Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Alo Nelimitat FIX si Mobil - nu este chiar nelimitat

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Daca cititi bine contractul veti vedea ca pe partea de telefonie "nelimitata", UPC aplica FUP. Nu exista limita de minute ci mai nou se calculeaza in procente. Daca este sa o luam matematic, daca vorbesti intr-o luna doar 1 minut catre international fara sa primesti nici un apel ai incalcat toate cele trei reguli de mai jos:

- Traficul de Voce către alti operatori depăseste 90% din traficul total de voce efectuat; (ai 100%)
- Traficul de Voce către alti operatori este de minim 3 ori mai mare decât traficul de Voce primit de la ceilal!i operatori; ( > 3 ori )
- Traficul de Voce international depaseste 60% din traficul total de voce efectuat.(ai 100%)


Extras din contractul UPC:

"8.4 POLITICA DE UTILIZARE REZONABILĂ A SERVICIULUI DE TELEFONIE (FUP) - setul de reguli pe care un client al Serviciului de
telefonie trebuie să le respecte pentru a beneficia de oferta de mai sus, după cum urmează:
 Clientul nu poate utiliza Serviciul în interes comercial (ex. să revândă Serviciul sau să-l utilizeze în cadrul unei activită!i comerciale);
 Clientul nu poate utiliza Serviciul într-un asemenea mod care să aibă ca efect disfunc!ionalită!i ale re!elei UPC si/ sau ter!ilor;
 Clientul nu poate utiliza Serviciul astfel încât prestarea serviciilor UPC către al!i clien!i ai săi să fie întreruptă sau asigurată sub
parametrii de calitate declara!i (ex. convorbiri telefonice cu o durată foarte mare, număr foarte mare de apeluri într-o perioadă scurtă de timp
etc.);
 În plus, pentru serviciile UPC oferite prin abonamentele nelimitate se consideră, de exemplu dar nelimitat la, utilizare abuzivă, dacă sunt
îndeplinite următoarele condi!ii:
- Traficul de Voce către alti operatori depăseste 90% din traficul total de voce efectuat;
- Traficul de Voce către alti operatori este de minim 3 ori mai mare decât traficul de Voce primit de la ceilal!i operatori;
- Traficul de Voce international depaseste 60% din traficul total de voce efectuat.

 În cazul în care pe parcursul unui ciclu de facturare (durata unui ciclu de facturare fiind de o lună) Clientul nu respectă FUP, acesta nu va
mai putea ini!ia apeluri până la sfârsitul ciclului de facturare respectiv, cu excep!ia numerelor pentru apeluri de urgen!ă;
 În cazul în care Clientul are comportamentul din prezentul alineat oricare două cicluri de facturare succesive (durata unui ciclu de
facturare fiind de o lună), atunci contractul pentru Serviciul de telefonie este reziliat de plin drept, fără a fi necesară îndeplinirea niciunei alte
formalită!i, fără interven!ia instan!ei de judecată si fara posibilitatea de a primi despagubiri."

#2
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
foarte interesant

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am dubii că aplică ei acest FUP de la 10 minute peste. Oricum, dacă sunt chiar așa țărani, atunic merită portarea când fac treaba asta.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde ai gasit conditiile astea? Pe consolidarea din 2013? Toti operatorii au niste conditii, mai ales la abonamentele nelimitate.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Deci sunt considerat abuziv daca sunt nebun si folosesc fixul cand toata lumea ma suna pe mobil :lol:

#6
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Sunt contractele noi si se gasesc la adresa -->> http://www.upc.ro/co...ontract-upc.zip

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostNeolix, on 27 septembrie 2014 - 21:11, said:

...fără interven!ia instan!ei de judecată si fara posibilitatea de a primi despagubiri."
Ce tare !
Astia se cred peste justitie :)

Fac si ei un rahat de abonament si ameninta pe toata lumea .

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postlex404, on 27 septembrie 2014 - 21:29, said:

Deci sunt considerat abuziv daca sunt nebun si folosesc fixul cand toata lumea ma suna pe mobil Posted Image

Operatorii fixi sunt clar dezavantajați pentru că tariful de interconectare e mai mic pe fix ca pe mobil.

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Deci sa inteleg ca daca folosesc fixul doar pentru primit apeluri de la rudele din strainatate, dar nu vorbesc nici macar un minut national e folosire abuziva ?

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Salut, ca fost abonat upc (catv+internet) pana in 2010, mai primesc din cand in cand, 1-2 ori pe an, oferte in plic. Au adresa exacta, fara numele destinatarului.
In plic, toate bune si frumoase, oferte de oferte! De ex: pachet catv+internet <200Mb, telefonie fixa/nelimitat in retele fixe+telefonie mobila/nelimitat. Cam asa scrie in flyer, sper sa nu gresesc, pretul nu-l mai pun, dar e atractiv. Mi s-a parut cam ciudat asa ca am telefonat la numarul de telefon dat acolo. Din convorbirea avuta am tras concluzia ca am avut dreptate sa ma indoiesc de cele scrise in flyer: telefonia mobila/ nelimitat era de fapt o aplicatie pt smartphone gen digi oriunde care bineinteles presupune conectarea la o retea wireless sau printr-un sim cu abonament de date! Deci practic nu exista desi apare in oferta! Anul trecut cand am primit de la upc oferta (tot in cutia postala, plic, adresa, etc) la telefon mi s-a spus ca pot lua un laptop cadou!. Cand am cerut precizari am aflat ca de fapt il luam cu plata in rate de la altex, aveam parte de niste mici reduceri de pret.
Concluzia: upc nu are retea de telefonie mobila, ofertele care pomenesc de asa ceva sunt mincinoase.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aplicatia la care faci referire nu e o minciuna, ci te ajuta sa ai telefonia UPC si pe smartphone, nu doar pe fixul de acasa. Nu este obligatorie instalarea ei si nu face referire la telefonia mobila.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
D-le, daca erai atent observai ca am scris:"telefonie mobila/nelimitat", asa era scris in flyer. Ca sa exagerez un pic, in acest fel si eu pot oferi vecinilor telefonie mobila/nelimitat in aceleasi conditii ca upc (mentionez ca folosesc acasa un router wireless, le dau parola de conectare si gata!). Asta inseamna ca sunt furnizor de telefonie mobila?
Nu am spus ca aplicatia este o minciuna, din textul scris pe flyer se deduce ca se ofera telefonie mobila/nelimitat. Daca mi-amitesc bine, seamana cu deja celebrele oferte ale primilor furnizori de telefonie mobila din Romania care apareau la tv; textul scris cu litere mici nu se citi din cauza timpului de expunere prea scurt sau din cauza dimensiunilor f mici ale literelor. In cazul prezentat de mine, textul scris cu litere mici nu exista, se afla numai daca se cer detalii. SI ca sa nu creada cineva ca ma ceva impotriva upc, inchei amintind de oferta digimobil/acoperire prin roaming national care la lansare a fost ceva asemanator. Nu se pomenea nimic de restrictiile impuse de reteaua 2g vodafone.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Greseala lor atunci, daca chiar asa era formulat textul. Se ofera telefonie fixa nelimitata catre fix si mobil national si international atat direct de pe telefonul fix de acasa, cat si cu ajutorul aplicatiei UPC Phone de pe un smartphone cu Android sau iOS. Sper ca acum sa fie clara treaba. :)

#14
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Adevarul e ca sunt cele mai restrictive conditii de fup. Nici la Vodafone nu erau chiar asa si totusi le-au eliminat.

#15
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgrinci, on 28 septembrie 2014 - 20:43, said:

Adevarul e ca sunt cele mai restrictive conditii de fup.
Si chiar credeti ca functioneaza limitarile FUP?

#16
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Stiu pe cineva care foloseste nelimitatul pe mobil/ international si intr-adevar n-are nicio problema. True. Dar practic esti oricand pasibil de suspendare. Sa speram ca n-auzim de astefel de cazuri decat daca e vorba cu adevarat de abuz :)

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgrinci, on 29 septembrie 2014 - 08:58, said:

Sa speram ca n-auzim de astefel de cazuri
Eu unul nu sper nimic. Cam 90% din operatori oferă deja nelimitat sub o formă sau alta, deci nu e o problemă existențială.

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postgrinci, on 28 septembrie 2014 - 20:43, said:

Adevarul e ca sunt cele mai restrictive conditii de fup. Nici la Vodafone nu erau chiar asa si totusi le-au eliminat.
Vodafone a eliminat conditiile alea ? Cand ca eu stiu ca sunt inca in vigoare. Oricum nu asa stricte ca la UPC, acolo macar e precizat si un nr. de minute.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate