Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Implant medic chirurg sau medic stomatolog generalist

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
@draculescu, la urmatorul post off-topic, primesti avertisment!
Mersi!

#20
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postthalia, on 23 octombrie 2014 - 12:49, said:

Am primit o oferta pentru implant/per dinte in jur de 1000 euro minim, exact asa s-a exprimat medicul meu.
Nu ma pricep, insa voi avea nevoie de cateva sfaturi
Pentru necunoscatori, va rog sa imi spuneti  ce anume face diferenta intre un implant ok din punct de vedere calitativ si unul slab calitativ.
Exista marci/tipuri pe piata cunoscute ? Dupa ce sa ne uitam ?
E vorba de 1000 euro/dinte fara coronita.

Multumesc

draculescu, bine bine si totusi noi trebuie sa ne reparam/intretinem dantura. Ce sa facem in conditiile astea?Posted Image
Sunt cam batrana ca sa ma apuc sa-mi etalez nurii la vreun stomatolog sa-i repare babii gura.Posted Image

In locul tau, eu m-as adresa cunoscatorilor... Posted Image

Cat despre calitatea unui implant, din ce am citit pe forumul lor, parerile sunt impartite, unii considera ca un pret ridicat inseamna automat si o rezistenta indelungata a unui implant, altii considera ca primeaza calitatea actului medical, neavand importanta calitatea/pretul implantului.



De curiozitate, ce marca este implantul ala de 1000 euroi?

Edited by ripper, 23 October 2014 - 18:28.


#21
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu mi-a spus.
Eu m-am interesat pentru ca fostul dr care mi-a facut o coronita acum 3 ani a spus ca in urmatorii 5-7 ani voi avea nevoie de ceva implanturi.

Pentru moment, nu am probleme cu dantura.

Dar fiind la un control de rutina, am zis sa imi fac calculele din vreme.Posted Image
Insa m-am pleostit cand am auzit ca o sa ma coste atat.Posted Image

Mai caut.

#22
dentist_1

dentist_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.04.2012
pt draculescu:

nu stiu cat de util e unui pacient sa stie circuitul financiar pe care l ati descris mai sus. mai ales ca e si real.
dar nu ati mai precizat urmatoarele:
1. ca surubul (implantul) nu se da in mana pacientului. ci se face o operatie si se pune in gingie.
2. exista costuri ale unor materiale aditionale implantului ( multe din ele de unica folosinta)
3. pentru a pune implantul, medicul acela are nevoie de vreo 10 ani de educatie (facultate si cursuri speciale)
4. orice curs, manual in domeniu incepe cu suma de 100 de euro
5. medicul presteaza o munca si trebuie sa fie si ea remunerata ( chiar daca fara sa stim mai exista in mentalul colectiv, ideea ca medicina e gratuita sau ar trebui sa fie, si ca medicul nu trebuie sa castige bani, ci doar aia care au buticuri si vand in mall)
6. MEDICUL isi asuma RESPONSABILITATEA  muncii sale IN ORICE CONDITII.  pot intra in detalii, dar nu e cazul... fiecare om stie ce insemana sa fie responsabil la locul de munca, ce se intampla daca greseste etc.. asa e si aici.

Pentru toate cele de mai sus, tariful e mai mare sau mai mic. Diferentele intre un oras mic din Iasi si Munchen, sunt date de costul vietii din acel oras, impozite, taxe conexe diferite, chiria locului etc.
E ca la un butic. In functie de amplasare, e si pretul diferit, e si marfa diferita.

Ps. nu inteleg de ce se posteaza atat intreband preturile. se da cautare pe google, la 3-4 cabinete/clinici, se face o medie si asta e.

Edited by dentist_1, 23 October 2014 - 16:15.


#23
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
7.Medicul se expune permanent unui risc de a contacta o afectiune grava in special la manevrele sangerande asa cum sunt cele chirugicale.
Medicul se expune si ii expune si pe cei din jurul lui.


#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
4. 1000 de euro vrei sa zici.

@draculescule, cumpara-ti si pune-ti-le singur, te rog. Urmatoarea data cand mai postezi aici tampenii si instigari revarsate din frustrarile tale, primesti un pic de pauza pe forum.

#25
RadautRadu

RadautRadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.10.2010
Pana la urma tot la fel de nehotarat am ajuns....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate