Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Google Chromecast

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
968 replies to this topic

#1
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Vad ca nu exista un topic dedicat si cred ca e timpul sa ne strangem, cei care-l poseda, si sa schimbam impresii.

Eu unul sunt foarte multumit, incepe sa inlocuiasca destul de mult media playerul dedicat pe care-l am.

Folosesc cu preponderenta cateva aplicatii (Android):
- YouTube - se vede bine si fara probleme
- BubbleUPnP - cu care fac streaming de FLAC-uri de pe colectia personala de pe PC. Colectia este prezentata de MediaMonkey ca media server si aplicatia de BubbleUPnP de pe PC face conversia din FLAC in MP3 on-the-fly (Chromecast nu stie inca FLAC). Se aude foarte bine, sunt foarte incantat de aplicatie, pe care am cuparat-o.
- Local Cast - cu ea vad PC-ul ca si SMB server si pot rula filmele de pe el direct pe TV. Stie si subtitrari, dar nu stie sa le vada pe alea din MKV-uri, deocamdata.

M-am mai jucat si cu Google+ pe Chromecast dar nu-i mare scofala, doar flutura pozele.

Voi la ce-l folositi?

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Eu il folosesc exclusiv pentru youtube sau pentru streaming-ul vreunui tab din Chrome, gen google maps sau video de pe altceva decat youtube.

Filme nu mi-am batut capul, pentru ca tv-ul e un samsung smart smth care e in retea si care isi ruleaza singur filmele (din pacate tot fara titrari in cazul in care sunt in mkv)

Local Cast am folosit doar de pe telefon insa imi transmite video cu o viteza jalnica, asa ca am renuntat la partea asta.

#3
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Si eu folosesc chromecast si sunt multumit de el. Il folosesc pentru youtube si streaming seriale/filme de pe laptop (folosesc extensia VideoStream pentru chrome).

#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
aveti idee daca Chromecast stie wifi 802.11ac?

mi-as lua un router mai tzeapan sa pot rula filme grele pe wi-fi, dar nu stiu daca nu se gatuie oricum la intrarea in Chromecast.

#5
parteani

parteani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.02.2008
din pacate nu stie decat 2.4 GHz.

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostSoulstream, on 10 octombrie 2014 - 11:58, said:

Si eu folosesc chromecast si sunt multumit de el. Il folosesc pentru youtube si streaming seriale/filme de pe laptop (folosesc extensia VideoStream pentru chrome).
Excelent videostream, mersi!

View Postglumetu, on 10 octombrie 2014 - 12:54, said:

aveti idee daca Chromecast stie wifi 802.11ac?

mi-as lua un router mai tzeapan sa pot rula filme grele pe wi-fi, dar nu stiu daca nu se gatuie oricum la intrarea in Chromecast.

Cu videostream mentionat mai sus si pe ONT-ul de la Digi, adica nu cine stie ce router, merge perfect 1080.

Inseamna altceva "grele" ? :D

#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postglumetu, on 10 octombrie 2014 - 12:54, said:

aveti idee daca Chromecast stie wifi 802.11ac?

mi-as lua un router mai tzeapan sa pot rula filme grele pe wi-fi, dar nu stiu daca nu se gatuie oricum la intrarea in Chromecast.

Eu am un router gigabit la mine si pot rula filme 1080p fara probleme (nu a sacadat niciodata) prin chromecast (cu extensia Videostream). M-am uitat si in task manager si transferul pe retea era de 1 MB/s catre chromecast.

Depinde probabil si de distanta intre router si chromecast (la mine e un metru, dar cu un perete de rigips intre TV si router).

#8
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu am observat ca-mi ruleaza sacadat formatul mp4, dar asta e valabil si cu alte media playere - e probabil o treaba de codec deci, nu de tzeava.

oricum vreau sa schimb routerul wifi, ca e foarte vechi si cam da rateuri

#9
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postglumetu, on 13 octombrie 2014 - 11:27, said:

eu am observat ca-mi ruleaza sacadat formatul mp4, dar asta e valabil si cu alte media playere - e probabil o treaba de codec deci, nu de tzeava.

oricum vreau sa schimb routerul wifi, ca e foarte vechi si cam da rateuri

Eu pana acum am pus numai MKV-uri (720p si 1080p) si nu am avut probleme. O sa testez si eu in seara asta cu un mp4 sa vad cum sta treaba.

#10
nick64

nick64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 23.08.2008
Stiti cumva daca chromecast e compatibil pentru screen mirroring cu samsung galaxy note3 ?

Multumesc,

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
ce inseamna screen mirroring?

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postglumetu, on 13 octombrie 2014 - 12:30, said:

ce inseamna screen mirroring?

Sa vezi pe TV exact ce vezi pe ecranul telefonului mobil (functioneaza si cu laptop-ul, dar cam sacadat).

#13
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
am Note 3, dar nu am incercat, am citit ca exista aplicatii pentru asa ceva.

#14
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Puteti incerca si Web Video Caster - https://play.google.....webvideo&hl=en cu ajutorului acestei aplicatii puteti trimite orice video de pe internet catre Chromecast-ul vostru!

#15
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Filme de dimensiuni mari si anume mkv-uri de 10-15 Gb cu sunet DTS stie sa le redea fara probleme?

#16
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostCristist50, on 21 octombrie 2014 - 01:23, said:

Filme de dimensiuni mari si anume mkv-uri de 10-15 Gb cu sunet DTS stie sa le redea fara probleme?

Eu am incercat aseara un film de 20GB (cu sunet DTS) trimis la chromecast din Chrome cu extensia Videostream si a mers fara nici cea mai mica problema.

#17
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008

View Postnick64, on 13 octombrie 2014 - 12:04, said:

Stiti cumva daca chromecast e compatibil pentru screen mirroring cu samsung galaxy note3 ?

Multumesc,

DA

Daca nu aveti o conexiune cu upstream OK si un Router un pic mai destept(de ex cele standard de la cablisti nu sunt) o sa aveti probleme de genul sacadare cand faceti un streaming catre chromecast la un streaming serios. Exemplu: Te uiti la un stream de 1080p seriors si faci deskto mirroring sau tab mirroring catre chromecast. Problema in cazul asta e conexiunea Wifi. Daca monitorizati reteaua o sa vedeti cum din cand in cand cade viteza de upstream.

Cum s-a mai spus aici daca e ceva(oricat de serios) local, fie pe HDD fie pe telefon, o sa duca fara probleme.

@Soulstream. Ai gasit ceva, un workaround pt playlist la Videostream? E enervant sa te tot ridici sa schimbi fisierul. Conexiune remote de la tel la desktop e iarasi incomod si nu vreau sa imi fac inca un server.
@Soulstream. Exista un widget sau ceva pt Videostream remote pe telefon? E enervant cand te uiti la ceva si esti sunat pe telefon ca nu poti face pause si apoi sa raspunzi(home key imi e setat ca si raspuns convorbire...asa m-am obisnuit )

#18
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Workaround pentru playlist la vidostream e sa plătești. Altfel n-ai cum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate