ciudat/aiurea.

Attached Files


Edited by cookiemonster, 05 November 2014 - 15:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate