Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Upgrade from Windows 7/ 8/ 8.1 to Windows 10

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
882 replies to this topic

#811
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006

View Post_-_, on 11 ianuarie 2018 - 14:54, said:

Asta iti spusesem si eu ieri:


Dar daca ai ales sa nu incerci, atunci acceseaza urmatorul link si apasa pe butonul "Update now", nu pe "Download Tool Now": https://www.microsof...load/windows10/

Pentru aceasta nu ai nevoie de stick.
am urmat sfatul cu upgrading now. Lucreaza cuminte...Posted Image

Edited by Johnny_Beton, 11 January 2018 - 17:19.


#812
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006
Gata...s-a instalat win 10 Pro versiunea 1709. Multumesc pentru ajutor. Am salvat o licenta win 8 care parea blocata in acel sisem win 8 care sincer , nu prea m-a dat pe spate pe alte calculatoare pe care le am. O singura remarca...in procesul de instalare de la win 8 pro , win 8.1 pro , win 10 pro nu am vazut unde trebuia bifat ca sunt handicapat pentru a accepta upgrading la win 10 pana pe 16 ian 2018.

#813
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca s-a activat, atunci este in regula.

Te-ai asigurat ca Windows-ul este activat?

Te intreaba daca esti handicapat doar cand efectuezi upgrade-ul urmand link-ul din primul post, adica acesta: https://www.microsof...indows10upgrade
Apasarea butonului "Upgrade Now" reprezinta confirmarea declaratiei de deasupra lui: "Yes, I use assistive technologies and I am ready for my upgrade to Windows 10".
Doar ca acel instrument de upgrade este mai vechi (e pentru "Anniversary Update").

Attached File  W10u_assistive-technologies.PNG   373.23K   16 downloads

Nu-i intreaba si pe cei care instaleaza direct Windows 10 si introduc cheia de la versiunea precedenta de Windows sau care fac upgrade urmand link-ul din aceeasi pagina de unde se poate descarca Media Creation Tool.

Si nici nu trebuie efectiv sa folosesti tehnologii asistive, deoarece Microsoft nu verifica acest lucru.

Edited by _-_, 11 January 2018 - 20:23.


#814
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006
Da ,cred ca este activat.Atasez o captura ecran

Attached Files


Edited by _-_, 11 January 2018 - 20:26.
Nu era nevoie sa citezi intregul post anterior (Regulament, pct. 3, lit. d).


#815
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci este in regula activarea. Este si asociata licenta digitala contului Microsoft. Nu cred ca mai ai de ce sa iti faci griji, :)

#816
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006

View Post_-_, on 11 ianuarie 2018 - 20:27, said:

Deci este in regula activarea. Este si asociata licenta digitala contului Microsoft. Nu cred ca mai ai de ce sa iti faci griji, Posted Image

merci inca odata pentru sprijin.
Tuturor

#817
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Upgrade-ul gratuit la Windows 10 a mai fost posibil si pe 17 ianuarie 2018: http://news.softpedi...18-519413.shtml

Dupa cum stiti au mai putut face upgrade chiar si utilizatorii care nu folosesc tehnologii asistive, cu toate ca un purtator de cuvant de la Microsoft a declarat catre CNET ca: "As we shared earlier, we've extended the free upgrade offer for those who use assistive technology,", "That said, it is not intended to be a workaround for people who don't use assistive technology and who missed the deadline for the free offer."
https://www.cnet.com...stive-features/

In acest moment upgrade-ul gratuit aparent nu mai este posibil cu niciun workaround si nici nu exista vreo intentie din partea Microsoft de a relansa aceasta oferta...

#818
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Garantat pe 16 ianuarie a mers, am făcut upgrade unui laptop din firmă de la Windows 7 la 10

Edited by nei-k, 22 January 2018 - 20:04.


#819
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu la un laptop mai vechi al tatalui meu am facut upgrade la 10 pe data de 19 Februarie (adica ieri) si a mers perfect desi sistemul nu mai avusese 10 inainte. Nu m-a intrebat nici daca am handicapuri sau alte chestii pur si simplu a mers.

Este un Sony Vaio mai vechi si mai slabut (procesor Pentium nu stiu de care dual-core si 4GB de RAM). Laptopul a venit cu o licenta de Windows 8 si a fost upgradat la 8.1 Tata nu il mai folosea dar mi-a zis ca s-ar putea sa mai aiba nevoie de el. Initial am luat Media Creation Tool-ul de 8.1, am sters partitiile existente am facut altele si am instalat. Evident ca s-a activat. Apoi am luat Media Creation Tool-ul de 10 si am dat din 8.1 Upgrade Now (sau Update Now nu mai retin exact). A facut upgrade-ul si 10-le este activat. Posted Image

Cu ceva luni in urma, dupa ce s-a incheiat upgrade-ul gratuit la 10, am schimbat placa de baza de la desktopul meu (de prost ca de fapt placa schimbata saraca nu avea nimic) am instalat Windows 7 pe ea (am licenta Retail) am facut upgrade la 8 (am licenta de upgrade) apoi upgrade la 8.1 si in final la 10. Upgrade-ul la 10 a mers dupa incheierea perioadei de gratuitate si nu am folosit trucul cu tehnologiile asistive.

Parerea mea e ca Microsoft tot o sa lase oamenii sa faca upgrade la 10 daca au licente de 7 sau 8.x chiar daca in mod oficial nu vor recunoaste acest lucru. Sau poate ca au uitat sa le spuna alora de la serverele de activare a licentelor sa nu mai activeze. Posted Image

Edited by e2k, 20 February 2018 - 00:35.


#820
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Upgrade-ul gratuit s-a incheiat abia luna trecuta - ptr cei cu tehnologii asistive.

Totusi am mai auzit de cazuri cand 10-le s-a activat si mai recent. Ori laptopuri care aveau cheie de activare in BIOS ( chiar si de 8 ) si folosirea unei versiuni mai vechi de Windows 10, ori laptopuri cu Windows 7 sau 8 activat care a fost upgradate la o versiune veche de 10.
Posibil ca "versiuena veche" sa fie motivul in cazul de fata.

Oricum au fost cazuri rare, mai multe cazuri au fost in care nu s-a mai activat.

#821
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Laptopul tatalui meu a venit cu Windows 8 pre-instalat de producator (Sony). Cand apareau mesajele alea enervante cu upgrade la 10 nu s-a facut upgrade. Poate insa ca s-or fi inregistrat niste informatii hardware astfel incat laptopul sa figureze in baza de date Microsoft ca si cum a facut upgrade-ul chiar daca acest lucru nu era adevarat. Ar fi trebuit sa incerc sa instalez 10 pe curat daca s-ar fi activat atunci inseamna ca Microsoft a marcat laptopul ca si cum ar fi facut upgrade-ul.  

Pana una alta habar nu am de ce a mers activarea, o fi facut ceva programul ala care recomanda upgrade-ul la 10 sau Microsoft in mod neoficial inca mai permite upgrade-ul nu stiu. Cert e ca mie ieri mi-a mers. :)

@eiffel: ai idee in cazurile in care nu s-a activat s-a incercat upgrade din versiunea mai veche din Windows sau s-a instalat pe curat?

#822
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai dupa cum am spus, cazurile in care s-au activat au fost exceptii.
E normal sa nu se mai activeze, din moment ce nu mai exista facilitatea.

#823
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Tocmai ce am instalat pe curat și activat ieri Windows 10 Pro pe un Dell Precision 5810, care a venit din fabrică cu Windows 7 Pro. Inițial nu se activase Win10, mesajul era "cannot reach activation servers". L-am lăsat să-și facă update-uri și am mers să cer aprobare pentru a cumpăra o licență, Când am revenit, după restart si upgrade la ultimul BIOS, Windows 10 s-a activat, mesajul fiind "Windows is activated" fara "with a digital license".
Cine are timp și chef, poate încerca activarea Windows 10, mai ales pe sistemele cu cheie preinstalată în BIOS.

#824
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@nei-k, deci ai instalat folosind Media Creation Tool de Windows 10 pe un sistem pe care nu mai fusese niciodata instalat 10-le, corect? In cele doua cazuri ale mele in care am instalat dupa expirarea perioadei de gratuitate eu nu am facut clean-install ci, folosind Media Creation Tool-ul, i-am dat Upgrade din vechiul sistem (8.1 in cazul meu).

S-ar putea ca acest lucru sa conteze. Cand faci clean install pe un sistem pe care nu a mai fost niciodata instalat 10 serverul de activare trebuie sa verifice daca sistemul a mai fost activat cu o alta versiune de Windows inainte si daca da atunci ti-l activeaza. Daca dai sa faca upgrade la 10 din sistemul existent care este deja activat aceasta verificare nu cred ca mai este necesara pentru ca in mod implicit el trebuie sa iti activeze 10-le chiar daca nu a mai fost instalat inainte.

Gestionarea activarii licentelor cred ca este foarte complicata pentru Microsoft iar procesul este foarte permisiv. Cum s-a mai spus aici factura de cumparare este probabil singura dovada ca licenta e a ta. Eu am un prierent care avea Windows 7 piratat si cand a vazut ce ieftin era Windows 8 (sub 300 de lei) si-a luat si el ca sa treaca in legalitate. Nu si-a dat seama ca ala era de fapt kit de upgrade pentru care iti trebuie si o licenta valida de 7. Suprinzator a facut upgrade-ul si i s-a activat. Nu m-ar mira daca nu cumva i-ar merge si upgrade-ul la 10 in momentul de fata, asta daca nu l-a facut deja. Nu e chiar legal insa serverul de la Microsoft nu s-a suparat.

Eu daca imi iau calculator nou si refolosesc pe el licenta retail de Windows 7 si cea de upgrade la 8 ce o sa se intample pe vechiul sistem? O sa mai ramana Windows 10-le activ? Licenta retail de 7 upgradata la 8 poate fi folosita la un moment dat pe un singur sistem dar ce se intampla cu 10-le upgradat gratuit cu o astfel de licenta daca licenta este mutata? Probabil ca ai incalca conditiile licentierii insa nu cred ca serverele de la Microsoft se vor supara. Culmea ar fi ca pe noul sistem unde ai mutat licenta de 7 sau 8 sa poti face un nou upgrade la 10 si sa ti se activeze. Posted Image

Edited by e2k, 21 February 2018 - 00:07.


#825
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003

View Poste2k, on 21 februarie 2018 - 00:06, said:

Probabil ca ai incalca conditiile licentierii insa nu cred ca serverele de la Microsoft se vor supara.
Asta conteaza in fata judecatorului. Povestile cu uite activarea, nu e activarea nu reprezinta mare lucru (poti activa prin N moduri si arata la fel).

#826
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006

View Poste2k, on 21 februarie 2018 - 00:06, said:

@nei-k, deci ai instalat folosind Media Creation Tool de Windows 10 pe un sistem pe care nu mai fusese niciodata instalat 10-le, corect?

Eu daca imi iau calculator nou si refolosesc pe el licenta retail de Windows 7 si cea de upgrade la 8 ce o sa se intample pe vechiul sistem? O sa mai ramana Windows 10-le activ?

Prima supoziție e corecta, sistemul a fost folosit doar cu Win7, imaginea de Win10 a fost făcută cu MCT pe alt calculator.

Microsoft a devenit mai permisiv, cred că are de câștigat astfel, nu doar din vânzarea efectivă a licenței, ci din programele Third Party.
Acum licența de Win10 e legată de Placa de bază, și tine cont de configurație, odată activata se reactivează automat când sistemul e legat la net.
Dacă e legată apoi și de contul Microsoft, se poate muta pe alt sistem.
Am avut de emoții cu unul din sistemele personale, am făcut upgrade de la Windows 7 la 10 , licența s-a activat fara probleme. După un an am reinstalat Windows 10 pe curat, însă licența nu se activa. După mai multe zile de chin, mi-am adus aminte că activarea inițială s-au făcut pe Ethernet, acum eram pe WiFi. Cum am mutat cablul de rețea, licență s-au activat imediat.

Sugestia mea pentru cei care nu au făcut încă upgrade la Windows 10 este sa încerce să o facă acum, pe o partiție separată, doar pentru a fi siguri că activarea e posibilă, și valabilă în viitor, dacă din diferite motive preferă momentan sa lucreze pe versiuni mai vechi de Windows.

#827
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postneagu_laurentiu, on 21 februarie 2018 - 01:06, said:

Asta conteaza in fata judecatorului. Povestile cu uite activarea, nu e activarea nu reprezinta mare lucru (poti activa prin N moduri si arata la fel).

Slabe sanse sa se ajunga in fata judecatorului cand vorbim de persoane fizice, poate la firme.

Oricum daca ai licenta de 7 sau 8.x si faci upgrade dupa ce s-a incheiat perioada de gratuitate si s-a activat nu cred ca vei avea probleme nici macar in fata judecatorului. E problema lui Microsoft sa nu iti activeze licenta atunci cand nu trebuie, daca au activat-o insa si tu nu ai folosit crackuri eu zic ca esti in regula.

Daca cei de la Microsoft ar fi vrut cu adevarat sa fie stricti cred ca ar fi putut sa o faca.

View Postnei-k, on 21 februarie 2018 - 08:32, said:

Am avut de emoții cu unul din sistemele personale, am făcut upgrade de la Windows 7 la 10 , licența s-a activat fara probleme. După un an am reinstalat Windows 10 pe curat, însă licența nu se activa. După mai multe zile de chin, mi-am adus aminte că activarea inițială s-au făcut pe Ethernet, acum eram pe WiFi. Cum am mutat cablul de rețea, licență s-au activat imediat.

Foarte ciudat. N-am mai auzit asa ceva pana acum. Bine de stiut. :)

#828
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
MAC-ul pe WiFi era diferit de cel pe Ethernet...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate