Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#2071
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Eu am apelat la Lindab.
Cred ca nu are importanta producatorul atat timp cat indeplineste cateva criterii.

Urmareste tubulatura sa nu ajunga in zone reci. Daca e de metal vei pati ca mine, iarna condenseaza pe teava si faci efectiv balta de apa.
Vezi sa ai fitinguri dipsonibile pentur toate coturile si modificarile de traseu.
Tubulatura sa o achizitionezi numai pe baza unui proiect cu caderi de presiune cat mai scazute, sa-ti permita sa folosesti o unitate cu cadere de presiune mica.

Mie la Lindab nu mi-a placut modul de prindere al gilelor de plenum. Plenumul e pur si simplu o tabla confectionata si grila sta in ea numai pe baza de forta de frecare. Nu e niciun sistem cu minim de inteligenta. Si la grila din living a fost o gresala de cote ca m-am patimit o zi sa o montez ca sa fiu sigur c anu pleaca de acolo; prima data nici nu intra.

Nu stiu cum sunt tevile de plastic flexibile si izolate dar daca nu au probleme cu bacteriile e o varianta mai usor de instalat.

Mai ai o mare problema daca mergi pe un sistem ramificat ca pomul, ca al meu. Se aude dintr-o camera in alta sunetul. :(
As cauta o varianta de distributie direct de la unitatea HRV - fiecare camera cu circuitul ei.
Din aceasta cauza te sfatuiesc sa ai in vedere si niste atenuatoare de sunet intre unitate si tubulatura ca sa nu se auda cumva motorul.

E cumva cam ciudata realizarea unui astfel de sistem pentru ca experienta e scazuta in acest domeniu si daca nu esti precaut e usor sa gresesti.

#2072
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mi-am sistematizat putin solutia pentru dren. Cam asa arata:
Attached File  dren_pluviale.png   19.26K   154 downloads

Pentru moment ma gandesc sa duc drenul de adancime intr-un camin si drenul de suprafata in altul. Apa din caminul drenului de adancime sa o duc (gravitational) in caminul drenului de suprafata atunci cand depaseste un anumit nivel, iar apa din caminul drenului de suprafata fie sa o trimit in santul de peste drum fie sa folosesc un tunel de percolare. Inca nu imi e clar daca acest tunel face fata la niste ploi torentiale. Dar ma mai documentez.

Rigolele de la trotuare (daca in final decid ca torn trotuare in loc sa folosesc doar pietre sau dale) o sa le duc tot in acel dren de suprafata.
La capatul fiecarui dren si intre cele doua camine ma gandesc sa montez cate o clapeta antiretur.
Drenul perimetral o sa il fac folosind tub gofrat (nu am gasit cu fante doar pe o parte, asa ca ma gandesc ca o sa fie bun si acesta cu fante pe 360 de grade), sort 16-32 si geotextil. Ma bate gandul sa mai pun o membrana cu crampoane pe talpa si elevatie de la baza drenului pana la nivelul solului. Mai protejez putin asa si termoizolatia.

Am mai citit ca aceste drenuri perimetrale ar fi bine sa aiba camine de vizitare la maxim 12 m si la colturi. Dar parca imi impanzesc curtea cu camine la cate colturi sunt; pe langa aspectul financiar.

Daca aveti idei de imbunatatire a desenului ...

Apoi mi-am facut niste schite cu scarile de la terase. In momentul de fata situatia e cam asa:
Attached File  terasa_actual.png   14.63K   141 downloads

Si as avea doua variante:
1. Attached File  terasa_v1.png   380.17K   104 downloads
Aceasta seamana mult cu varianta data de arhitect. Dar imi rezulta o punte termica la scari pe care nu am cum sa o rezolv.

Si 2. Attached File  terasa_v2.png   343.21K   103 downloads
In aceasta varianta treptele sunt rupte termic de casa. Si probabil ar trebui armata acea sapa si legate treptele de ea. Sau cum altfel as putea sa fac sa am scari fara punte termica ?
Cat de adanca trebuie sa fie fundatia scarilor?
O alta solutie la care ma gandeam era sa prind mustati in elevatie prin polistiren ...
Ceva pareri / solutii ?

Edited by dana84, 27 March 2016 - 01:53.


#2073
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 dana84, on 27 martie 2016 - 01:39, said:

In aceasta varianta treptele sunt rupte termic de casa. Si probabil ar trebui armata acea sapa si legate treptele de ea. Sau cum altfel as putea sa fac sa am scari fara punte termica ?

le izolezi si pe ele Posted Image

ai facut un calcul privind cata apa se acumuleaza de la ploi pe un an la suprafata ta de acoperis ?

Edited by Benderbut, 27 March 2016 - 07:16.


#2074
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@kpk1, cat costa tubulatura de la Linda? Este rotunda sau rectangulara?

#2075
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,700
  • Înscris: 11.03.2006
Peste extrudat pui sapa, adeziv si gresie? Va fi si hidroizolatie?

#2076
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
LE: Enervant cu reclamale astea printr mesaje (la mobil) pentru ca ti-l blocheaza . Poate au bunovointa doreii informaticieni sa lase reclamele sus si jos , nu intercalate in mesaje.

 dana84, on 27 martie 2016 - 01:39, said:

Pentru moment ma gandesc sa duc drenul de adancime intr-un camin si drenul de suprafata in altul. Apa din caminul drenului de adancime sa o duc (gravitational) in caminul drenului de suprafata atunci cand depaseste un anumit nivel, iar apa din caminul drenului de suprafata fie sa o trimit in santul de peste drum fie sa folosesc un tunel de percolare. Inca nu imi e clar daca acest tunel face fata la niste ploi torentiale. Dar ma mai documentez.
In primul rand orice colt si intersectie trebuie tratate la 135 (nu 90) si in al doilea rand trebuie realizat mai detaliat traseele , mufarile si colectarile , ca sa se inteleaga ce e de suprafata si ce e de adancime.
Pentru drenul de adancime eu zic ca e suficient tunelul de percolare ,pentru ca odata ce ai dren de suprafata facut , la adancime iti ajunge o cantitate mai mica de apa , ce poate fi colectata si dirijata prin imprastierea ei in afara perimetrului constructiei , prin acest tunel de percolare.
La caminul de colectare pentru drenul de suprafata , dispui o teava de continuare catre santul de la drum sau canalizarea centralizata a comunei , la o anumita inaltime in camin , cu scopul sa-ti preia refuzul (sa nu-ti faca supraplinul si sa inunde zona de langa camin).

 dana84, on 27 martie 2016 - 01:39, said:


Si 2.
In aceasta varianta treptele sunt rupte termic de casa. Si probabil ar trebui armata acea sapa si legate treptele de ea. Sau cum altfel as putea sa fac sa am scari fara punte termica ?
Cat de adanca trebuie sa fie fundatia scarilor?
O alta solutie la care ma gandeam era sa prind mustati in elevatie prin polistiren ...
Ceva pareri / solutii ?
Nu ai rupta termic terasa de casa ?
Daca nu , atunci esti nevoita sa termoizolezi terasa pe placa si in lateral (implicit al scarilor) .
Pentru scara ai doua variante de realizare - cu doua reazeme (sus si jos , cu fundatii continue separate pentru cele doua reazeme ,apoi cofrat reazemul de sus, umplutura si turnat scara cu rampa aferenta ) sau pur si simplu continua ( fundatie pe tot perimetrul pe care vine scara , apoi cofrat si turnat continu atat treptele cat si rampa aferenta)

#2077
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 cumparator, on 27 martie 2016 - 09:16, said:

Peste extrudat pui sapa, adeziv si gresie? Va fi si hidroizolatie?
Da si da, asa ma gandeam sa fac

#2078
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 doarUNom, on 27 martie 2016 - 10:25, said:

LE: Enervant cu reclamale astea printr mesaje (la mobil) pentru ca ti-l blocheaza . Poate au bunovointa doreii informaticieni sa lase reclamele sus si jos , nu intercalate in mesaje.
Deci nu numai eu patesc ... Pff, si de cate ori "mi-am vorbit de bine" Samsungul pentru problema asta :D

 doarUNom, on 27 martie 2016 - 10:25, said:

Pentru drenul de adancime eu zic ca e suficient tunelul de percolare ,
Un modul pe fiecare latura a casei sau cum ? Nu inteleg cum poate inlocui un dren perimetral.

 doarUNom, on 27 martie 2016 - 10:25, said:

Nu ai rupta termic terasa de casa ?
Nu e rupta. Intrebarea era daca pot sa rup macar scarile si cum.

 doarUNom, on 27 martie 2016 - 10:25, said:

Pentru scara ai doua variante de realizare - cu doua reazeme (sus si jos , cu fundatii continue separate pentru cele doua reazeme ,apoi cofrat reazemul de sus, umplutura si turnat scara cu rampa aferenta ) sau pur si simplu continua ( fundatie pe tot perimetrul pe care vine scara , apoi cofrat si turnat continu atat treptele cat si rampa aferenta)
Ok, probabil prima varianta merge la scari mai mari cum e cea de la terasa din spate, iar la celelalte merge a doua varianta. La ce adancime se face fundatia scarilor? Trebuie sa le leg cu ceva armatura de terasa sau pot sa stea si asa?

#2079
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

 dana84, on 27 martie 2016 - 10:51, said:

Un modul pe fiecare latura a casei sau cum ? Nu inteleg cum poate inlocui un dren perimetral.


De regula pt fose se foloseste 1 tunel de fiecare persoana pt dren,
Poate te ajuta aici:
http://www.foserv.ro/infiltratie.php

Attached Files


Edited by mariana_1981, 27 March 2016 - 11:10.


#2080
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 dana84, on 27 martie 2016 - 10:51, said:

Un modul pe fiecare latura a casei sau cum ? Nu inteleg cum poate inlocui un dren perimetral.

La ce adancime se face fundatia scarilor? Trebuie sa le leg cu ceva armatura de terasa sau pot sa stea si asa?
La prima intrebare trebuie sa te decizi daca mergi in serie sau un paralel cu tubulatura (valabil pentru amandoua drenuri).
Adancimea fundatiilor de scara in general se merge la o adancime de 50-60 cm (pentru primul caz) cu beton simplu , si cu radier dintr.o plasa pentru al doilea caz.
Nu legi scara de terasa pentru ca ea avand fundatie separata va actiona individual-separat (avand un rost de dilatatie- tasare prin acel xps dispus si pentru termoizolatie).

 mariana_1981, on 27 martie 2016 - 11:07, said:

De regula pt fose se foloseste 1 tunel de fiecare persoana pt dren,
Asta ar fi cazul asemanator cu un dren de suprafata si colectare intr.un camin ,apoi distribuita radiala prin tuburile de dren , daca ai caminul "cu fund" si doresti o colectare partiala a apei pluviale ,dupa care deversare radiala a surplusului. E doar un exemplu


#2081
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,700
  • Înscris: 11.03.2006

 dana84, on 27 martie 2016 - 10:34, said:

Da si da, asa ma gandeam sa fac

Ce hidroizolatie vrei sa faci?

#2082
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 cumparator, on 27 martie 2016 - 20:36, said:

Ce hidroizolatie vrei sa faci?
Cu Mapei Mapelastic vreau sa hidroizolez. Ma mai gandesc daca la balconul de sus sa pun si ceva hidroizolatie lipita la flacara sau consider ca e suficient Mapelasticul.

#2083
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Eu am pus carton cu ardezie la flacara, pe balcon. Apoi am venit cu XPS peste care am dat cu adeziv cu plasa. Peste acesta am dat cu Mapelastic si am pus in final gresia cu adeziv flexibil.

#2084
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,700
  • Înscris: 11.03.2006

 kpk1, on 27 martie 2016 - 22:27, said:

Eu am pus carton cu ardezie la flacara, pe balcon. Apoi am venit cu XPS peste care am dat cu adeziv cu plasa. Peste acesta am dat cu Mapelastic si am pus in final gresia cu adeziv flexibil.

Problema mea este ca pe terasa am deja sapa pusa, iar acum mi-am dat seama ca trebuie sa termo si hidroizolez serios, ca e groasa treaba.
Oare trebuie sa sparg sapa?

Edited by cumparator, 27 March 2016 - 22:40.


#2085
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 kpk1, on 27 martie 2016 - 22:27, said:

Eu am pus carton cu ardezie la flacara, pe balcon. Apoi am venit cu XPS peste care am dat cu adeziv cu plasa. Peste acesta am dat cu Mapelastic si am pus in final gresia cu adeziv flexibil.

        Gresia ta sta pe xps?

#2086
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
nu are nici pe dracu', daca sta..Posted Image

#2087
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 23.02.2007
Da' ce are sa nu stea?

#2088
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,700
  • Înscris: 11.03.2006
Deci se poate face fara sapa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate