Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Google Chromecast

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
968 replies to this topic

#37
odob

odob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.02.2008
Happy Casting, bandit1396! Eu l-am luat cu 150 acum ceva timp.

#38
bandit1396

bandit1396

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.12.2014
Mulțumesc, sunt dezamăgit ca în România nu exista mai nimic din aplicațiile pentru el, doar YouTube...

#39
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 bandit1396, on 20 decembrie 2014 - 12:32, said:

Mulțumesc, sunt dezamăgit ca în România nu exista mai nimic din aplicațiile pentru el, doar YouTube...
Eu Cel mai mult îl folosesc sa ma uit la filme/seriale direct de pe laptop.

#40
bandit1396

bandit1396

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.12.2014
Eu nu am laptop, am tableta și as vrea sa vad filme de pe ea pe TV... Ca sa nu zăpăcesc telefonul..

#41
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai instalezi din playstore solid explorer+solidcast de exemplu si ii dai cast spre chromecast.  issue solved


#42
bandit1396

bandit1396

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.12.2014
Mulțumesc frumos  �✌

#43
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Tot ma batea gandu sa iau un TV Smart dar am horat sa iau un TV Simplu + Chromecast si nu regret .. am si un Nexus 7 si merge perfect .. folosesc Youtube si Twitch .. la filme hd nu ma bag ca nu vad rostul .. un cablu hdmi cred ca se descurca mai bine.
Este vreo metoda sa il tin in standby ? Cam aiurea sa stau mereu sa il scot din priza.

#44
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
chromecast a fost proiectat ca un device always on care consumna sub 1000ma/h. nu inteleg motivul pentru care vrei sa-l opresti!

#45
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 GaMeR, on 07 ianuarie 2015 - 03:37, said:

Tot ma batea gandu sa iau un TV Smart dar am horat sa iau un TV Simplu + Chromecast si nu regret .. am si un Nexus 7 si merge perfect .. folosesc Youtube si Twitch .. la filme hd nu ma bag ca nu vad rostul .. un cablu hdmi cred ca se descurca mai bine.
Este vreo metoda sa il tin in standby ? Cam aiurea sa stau mereu sa il scot din priza.

eu il tin permanent in priza si nu consuma mult. Daca vrei, poti in loc de priza sa il conectezi prin usb la portul USB al tv-ului. Cand TV-ul e oprit, nici portul USB nu are putere si opreste si Chromecast astfel.

#46
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

 GaMeR, on 07 ianuarie 2015 - 03:37, said:

Tot ma batea gandu sa iau un TV Smart dar am horat sa iau un TV Simplu + Chromecast si nu regret .. am si un Nexus 7 si merge perfect .. folosesc Youtube si Twitch .. la filme hd nu ma bag ca nu vad rostul .. un cablu hdmi cred ca se descurca mai bine.
Este vreo metoda sa il tin in standby ? Cam aiurea sa stau mereu sa il scot din priza.

Proasta decizie,  tv-urile fara SMART sunt low-end, cu cele mai slabe panouri si electronica. In ceea ce priveste alegerea Chromecast ca si "mediaplayer" (mai ales in RO) ma abtin sa comentez.

Edited by MD, 07 January 2015 - 13:10.


#47
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
............ tv-urile fara SMART sunt low-end - aici ai dreptate ..............., cu cele mai slabe panouri si electronica - aici nu ai dreptate
Nu are treaba functia/dotarea SMART cu calitatea panelului , ci mai degraba daca tv-ul e 3D - panel superior calitativ , insa daca tv-ul e non-3D - panel inferior comparativ cu tv-urile 3D
Pana la urma functia SMART poate fi sau nu atat pe tv-uri 3D sau non-3D , insa calitatea panelului NU e data de aceasta functie ( SMART )

Edited by lupull, 07 January 2015 - 13:37.


#48
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Vrei sa ne explici ca pe un tv low-end avem panou si electronica buna ?
Sunt sigur si tv-uri cu SMART cu paneluri si electronica slabe.

Sa revenim totusi on-topic la Chromecast !

Edited by MD, 07 January 2015 - 14:19.


#49
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
TV non-smart nu inseamna TV low-end, ci doar ca nu are conexiune la internet si posibilitatea de a rula aplicatii.

Sigur, acum mai toate TV-urile noi (deci cu paneluri si electronica imbunatatite) vin si cu tehnologie smart, dar invers nu se probeaza. Exista inca TV-uri foarte bune (e.g. ultimele plasme) care nu sunt smart.

Edited by glumetu, 07 January 2015 - 16:12.


#50
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Tv-ul este LG 42LB550V ... hmm preturile au fost cam asa pentru exact acelasi model : Simplu = 350e , Smart=460e , Smart 3D 550e ... chiar ma gandeam 110e diferenta doar pentru functia smart trebuia sa mai fie ceva la mijloc.

#51
Grisu

Grisu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 29.08.2006
Eu l-am gasit la 35 de euro si ma gandesc sa il cumpar.
Din ceea ce am citit, voi recomandati extensia VideoStream pentru Chrome, merg mkv-urile cu subtirare fara lag video/audio?
Sau functioneaza mai bine BubbleUPnP pe Windows ?

Motivul principal pentru care l-as achizitiona este redare filme/seriale si as alege Chromecast in detrimentul cablului hdmi (Sunt satul de cabluri).

#52
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 Grisu, on 07 ianuarie 2015 - 17:22, said:

Eu l-am gasit la 35 de euro si ma gandesc sa il cumpar.
Din ceea ce am citit, voi recomandati extensia VideoStream pentru Chrome, merg mkv-urile cu subtirare fara lag video/audio?
Sau functioneaza mai bine BubbleUPnP pe Windows ?

Motivul principal pentru care l-as achizitiona este redare filme/seriale si as alege Chromecast in detrimentul cablului hdmi (Sunt satul de cabluri).

La mine merge excelent extensia videostream pt chrome dar depinde si de calitatea conexiunii la router (distanta, calitate router/semnal wireless). Am pus de test si un mkv de 15 GB si nu am avut nici o secunda lag.

#53
RDrg

RDrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 04.06.2003
Eu folosesc serverul Plex și-s foarte mulțumit.  Poți pune și pauză din telefon. Atâta că pe Windows e gratis, dar pe Android îl cumperi. Bine, nu e o avere, dar...

#54
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.10.2009
Cu plex merg subtitrarile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate