Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cum vi se pare un salariu de 3000 ron in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#37
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010

View PostOmulLLORT, on 13 octombrie 2014 - 22:01, said:

nu ma innebuni, si tu si frizerul sunteti din belgravistan ? tunsu si un scuipat cu gel 100 lei ?
20...

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e plin pamantul de unii care ar putea castiga mai bine dar ba nu vor, ba n-au chef, ba nu pot ,etc.

daca tu consideri ca nu merita "sa-ti rupi oasele" pe 3000 lei probabil nici nu ai habar ce-i aia "Sa-ti rupi oasele" si nici ce-i aia "3000 de lei"

cu alte cuvinte, un pusti cu calculator (deosebit de inteligent, evident) care traieste pe banii parintilor

View PostAndreysc7, on 13 octombrie 2014 - 21:50, said:

Daca te pricep bine in domeniul virtual, poti castiga si de 2-3 chiar 4 ori mai mult. Probabil ca daca as reveni in Romania, as lucra de acasa in loc sa imi rup oasele pe 2000-3000 RON

P.S - atentie la limbaj, aici nu sunteti pe Dezbateri!
Multumesc

Edited by spare-me, 13 October 2014 - 22:07.


#39
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Cred ca intrebarea are un raspuns cat se poate de simplu : depinde. Depinde de tipul de munca depus, de cata invatatura este necesare pentru a o efectua, de cata competitie este in piata muncii pentru acea specializare, de cata valoare aduci prin contributia personala. De aceea vedem variatii aparent inexplicabile si absurde de la un caz la altul. Asta fara sa punem la socoteala aberatiile generate de managerii cu calitati indoielnice dar atitudinte de mari stapani, pe care ii intalnim la tot pasul.

Raportat la costul vietii, iarasi depinde de zona in care locuiesti si de conetxtul economic local.

Eu la primul meu job am avut salariu de 250 USD si nu imi permiteam sa platesc o chirie amarata (asta in 1996). Macar cu 3000 lei se poate plati o chirie si supravietui independent de parinti.

Este posibil ca acum acest salariu sa fie rezonabil, dar peste cativa ani s-ar putea sa nu mai fie, in functie de evolutia ta personala si profesionala. De aceea trebuie sa te pozitionezi cat mai bine si sa profiti de fiecare oportunitate, in interiorul companiei dar si in exteriorul ei.

@spare-me : Multumit, amice?

Edited by algorab, 13 October 2014 - 22:25.


#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
"deaceea" nu se scrie impreunat.

#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postandreida, on 13 octombrie 2014 - 21:34, said:

Stiti ca venitul mediu net e de ~ 1700 lei nu?
Oficial ... si mediu pe toata tara. Neoficial si in orasele mari, salariul mediu e cam intre 2000 si 2500+ (mai mare in Bucuresti, Cluj, Timisoara, mai mic in Iasi, Craiova, Bacau). 3000 de lei la 25 de ani nu suna rau, dar depinde in ce domeniu, in ce localitate, la ce pregatire si cu ce efort. In IT la Bucuresti, Cluj sau Timisoara si cu vreo 3 ani de experienta intr-un domeniu IT bine cotat nu e un salariu grozav pentru 8 ore de munca serioasa. In alte localitati deja e un salariu ok si in IT. Intr-o localitate mica e un salariu foarte bun.

Edited by utopium, 13 October 2014 - 22:32.


#42
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dar de ce ne concentram pe IT?
pentru Romania, dupa cum incepe initiatorul topicul, un salariu de 3000 e un salariu bun.
dac-o dam in IT, lucrat de acasa, capitala, altii din alte tari care fac din SEO triplu, poate fi putin.
dar pentru tara noastra e un salariu foarte bun

#43
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Postspare-me, on 13 octombrie 2014 - 22:06, said:

P.S - atentie la limbaj, aici nu sunteti pe Dezbateri!
Multumesc

Nu am dezbatut nimic insa nici initiatorul nu a spus in ce domeniu lucreaza. Si in plus, si eu am avut mai demult un job care nu imi placea, si atunci cand nu iti place, ai impresia (cel putin eu) ca te intorci mai obosit acasa. Atmosfera la locul de munca e si el un factor foarte important.

Quote

e plin pamantul de unii care ar putea castiga mai bine dar ba nu vor, ba n-au chef, ba nu pot ,etc.
daca tu consideri ca nu merita "sa-ti rupi oasele" pe 3000 lei probabil nici nu ai habar ce-i aia "Sa-ti rupi oasele" si nici ce-i aia "3000 de lei"
cu alte cuvinte, un pusti cu calculator (deosebit de inteligent, evident) care traieste pe banii parintilor

Daca faci referire la mine, te inseli. Stiu ce inseamna sa iti rupi oasele si stiu ce inseamna si sa te culci flamand Posted Image . Faza e sa nu pleci capul din disperare si sa accepti orice salar. Si da, cei care activeaza in domeniul virtual si castiga destul de bine, sunt destul de inteligenti zic eu, pentru ca isi asigura un al doilea venit.

Nu vreau sa par arogant , insa in 2 saptamani de lucru (3-4 ore pe zi), am facut deja 1500e (pe langa salar). Deci daca vrei, se poate sa castigi din orice domeniu, real sau virtual. Chestia e sa iti placa ce faci si aici revin la initiator : cauta la alte firme din acelasi domeniu si vezi ce salarii sunt si pe langa asta, daca ai avea posibilitatea sa vorbesti si cu vreun anagajat de la firmele respective, cu atat mai bine Posted Image .

ON : eu zic ca cu 3000 RON e ok sa traiesti in Romania in cazul in care nu ai rate sau chirie. Acuma depinde si de persoana cat de "pofticioasa" e

Bafta

Edited by Andreysc7, 13 October 2014 - 22:34.


#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
experienta ta de viata e irelevanta in raport cu topicul. din propriile-ti afirmatii se poate deduce ca nici macar nu traiesti in Romania.
cam orice spui poate fi catalogat drept off-topic...

una e sa-ti placa ce faci si alta e sa ai un job ca sa traiesti.
una e sa "pleci capul" (alta chestie care nu prea aduce a maturitate) si alta e sa astepte copiii acasa mancare...

prin urmare daca in 2 sapt. cu 3 ore pe zi faci 1500 de euro e mai bine sa publici o carte...

#45
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
E in curs si cartea Posted Image insa nu va fi despre ce crezi Posted Image

Am stat in Romania pana la 17 ani si da, ai dreptate, insa initiatorul nu a zis ceva de copii, fapt care ii da o oarecare libertate pentru ca nu are o responsabilitate asa mare. Daca ai copii acasa da, accepti orice pana gasesti ceva mai bun

Edited by Andreysc7, 13 October 2014 - 22:39.


#46
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
daca 3000 lei vi se pare mic, voi va ganditi ca cei care va hranesc (agricultori, brutari, bucatari etc.), deci a 2a nevoie primara a omului dupa respirat, au mai putin de jumatate ?

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sau personalul medical? sau din invatamant? sau din politie? (nevoie de baza ale societatii)

sa aducem oare in discutie si comparatia bugetar vs. privat?

#48
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
sa fie sanatosi..
daca n-au pus mana pe carte =))

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu neaparat daca ai copii stai acolo si suporti.
Eu am plecat primavara asta, in luna mai, deci aveam si copiii. Posted Image
Ce-i drept am riscat, insa m-am bazat pe mine. Si daca nu imi iesea pasenta asta de acum, m-as fi intors in spital.

Deci, e bine cand iei o hotarare din asta, gen hai sa plec, sa ai si un backup, eventual si niste bani stransi in avans pt zilele negre pana te reangajezi, asta este sfatul meu pt initiator si pt cine se gandeste sa mai plece de la locul de munca.

Edited by -Diana-, 13 October 2014 - 22:46.


#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E bine cand ai de unde sa alegi. Cand nu ai e baiu'.

#51
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Cand nu ai, zici bogdaproste pt aia 3 000 lei si te rogi sa nu te dea afara. :)

#52
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Cum poti sa fii nemultumit cu asa salariu?
Eu inainte sa ma angajez am depus o gramada de CV-uri pe la diverse firme, si intr-un final din lipsa de altceva m-am angajat ca sofer, si ma alearga de mi-au iesit fire albe de par, uneori cand au curse ma cheama si noapte, asta pentru un salariu de 16milioane...

#53
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View PostBosnea, on 13 octombrie 2014 - 21:22, said:

Practic,nu raman cu mare lucru de la luna la luna, nu am masina, nu am casa mea, stau in chirie, am 20 si ceva de ani..
Astept parerile voastre.
Parerea mea nu-ti rezolva nemultimirile tale. Asa ca numai tu poti decide pentru tine.

#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostBosnea, on 13 octombrie 2014 - 21:22, said:

nu am masina, nu am casa mea, stau in chirie, am 20 si ceva de ani..

Astept parerile voastre. multumesc.
de ce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate