Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Upgrade from Windows 7/ 8/ 8.1 to Windows 10

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
882 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai il ofera, dar chiar daca se instaleaza si ramane activat, nu va fi legal.

Pe de alta parte nu ma mira- au avut "scaparea" cu cheile de licenta media Center Upgrade ptr Windows 8 care a permis pirateria si atunci.
A durat cam 3 luni pana au oprit "gaura de securitate".

#56
devizah

devizah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 07.10.2012
Eu din cate am inteles se va upgrada dar nu va fi activat. Prin instalarea Windows 10 iti va descoperi SO-ul piratat si iti va cere apoi sa activezi legal... Practic iti pierzi SO-ul piratat de Win7 sau 8.1 activat prin metode neortodoxe si ramai cu un Win 10 neactivat.  
Strategie buna a celor de la Microsoft...

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Inca nu se stie daca se va activa sau nu, sau ce se mai poate intampla.
Posibil ca dupa 29 iulie sa avem ceva plangeri pe forum. :D

#58
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu am Windows 7 activat cu licenta din aia pentru studenti, MSDN Academic Alliance, ar fi culmea sa nu se activeze dupa upgrade. Oricum n-am de gand sa-l upgradez ca am destule programe legacy care e incert daca vor mai functiona corect dupa upgrade asa ca am dezinstalat update-ul ala sâcâitor KB3035583 si a disparut nag screen-ul ala cu Get Windows 10.

Mai am si o partitie cu Windows 8.1 cu un volume license activata telefonic prin Skype la care o sa incerc upgrade-ul la Windows 10 de curiozitate sa vad daca ramane activat. Oricum o sa-i fac backup la partitie in prealabil cu Ghost32, ce e-n mâna nu-i minciuna!

#59
devizah

devizah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 07.10.2012
Faza cu gratuitatea e o mare strategie unde defapt rezultatul final e tot profitul pt Microsoft.
10-le e gratuit pt cei cu 7 pt a-i aduce pe acesti useri la Store unde sa cumpere toate prostioarele de 'Modern Apps'.
Aici e miza adevarata, cuantumul userilor cu Win 7 care nu foloseau pana acuma Store-ul! Cu 8.1-le au reusit doar partial si mult sub asteptarile lor.
Iar cu upgradeul pe SO piratat sunt convins ca vor nimici o gramada de SO-uri piratate si spera ca astfel foare multi pirati vor opta intr-un final si ei sa cumpere Windowsul legal.

#60
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
De acord, Microsoft mizeaza pe vânzari din app store, tocmai de aia cred ca se va activa Windows 10 si pe calculatoarele cu sistem piratat. Lumea n-are chef sa arunce banii pe licenta Windows dar in mod clar e dispusa sa cumpere power-ups in Angry Birds!

#61
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Am si eu o intrebare de nooby... m-am bagat si eu in coada sa imi vina upgradeul asta cu W10, sunt foarte multumit de W7 dar am zis sa fiu si eu in ton cu tehnologia, dar acum stau si ma intreb daca asta se va cere ca o instalatie noua sau va fi ca un upgrade normal si nu voi pierde instalarile mele?

#62
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Va fi un update, nu vei pierde nimic din date, documente, programe

#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu update ci UPGRADE - e o diferenta.
Update-uri sunt mici imbunatatiri aduse aceluiasi sistem de operare/softurilor. Upgrade inseaman trecerea la alta versiune a sistemului de operare ( sau softurilor ).

Unele programe pot fi pierdute. Cele incompatibile vor fi mentionate in softul in care faci rezervarea. Daca nu instalezi versiuni compatibile acestea se vor pierde la instalarea W10.
Ceva mentiune speciala a fost facuta ref. la antivirusi - daca licenta e valida, la reinstalare windowsul va cauta ultima versiune de antivirus si o va instala. daca e expirat nu-l va mai instala ci va activa Defenderul.

View Postrickysyv, on 04 iunie 2015 - 15:26, said:

De acord, Microsoft mizeaza pe vânzari din app store, tocmai de aia cred ca se va activa Windows 10 si pe calculatoarele cu sistem piratat.

Di nce au zis va fi un trial de 30 de zile duap care nu vei mai putea intra in Windows daca nu l-ai activat cu un serial valabil.

#64
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Din toata istoria Windows de cand exista el si pana acum nu a existat o data sa nu poti sa intri in el, adica sa te blocheze de tot. Iti zicea ca e piratat, nu facea updates dar de lucrat cu el tot puteai sa lucrezi.

#65
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Parca unele versiuni se inchideau dupa un anumit timp...

#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, unele te alsau 2 ore, in 8 iti apare atentionare.
La 10 deocamdata ce s-a auzit - atata spune ca dupa 30 de zile nu mai poate fi accesat.. Exact nu vom afla pana nu apare.

Chiar daca e un zvon corect, Microsoft poate face schimbari pana in ultima zi si nu mai e valabil.

#67
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Stie cineva codul acestei actualizari la W10? As vrea sa o elimin din instalate.

#68
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Update-ul vinovat este KB3035583, dezinstaleaza-l si totul revine la normal.

#69
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Vin cu inca o intrebare: ma bate gandul ca atunci cand imi vine upgrade-ul sa folosesc un SSD nou... avdn in vedere ca instalatia sistemului (W7) este facuta pe un HDD clasic exista o modalitate simpla sa imi instalez acel upgrade moca pe un SSD curat? Oricum imi voi rade partitia cu W7 (este licenta cumparata)... sper ca m-am facut inteles...

#70
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pe 29 faci upgrade, apoi reinstalezi sistemul "pe curat" pe SSD.

#71
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Eu mi-am instalat pe toate cele 3 calculatoare pe care le am windows 7 (cu licenta), pentruc a aveam windows 8.1 si 10.
Problema mea e ca nu reusesc sa descarc update-urile. De fapt am descarcat o parte din ele (inlusiv SP1) insa acum cand caut update-uri noi mi se blocheaza la checking for updates si ramane asa pana cand ma plictisesc.

#72
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La acest subiect nu discutam despre update-urile pentru Windows 7.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate