Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3565
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 lucas19811981, on 19 iunie 2017 - 23:37, said:

..................
omule...traiesti? Pai nu ne arati si noua ce ai mai facut pe la casa? :)

#3566
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Gata, s-au dus dungile :D A ramas doar culoarea. Dar pana acuma imi place cum arata. O sa vedem peretele mare din fata, acolo e testul final.

A iesit in final taupe-ul pe care mi-l doream, in locul rozului, asa ca ma declar multumita pe partea asta. Si poze:
Attached File  DSC_0773.JPG   315.2K   197 downloadsAttached File  DSC_0774.JPG   138.35K   196 downloadsAttached File  DSC_0775.JPG   264.6K   204 downloadsAttached File  DSC_0776.JPG   82.27K   202 downloadsAttached File  DSC_0777.JPG   184.64K   237 downloads
Trebuia astazi sa montam jgheaburile dar n-a, nu a fost sa fie.
Carligele cu care vin standard jgheaburile sunt destul de scurte, iar la mine fiind adaugat acels osb+xps+decorativa pe pazie evident ca nu s-au potrivit. Trebuie mai lungi, comanda speciala (evident), 2 saptamani. Incurcaturi cu schela pentru ca era promisa vineri la altcineva, dar na, ce sa-i faci, noi sa fim sanatosi :)
Si daca nu le-as fi spus din timp ca e o situatie mai atipica, au venit au vazut despre ce e vorba si tot degeaba. Si era comic ca tot eu eram de vina :)) ca na, cica e de inteles, nu ma pricep, iar cine mi-a facut acoperisul nu mi l-a facut bine si eu nu am stiut sa il verific. Si imi explica cum se monteaza tigla mai sus, iar jgheabul vine peste pazie. Da, la placa turnata peste etaj si iesita in consola asa se face, dar la sarpanta de lemn si sageac inchis eu alta solutie de montaj nu vad - cu mult diferita de ce am facut eu. Dar na, am recunoscut ca nu ma pricep si sa faca ceva sa rezolve problema.
A mai fost o propunere sa sudam paltbanda la fiecare carlig si sa o vopsim, dar parca daca dau banii pe ceva nou de ce sa nu fie acel ceva nou bun de la inceput si sa nu trebuiasca sa il carpesc. Asa ca am zis pas la solutie si incerc sa rezolv cu schela sa mai poposeasca cumva 2 saptamani pe la mine.
Aa, da, jgheaburile macar arata foarte fain. Adica mie imi plac. Roofart scrie pe ele, albe.

Mbun, sa trecem mai departe. La interior se lucreaza la rigips. Nu fara peripetii si aici. Am cumparat banda alux pentru colturile interioare (unde se imbina tavanul de rigips cu peretele) si banda de hartie pentru rosturi (am decis sa merg pe sistemul de la Knauf pentru tavane sa vedem cum o fi). Cum eram prinsa cu jgheaburile sa vedem cum facem nu m-am uitat daca totul merge bine la interior. Asa ca pe cand am intrat dau peste banda alux montata invers (cu aluminiul spre exterior), iar la banda de hartie aparusera niste mici umflaturi pe alocuri. Zic eu ca nu-i bine nici una nici cealalta, dar sa nu faca cum zic eu, ci mai bine sun omul tehnic de la Knauf, sa ne zica ce sa facem. Bineinteles banda alux se monteaza cu partea de aluminiu spre interior, iar banda de hartie inainte de aplicare se uda (asta cu udatul zau daca o stiam, insa unul dintre baieti testase deja faza cu udatul si a zis ca asa iese foarte bine; doar ca nu stie daca nu are vreo problema banda, fiindca nu a mai lucrat decat cu banda de fibra, adeziva). Nu i-am mai pus sa dea jos nimic, doar sa dubleze banda cu aluminiu - astefel incat sa fie hartie pe exterior, iar micile umflaturi sper sa se dreaga la slefuit. Evident toata treaba e in living :D
Attached File  DSC_0778.JPG   218.14K   189 downloadsAttached File  DSC_0779.JPG   208.16K   184 downloadsAttached File  DSC_0780.JPG   229.67K   181 downloads

#3567
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si chestii de finisaje, modele si alte cele (postare separata :D ):

Caut dale pentru trotuare (ma gandesc ca asta e cel mai ok material pentru ele, nu stiu, nu am studiat, daca aveti alte alternative pentru dale ...)
Oscilez intre doua variante de gri:
Attached File  lusso_gri.jpg   98.65K   84 downloadsAttached File  umbriano_gri.png   397.8K   82 downloads
Si aceleasi pe bej:
Attached File  lusso_bej.jpg   91.87K   81 downloadsAttached File  umbriano_bej.jpg   135.72K   150 downloads

Parca gri-ul nu se potriveste cu decorativa, insa nici nu stiu daca ar trebui sau nu sa se potriveasca.

Am gasit pe cineva care sa imi faca scara, sper. Inca astept pretul si sa imi spuna cat de ocupat e. Nu stiu in alte orase, insa la noi in Cluj tamplarii buni sunt foarte aglomerati si au termene cu lunile. Ca sa nu mai zic de cei care nici nu mai iau lucrari pe anul acesta. Si poze cu ceva facut de nenea asta (seamana mult cu ce vreau eu):
Attached File  s1.jpg   29.17K   180 downloadsAttached File  s2.jpg   48.5K   175 downloadsAttached File  s3.jpg   99.66K   157 downloads

Si dilema cu parchetul. As vrea sa pun dublustratificat tip dusumea. Oare exista vreo regula ca lungimea placii sa fie aleasa in functie de lungimea incaperii in care se va monta? Adica inteleg ca nu pun placi de 2m in spatii de 2.5 m, dar nu stiu daca e vreo regula. Latimea e cam standard, 14-15 cm. Doar la lungime pot sa aleg de la 80 cm pana la 150 cm (exista si mai lungi, dar alt furnizor si iese mai scump).
Si apoi mai e intrebarea cum se intercaleaza dusumeaua? La 1/3 ? La 20 cm? Stiu sigur ca nu vreau intercalare la jumatate.

#3568
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Apropo banda alux se taie pe tronsoane de 60 cm , fiecare bucata taiata la ambele capete se taie conic si apoi faci imbinarile cap in cap.Vb cu tehnicul de la knauf si intreaba l de chestia asta ,poate a uitat sa iti zica.Daca nu fac ok imbinarile a la cart te sfatuiesc sa iti alegi un model fain de cornisa care sa acopere imbinarea.

#3569
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

 dana84, on 21 iunie 2017 - 16:09, said:

Am gasit pe cineva care sa imi faca scara, sper. Inca astept pretul si sa imi spuna cat de ocupat e. Nu stiu in alte orase, insa la noi in Cluj tamplarii buni sunt foarte aglomerati si au termene cu lunile. Ca sa nu mai zic de cei care nici nu mai iau lucrari pe anul acesta. Si poze cu ceva facut de nenea asta (seamana mult cu ce vreau eu):
s1.jpg s2.jpg s3.jpg
La ce lemn te-ai oprit pt scara? Trepte / contratrepte?..Eu parca tind sa mi-o fac eu..Intai egalizarea treptelor apoi ceva lemn de fag / stejar..sau altele..lipit / smirgheluit / lacuit (micile imperfectiuni..or sa dea valoare muncii mele) Posted Image . Apoi urmeaza balustrada (aia nu stiu ce si cum..mai caut)..
Eu..din ce m-am interesat ..cei care se ocupa cu asa ceva (scari/lemn)..au niste preturi..de ramai masca..Incep de pe la 100-150 ron pt treapta..si tot in sus..

Edited by manghels, 22 June 2017 - 08:11.


#3570
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
As vrea stejar natur si sa il dau cu acelasi lac cu care dau si parchetul - ceva lac invizibil (cica) pe baza de apa de la Wakol. Doar trepte de lemn. Contratrepe vopsite cu lavabila.
Inca nu am preturi, insa da, si eu ma astept sa fie destul de piperata treaba. Dar parca si sa pun altceva in afara de lemn ...

Edited by dana84, 22 June 2017 - 08:11.


#3571
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Cel mai mic pret primit pentru o scara a fost in  jur de 5000ron si asta cu lemn de brad. Cu stejar se cam dubla pretul.(treapta si contratreapta) Iar modalitatea de montaj(cu spuma) nu prea imi inspira incredere.
Asa ca am ales granitul si asta e. Mi-ar fi placut lemn dar sunt putini meseriasi responsabili care sa lucreze cu el, trebuie avut grija cu umiditatea, etc..

Ah, daca as fi avut scara dreapta, fara intoarceri ar mai fi fost varianta cu trepte ceramice. Am gasit ceva destul de frumos si calitativ de la porcelanossa la un pret de sub 100lei/treapta.

#3572
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am cerut explicit fara spuma. La mine acea sarma se ancoreaza in treapta. Apoi eu una nu vad bine o treapta montata cu spuma si de care sa traga 3 sarme. Asa ca din start am zis ca nivelez treptele, astept cel putin o luna sa se usuce si apoi le lipesc cu adeziv. Inca astept sa vad cat costa distractia, insa din cate imi zpuneti voi va cam trebui sa stau jos cand citesc pretul pentru material + manopera.

Desi dupa ce am fazut cat imi iese parchetul ... dublustratificat si cu montaj cu tot ... Si abia am inceput cu finisajele :D

#3573
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@dana...ti-ai mai luat Touran ? :)

#3574
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 brawnie, on 22 iunie 2017 - 12:27, said:

@dana...ti-ai mai luat Touran ? Posted Image
Chiar Sharan :D

#3575
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

 pcode, on 22 iunie 2017 - 11:58, said:

Cel mai mic pret primit pentru o scara a fost in  jur de 5000ron si asta cu lemn de brad. Cu stejar se cam dubla pretul.(treapta si contratreapta) Iar modalitatea de montaj(cu spuma) nu prea imi inspira incredere.
Asa ca am ales granitul si asta e. Mi-ar fi placut lemn dar sunt putini meseriasi responsabili care sa lucreze cu el, trebuie avut grija cu umiditatea, etc..

Ah, daca as fi avut scara dreapta, fara intoarceri ar mai fi fost varianta cu trepte ceramice. Am gasit ceva destul de frumos si calitativ de la porcelanossa la un pret de sub 100lei/treapta.
Eu as vrea ceva mai..'cald' pe scari..pt ca acolo nu e caldut la 'chicioare'..fata de restul casei..unde e IPAT..Cat priveste materialul..cu lemn de brad..is pline rafturile in bricolaje..doar ca mai trebuie ajustate (treapta si contra-treapta)..La fel si cu fag si stejar..Doar ca iti trebuie ceva jucarii sa le ajustezi..polish-ezi..lacuit..etc. La mine nu arde..cred ca scara e printre ultimele pe care o sa le fac..Am o jucarie de taiat lemn..am si de aia de slefuit..trebuie doar sa egalizez treptele..si sa ma interesez de un adeziv bun..si cum sa prind apoi balustrada..Inca nu m-am decis pe ce tip de lemn o sa merg..Am vazut la un vecin..scara metalica..cu trepte groase de brad..slefuit/lacuit..arata super..(Inca nu scartzaie).

Preturile in bricolaje is de vreo 50/35 ron treapta/conta-treapta de brad..80-90 / 40-50 pt fag..si tot urca..Cu putina atentie..si pricepere..cred ca poate iesi ceva frumos..si mai ieftin decat la mesterii de pe piata..

Edited by manghels, 22 June 2017 - 13:34.


#3576
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Da darbdaca ai podest sau trepte atipice e mai greu...trebuie sa imbini placile de lemn etc. Si pe mine ma batea gandul sa o fac eu dar am renuntat din cauza sculelor si a timpului:)

#3577
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
tre sa iasa si la podest..se taie marginea / cantul ala rotunjit la treapta..apoi se imbina una in alta ..gen lambriu..trebuie doar egalizate treptele..podestul..ca sa aiba baza solida... Teoria suna bine..nu?

PS: daca ar fi dupa mine...mi-as face scara din vreun stejar..invechit..unde tocmai crapaturile si imperfectiunile..s-o puna in valoare..Dar cum intr-o casa..nu decidem numai de capu' nostru...n-am ce face..decat..sa divortez..desi nu-s 'luat' inca..

Edited by manghels, 22 June 2017 - 14:03.


#3578
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Vezi poate dormi pe pres afara ..cu visele astea .Doamna iti pune draperie si perdea noua ..si tu vii cu vechituri .. :)




#3579
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Omul asta al meu care mi-a facut pergola si balustrada de la balcon m-a programat pentru scara in ianuarie. Cu reducere de 20% la pret. Nu e problema, ca tot nu pot sa o fac pana atunci. Sunt curioasa ce oferta de baza imi face, corecta sau cu 20% mai mare.Posted Image
Si eu as vrea sa fac trepte de lemn si numai o plinta mica pe contratrepte.

Edited by cumparator, 22 June 2017 - 22:46.


#3580
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mda, am primit si eu pretul ... 1500 eur cu tot cu acea balustrada din sarme. Trepte de ~4 cm grosime. Lemn de frasin. Am zis ca totusi parca as vrea stejar. Astept sa vad cu cat ar creste pretul. Mult mi se pare ...
@cumparator tu ai primit vreun pret (ca sa am cu ce compara) ?

Oare daca curat treptele si torn o sapa autonivelanta de 5 mm o fi bine ? Pot sa torn sapa asa subtire? Treptele sunt destul de egale, iar prima si ultima treapta sunt si ele in regula. Deci as avea nevoie de o nivelare minima ...

#3581
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 dana84, on 23 iunie 2017 - 13:32, said:

... (ca sa am cu ce compara)
...
O firma din Iclod mi-a ofertat treapta de cca 30 cm latime cu cca 110 cm lungime la 200 lei pe bucata, iar mana curenta la 100 lei metru liniar.

Grosime , daca imi amintesc bine, de 3 cm.

#3582
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Nu am primit inca oferta de la omul cu lemnul, dar am alte oferte pentru stejar de 3cm, de la 5000 de lei in sus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate