Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#2107
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Foarte fain felicitari!!!! Am o intrebare legata de cum o sa procedezi la usile din tamplarie PVC( am vazut o poza cu o usa de la intrare care este montata si s-au folosit doua buc de lemn ptr a o tine suspendata pe timpul lucrarii) ce bagi sub ea si care o sa  fie pasii?Multmesc!

#2108
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Arata bine....dar..... eu in acel locas de 1cm sau cat este acolo intre fereastra si toc, as fi pus silicon......nu amai avea moarte, si "ajuta" etanseitatea la aer!

#2109
lucas19811981

lucas19811981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBodCasa, on 31 martie 2016 - 22:56, said:

Arata bine....dar..... eu in acel locas de 1cm sau cat este acolo intre fereastra si toc, as fi pus silicon......nu amai avea moarte, si "ajuta" etanseitatea la aer!

Nu cred sa fie necesar.
- Dana are folii de etansare atat pe exterior, cat si pe interior. (cele de pe exterior adreseaza fara discutie problema ridicata) Posted Image

View Postdana84, on 31 martie 2016 - 19:58, said:

Gata, avem ferestre Posted Image

Cat de lungi au fost suruburile?

#2110
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postvali1900, on 31 martie 2016 - 21:24, said:

Foarte fain felicitari!!!! Am o intrebare legata de cum o sa procedezi la usile din tamplarie PVC( am vazut o poza cu o usa de la intrare care este montata si s-au folosit doua buc de lemn ptr a o tine suspendata pe timpul lucrarii) ce bagi sub ea si care o sa  fie pasii?Multmesc!
Da ... acolo trebuiau sa fie cei 4 cm de xps, dar mesterii mei au uitat sa il puna. Au zis ca il pun chiar inainte de montaj ca sa nu tot calce pe el si pus a fost.
O sa il puna acuma, cu usa montata :D Probabil nu la fel de usor, dar asta e. Deci acolo se pune xps pana mai ramane 1-1.5 cm care o sa se umple cu spuma.

View Postlucas19811981, on 01 aprilie 2016 - 01:10, said:

Cat de lungi au fost suruburile?
Initial au fost de 7, nu prindeau. Au pus de 8. Tot asa :D. Apoi le-am zis sa nu ne tot jucam cu centrimetru, sa aduca suruburi de 10 sau de 12 si sa le schimbe pe toate. Deci in final au fost de 12 si au prins foarte bine.

#2111
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Incerci, incerci... pana reusesti ! :D

Arata bine termoplanele! SI montaj A+ Posted Image

#2112
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Nu ai cumva o foto cu acele cleme metalice cu are e ancorata tamplaria perimetral?
Cum vin prinse de profilul tamplariei? Holsuruburi sau "pe sina"?

#2113
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu am poze, dar vin prinse pe sina. Asta e toata ideea: sa nu se dea gauri in tamplarie.

#2114
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015

View Postdana84, on 01 aprilie 2016 - 12:11, said:

Nu am poze, dar vin prinse pe sina. Asta e toata ideea: sa nu se dea gauri in tamplarie.
Dana, dar cand se vor monta glafurile..aceea prindere cu bride nu v a incurca ?merci

#2115
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postlucia1980q, on 01 aprilie 2016 - 12:35, said:

Dana, dar cand se vor monta glafurile..aceea prindere cu bride nu v a incurca ?merci
Trebuie sa ma decid mai intai ce glafuri montez la interior.
Insa eu ma gandeam ca pentru a inchide zona de spuma de pe contrurul tamplariei - acei 1 cm - o sa vin pe spalet cu 2 cm de extrudat. Deci practic se acopera toate bridele.
Toate ferestrele au un inaltator de 3 cm, deci ar ramane spatiu suficient si pentru glafuri de granit daca decid sa pun din astea.

#2116
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am gasit aici acele bride, cu niste poze destul de clare.
http://www.siguranta...plarie-pvc.html

Eu nu inteleg cum stau bridele acelea pe pozitie in conditiile in care geamul este cu 2 cm mai mic decat golul din perete (1 cm de fiecare parte). Ar insemna ca bridele stau tensionate si indoite...

#2117
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postkolfleading, on 01 aprilie 2016 - 13:42, said:

Eu nu inteleg cum stau bridele acelea pe pozitie in conditiile in care geamul este cu 2 cm mai mic decat golul din perete (1 cm de fiecare parte). Ar insemna ca bridele stau tensionate si indoite...
Nu stiu sa iti raspund, dar cand merg pe la casa ma uiti si iti spun. Oricum, mie mi se par prinse foarte ok geamurile. Nu cred ca pleaca de acolo cu sau fara tensiune in acele bride.

#2118
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cred ca ar fi interesant daca ai putea sa masori si cat spatiu este intre tocul geamului si perete, ca sa vedem cam cat "reglaj" permit aceste bride.

#2119
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

View Postkolfleading, on 01 aprilie 2016 - 17:22, said:

Cred ca ar fi interesant daca ai putea sa masori si cat spatiu este intre tocul geamului si perete, ca sa vedem cam cat "reglaj" permit aceste bride.
Despicam firu' in 4 acum...

Edited by mariana_1981, 01 April 2016 - 18:02.


#2120
lucas19811981

lucas19811981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdana84, on 01 aprilie 2016 - 04:01, said:

Da ... acolo trebuiau sa fie cei 4 cm de xps, dar mesterii mei au uitat sa il puna. Au zis ca il pun chiar inainte de montaj ca sa nu tot calce pe el si pus a fost.
O sa il puna acuma, cu usa montata Posted Image Probabil nu la fel de usor, dar asta e. Deci acolo se pune xps pana mai ramane 1-1.5 cm care o sa se umple cu spuma.

Nu cred sa fie o idee buna sa pui usa pe XPS (top 30 de 4cm are 20t/mp la deformatie de 10% daca imi amintesc bine ..deci 2kg pe cm patrat) ..nu poti rupe termic in fata ei?
Eu cel putin asta am de gand. Posted Image

Daca totusi vrei XPS acolo poate inlocuiesti lemnul cu ceva ceramic/durabil si completezi intre cu XPS.

#2121
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si .. . dupa mai multe calcule cu bucata aceea de fatada ventilata am inceput sa tind spre ideea de a renunta la ea.
Lemnul / Hpl-ul care e mai ieftin mi se pare destul de slabut ddpdv al calitatii, iar ce e calitativ se e peste 60 eur / mp fara tva si fara montaj. Montajul inca 20-25 eur / mp. Parca e prea mult pentru o casa simpla, fara nimic spectaculos.
Ca urmare ma gandeam sa pastrez acel "decalaj" intre zonele cu culori diferite (5 sau 8 cm; daca ar arata bine doar cu 5 as opta pentru varianta asta si as mari stratul de termoizolatie la 15 cm pentru zonele astea - oare o fi suficient 5? ) si sa dau cu decorativa peste tot. Cam asa ar arata. Sau cu alta culoare, dar parca nu as vrea sa fie prea inchisa si rece Posted Image

Attached Files



#2122
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdana84, on 02 aprilie 2016 - 21:47, said:

Ca urmare ma gandeam sa pastrez acel "decalaj" intre zonele cu culori diferite (5 sau 8 cm; daca ar arata bine doar cu 5 as opta pentru varianta asta si as mari stratul de termoizolatie la 15 cm pentru zonele astea - oare o fi suficient 5? ) si sa dau cu decorativa peste tot. Cam asa ar arata. Sau cu alta culoare, dar parca nu as vrea sa fie prea inchisa si rece Posted Image
Ai putea sa faci o simulare si cu ""decalajul'" realizat in directie inversa? Posted Image

#2123
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Da bine cu acele decalaje am văzut la o casa prin Tg. Jiu ceva asemănător și schimba în bine fațada ... și eu am câteva dungi debitate pe un bovindou și arata superb ...

#2124
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cu decalajul in afara.
Parca arata mai bine in interior, desi strict dpdv tehnic e mai bine in exterior. Probabil daca e in interior trebuie pus ceva profil in acea zona sau data panta astfel incat sa nu stea apa in acei 5-8 cm

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate