Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Canon 550D probleme focalizare și obiectiv stricat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Salutare tuturor. Două probleme:
1. Am un Canon 550d care nu-mi face poze pe autofocus, indiferent de obiectivul folosit. Ce e ciudat e e faptul că în momentul în care apăs butonul, se actuează instant, făsă să mai focalizeze, iar poza nu este salvată pe card. Dacă țin apăsat butonul, reușește printre poze să focalizeze câte una și să o salveze pe card (una din zece să spunem).
2. De asemenea, am scăpat un obiectiv pe jos - Sigma Apo Macro 70-300mm. Am mai avut și proasta inspirație să-l desfac (inelul de zoom se mișca, dar distanța rămâne aceeași).

Întrebările mele sunt:
1. Cum rezolv problema cu autofocusul - trebuie trimis la servis, dacă da, la care?
2. Obiectivul ăsta merită reparat, dacă da, unde? Aveți idee cam cât ar costa?

Edited by AddRien, 07 October 2014 - 17:17.


#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Problemele le face cu obiectivul specificat? Ai facut o resetare la valorile din fabrica? Ai incercat sa faci update de firmware? Esti sigur ca nu are probleme cardul?

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
1. "reușește printre poze să focalizeze câte una" Pai zici ca nu focalizeaza. Nu se invarte nimic in obiectiv? Cumva l-ai setat pe focus manual?
2. "am mai avut și proasta inspirație să-l desfac", daca l-ai desfacut nu l-ai si reparat?

Edited by crokodilu, 07 October 2014 - 18:22.


#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
@AddRien:

Tu crezi ca merita reparat la service un aparat de 500 de lei sau un obiectiv de 200? Sunt preturi destul de mari la service. Daca mai si schimba vreo piesa, e mai ieftin sa iei altele SH.

Edited by neur0, 07 October 2014 - 18:26.


#5
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
E actualizat cu ultimul firmware. Am schimbat diferite carduri, și obiective. La fel face. Un body de 550D e în jur de 1100-1300 lei. Nu l-aș schimba doar pentru că nu am autofocus.
Legat de obiectiv, cred că am să iau unul SH până la urmă...
Mulțumesc croko și neur0!!!

#6
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Aparatul Canon 550D cred ca are probleme cu butonul declansator si se rezolva usor intr-un service (vezi sa mergi cu el la cineva care se pricepe), iar obiectivul in cauza iti recomand sa il strangi la loc daca nu il poti repara (cel mai sigur este rupt elementul care pune in miscare obiectivul, la actionarea inelului de zoom).Daca ai nevoie de ajutor in oricare caz, da-mi un PM.Numai bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate