Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

Am cumpărat o vacă bolnavă și fără documente. Ce pot face ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
69 răspunsuri în acest subiect

#19
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcephalophodes, on 26 septembrie 2014 - 19:14, said:

trebuia sa se intereseze....acum de unde stie de el ca e samsar?

Nu aveam de unde sti, orice om cand iti vinde ORICE vorbeste intr-un mod mai mult decat frumos cu tine. Eu sunt constient ca am gresit la faza cu pasaportul..
Pe voi va intreb doar ce as putea face. Poate i s-a mai intamplat cuiva sau a mai patit careva intamplari de genul. Asta vreau.

#20
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postnarcisbucatariu, on 26 septembrie 2014 - 19:18, said:

Nu aveam de unde sti, orice om cand iti vinde ORICE vorbeste intr-un mod mai mult decat frumos cu tine. Eu sunt constient ca am gresit la faza cu pasaportul..
Pe voi va intreb doar ce as putea face. Poate i s-a mai intamplat cuiva sau a mai patit careva intamplari de genul. Asta vreau.

Nu prea ai cum sa dovedesti ti-am mai spus, si nu exista solutie.
Te duci faci plangere si ai urmatoarele sanse:
1. sa recunoasca faptul ca vaca a fost bolnava, sau sa spuna ca ti-a dat-o sanatoasa, si nu poti demonstra ca a fost altfel.
2. sa nu recunoasca si plangerea ramane pe masa politiei o vesnicie.
3. dupa ce este instintat de politie sa vina si el cu o plangere in care sa spuna ca vaca i-a fost furata.

#21
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010
Cu masina care ti-a carat-o a mai carat si altele, nu-ti trebuie doctorat sa-ti dai seama ca ala are masina plina de c..at de vaca, ca nu are un furcoi de furaj in curte,....in fine.
Daca zici ca stii unde sta, du-te pana la el acasa si vezi ce zice.

#22
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.634
  • Înscris: 12.08.2012
In toate domeniile au fost si sunt samsari. Din nenorocire s-au transformat in tepuitori !
Macar fa o reclamatie, daca nu te intelegi cu el, nu stiu, ca vinde vaci bolnave, ca nu plateste taxe.

#23
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postmedelin992, on 26 septembrie 2014 - 19:27, said:

Cu masina care ti-a carat-o a mai carat si altele, nu-ti trebuie doctorat sa-ti dai seama ca ala are masina plina de c..at de vaca, ca nu are un furcoi de furaj in curte,....in fine.
Daca zici ca stii unde sta, du-te pana la el acasa si vezi ce zice.

Sa crezi tu ca sta politia sa-i caute aluia in remorca.
Si daca ii cauta tu poti dovedi ca ai luat vaca de la el?
Poate cara doar balegar cu remorca aia, sau poate a mai vandut omul vaci, dar nu pe aia a ta.

#24
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostTiby84, on 26 septembrie 2014 - 19:25, said:


3. dupa ce este instintat de politie sa vina si el cu o plangere in care sa spuna ca vaca i-a fost furata.

El nu poate dovedi ca vaca i-a fost vanduta de samsar dar samsarul poate dovedi ca vaca a fost furata de la el????
Du-te la politie, poate vaca a fost furata din alta parte, poate deja aia o cauta....cine stie.

#25
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Mda. O sa mai insist cu telefoane poate raspunde, sa vad ce zice. Daca tot nu raspunde, oricum merg pana la el. Odata si odata tot vine acasa. Stau pana dau de el. Daca tot refuza sa rezolvam una "din podul surii" tot ii bag intre ochi.

#26
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostTiby84, on 26 septembrie 2014 - 19:29, said:

Sa crezi tu ca sta politia sa-i caute aluia in remorca.
Si daca ii cauta tu poti dovedi ca ai luat vaca de la el?
Poate cara doar balegar cu remorca aia, sau poate a mai vandut omul vaci, dar nu pe aia a ta.

Eu ma spuneam de cum sa-si dea el seama ca ala e samsar, nu cum sa-l lege politia.
Cati au masina  sa-ti puna la dispozitie atunci cand vor sa-ti vanda tie vaca???

Editat de medelin992, 26 septembrie 2014 - 19:34.


#27
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postmedelin992, on 26 septembrie 2014 - 19:30, said:

El nu poate dovedi ca vaca i-a fost vanduta de samsar dar samsarul poate dovedi ca vaca a fost furata de la el????
Du-te la politie, poate vaca a fost furata din alta parte, poate deja aia o cauta....cine stie.

DA.
Eu am martori ca am o vaca in curte, pe ai casei, si cativa prieteni cu care ma inteleg sa declare la fel ca mine.
El are vaca sustine ca eu i-am dat-o dar nu poate dovedi ca e asa.

#28
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 792
  • Înscris: 10.01.2010

View Postnarcisbucatariu, on 26 septembrie 2014 - 18:17, said:

Imi cer scuze daca nu aici trebuia sa postez. Va rog, daca cunoaste cineva pe un anume Ionut (nu ii stiu numele de familie) din Ungureni, judetul Botosani sa ma ajute cu niste informatii despre el..ce fel de om e. Da teapa cu vacile? El se ocupa cu cumpararea si vanzarea vacilor. Ex: o ia de la cineva cu o suma si o da la altcineva cu o suma mai mare, eventual si fara pasaport.
Eu am cumparat de la el o vaca si mi-a zis ca pasaportul e la dispensarul veterinar si mi-l aduce el in 2-3 zile (oricum sunt constient ca e greseala mea aici ca trebuia sa stau pana luam pasaportul) si acum imi zice ca nu are pasaport si plus ca vaca e bolnava .. e a 2-a oara cand are prolaps (i-a iesit uterul) si vreau sa i-o dau inapoi sa imi dea banii pe ea ca in halul in care mi-a dat vaca eu nu o pot tine. Dar faza e ca nu mai raspunde la telefon. Oricum sunt convins sa il dau la politie daca nu se rezolva dar cum pot eu dovedi la politie ca de la el am luat vaca? Pasaport nu am, crutalele sunt rupte si nu mi le-a dat nici rupte macar. Va rog un sfat, o idee, ce pot face sa rezolv...

Treaba asta nu suna a inselaciune ? Mergi la militie si depune o plangere.

#29
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcrull, on 26 septembrie 2014 - 19:57, said:

Treaba asta nu suna a inselaciune ? Mergi la militie si depune o plangere.

Crull tocmai aia nu pot sa-mi dau seama. Cum pot sa dovedesc eu ca de la el am luat-o daca nu am nici un act al vacii? Nici macar martori nu am. E declaratia mea impotriva declaratiei lui. Eu zic da, el zice nu, cam asa e. Politia de unde sa stie pe cine sa creada, nu? Si la politia din romania sunt mai mult decat sigur ca va dura o vesnicie cazul :)

#30
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca pe banii pe care i-ai dat pe vaca ai ceva acte pentru ei, un credit, ai extras de la banca, ai vandut ceva, mai poate fi un plus mic pentru tine.

#31
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Prea mic plusul asta...
A raspuns la telefon. Mi-a zis ca mai mult de 16 milioane nu imi da pe ea. O paseaza la altul, pun pariu. Eu am dat 21 pe ea. A zis ca vine duminica dimineata sa o ia. Acuma ce sa fac? Sa o dau cu 16?

#32
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca esti in stare , iei toti banii pe care i-ai dat, plus deranjul tau. Ca doar il prinzi la tine in curte ! Daca nu, ia cat poti, asta e !
Mai mult ca sigur nu esti singurul tepuit cu acea vaca.

#33
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
Părerea mea-i să o dai.
Consideră că ai plătit 500lei pe o lecţie.
Pe care ţi-ai învăţat-o şi nu ai nevoie să-ţi fie repetată.

Cu pusul parului pe el şi alte cele, eu sper că le-ai luat ca fiind glume, să nu te pună păcatele să-ţi baţi cuie-n talpă.

#34
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2014
El a justificat cele 5 milioane in minus ca fiind banii care i-am obtinut pe lapte in cele 4 saptamani de cand am vaca. Dar clar nu e vorba de atatia bani. Vaca da nu mai mult de 12 litri pe zi. Facand un calcul la pretul pe care-l luam pe lapte ar fi vorba de maxim 350 lei.

View Postscaiba, on 26 septembrie 2014 - 20:54, said:

Părerea mea-i să o dai.
Consideră că ai plătit 500lei pe o lecție.
Pe care ți-ai învățat-o și nu ai nevoie să-ți fie repetată.

Cu pusul parului pe el și alte cele, eu sper că le-ai luat ca fiind glume, să nu te pună păcatele să-ți bați cuie-n talpă.

Adevarat, adevarat, adevarat. O mare lectie am invatat din asta. Ce sa fac...sunt tanar. Oricine mai greseste. Am mers pe incredere in el dar s-a dovedit a fi un om fara scrupule. Si eu ma gandesc sa o dau, oricum. Chiar si cu 1600.
Cu pusul parului pe el clar ca nu pot pune..imi mai fac si alte probleme. Le am destul pe ale mele, nu-mi trebuie si altele. Oricum de azi inainte pana nu vad pasaportul vacii nu mai fac eu din astea, CLAR!

Editat de narcisbucatariu, 26 septembrie 2014 - 21:05.


#35
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.634
  • Înscris: 12.08.2012
Ha, ha, pai ti-a dat si hrana, ca doar nu e pom cu fructe ! Cere-i banii pe nutretul ce la consumat vaca !
Mare e gradina... !

Editat de spik1, 26 septembrie 2014 - 21:05.


#36
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Si ce, cat crezi ca imi va da pe nutret? El in Ungureni o crestea in pasune aproape total pascuta. Eu mi-am facut cruce cand am vazut asa ceva. Deci clar nu va pune pret pe acest lucru.

Editat de narcisbucatariu, 26 septembrie 2014 - 21:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate