Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Google Chromecast

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
968 replies to this topic

#685
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007
Am reușit, l-am tot butonat până am putut intra in meniul imagine doar pentru chromecast, i am dat full. La programe tv a ramas in continuare setarea imaginii 16:9.Multumesc! Sărbători fericite tuturor!

#686
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Exista posibilitatea sa restrictionez un dispozitiv mobil (telefon android) sa aiba acces la chromecast ?
Am un vecin care m-a rugat sa-l ajut cu aceasta problema, vrea ca copilul sa nu mai poata accesa dispozitivul.
Ms.

#687
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Citeste aici

#688
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am facut pasii din tutorial si nimic, adica telefonul copilului tot poate sa lanseze videoclipuri pe tv.

Ma gandeam daca ii pun inca un router sa fac doua retele si pe una sa aiba acces doar telefonul copilului iar pe cealalta restul, oare elimin problema ?

#689
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
@kiario: Nu cred ca poti face nimic pentru ca din ce stiu:
  • Comunicarea dintre device-ul de control (telefon) si Chromecast se face prin WiFi Direct, deci nu implica nici un fel de router.
  • Chromecast insusi nu are nici un fel de ‘control parental’ sau ceva similar.
Ce ar merge dar nu e deloc comod: sa interzica accesul Chromecast la router punand o restrictie pe MAC, restrictie pe care o dezactiveaza cand vrea sa vada ceva; apoi sa nu uite sa activeze restrictia la loc…
Altfel: sa limiteze accesul copilului la internet folosind controlul parental din router. Asa copilul nu va putea rula aplicatiile din care sa dea cast (dar nici alt acces internet nu va avea). Sau poate sa limiteze numai accesul la anumite servere - daca le stie -, de exemplu la Netflix, HBO GO, etc.

#690
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,708
  • Înscris: 21.08.2008
Am cateva TV smart dar si un telefon Motorola care nu stie (fara root) sa faca screen mirroring.
Ei bine, ca sa am si aceasta functie (pe care o aveam la fostul Nokia), ma gandeam sa cumpar 2-3 Chromecasturi, va rog recomandari despre minimum pe care pot sa il cumpar. Maxim ar fi produsul Chromecast 3.
Vreau exclusiv sa fac screen mirroring de pe telefon pe TV.

Edited by danghetau, 06 January 2020 - 23:05.


#691
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,708
  • Înscris: 21.08.2008
1. Nici macar o opinie? Chromecast, Mirascreen, Anycast... merge oricare sau musai Chromecast?

2. Mama are un TV Horizon 49" nonsmart si un Xiaomi Mi A2 Lite, nu exista internet fix ci doar de pe cartela Vodafone, permanent cam 1,5 Tb disponibili. Daca ii cumpar un dispozitiv din acesta, ar putea sa faca screen mirroring? Telefonul are wi-fi direct, cred ca daca face hotspot nu merge in conditiile date.

#692
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
1. Chromecast clar (2 sau 3, evident 3 e mai puternic)

2. Cand faci hotspot pe orice telefon automat wi-fi ul de pe acel telefon se dezactiveaza. Deci nu poti avea telefonul si chromecastul in aceeasi retea.

Edited by vibecatalin, 08 January 2020 - 23:03.


#693
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Strict pentru a folosi tv ca ecran pentru laptop, conexiunea tuturor dispozitivelor la router prin wifi = pot folosi Chromecast cu Chrome/Windows ?(afisarea pe tv a ecran/desktop laptop)
2. Ce emulator android pot folosi pe windows pentru a putea instalat Google Home din Goole Play ?
3. La mutarea Chromecast pe alt tv o iau din nou cu setup-ul ?
Multumesc

Edited by danb1961, 20 March 2020 - 09:33.


#694
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
1. Da (se face prin Chrome de exemplu)
2. Link extern : https://www.androida...-for-pc-655308/ - Nox as recomanda
3. Nu (daca esti in aceeasi retea ca si tv-ul anterior)

#695
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna seara, am schimbat wifi in casa - un tp link arcer 6 și nu pot conecta chromecastul. Îmi spune ca nu poate comunica cu telefonul ( am încercat și de pe tableta ) și sa verific setările wifi. Dar acolo nu știu ce sa setez. Merg pe wifi și telefoanele și laptop și tableta, doar chromecastul nu pot sa îl conectez. Am dat accept guest la wifi, dar tot degeaba. Am dat repet, am reinstalat aplicația google home,nu știu ce sa i mai fac. Multumesc

#696
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
@alipiticot: O posibilitate: verifica in setarile router-ului daca are ceva gen ‘AP isolation’ sau ‘Client isolation’ (pe undeva prin configurarea de WiFi). Daca exista, trebuie sa fie pe off.

LE: In emulatorul de Archer C6 <https://emulator.tp-...u-v2/index.html> vad ca exista aceasta setare la ‘Advanced’/ ‘System Tools’/ ‘System Parameters’, separat pentru 2.4GHz si 5GHz. Constat ca acolo sunt bifate implicit (ceea ce mi se pare aiurea…), si daca e asa acest lucru explica problema pe care o intampini.

Edited by sags, 23 April 2020 - 20:23.


#697
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Multumesc, am unul in bucatarie  și unul in dormitor. Pe cel din dormitor l-am conectat fără probleme, doar am schimbat rețeaua wifi. Cel din bucatarie  nu merge. Asta înseamnă ce e de la el. Cel puțin așa deduc eu. Am sa mai încerc, dacă nu îl trimit la garanție.

#698
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,708
  • Înscris: 21.08.2008
Am 2 TV Panasonic smart. Daca iau un Chromecast 3 si il configurez, merge permutat intre cele 2 tv (sau la orice alt tv) fara sa mai fie nevoie de alta configurare?

#699
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
Da, trebuie sa ramana in aceeasi retea wifi.

#700
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Va salut! Am o rugaminte pentru cineva care se pricepe... Am o casa undeva unde nu am internet fix, deci nici router pentru wi-fi. Acolo am un televizor non-smart. Acum as vrea sa cumpar un chromecast 3, sa il instalez, apoi sa instalez google home pe un telefon oarecare cu android si de pe telefonul meu (altul, un al doilea telefon) cu net nelimitat sa fac hotspot mobil si sa dau net ambelor device-uri - adica chromecast-ului si telefonului care are instalata aplicatia google home (pentru ca am inteles ca trebuie sa fie aceeasi retea de tip wi-fi). Va functiona chromecast-ul? E viabila solutia mea? Am nevoie de raspunsul vostru inainte de a cumpara chromecast-ul pentru a ma asigura ca functioneaza in varianta descrisa de mine deoarece, de unde vreau sa il cumpar e mai greu cu returul. Va multumesc!

#701
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

View Postgabriel05, on 13 mai 2020 - 19:58, said:

Va salut! Am o rugaminte pentru cineva care se pricepe... Am o casa undeva unde nu am internet fix, deci nici router pentru wi-fi. Acolo am un televizor non-smart. Acum as vrea sa cumpar un chromecast 3, sa il instalez, apoi sa instalez google home pe un telefon oarecare cu android si de pe telefonul meu (altul, un al doilea telefon) cu net nelimitat sa fac hotspot mobil si sa dau net ambelor device-uri - adica chromecast-ului si telefonului care are instalata aplicatia google home (pentru ca am inteles ca trebuie sa fie aceeasi retea de tip wi-fi). Va functiona chromecast-ul? E viabila solutia mea? Am nevoie de raspunsul vostru inainte de a cumpara chromecast-ul pentru a ma asigura ca functioneaza in varianta descrisa de mine deoarece, de unde vreau sa il cumpar e mai greu cu returul. Va multumesc!
mai bine cumperi asta ca sa fi sigur  : https://xiaomiromani..._BwE  chestia e sa ai semnal  full 4g  ...

#702
DAN0102

DAN0102

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2009

View Postgabriel05, on 13 mai 2020 - 19:58, said:

Va salut! Am o rugaminte pentru cineva care se pricepe... Am o casa undeva unde nu am internet fix, deci nici router pentru wi-fi. Acolo am un televizor non-smart. Acum as vrea sa cumpar un chromecast 3, sa il instalez, apoi sa instalez google home pe un telefon oarecare cu android si de pe telefonul meu (altul, un al doilea telefon) cu net nelimitat sa fac hotspot mobil si sa dau net ambelor device-uri - adica chromecast-ului si telefonului care are instalata aplicatia google home (pentru ca am inteles ca trebuie sa fie aceeasi retea de tip wi-fi). Va functiona chromecast-ul? E viabila solutia mea? Am nevoie de raspunsul vostru inainte de a cumpara chromecast-ul pentru a ma asigura ca functioneaza in varianta descrisa de mine deoarece, de unde vreau sa il cumpar e mai greu cu returul. Va multumesc!

Da merge.Conditia este că un telefon și cromecast-ul sa fie în aceeași rețea wi fi care poate fi furnizată de un alt telefon conectat la date mobile prin hotspot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate