Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Porcul respirã greu. Ce-i pot face ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bogdancosmin123

bogdancosmin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2014
Salutare, am un porc mare pe la 170 kg si numai mananca,,, sta toata ziua doarme, si sughite asa din burta, cum ar veni rescpira cam greu se vede asa la burta se misca  .... si i-am facut tratament, 2 zile la rand si nimic e la fel,,,daca l-as taia credeti ca e bun, dupa tratamentul ala? multumesc

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 24.05.2010
veterinarul ce a zis/?

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Pai depinde de tratament. Veterinaru stie cel mai bine.

#4
bogdancosmin123

bogdancosmin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2014

View PostMooF2010, on 19 septembrie 2014 - 19:21, said:

veterinarul ce a zis/?
...ia facut un tratament 2 zile la rand,,,cu antibiotice, calciu etc....si dupa a zis ca nu stie ce are.. ca ia facut tot ce e posibil...

View Posttom_1133, on 19 septembrie 2014 - 19:25, said:

Fa analizele la un laborator specializat si vezi ce iti zic.

Daca-i bun de mancat sau nu e bun de mancat Posted Image

asta stiam si eu mersi .....

View Postsergiustg, on 19 septembrie 2014 - 19:30, said:

Furazalidon.
da:))

#5
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Mergi la un alt veterinar , noi aici putem doar sa ne dam cu parerea chear si daca printre noi sunt si medici veterinari doar din ce povestesti nu te pot ajuta prea mult.

#6
bogdancosmin123

bogdancosmin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2014
ar putea fi intoxicat? ...am cumparat niste boabe de la cineva, si au avut ff mult praf in ele.. cand le-am amestecat cu grau ca sa le macin...era un praf in ele de nu puteai sta acolo.. sa fie din alea?

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,832
  • Înscris: 03.02.2007

View PostWzzz, on 19 septembrie 2014 - 19:33, said:

Pune poza !
Față, profil, dorsal.

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Gata cu prostiile, ajutaţi omul dacă puteţi.

#9
bogdancosmin123

bogdancosmin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2014

View Postscaiba, on 19 septembrie 2014 - 20:34, said:

Gata cu prostiile, ajutaţi omul dacă puteţi.
multumesc

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postbogdancosmin123, on 19 septembrie 2014 - 20:15, said:

ar putea fi intoxicat? ...am cumparat niste boabe de la cineva, si au avut ff mult praf in ele.. cand le-am amestecat cu grau ca sa le macin...era un praf in ele de nu puteai sta acolo.. sa fie din alea?
conform principiului lamei lui occam explicatia cea mai simpla e cea adevarata
deci cea mai mare probabilitate este ca ai otravit porcul. e otravit nu bolnav de la boabele alea. daca i-ati fi facut o spalatura stomacala de la primele simptome era o treaba. acum otrava aia sau toxina probabil a ajuns in tot corpul si consumarea carnii e probabil un pericol pentru sanatate.
mai ai boabe din alea sa le faci o analiza? ce inseamna boabe si de ce aveau praf in interior? ce intelegi prin era praf de nu puteai sa stai? praf de pe drum sau alt gen de pulbere chimica?

Edited by onlyone, 19 September 2014 - 21:04.


#11
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013

View Postonlyone, on 19 septembrie 2014 - 21:02, said:

conform principiului lamei lui occam explicatia cea mai simpla e cea adevarata
deci cea mai mare probabilitate este ca ai otravit porcul. e otravit nu bolnav de la boabele alea. daca i-ati fi facut o spalatura stomacala de la primele simptome era o treaba. acum otrava aia sau toxina probabil a ajuns in tot corpul si consumarea carnii e probabil un pericol pentru sanatate.
mai ai boabe din alea sa le faci o analiza? ce inseamna boabe si de ce aveau praf in interior? ce intelegi prin era praf de nu puteai sa stai? praf de pe drum sau alt gen de pulbere chimica?

Asta mi se pare si mie solutia cea mai buna, noi chiar nu putem sa ne dam cu parerea pe baza a nimic, aici e vorba de sanatatea ta si a celor care-ar consuma carne din acel porc deci zic sa nu ne jucam si sa ai grija ce consumi.

Edited by n-amname, 19 September 2014 - 21:27.


#12
bogdancosmin123

bogdancosmin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2014

View Postonlyone, on 19 septembrie 2014 - 21:02, said:

conform principiului lamei lui occam explicatia cea mai simpla e cea adevarata
deci cea mai mare probabilitate este ca ai otravit porcul. e otravit nu bolnav de la boabele alea. daca i-ati fi facut o spalatura stomacala de la primele simptome era o treaba. acum otrava aia sau toxina probabil a ajuns in tot corpul si consumarea carnii e probabil un pericol pentru sanatate.
mai ai boabe din alea sa le faci o analiza? ce inseamna boabe si de ce aveau praf in interior? ce intelegi prin era praf de nu puteai sa stai? praf de pe drum sau alt gen de pulbere chimica?

nu stiu exact ce praf.. un praf de te inecaii rau...posibil sa le fi tratat cu ceva..contra sobolanilor,,,

View Postn-amname, on 19 septembrie 2014 - 21:27, said:

Asta mi se pare si mie solutia cea mai buna, noi chiar nu putem sa ne dam cu parerea pe baza a nimic, aici e vorba de sanatatea ta si a celor care-ar consuma carne din acel porc deci zic sa nu ne jucam si sa ai grija ce consumi.

Da asa este,ai dreptate..nuj eu zic ca de la boabele alea este problema,fiindca dupa ce iam dat boabe delea..si uroaie din ele, cand iesea afara mirosea foarte urat, foarte , foarte..nu putea sta in curte pana nu  ii faceam curat

View PostSfPetru, on 19 septembrie 2014 - 21:11, said:

Cea mai rapida cale de a elimina boabele ca cauza a bolii e sa manaci un pumn din ele si sa vezi cum te simti dimineata.

Eu zic sa te abtii de la comentari "si sa o mai ti in tine "

#13
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Mergi la un laborator cu boabele si cheama urgent un alt veterinar nu mai astepta solutii aici ca dupa poate sa fie prea tarziu .

#14
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostSfPetru, on 19 septembrie 2014 - 21:11, said:

Cea mai rapida cale de a elimina boabele ca cauza a bolii e sa manaci un pumn din ele si sa vezi cum te simti dimineata.

Dar nu vrei sa le mananci dumneata ???

Posibil mucegai???

View Postbogdancosmin123, on 19 septembrie 2014 - 19:16, said:

Salutare, am un porc mare pe la 170 kg si numai mananca,,, sta toata ziua doarme, si sughite asa din burta, cum ar veni rescpira cam greu se vede asa la burta se misca  .... si i-am facut tratament, 2 zile la rand si nimic e la fel,,,daca l-as taia credeti ca e bun, dupa tratamentul ala? multumesc

Sughitatul din burta este un semn neurologic. Mai ales daca este continuu. Adica nu a trecut dupa administrarea unui laxativ-carminativ ( sulfat de mg sau ulei de parafina) care sa elimine eventualele gaze in exces...
Insotit sau nu de febra (sau alte semne ) ?
Daca nu, poate fi cauzat si de o intoxicatie ( nu neaparat chimica, sunt mai frecvente in hrana ierbivorelor micotoxinele, adica mucegaiuri); daca are si febra...sunt o multitudine de boli infectioase, la porc, din pacate...cele mai cunoscute - boala Aujeski si pesta porcina ( la asta desigur toata lumea stie, mai devreme sau mai tarziu apar petele rosii-vinete pe piele, plus febra mare, nu mananca, respira greu, etc...)

Diagnosticul diferential este simplu de facut doar atunci cand nu ai ( sau nu cunosti) prea multe variante...
Tratament in 2 zile...daca se depista din pripa cauza imbolnavirii, si se elimina/trata - da, am fi putut spera la o revenire in 2 zile; alminteri, daca raul deja a fost facut...mai dureaza ceva pana cand si daca se mai restabileste starea de sanatate....

#15
flavian12

flavian12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.10.2014
a mai auzit cineva de vaccin impotriva bolii edemelor ,?se gaseste la noi?

la porcul de 170 kg ,sughitatlu ala sa nu fie o impresie ,ma gadesc mai mult ,la o participare a musculaturii abdominale in expiratie ,ptr a reusi sa impinga aerul din plamani ,caz oarecum grav

un tratament macar de 3 zile ,antibiotice,antiinflamatorii (cortizon )sau 5 zile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate