Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Upgrade from Windows 7/ 8/ 8.1 to Windows 10

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
882 replies to this topic

#37
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 27.12.2014
Pentru cei care vor sa treaca la win10, un articol important de citit : http://www.forbes.co...dows-10-spying/

Cea mai mare teapa (infectie cu software controlat de la distanta) din istorie se pregateste cu Windows 10, care va fi "free" pentru toata lumea. Dupa ce l-ai instalat ti-a infectat orice componenta la care ajunge si nu mai scapi de supravegehere orice faci dupa, chiar daca il stergi si incerci altceva.

Sa urmariti subiectul cu atentie, asta daca va pasa evident.

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cei care pun mana pe un ISO cu licenta pe volum si activeaza Windows-ul ilegal facandu-l sa para genuine nu se vor sinchisi de aceasta noua strategie din partea celor de la Microsoft (la Home Useri ma refer).
Noi ne permitem sa utilizam si software licentiat, aspiram spre utilizarea de software licentiat, in schimb chinezii si multe alte alte popoare din tarile cu un nivel de trai scazut (tot la Home Useri ma refer) sub nicio forma nu vor plati licente, deorece ei considera firesc sa foloseasca un sistem de operare fara sa plateasca nimic pentru el si nefiresc sa il plateasca. Asa ca nu ii va incalzi cu nimic faptul ca Microsoft le va permite sa efectueze upgrade-ul. Ei oricum il vor activa prin mijloace ilegale, mai ales ca nu exista niciun mijloc de a-i sanctiona.

View Posteiffel, on 19 martie 2015 - 18:18, said:

Chiar daca va putea fi instalat upgrade-ul windowsul nu va fi genuine.

Astia sunt ziaristii - fac din tantar armasar.

Exact.
Daca chinezii (sau altii) vor face upgrade si se vor trezi cu mesajul ca trebuie sa-si activeze Windowsul, dar nu vor mai putea sa-l activeze ilegal, atunci cu siguranta vor face o instalare curata ca sa poata sa-l activeze ilegal si sa nu mai fie detectat ca not-genuine.
Deci mi se pare cu totul inutila mutarea celor de la Microsoft.

@SerrWaff

Ramane valabil si in acest caz ceea ce a scris eiffel despre ziaristi.

Nu este vorba de nicio "teapa" sau de vreo "infectie", ci de o masura care are drept rol imbunatatirea sistemului de operare (comparativ, de exemplu, cu Google care colecteaza datele personale in vederea servirii de reclame personalizate).
Keyloggerul din Windows 10 Technical Preview va ramane activ doar pana la lansarea versiunii RTM.
Testerii care au parcurs "Termenii si Conditiile" au instalat preview-ul in cunostinta de cauza. Microsoft nu va utiliza datele colectate de la testeri in alte scopuri decat cele declarate oficial, altfel ar comite o infractiune extrem de grava.
Exista si in limba romana numeroase articole scrise pe aceasta tema (cu mai mult sau mai putine interpretari "catastrofale" care au legatura cu teoria conspiratiei), de exemplu aici: http://www.arenait.n...incorporat.html

#39
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostSerrWaff, on 19 martie 2015 - 19:11, said:

Pentru cei care vor sa treaca la win10, un articol important de citit : http://www.forbes.co...dows-10-spying/

Cea mai mare teapa (infectie cu software controlat de la distanta) din istorie se pregateste cu Windows 10, care va fi "free" pentru toata lumea. Dupa ce l-ai instalat ti-a infectat orice componenta la care ajunge si nu mai scapi de supravegehere orice faci dupa, chiar daca il stergi si incerci altceva.

Sa urmariti subiectul cu atentie, asta daca va pasa evident.
Stirea e veche, windows 10 nu va fi free!
Citeste:
http://forum.softped...6#entry16893380
http://forum.softped...6#entry16893449

#40
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 27.12.2014
Da, si eu am incredere in Microsoft. PRISM iti spune ceva? :)

#41
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Sa ramanem on topic.
Spoiler

Edited by easy90rider, 19 March 2015 - 19:45.


#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Ieri am zis sa incerc pe un netbook cu procesor Atom noul W10 dar dupa cateva ore instalarea era la 30% si nu avea de gand sa continue.
Aceelasi procedeu pe un laptop mult mai bun intampina aceeasi problema: de la orele 13 si pana acum nu am reusit sa trec de 30%, Applying PC settings e la 0% de vreo jumatate de ora si nu da semne de miscare.
Toate astea facute prin WinUpdate, macar am posibilitatea de a reveni la W7 dar daca stiam ca dureaza atat instalam pe curat apoi restauram din Acronis imaginea lui W7 si tot nu treceam de 2-3 ore maxim.
De ce se intampla asta? Laptopul este necorespunzator?

#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu as mai avea rabdare pentru ca si la altii a durat mult: http://forum.softped...8#entry16894629

#44
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Abia acum a trecut la etapa finala, a aparut sigla pe display.

#45
devizah

devizah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 07.10.2012
Intr-o vreme se vorbea si de upgrade gratuit de la Preview la RTM pt testeri. Mai e de actualitate asa ceva?

Edited by devizah, 02 June 2015 - 17:56.


#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Stiu ca se mai discutase pe undeva. Pare-se ca a fost o intelegere gresita a afirmatiei facute de Gabe Aul...

During a Twitter a week ago, Microsoft's Gabriel Aul was asked if Windows Insiders would be able to upgrade to Windows 10 RTM for free. His response was "Yes”.

That was something of a surprise, and had Twitter buzzing. Did he mean all Windows Insiders would automatically get a working copy of the finished version of Windows 10, with a valid license and activation?

Naturally, no. Aul clarified with a second tweet stating "You'll have to be upgrading from a system with a valid license for 7 or 8.x".

In other words, while a free upgrade would be a nice gift for Windows Insiders who helped shape the operating system, Microsoft isn’t about to give away the OS to absolutely everyone, only existing Windows customers will get a full, genuine upgrade

Sursa: http://winsupersite....uine-windows-10

Parerea mea este ca nu se stie (poate ca M$ se va decide sa faca un cadou insiderilor), dar sa nu ne facem, totusi, iluzii...
Declaratia oficiala este ca nu se va intampla aceasta.

Edited by _-_, 02 June 2015 - 18:07.


#47
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Acum cateva minute am primit o notificare cu sigla Microsoft, deschid si vad ce e in atasament. A mai primit cineva? Acum am W8.1 32bit pe un netbook cu procesor Atom 1,6GHz.
Attached File  Fără titlu.png   219.99K   92 downloads

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Da, a inceput de 2 zile acel mesaj, dar nu a aparut al toti odata, ci pe rand.

View Post_-_, on 02 iunie 2015 - 18:02, said:

Parerea mea este ca nu se stie (poate ca M$ se va decide sa faca un cadou insiderilor), dar sa nu ne facem, totusi, iluzii...
Declaratia oficiala este ca nu se va intampla aceasta.

S-ar putea sa fie o chestie, dar nu cea speculata initial - programul Insider va continua.
Posibil ca cei care aleg sa ramana in program sa poata beneficia de licenta de beta in continuare prin noi build-uri si update-uri.

#49
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Oare pentru institutii / firme update-ul este tot gratuit?

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
E si nu e.
Practic Microsoft considera ca ptr institutii/firme se foloseste versiunea Enterprise - care nu beneficiaza de upgrade gratuit.

Doar ca mai mult se foloseste Home sau Pro, iar astea beneficiaza de upgrade.

#51
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Pe W7 64bit nu am primit notificare si deschid zilnic desktopul. Netbookul are W8 32bit si poate de aceea a aparut acea notificare (pentru W7 sa nu fie disponibila).

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, nu se trimit toate notificarile deodata.
Sunt selective, si implica printre altele din ce am inteles si compatibilitatea sistemului ( hardware si software ).

Ultimele notificari vor fi trimise chiar pe 29 iulie - ziua lansarii - la cei care au probleme de compatibilitate.

#53
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 04.04.2008
De la 7/8 faci upgrade gratuit la 10 timp de un an, eu zic ca e foarte ok.

#54
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
pe mine ma uimeste ca microsoft ofera upgrade chiar si la licentele pirat...asta inseamna ca(culmea) chiar si ei incurajeaza pirateria
adica daca unul are o licenta pirat ei iti ofera tot o piraterie...oficiala Posted Image

sau ar putea sa insemne ca vor o situatie a tuturor piratilor user home

Edited by Valmont43, 04 June 2015 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate