Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum vi se pare un salariu de 3000 ron in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ionut3107, on 13 octombrie 2014 - 23:09, said:

asta pentru un salariu de 16milioane...
Dupa cum ziceam, incep sa se vada salariile care predomina. Inca, pentru unii (foarte multi), si 1600 RON sunt un vis. Initiatorul se plange de 3000 RON lunar. Ori s-a saturat de prea mult bine, ori e ceva topic deschis ''la misto''. Mai e nemultumit si ca sta in chirie la cei 20 si ceva de ani. Intrebarea e cati dintre tinerii din tara noastra isi permit o casa sau macar o chirie? Sunt altii ajunsi la 30-40 ani, casatoriti, eventual si cu copii si inca nu au locuinta proprie.

Edited by MembruAnonim, 13 October 2014 - 23:53.


#56
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 Bosnea, on 13 octombrie 2014 - 21:43, said:

Am 25 mai exact.. posibilitati de crestere prea mari la salariu nu prea sunt, poate peste vreo 10 ani sa ajung pe la 4-5 mii maxim.. Depinde si de evolutia salariilor din Romania.. Munca fizica f.mare nu e, dar stresul e destul de mare, sau poate mi se pare mie pt ca nu imi place ce fac.. Libertate prea mare nu e, ma mai cheama uneori si peste program..

Si asta ma gandesc, ca nu prea stiu care este nivelul altor salarii in Romania.. uneori mi se pare ok, alteori, cand vad ca nu raman cu nimic de la luna la luna, si imi doresc sa-mi iau o masina, o casa, sa pot sa-mi fac un concediu ok.. ma cam ia durerea de cap :(
Da' n-ai zis domeniul. Munca de birou? Teren? Cu ce te ocupi?
Una e sa fi gropar alta e sa fi ing proiectant.

 ionut3107, on 13 octombrie 2014 - 23:09, said:

Cum poti sa fii nemultumit cu asa salariu?
Eu inainte sa ma angajez am depus o gramada de CV-uri pe la diverse firme, si intr-un final din lipsa de altceva m-am angajat ca sofer, si ma alearga de mi-au iesit fire albe de par, uneori cand au curse ma cheama si noapte, asta pentru un salariu de 16milioane...
N-aveti ideie cat se hamaleste la un salar de 900 de ron.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 spare-me, on 13 octombrie 2014 - 23:15, said:

de ce?

Pai de ce? Pentru ca parintii  nu au avut puterea financiara necesara. Chiar si la 25 de ani (cat are initiatorul) putini reusesc sa aiba casa lor, masina reusesc sa-si ia...dar cam atat. Iar la 3000 lei nici macar pentru un credit pentru casa nu prea se incadreaza...hai poate o garsoniera, mai ieftina.

#58
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

 MembruAnonim, on 14 octombrie 2014 - 06:17, said:


Pai de ce? Pentru ca parintii  nu au avut puterea financiara necesara. Chiar si la 25 de ani (cat are initiatorul) putini reusesc sa aiba casa lor, masina reusesc sa-si ia...dar cam atat. Iar la 3000 lei nici macar pentru un credit pentru casa nu prea se incadreaza...hai poate o garsoniera, mai ieftina.

Te contrazic. O cunostinta si-a cumparat prin credit Prima Casa un apartament de 2 camere in valoare de ~45000 euro avand un salariu de 2500 ron

@initiator: Stiu pe cineva care la varsta ta, dintr-un salariu de 1200 ron si-a cumparat automobil de cateva mii euro (parca vreo 3000 l-a costat), bineinteles la sh.
Nu stiu unde stai si implicit cat te costa chiria, utilitatile etc., dar decat sa te plangi, nu crezi ca ar fi mai bine sa schimbi ceva? In primul rand cauta-ti de locuit in alta parte, unde ar fi mai ieftin; eventual si cu alte persoane.
Daca nu-ti place la actualul loc de munca, dar macar domeniul in care lucrezi, indiferent care este acesta, rupe-ti coatele si invata meserie. Mai mult de atat, invata sa lucrezi cu oamenii.
In acest timp, cauta-ti de munca in alta parte. Nu pleca de aici pana nu semnezi cu altii. Pe langa faptul ca in ziua de azi nu gasesti cu usurinta un loc de munca, facturile nu asteapta dupa tine. In plus, chiar tu spuneai ca nu poti pune nimic deoparte. Sfatul acesta este valabil si pentru cazul in care nu-ti place nici domeniul in care activezi momentan.
Atentie: experienta acumulata intr-un anumit domeniu nu este neaparat valabila si pentru altul!

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 LordRevan, on 14 octombrie 2014 - 06:55, said:



Te contrazic. O cunostinta si-a cumparat prin credit Prima Casa un apartament de 2 camere in valoare de ~45000 euro avand un salariu de 2500 ron


Mi-ai spus tot? Nu cumva e casatorit si s-a luat in considerare si venitul sotiei?

#60
florin275

florin275

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.11.2008
initiatorul nu a precizat  suma de 3000 ron este brut sau net ?

#61
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

 MembruAnonim, on 14 octombrie 2014 - 07:31, said:

Mi-ai spus tot? Nu cumva e casatorit si s-a luat in considerare si venitul sotiei?

Am omis, asa este.
Fara alte persoane. Stiu ca si l-a cumparat in zona Militari, din Bucuresti.

#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 spare-me, on 13 octombrie 2014 - 22:32, said:

dar de ce ne concentram pe IT?
pentru Romania, dupa cum incepe initiatorul topicul, un salariu de 3000 e un salariu bun.
Nu ne concentram pe IT, am dat un exemplu cand 3000 de lei nu e un salariu foarte bun la 25 de ani. In 90% din cazuri e un salariu bun.

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 Andreysc7, on 13 octombrie 2014 - 22:33, said:

ON : eu zic ca cu 3000 RON e ok sa traiesti in Romania in cazul in care nu ai rate sau chirie. Acuma depinde si de persoana cat de "pofticioasa" e
Cam greu sa nu ai rate sau chirie, doar daca ai mostenit ceva sau stai cu parintii/bunicii/etc. 3000 de lei poate fi mult sau putin in functie de unde traiesti, ce standard ai de trai, cat de mare e familia, etc. Eu zic ca un trai decent la o familie de 3 persoane incepe pe la 7-8000 de lei pe luna. Adica sa ai un apartament de 25+ mp/membru de familie intr-o zona buna, sa ai acces la spitale/scoli bune (eventual private - cel putin la spitale), sa-ti permiti sa cumperi alimente/haine/cosmetice de calitate, sa-ti permiti o masina noua la fiecare 10 ani, sa faci anual un concediu in strainatate si inca unul in tara la hoteluri de 3 stele+, sa-ti permiti sa iesi macar o data pe saptamana in oras (restaurant/spectacol/cinema/etc) sau sa-ti cumperi carti/produse media originale, sa ai abonament la o sala de sport/piscina/etc.

#64
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
@utopium :

Exact. Multi romani se multumesc cu faptul ca le ajung banii pentru mancare si 3-4 iesiri in oras. Practic sunt multumiti ca le ajung banii ca sa supravietuiasca, nu ca sa traiasca.

#65
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 Andreysc7, on 14 octombrie 2014 - 12:03, said:

Exact. Multi romani se multumesc cu faptul ca le ajung banii pentru mancare si 3-4 iesiri in oras. Practic sunt multumiti ca le ajung banii ca sa supravietuiasca, nu ca sa traiasca.
Nu cred ca e corect spus ca se multumesc ... doar accepta nivelul la care sunt si nu sunt dispusi la mult efort suplimentar pentru a-si imbunatati nivelul, desi ar vrea mai mult.

Edited by utopium, 14 October 2014 - 12:09.


#66
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

 utopium, on 14 octombrie 2014 - 12:09, said:

Nu cred ca e corect spus ca se multumesc ... doar accepta nivelul la care sunt si nu sunt dispusi la mult efort suplimentar pentru a-si imbunatati nivelul, desi ar vrea mai mult.

Cred ca un motiv este acela ca-si spun ,,lasa ca se poate si mai rau" sau, stiind cum parintii / bunicii lor au trait si s-au sacrificat, isi spun ca macar atat.

#67
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
atat timp cat discutam pe notiunea subiectiva de "Decent" vor tot aparea divergente.
mie abonament la sala + media originale + anual concediu in strainatate nu mi se par ca tin de necesitate.

daca vorbesti strict de necesitate iar ajungem la subzistenta si la ce haz mai are viata, etc.

una e sa te multumesti cu putin si sa poti mai mult si alta e sa te multumesti cu putin si sa nu poti mai mult (ca varsta, calificare, oportunitati, zona geografica, etc)

3 sferturi dintre tinerii din bucuresti vin din provincie ca furnicutele la corporatiile din Pipera (si trec la locatie Bucuresti) si au, majoritatea salarii intre 2000 si 3000 de lei dupa 1 an, doi, ingroasa randurile chiriasilor, se duc la weekend acasa sa vina cu borcanul de ciorba ca nu se pot dezvata,

apoi vin si vorbesc pe forum de oportunitati, despre cum te multumesti cu putin, despre cum tre' sa ai masina noua, concedii afara, etc.
ca oricum la salariu (daca-s doi e si mai bine) mai cotizeaza si parintii care-si vad odraslele implinite ca au job bun la capitala.

dar pe salariatii de 40-50 de ani pe care un somaj i-ar distruge pentru ca nu i-ar mai angaja nimeni, sau care sunt bugetari si depind de un contract de munca colectiv si de grile fixe...pe aia nu-i vede nimeni. acolo e greu sa mai vorbesti de concedii, restaurante si media originale si despre cum "se multumesc cu putin, ce fraieri sunt"

Edited by spare-me, 14 October 2014 - 14:26.
typos


#68
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

se duc la weekend acasa sa vina cu borcanul de ciorba ca nu se pot dezvata,
eu nu cred ca un om cu mentalitatea asta poate sa castige 3000lei pe luna, pe bune (adica sa nu fie pus pe pile)
da-o naibii, e 7-8 lei o ciorba la cantina, la 15 lei ai meniu complet

 spare-me, on 13 octombrie 2014 - 22:42, said:

sau personalul medical? sau din invatamant? sau din politie? (nevoie de baza ale societatii)
am zis de hrana ca e o necesitate primara pentru a supravietui, adica daca ei nu exista, nu existi nici tu, normal, poti extinde

daca ar avea toti cei care îi servesc, salarii de 2000-3000, s-ar putea sa moara de foame daca acum 3000 nu le ajung

a da, si masina trebuie socotit drept un comfort, cum este si plasma de 50 inch, smartfonul sau lantul de aur si adidasi converse

#69
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 spare-me, on 14 octombrie 2014 - 14:24, said:

atat timp cat discutam pe notiunea subiectiva de "Decent" vor tot aparea divergente.
mie abonament la sala + media originale + anual concediu in strainatate nu mi se par ca tin de necesitate.
Decenta e una, necesitatea e alta. Eu as putea trai cu un sfert din banii cu care traiesc. Aia ar insemna strict necesitate, ce am acum inseamna decenta. Am trecut si prin etapa in care imi acopeream strictul necesar (cand o Cola "originala" mi se parea scumpa asa ca nu cumparam asa ceva), deci stiu cum e. Oricum inca aspir la mai mult ca sa pot sa zic ca duc un trai decent, mai e de lucru.

 OmulLLORT, on 14 octombrie 2014 - 14:48, said:

eu nu cred ca un om cu mentalitatea asta poate sa castige 3000lei pe luna, pe bune (adica sa nu fie pus pe pile)
da-o naibii, e 7-8 lei o ciorba la cantina, la 15 lei ai meniu complet
N-are legatura cu costul, ci cu mentalitatea de a "avea mancare de la mama de-acasa". Eu nu scap de la soacra-mea nici la 35+ ani fara o plasa mare de mancare (deh, are cateva hectare de pamant unde are cam de toate) Posted Image Cu maica-mea am lamurit treburile de multa vreme si nu-mi face mancare sa-mi dea acasa (decat de vreo 2 ori pe an cand nu pot sa o refuz nici pe ea), dar la soacra-mea nu-mi permit, mai ales ca nu pot sa ma bag peste nevasta-mea in relatia cu ea. Eu nu am "nostalgii" dupa mancaruri facute de maica-mea sau soacra-mea (nu sunt un mare fan al bucatariei traditionale romanesti), prefer cele facute la mine acasa, dar tot nu "scap".

Edited by utopium, 15 October 2014 - 13:56.


#70
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

 utopium, on 14 octombrie 2014 - 12:09, said:

Nu cred ca e corect spus ca se multumesc ... doar accepta nivelul la care sunt si nu sunt dispusi la mult efort suplimentar pentru a-si imbunatati nivelul, desi ar vrea mai mult.

Exact...mereu iau ca reper omuletii aia care lucreaza la ''firme de paza si portectie''. Pentru mine ala e exemplul tipic de om care nu face nimic- vine la munca, ia ghereta in primire, scrie in caiet cine intra/iese, dupa 8 ore a plecat acasa. Nici un efort, nici un stress...8 milioane si bonuri.

Edited by wiseguy76, 15 October 2014 - 18:43.


#71
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 wiseguy76, on 15 octombrie 2014 - 18:43, said:

Exact...mereu iau ca reper omuletii aia care lucreaza la ''firme de paza si portectie''. Pentru mine ala e exemplul tipic de om care nu face nimic- vine la munca, ia ghereta in primire, scrie in caiet cine intra/iese, dupa 8 ore a plecat acasa. Nici un efort, nici un stress...8 milioane si bonuri.
Si e mult 8 milioane + maxin 200 in bonuri (impozitate)? Eu pentru banii aia nici nu m-as da jos din pat. E bataie de joc ...ala nu e salariu...Pana si sclavii de pe plantatiile de bumbac "castigau" mai mult.....Ca sa merite sa te duci la munca trebuie sa castigi minim cat sa-ti acoperi cheltuielile cu mancare si intretinere...altfel mai bine vinzi vechituri in targ sau sticle goale.
PS: Si stai tu linistit ca nu-i usor sa stai 24 h (majoritatea lucreaza 24 cu 72 h) in frig iarna la -20 grade (noaptea sa nu dormi) iar vara la 40 grade. Si ca sa te convingi ca nu-i nici un efort incearca sa stai treaz 24 de ore. Sa vezi ce "cool" e pe la ora 4-5 dimineata.....

Edited by Clovis, 24 October 2014 - 08:43.


#72
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

 Clovis, on 24 octombrie 2014 - 08:37, said:

PS: Si stai tu linistit ca nu-i usor sa stai 24 h (majoritatea lucreaza 24 cu 72 h) in frig iarna la -20 grade (noaptea sa nu dormi) iar vara la 40 grade. Si ca sa te convingi ca nu-i nici un efort incearca sa stai treaz 24 de ore. Sa vezi ce "cool" e pe la ora 4-5 dimineata.....

Am stat treaz, muncind, mai mult de 24 de ore, si de foarte multe ori, si iarna la -20 afara si vara la 40 pe camp, asa ca stiu cum e, crede-ma. Iar alde ''paza si protectie'' isi merita pe deplin soarta. Orice om care misca ceva, sudeaza, pune faianta, conduce camionu', etc, castiga minim 2500 RON. Dar daca vrei doar sa stai, 800 si bonuri, e arhisuficient.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate