Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Constructie casa P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

Silviu_SIL said:

Va doresc, Sarbatori fericite !
Salut, Silviu, sarbatori fericite si voua si succes cu casa!
... si acuma vin si eu cu niste pareri personale:

Silviu_SIL said:

...
peretii opaci - 10 cm vata bazaltica ( 30+10 )
in planuri am vazut peretii exteriori de 35, deci m-am gandit ca probabil 30 caramida plus 5 izolatie, sau 25 caramida plus 10 izolatie...
oricum pentru zona Sibiului e cam putin, cum bine au spus colegii de forum, insa se pare ca asa se construieste pe aici (si eu construiesc prin zona), maxim 10cm polistiren, fara fier in fundatie (numai beton de egalizare) daca e fara demisol, doar fier la centurile elevatiei, etc.
eu am pus caramida de 30 si 10 de polistiren, iar pe peretele nordic am pus 15 de polistiren, in doua straturi, 10+5(vezi poza), ca mi-a zis constructorul ca peste 10 nu se prea gaseste, ca trebuie comanda speciala si alte abureli...

Silviu_SIL said:

Am fost nevoit sa "tai" din casa scarii si sa folosesc scari balansate. Daca zici ca se preteaza la casute sub 100 Mp la sol, ma incadrez. Suprafata este undeva la 92 mp la sol...
aici sunt de acord cu colegii si as sugera sa folosesti o scara in U cu doua podesturi si orientata cu zona de plecare la urcare dinspre intrarea in casa, nu dupa perete;
eu as mai mari cu 1.50-2m latimea casei (cei 6.60m) pe partea cu intrarea si as renunta la planseul in consola de la baia de la etaj, iar peste usa de intrare as pune doar copertina de protectie (sau as muta balconul dormitorului din stanga peste intrare si as inversa dressingul cu dormitorul, baia ramanand tot acolo dar la nivelul exterior al dormitorului si cu balconul alungit pe langa baie pana la casa scarii)...
apropo de balcoane, chiar ai nevoie de doua? costa mult izolarea si intretinerea lor, ai putea pastra doar unul...
iar wc-ul in baia matrimoniala e un 'must have' Posted Image

Attached Files



#20
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Salutare forumisti, din pacate de cand nu am mai scris pe aici s-au intamplat multe. Cu bune, cu rele, cu stres, cu nervi cu ...... de toate am ajuns in stadiul care se vede in poze. Conjunctura a facut sa nu pot "impartasii" cu voi ceea ce s-a intamplat pana acum. hmmmm... asta este

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   97.75K   215 downloads
  • Attached File  2.jpg   174.3K   209 downloads

Edited by Silviu_SIL, 18 June 2015 - 21:43.


#21
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Hello all,
cat de curand vreau sa fac "instalatia de colectare" a pluvialelor. Ceva recomandari??
Multumesc

#22
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
salutare,
am reusit sa fac "instalatia de colectare a pluvialelor" . Am folosit tubulatura de  500  in doua puncte pt a coleta cele 4 burlane care coboara de pe casa.   A mers greu  pe caldurile astea dar am terminat.
Astazi a plouat .... abia asteptam sa vin de la servici sa vedem cum curge apa de pe casa:)) .  Eu zic ca a iesit bine .
PS: "lucrarea" a fost facuta de mine  impreuna cu tatal si fratele meu.

Attached Files

  • Attached File  06.02.jpg   200.01K   125 downloads
  • Attached File  06.03.jpg   286.48K   126 downloads
  • Attached File  06.jpg   238.32K   132 downloads
  • Attached File  06.01.jpg   253.71K   129 downloads


#23
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Salutare Salutare,
oare care or fi urmatoarele etape:
-bransare gaz: - aici s-au pregatit si bagat actele asteptam raspunsul de la ei
- instalatie apa -canal si termice: aici am hotarat ca jos sa fac pardoseala  +  la mansarda calorifere
- instalatie electrica
- tencuit: am zis ca anul acesta facem doar pana la grund ( dupa cce se mai usuca o sa dam si tinciul )
- sape mecanizate
- termopane : aici am nevoie de sfatul vostru pe ce profil sa merg: veka, rehau , salamander oare care ar fi cel mai OK calitate pret

Dupa toate aceste o sa luam o bine meritata pauza:)

Oare  e bine, e rau , am uitat ceva???

#24
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011
Din experienta proprie as continua lucrarile in ordinea urmatoare: instalatiile sanitare-termice, sapa mecanizata, instalatia electrica, tencuieli, termopane (salamander).
Daca nu ai realizat  tratamentul lemnului din acoperis, iti recomand sa o faci inainte sa inchizi tavanul cu rigips.

Bafta

#25
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Tratarea lemnului s-a facut mai de mult.. Ms:)

#26
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Si intre timp am rezolvat si cu gazul. O adevarata aventura.
Dupa ce am bagat actele necesare pentru bransare am asteptat, si am asteptat si vine banuiesc ca un inginer de la ei la fata locului. Intamplator eram pe acolo. Se uita el pe strada scoate un aparat pentru a masura de la ultima casa ( bransata la gaz )  si pana in dreptul terenului meu. Imi zice ca va trebui sa fac o extindere de conducta de 23 m ( teava de 63 ) + bransamentul. Eu eram ferm convins ca, conducta de gaz trece pe partea cealalta de drum de langa terenul meu si am nevoie doar de bransament. In fine, astept solutia de la ei. In solutie si un pret estimativ pentru lucrarea de extindere.... dupa ce am citit .... pauza ....pauza. ( costuri mari neplanificate ) .  Intr-un final  imi zic nu am ce face trebuie sa fac lucrare si ma consolez cu gandul ca dupa ce fac extinderea cei care se vor lega de conducta va trebui sa ma despagubeasca.
ZIs si facut , ma apuc de cautat firme pentru extindere si sa cer oferte. Ajung la intelegere cu una din firme. Fac proiect, cer autorizatie .... acte peste acte , garantii pentru sapatura...... M-am inteles cu cel care executa lucrarea sa fac eu sapatura. Incep cu sapatura pe sub drum in drept cu terenul meu si ce sa vezi dau de conducta de gaz de 63 care trebuia sa o  extind eu... oare ce e aici ..... DA ati inteles bine nu este nevoie de extindere conducta , conducta exista. Poi bine ma, dupa ce umblu ca nebunu dupa proeicte , autorizatii si alte nebunii cand sap gasesc conducta..... oare in ce tara traim??????
Intr-un final am facut contractul astept sa vina sa monteze contorul.

#27
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Un gand bun, multa sanatate  si fericire alaturi de cei dragi voua! Craciun fericit tuturor!

#28
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Hei, sa va spun povestea unui catel pe nume Bruno.
M-am "pricopsit cu el" , dar a fost "dragoste la prima vedere" Posted Image) cu gandul ca o sa imi dau putin de lucru cu el dar si pe partea cealalta ca o "salvez" un catel care o sa aiba hrana si din cand in cand cu cine se juca, am zis hai fie, colegii mei l-au botezat altfel "Temelie" ei stiind ca sunt cu casa in constructii au zis ca daca nu il luam oricum mi-l aduceau si mi-l aruncau peste gard.
Povestea a inceput in iulie, la inceput fiind mic isi mai facea loc pe sub  gard, noroc ca  mai erau muncitorii pe acolo la mine la alte case si stiau cand il vedea pe afara il baga inapoi, inspecta tot pe acolo.... imprastia tot ( ca si  acum Posted Image ) Apoi a crescut dintr-o data intr-un timp foarte scurt ( era urat Posted Image ), slabanog isi schimba paru...... apoi lucrand una alta prin casa a  invatat si Electrice:)) , daca lasam un patent nesupravegheat  il gaseam cu greu.
Acum are si o "prietana" la vecinu, se inteleg foarte bine si am observat ca e si foarte strangaret si descurcaret, catelusa vecinului are toto felu de papitoi care nu stiu acum ajung la el... ce se mai joaca cu ei:), daca ii "restitui" adoau zi sunt la loc.
Asta este Bruno.

Attached Files



#29
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa fie sanatos....
Si tu ....
Si ganduri bune de Craciun....

#30
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Astazi cand am trecut pe la casa sa dau de mancare la caine am zis hai sa fac cateva poze ca sa animez un pic ultima postare de anul acesta.

Constructia casei a inceput in 23 feb 2015 si astazi 31 dec 2015 arata ca in pozele de mai jos.
Cand ne-am apucat  nu credeam ca o sa ajungem in stadiul acesta:
- s-au executat instalatiile de apa, canal si incalzire: la parter am  IPAT, sus la manasarda calorifere ( s-a executat de 2 ori am avut musafiri nepoftiti Posted Image )
- s-au executat intalatia electrica - facuta de manuta mea
- hornul pentru semineu ( plewa )  - luna ce vine ne apucam si de semineu
- s-au tencuit la "grund"
- tras sapele mecanizat
- pus geamurile.

Hei si pentru catel am facut o "casuta" , este facuta de mine cu pereti dublii si izolatatie intre ei, partea "vitrata" a custii este putin cam mare dar daca frigul o sa se mentina ca pe acum  ( azi nopate au fost in jur de -15 ) o sa rezolvam si acest aspect.

PS: am uitat sa va zic am facut si primul brad;)

Va doresc un an nou mai bun incarcat cu multe bucurii si realizari! LA MULTI ANI!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   182.25K   100 downloads
  • Attached File  2.jpg   220.3K   108 downloads
  • Attached File  3.jpg   124.84K   107 downloads
  • Attached File  4.jpg   182.55K   108 downloads
  • Attached File  5.jpg   272.73K   113 downloads
  • Attached File  6.jpg   354.99K   112 downloads

Edited by Silviu_SIL, 31 December 2015 - 18:00.


#31
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Imi place, felicitari.
Ce semineu vrei sa faci?

#32
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014

View Postcumparator, on 31 decembrie 2015 - 18:08, said:

Imi place, felicitari.
Ce semineu vrei sa faci?

Multumesc.

Cu semineul inca nu stiu exact, dupa sarbatori o sa ma intalnesc cu cel care il va face sa discutam.

Va fi amplasat in living pe peretele cu bucataria si deasupra la living este dormitorul matrimonial, iar deasupra la bucatarie un dormitor pt copil sper ca spatiile enumerate sa "beneficieze" de caldura data de semineu ( aproximativ 3/4 din suprafata casei ).  Trebuie sa ma mai documentez un pic pe jurnalul specific. Ma gandesc ca  si biroul de jos si dormitorul pt al doilea copil se pot incalzi , eventual cu  tubulatura + ventilatoare care sa duca aerul cald, dar cum am zis trebuie sa ma mai documentez mai ales ca semineul nu fi sursa principala de caldura.

Numai bine

#33
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
La mine e foarte usor sa duc tuburi la mansarda in 2 dormitoare. Ma intreb daca as putea sa montez grilele in podeaua mansardei. Adica aerul cald sa vina din podea.

#34
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014

View Postcumparator, on 01 ianuarie 2016 - 17:28, said:

La mine e foarte usor sa duc tuburi la mansarda in 2 dormitoare. Ma intreb daca as putea sa montez grilele in podeaua mansardei. Adica aerul cald sa vina din podea.
La un moment dat am vazut o astfel de grila montata in podea. Imi pare rau ca nu am facut o fotografie, era intr-un colt al camerei . Acum nu stiu cat de indicat este sa fie montat in podea sau nu.

#35
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Hello,
ma poate ajuta cineva cu un sfat privind usa de urcare in  pod, eventual de unde se poate achizitiona...
Am vazut la un moment dat la cineva pe jurnal o usa care avea un coeficient termic bun..


Multumesc

#36
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Daca te referi la scara,eu am luat asa ceva si sunt foarte multumit

http://www.magazinfe...d-fakro-lwl-267

http://forum.softped...4#entry17448969

Edited by cata, 07 January 2016 - 12:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate