Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Obtinere card Avantaj pentru marinari

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
aghy

aghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.06.2011
Salut!
Problemuta este in felul urmator: sunt marinar fara contract de munca in tara si vreau sa cumpar niste electronice/electrocasnice de la 2-3 magazine si nu doresc sa le platesc cash, toti banii odata. Am auzit de cardul avantaj sau cardul raiffasen sau  prin care poti sa le platesti in cateva rate.
Contractele mele de munca sunt pe perioada determinata, de fapt in ultimii 2 ani sunt 2 contracte de cate 6 luni. Pe site-ul de la card avantaj am vazut ca la conditii scrie ca se accepta venituri din salarii dar nu se specifica nimic de tara sau de durata contractului de munca. Sau ca poti obtine un cc daca faci un depozit care garanteaza limita de credit acordata... adica eu sa depun suma de care am nevoie intr`un cont iar ei imi vor da un card cu suma respectiva, card cu care eu cumpar produsele respective? Adica inchid si banii mei si mai platesc si alte comisioane?
Daca are cineva o idee despre cum se poate obtine cardul avantaj sau raiffasen sau care mai sunt (nu ma intereseaza nicio banca in mod deosebit) in conditiile astea ii multumesc in prealabil pt ajutor.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,101
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu nu-ti poate da nimeni un credit (indiferent ca e vorba de un credit clasic sau un card de credit) daca nu ai un venit stabil, macar pentru perioada derularii creditului.

#3
aghy

aghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.06.2011
Da, dar daca te gandesti putin ar fi cam foarte ilogic sa mi se dea un credit pe perioada contractului meu de munca, pentru ca in perioada aia eu nu sunt acasa, nu pot cumpara si nu ma pot bucura de cele cumparate.
Ma gandeam ca daca fac dovada ca am intr-un cont suma pentru care aplic sau cea care doresc sa o am pe cel card ar fi o garantie, asa cum si cel angajat in tara si cu contract de munca pe perioada limitata/nelimitata poate fi dat afara, sau se pot intampla alte evenimente neprevazute (doamne fereste).

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
smiley, sunt curios, ce calificari ai cand faci asemenea afirmatii?

aghy - creditele (atat de nevoi personale cat si cu ipoteca sau de orice alta natura) sunt speciale pentru "Vaporeni" - personal navigant.
in functie de tipul de credit e posibil sa-ti ceara doar contractul curent sau/si promisiunea angajatorului pentru un viitor contract si/sau contracte anterioare.

intereseaza-te la 1/2/3 banci si vezi ce documente iti trebuie.

#5
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 aghy, on 09 octombrie 2014 - 17:34, said:

Salut!
Problemuta este in felul urmator: sunt marinar fara contract de munca in tara si vreau sa cumpar niste electronice/electrocasnice de la 2-3 magazine si nu doresc sa le platesc cash, toti banii odata. Am auzit de cardul avantaj sau cardul raiffasen sau  prin care poti sa le platesti in cateva rate.
Contractele mele de munca sunt pe perioada determinata, de fapt in ultimii 2 ani sunt 2 contracte de cate 6 luni. Pe site-ul de la card avantaj am vazut ca la conditii scrie ca se accepta venituri din salarii dar nu se specifica nimic de tara sau de durata contractului de munca. Sau ca poti obtine un cc daca faci un depozit care garanteaza limita de credit acordata... adica eu sa depun suma de care am nevoie intr`un cont iar ei imi vor da un card cu suma respectiva, card cu care eu cumpar produsele respective? Adica inchid si banii mei si mai platesc si alte comisioane?
Daca are cineva o idee despre cum se poate obtine cardul avantaj sau raiffasen sau care mai sunt (nu ma intereseaza nicio banca in mod deosebit) in conditiile astea ii multumesc in prealabil pt ajutor.
Sunt destule banci (de CEB nu stiu sigur, de Raiffeisen da) care accepta acest tip de venit insa cardul va fi valabil pe 6 luni/perioada contractului. Reinnoirea se va face doar daca prezinti cu 30 de zile inainte de data expirarii macar o promisiune de reinnoire sau viitor contract, obligatoriu venit specificat in.

Si da, isi rezerva dreptul de a solicita cash colateral daca ai lucrate 6 luni la o firma, 4 luni pauza, 6 luni la alta, 5 luni acasa si asa mai departe. Nu prezinti stabilitate iar ei nu au garantia ca tu iti vei plati ratele. Daca prezinti o continuitate de minim 2-3-4 ani, nu cred ca-ti vor cere.

Edited by lelali, 09 October 2014 - 18:33.


#6
aghy

aghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.06.2011
In caz ca mai e cineva interesat...cardul avantaj de la CEB nu se poate face decat daca ai contract in tara, adica chiar daca muncesti in super-comunitatea europeana, nu poti sa iti faci acest card decat daca firma are sediul pe teritoriul tarii noastre dragi si scumpe. Urmeaza sa ma interesez si la Raiffeisan.

Edited by aghy, 10 October 2014 - 17:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate