Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Stephen Hawking: Nu exista Dumnezeu!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3117 replies to this topic

#19
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014

View Postjohnnickelby, on 10 octombrie 2014 - 23:02, said:

Totul este imagine. Sper ca nu crezi tot ce spun astfel de celebritati. Numai ei stiu ce cred in forul lor interior.

S.H. nu-i nici Jay Z, nici Victor Ponta ( Controlat ).

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDaian95, on 10 octombrie 2014 - 23:06, said:

Dumnezeu nu are nevoie de stiinta ca sa existe.
Normal, doar e in imaginatia noastra Posted Image

Edited by andreic, 10 October 2014 - 23:17.


#21
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTarara09, on 10 octombrie 2014 - 23:07, said:

S.H. nu-i nici Jay Z, nici Victor Ponta ( Controlat ).
Da, in loc de celebritati trebuia sa scriu "personalitati", mea culpa.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLeopardSurd, on 10 octombrie 2014 - 23:07, said:

E și el om. A zis în trecut că există găuri negre. Acum zice că nu.
Asta e un mit in sensul ca ceea ce a sustinut, acelasi lucru este si in prezent.

Edited by andreic, 10 October 2014 - 23:16.


#23
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postandreic, on 10 octombrie 2014 - 23:13, said:

Normjal, doar e in imaginatia noastra Posted Image

Sau in sufletul nostru.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Acelasi lucru :)

#25
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Andrei, tu vrei sa ne spui ca nu ai suflet?Posted Image  Sper ca am inteles gresit.

Edited by johnnickelby, 10 October 2014 - 23:17.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Ba da, in imaginatie :)

#27
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostLeopardSurd, on 10 octombrie 2014 - 23:07, said:

E și el om. A zis în trecut că există găuri negre. Acum zice că nu.

Se inflamează unii creștini de zici că îi picură cu ceară. Dacă eu aș fi creștin și aș crede în D-zeu, poate să zică și papa de la Roma că D-zeu nu există că nu l-aș băga în seamă.

Pt mine D-zeu e un concept prea abstract și prea dificil de înțeles ca să-l antropomorfizez cum fac majoritatea religiilor. Antropomorfizarea asta e clar o bătaie de joc la adresa unei entități care se presupune că a creat lumea așa cum o știm și mai ales cum n-o știm.

Dacă eu cred că D-zeu există sau nu, nici nu știu cum să răspund. De obicei astfel de subiecte le evit pt că-s pierdere de vreme mai ales dacă discuți cu persoane cu priviri înguste asupra subiectului, fie ele atee sau religioase.

Ce parere ai despre expresia asta
D-zeu este stiintă, si stiinta este D-zeu
Spoiler


#28
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postandreic, on 10 octombrie 2014 - 23:18, said:

Ba da, in imaginatie Posted Image
Stiam eu ca ai.Posted Image

#29
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostTarara09, on 10 octombrie 2014 - 21:47, said:

Stephen Hawking a declarat intr-un interviu recent oferit unei publicatii din Spania ca este ateu, deci nu crede in existenta lui Dumnezeu, pe care, spune fizicianul, stiinta nu-l poate explica.
Stephen Hawking sustine ca stiinta ofera "o explicatie mult mai convingatoare" pentru originile Universului, iar miracolele religioase "nu sunt compatibile" cu datele stiintifice.
"Inainte sa intelegm stiinta, a fost natural sa credem ca Dumnezeu a creat Universul", a spus fizicianul cunoscut la nivel mondial in ziarul spaniol El Mundo. "Ce incerc sa spun cu 'am cunoaste cum gandeste Dumnezeu' este ca, daca Dumnezeu ar exista, am stii tot ce stie Dumnezeu, insa Dumnezeu nu exista. Sunt ateu".
Declaratiile lui Hawking vin ca raspuns la intrebarile jurnalistului El Mondo Pablo Jauregui, care a vrut sa stie mai multe despre credintele religioase ale omului de stiinta. Mentionarea "mintii lui Dumnezeu" a fost o incercarea de-a lui Stephen Hawking de a clarifica un pasaj din cartea publicata de acesta in 1988, "A Brief History of Time". In aceasta carte, fizicianul a scris ca oamenii de stiinta ar "cunoste cum gandeste Dumnezeu" daca un set unificat de principii stiintifice - cunoscute drept teoria tuturor lucrurilor - ar fi descoperit.
Potrivit NBC News, nu este pentru prima data cand Stephen Hawking vorbeste despre acest lucru. In 2011, acesta a spus pentru The Guardian ca nu crede in Rai si viata de apoi, numindu-le "un basm pentru cei care se tem de intuneric". Iar in 2007, acesta a spus pentru BBC ca "nu este o persoana religioasa in sensul clasic", adaugand: "Cred ca Universul este guvernat de legile stiintifice. Legile au putut fi decretate de Dumnezeu, insa Dumnezeu nu intervine sa schimbe legile".

Cum comentati?

Acum știm de ce a ajung într-un scaun cu rotile, boțit ca o cămașă de in după o noapte de discotecă.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Evident un exemplu de ignoranta a la tudorel, dupa cum sublinia si Mr_Woppit pe alt topic Posted Image

Edited by andreic, 11 October 2014 - 01:10.


#31
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013
Nu ii e rusine sa zica asa ceva. Posted Image

#32
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
Domnu Hawking nu face altceva decat sa fie coerent in gandire. Bineinteles ca dpdv stiintific Dumnezeu nu exista si nici n-o sa existe vreodata sau cel putin atata vreme cat stiinta va fi limitata de masuratori si aparate de masura.

#33
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostTarara09, on 10 octombrie 2014 - 21:47, said:

"un basm pentru cei care se tem de intuneric". Iar in 2007, acesta a spus pentru BBC ca "nu este o persoana religioasa in sensul clasic", adaugand: "Cred ca Universul este guvernat de legile stiintifice. Legile au putut fi decretate de Dumnezeu, insa Dumnezeu nu intervine sa schimbe legile".

Cum comentati?
La inceput nu era nimic.....deodata BUM, o mare explozie!
Explodase nimicul!Posted Image
Daca va veni IIsus,a doua oara si-l face bine,tot nu va crede!Posted Image

#34
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postpelikanu, on 10 octombrie 2014 - 22:06, said:

Adica ... nu inteleg.
Eu am pus la masina icoane sfintite si cruciulite in toate colturile iar acum a devenit mai cumpatata. Chiar tine post la drumuri lungi.
In oras este din cand in cand ispitita si bea cam multa motorina dar in rest este bine.

Nu este asta o dovada suficienta a existentei lui dumnezeu? De ce ar trebui sa conteze ceea ce zice un necunoscut pe nume Hawking?
Pai te lamuresc eu: a spus el insusi, nu exista pt. ca el e ateu! Deci, logic pana aici. Mai departe tine de credinta fiecaruia, de puterea sa interioara, de trairile sale sufletesti, de experientele sale de viata etc. NU incercati sa explicati existenta/inexistenta lui Dzeu prin stiinta, fiindca nu veti reusi! Dzeu exista in fiecare din noi (sau nu) prin ceea ce facem zilnic, cum ne comportam, inclinatia spre infractionalitate etc.).
Cand esti singur intre patru pereti sau tintuit intr-un scaun cu rotile altfel judeci lucrurile.

#35
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor.
Religia este sediul adevărului transcendent în esentă si unic ca principiu unic al tuturor lucrurilor. Religia se situează peste ultimele speculatii teoretice ale stiintei, prin adevărul absolut unic, care e Dumnezeu. Să vină un laureat al premiului Nobel ateu. Ce-o să-mi spună el? O babă care cade în fata icoanei Domnului străbătută de absolut e om, si ăla e dihor laureat. - Petre Tutea.

#36
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostTarara09, on 10 octombrie 2014 - 21:47, said:

Cum comentati?
Are perfecta dreptate!
Biserica va face totul sa prosteasca in continuare populatiile - la mijloc sunt extrem de multi bani. Ce-i mai usor: sa promiti mantuiri, raiuri, sfinti etc. sau sa pui mana pe lopata si sa muncesti pentru a-ti castiga existenta?
Un om cult, citit, educat nu va pune niciodata prea mare accent pe dogme religioase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate