Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Constructie casa P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#1
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Salutare,
m-am hotarat si eu sa deschid acest jurnal cu gandul ca sunt multi "forumisti" care au experienta  si care ma pot lumina pentru alegerile cele mai bune. Va multumesc pe acesta cale de la inceput Posted Image

Datele de intrare:
- detin un teren 13,4x26.6, destul de ingust si cu deschidere la doua strazi (strada principala + o strada secundara pentru acess parcele vecine)
- ca si utilitati: curentul electric pe teren, apa-canal la poarta, la fel si gaz
- casa va deservi pentru o famile cu doi copii.

In momentul de fata  sunt la una dintre etapele cele mai importate si anume proiectul de arhitectura. Am vorbit cu un arhitect si acesta a facut o schita a vitoarei case. Pe partea cu casa scarii si intrarea ( baie + casa scari la  mansarda )  o sa fie o lucarna, si la fel si pe partea cu bucataria ( dormitor la mansarda ).

Astept pararile voastre.
Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by Silviu_SIL, 14 October 2014 - 23:52.


#2
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Planurile sunt mai mult decat rezonabile. Avand in vedere ca iti vei baga gaz, o camera a centralei nu-si are rostul desi ar fi bine s-o acompaniezi cu un boiler de vre-o 100-150l.
Sub scara ti-a prevazut spatiu de depozitare pt bucatarie, spatiu pt haine la intrare...
Un proiect f. bun la care ar trebui sa vezi cum este orientata casa fata de punctele cardinale astfel incat sa fie luminata ok.

Un singur aspect as vrea sa semnalez, dar asta depinde de bugetul si modul in care va petreceti timpul in familie: dimensiunile camerelor. Mi se par un pic cam mari.
Eu am un living de 27mp si mi se pare ca pot intoarce o masina acolo.
Eu as mai reduce din lungimea casei pt a avea mai mult spatiu verde in curte: este parca prea lunga la aproape 15m.

P.S. Nu stiu daca ai zidarie portanta, dar renunta la zidariile dressing-urilor si usile aferente. Poti face cu mobilier mult mai ieftin.

#3
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Faina ideea cu baia separata pentru dormitorul matrimonial, doar ca as avea 2 observatii:
- nu stiu daca e musai sa ai si cada in ea, o poti face mai mica si dressingul mai mare
- se suprapune peste camera de zi, asa ca as fi curios pe unde urca si coboara tevile de apa si canalizare

Mai vad ca la camera de zi ai niste geamuri imense (sau usi - nu stiu exact ca nu sunt arhitect). Esti sigur ca iarna o sa fie bine?

#4
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014

View PostAlxdava, on 15 octombrie 2014 - 01:18, said:

Planurile sunt mai mult decat rezonabile. Avand in vedere ca iti vei baga gaz, o camera a centralei nu-si are rostul desi ar fi bine s-o acompaniezi cu un boiler de vre-o 100-150l.
Sub scara ti-a prevazut spatiu de depozitare pt bucatarie, spatiu pt haine la intrare...
Un proiect f. bun la care ar trebui sa vezi cum este orientata casa fata de punctele cardinale astfel incat sa fie luminata ok.

Un singur aspect as vrea sa semnalez, dar asta depinde de bugetul si modul in care va petreceti timpul in familie: dimensiunile camerelor. Mi se par un pic cam mari.
Eu am un living de 27mp si mi se pare ca pot intoarce o masina acolo.
Eu as mai reduce din lungimea casei pt a avea mai mult spatiu verde in curte: este parca prea lunga la aproape 15m.

P.S. Nu stiu daca ai zidarie portanta, dar renunta la zidariile dressing-urilor si usile aferente. Poti face cu mobilier mult mai ieftin.

Salut,

- ca si oriectare,  intrarea este orientata spre nord - NV( aproximativ )
- si mie mi se pare un pic cam mare ( lunga de 15 m) si m-am gandit sa "tai" 70-100 cm din lungimea livingului si 50 cm pe partea cu biroul.
- o sa tin cont de sfatul tau privind dressing-urile

multumesc de raspuns.

#5
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Cam putine critici. oare este ceva in neregula??

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Baga niste poze sa animezi conversatia. Pt unii e greu sa descarce pdf-uri..
Oricum, la nr de descarcari... ar trebui sa fii bucuros ca nu sint critici.
Si daca si colegful alex a zis ca e rezonabil...da-i bice!
Eu nu m-am uitat inca, dar parerea mea nu conteaza, inca n-am dat un sfat de care sa tina cineva seama.

#7
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Salutare,
La prima vedere pare ok ca si functionalitate. Nu am putut sa vad cotele de gabarit ale casei, dar presupun ca te inscrii in 8,5 m (asta daca ai retrageri de 3 m cu 3 m, depinde unde e terenul...)
Din planuri pare mai mult P+E, nu-mi dau seama daca e semimansardat sau mansardat complet (n-am plan de invelitoare/sectiune sa-mi pot da seama).
2 observatii am, ambele legate de bai:
1) la baia matrimoniala,asa cum a zis si @aflorin27 mai sus o sa ai ghena clar prin living (nu stiu cat te deranjeaza)
2) la baia de la etaj (cea de pe hol) cred ca va trebui schimbata mobilarea, in sensul ca pe peretele unde ai geam (cel din axul A) acum probabil o sa ai cada, iar in locul cazii o sa ai vasul de wc si bideul-asta tot din cauza ghenei, pe care cred ar trebui s-o cuplezi cu cea de la baia de la parter. In rest, in afara dimensiunilor de camere (care sunt discutabile, fiecare are "piticul" lui-mie personal mi se pare foarte mare baia de la etaj, dar deh.. ) la tine pare ok. Asteptam continuarea
Bafta

Edited by un_arhitect, 19 October 2014 - 23:27.


#8
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Saluatre ,
nu am mai scris de mult timp ( ca dehhh multa munca, plecari prin alte parti ...). Intre timp am mai modificat putin la proiect fata de prima varianta si am despus actele necesare pentru avizele de amplasament ( unele deja le-am si ridicat).
Va doresc, Sarbatori fericite !

Attached Files



#9
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Personal nu as fi taiat din casa scari, solutia cu scari balansate se preteaza la casute mici sun 100 mp la sol unde se cauta eficientizarea spatiului, scarile balansate daca nu sunt gandite eficient si nu e respectat proiectul  au mari sanse sa fie un dezastru (fie prea inalte fie prea mici).
In alta ordine de idei nu stiu exact cum e pozitinalata casa in functe de punctele cardinale  (adica unde poti profita in casa de apus-rasarit, sa ai parte de lumina naturala in casa continuu) dar in zona de acces as fi mutat casa scari in alta parte in asa fel incat sa ai cel putin o baie deasupra celeilalte. Te-ai gandit sa discuti solutia functionala cu persoana cu care vei realiza instalatile  inainte de a finaliza proiectul ?

#10
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Mi se pare o idee nefericita ca baia din dormitorul matrimonial sa nu aiba toaleta...dar deh eu sunt mai pretentios de fel Posted Image

De asemenea accesul la baia de la parter se face prin acel windfang....windfang prin care toata lumea o sa umble incaltata.

Prin urmare daca esti la parter, ai de ales ori sa urci la etaj (unde nu este decat o toaleta ) ori sa treci cu picioarele curate din casa prin spatiul "murdar" al windfangului ceea ce mi se pare o idee groaznica. Mai bine ar fi fost ca accesul in baie sa se faca prin birou decat prin windfang si garderoba respectiva

Cu scara balansata sunt de acord cu colegul...personal as opta pentru o scara cu podest.

Sper sa nu te superi ca ti-am zis numai ce e de rau Posted Image

Proiectul in mare este foarte frumos dar consider ca defectele sunt cele care trebuiesc subliniate nu calitatile

Edited by -Jinx-, 27 December 2014 - 02:14.


#11
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Post-Jinx-, on 27 decembrie 2014 - 02:13, said:

Mi se pare o idee nefericita ca...
Posted Image Da "'peretii"" cu grosime de doar 35cm, avand in vedere ca este in Sibiu unde temperatura de calcul este minus 18, cum ti se pare? Nu-s cam "'subtiri"'?Posted Image

@Silviu_SIL: Ce grosimi de termoizolatii vei avea la :
-placa de pe sol, terasa va fi rupta de casa sa nu;
- peretii opaci;
- planseul in consola;
- planseul de peste mansarda;

Cum i-au rezultat arhitectului acele grosimi? Cine le-a stabilit si ce consum de gaze ti s-a prescris cu aceasta anvelopare? Nu zic ca nu sunt importante si intrebarile la care astepti raspunsuri, dar si acestea pe care ti le pun nu sunt mai putin importante.Posted Image

#12
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014

View Postlestad_25, on 26 decembrie 2014 - 18:06, said:

Personal nu as fi taiat din casa scari, solutia cu scari balansate se preteaza la casute mici sun 100 mp la sol unde se cauta eficientizarea spatiului, scarile balansate daca nu sunt gandite eficient si nu e respectat proiectul  au mari sanse sa fie un dezastru (fie prea inalte fie prea mici).

Am fost nevoit sa "tai" din casa scarii si sa folosesc scari balansate. Posted Image . Daca zici ca se preteaza la casute sub 100 Mp la sol, ma incadrez Posted Image . Suprafata este undeva la 92 mp la sol.
In ceea ce priveste executia acestora o sa acord o atentie sporita la executarea lor ca sa nu rezulte un dezastru.

View Post-Jinx-, on 27 decembrie 2014 - 02:13, said:

Mi se pare o idee nefericita ca baia din dormitorul matrimonial sa nu aiba toaleta...dar deh eu sunt mai pretentios de fel Posted Image

De asemenea accesul la baia de la parter se face prin acel windfang....windfang prin care toata lumea o sa umble incaltata.

Prin urmare daca esti la parter, ai de ales ori sa urci la etaj (unde nu este decat o toaleta ) ori sa treci cu picioarele curate din casa prin spatiul "murdar" al windfangului ceea ce mi se pare o idee groaznica. Mai bine ar fi fost ca accesul in baie sa se faca prin birou decat prin windfang si garderoba respectiva

Cu scara balansata sunt de acord cu colegul...personal as opta pentru o scara cu podest.

Sper sa nu te superi ca ti-am zis numai ce e de rau Posted Image

Proiectul in mare este foarte frumos dar consider ca defectele sunt cele care trebuiesc subliniate nu calitatile

Din pacate in planul postat fereastra "Velux" acopera toaleta.
In ceea ce zici cu accesul la baia de jos, o sa ma gandesc si la varianta ta, dar mi se pare ciudat sa intri prin birou la toaleta. Pana la urma spatiul acela "murdar" trebuie "intretinut" ( vreau sa fiu optimist).
Sa auzim numai de bine.

View Postandreilesan, on 27 decembrie 2014 - 08:22, said:

Posted Image Da "'peretii"" cu grosime de doar 35cm, avand in vedere ca este in Sibiu unde temperatura de calcul este minus 18, cum ti se pare? Nu-s cam "'subtiri"'?Posted Image

@Silviu_SIL: Ce grosimi de termoizolatii vei avea la :
-placa de pe sol, terasa va fi rupta de casa sa nu;
- peretii opaci;
- planseul in consola;
- planseul de peste mansarda;

Cum i-au rezultat arhitectului acele grosimi? Cine le-a stabilit si ce consum de gaze ti s-a prescris cu aceasta anvelopare? Nu zic ca nu sunt importante si intrebarile la care astepti raspunsuri, dar si acestea pe care ti le pun nu sunt mai putin importante.Posted Image

Domnule Andrei, din pacate nu am raspunsurile pt toate intrebarile
- placa de pe sol - 10 cm extrudat
- peretii opaci - 10 cm vata bazaltica ( 30+10 )

Deocamdata doar la acestea pot raspunde.
Cu respect

#13
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostSilviu_SIL, on 27 decembrie 2014 - 12:13, said:

Domnule Andrei, din pacate nu am raspunsurile pt toate intrebarile
- placa de pe sol - 10 cm extrudat
- peretii opaci - 10 cm vata bazaltica ( 30+10 )

Deocamdata doar la acestea pot raspunde.
Cu respect
@Silviu_SIL nu intamplator i-am adresat intrebarea cu grosimea termoizolatiei colegului @-Jinx- Posted Image .. Dansul a trecut deja "'initierea"" in aceasta materie in privinta casei sale. Daca ai timp poti sa ""frunzaresti'" un pic pe topicul dansului incepand de aici:   http://forum.softped...6#entry16380034

Oricum, eu sustin ca pentru Sibiu, doar acea termoizolatie pe care ai mentionat-o d-ta la pereti si pardosela nu este conforma cu legislatia in vigoare. Este putin, dar te las sa citesti exemplul lui @-Jinx-, sperand ca te va face mai atent si la capitolul acesta.
Cu acelas respect, Andrei.Posted Image

#14
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostSilviu_SIL, on 27 decembrie 2014 - 12:13, said:

Din pacate in planul postat fereastra "Velux" acopera toaleta.
In ceea ce zici cu accesul la baia de jos, o sa ma gandesc si la varianta ta, dar mi se pare ciudat sa intri prin birou la toaleta. Pana la urma spatiul acela "murdar" trebuie "intretinut" ( vreau sa fiu optimist).
Sa auzim numai de bine.

Greseala mea cu Velux-ul...in mintea mea aia era o masina de spalat Posted Image

Cu intretinut...e si asta o idee daca sotia dumneata e dispusa faca curatenie in windfang de fiecare data cand intrati in casa Posted Image

Eu si sotia suntem usor obsedati cu curatenia si in momentul de fata in apart cu 2 camere in care stam desi am delimitat cu o linie rosie pe pardosea zona unde se calca incaltat de la intrare, tot mai calcam pe acolo accidental cand ne grabim dintr-o camera intr-alta si caram mizeria pe talpile papucilor de casa.

Intr-adevar nici prin birou nu e cea mai buna idee...mai ales daca planuiesti sa cazezi oaspeti acolo vreodata dar tu stii ce e mai bine pentru tine.

P.S. Iti sugerez sa faci loc si sa instalezi si un bideu cel putin in baia matrimoniala, daca nu chiar in toate.

View Postandreilesan, on 27 decembrie 2014 - 12:26, said:

@Silviu_SIL nu intamplator i-am adresat intrebarea cu grosimea termoizolatiei colegului @-Jinx- Posted Image ..

Eheee.... am vazut si eu grosimea la pereti dar nu vroiam sa ma dau eu mare mester dupa ce mi-ai dat cu lingurita tot ce trebuie facut.
Stiam ca esti pe aici si o sa ii atragi atentia colegului. Posted Image

Edited by -Jinx-, 27 December 2014 - 13:09.


#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Intreaba prin vecini cine are o scara balansata mergi pe ea si imagineazati ca vei face asta o viata, este o solutie ok nu zic nu, poate sunt eu mai "old school" la mine a intrat perfect o cara cu podest in 1,90*3.40 si chiar daca e doar varianta de santier dupa ce am testat niste scari balansate sunt de parere ca si alti colegi maximul de 16 trepte fara zona de respiro este mare (mai ales ca vei mai cara mobila ocazional pe acolo)
Vei avea samburi din beton la intersectia axelor A-B-C cu 4 nu de alta dar sunt foarte apropiati. Acolo in colt la baia din dormitorul matrimonial ai horn pentru semineu sau nisa pentru tevile din baie ?
Personal pentru teritoriul Romaniei in lini mari pentru zidurile exterioare este recomandat o caramida de minim 30 cm din tipul celor eficiente si aproximativ 10 cm de termoizolatie si in plus exista si soluti mai extreme, caramida de 44 grosime care nu necesita izolatii (daca minte producatorul mint si eu). Cum eu constuiesc la campie unde inca nici pana la ora asta nu am avut 2 nopti consecutive cu inghet si mai e si soare afara voi merg pe 30 caramida + 10 polistiren grafetat.

#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postlestad_25, on 27 decembrie 2014 - 13:18, said:

Personal pentru teritoriul Romaniei in lini mari pentru zidurile exterioare este recomandat o caramida de minim 30 cm din tipul celor eficiente si aproximativ 10 cm de termoizolatie si in plus exista si soluti mai extreme, caramida de 44 grosime care nu necesita izolatii (daca minte producatorul mint si eu). Cum eu constuiesc la campie unde inca nici pana la ora asta nu am avut 2 nopti consecutive cu inghet si mai e si soare afara voi merg pe 30 caramida + 10 polistiren grafetat..
Posted Image Pentru mine, insa, este important nu doar ""Ce?"", ci si ''Cum?'' si "'De ce?"'.. Daca as fi direct interesat in consumul de resurse pe care eu le revand - as recomanda pentru Romania doar pereti de tinichea sau corturi..Posted Image  .. Daca as fi o persoana care nu poate schimba planurile strategiei energetice impuse pentru noi de cei de peste balta mare, as face tot posibilul incat sa ma protejez cat mai bine si m-as interesa din faza de proiect cat m-ar costa sa intretin o astfel de cheltuiala..  Nu ma intereseaza neaparat cate ore se vor mentine in zona mea temperaturi negative in urmatorii 50 de ani, ci mai degraba : voi fi eu in stare sa mentin confortul in toata casa cand voi fi pensionar, sau ma voi muta cu baba intr-o singura incapere mai mica si voi face focul la o sobita cu plita?Posted Image

#17
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Sunt mai multi parametri de care trebuie sa ti cont. si statistica este un bun reper, daca casa era in Africa aplicai alt set de reguli, alte materiale.
In marele stres spre izolatie termica si folosire a cat mai putine resurse pentru a mentine o temperatura cat mai mare in interior se ajunge la investiti enorme in partea de izolatie si grosimi de zid mari. Ce nu vad afirmat pe nicaieri cum sunt ventilate natural casele astea cu cu multa izolatie ? Sau in marea graba de a termina inainte de tencuieli sunt montate geamurile si usile la casa si se cauta solutii pentru remedierea de mucegai, crapaturi .....

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postlestad_25, on 27 decembrie 2014 - 14:30, said:

Sunt mai multi parametri de care trebuie sa ti cont.
Posted Image Absolut deacord, deaceea am si recomandat sa se urmareasca discutiile purtate pe topicul lui @-Jinx- , caci am luat in calcul o parte din cei multi parametri.

View Postlestad_25, on 27 decembrie 2014 - 14:30, said:

si statistica este un bun reper, daca casa era in Africa aplicai alt set de reguli, alte materiale.
E, aici cu statistica s-ar putea sa o dam in bara.. Statistic vorbind, marea majoritate de la tara folosesc WC-ul din fundul curtii, .. aceasta statistica nu ma intereseaza, caci eu il vreau in casa.

View Postlestad_25, on 27 decembrie 2014 - 14:30, said:

In marele stres spre izolatie termica si folosire a cat mai putine resurse pentru a mentine o temperatura cat mai mare in interior se ajunge la investiti enorme in partea de izolatie si grosimi de zid mari.
Cred ca nu m-am facut inteles, pe mine nu ma intereseaza in prima faza cat se consuma, ci cat ma costa si cat ma va costa in viitor sa mentin confortul in cladirea pe care m-am apucat sa o construiesc.. Acum esti tanar, puternic si frumos, dar ""si asta va trece"'.. si nu-ti doresc sa-ti amintesti cu regret vorbele mele peste vre-o doua zeci de ani..Posted Image

View Postlestad_25, on 27 decembrie 2014 - 14:30, said:

Ce nu vad afirmat pe nicaieri cum sunt ventilate natural casele astea cu cu multa izolatie ?
Casele cu termoizolatie buna trebuiesc ventilate/aerisite la fel ca celelalte care nu aveau termoizolatie, astfel incat sa se mentina parametrii aerului interior in limitele normate.

View Postlestad_25, on 27 decembrie 2014 - 14:30, said:

Sau in marea graba de a termina inainte de tencuieli sunt montate geamurile si usile la casa si se cauta solutii pentru remedierea de mucegai, crapaturi .....
Eu zic sa nu picam in extreme si daca se face ceva - sa se faca cu cap sau asumandu-se anumite proceduri suplimentare.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate