Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

cazare la stana de oi?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
s-a mai cazat careva dintre voi la o stana de oi in zona Sibiului? sau cunoasteti vreo stana care sa ofere servicii de agroturism? (gen sa serveasca tochitura de miel, pastrama de berbecut etc etc, tot ce se poate degusta la o stana)

#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Eu o cunosc pe cea din zona Buzaului dupa poalele penteleului la gura teghii, noi de acolo luam in fiecare primavara si toamana 8kg cas si 5 urda. Conditiile lor interne sunt mediocre, insa daca ai merge cu cortul ar fi ok. Ce ar mai fi de subliniat ca daca ajungi in zona merita sa treci si pe la izvoarele Tega, Fulgeris si Tainita
Sa nu uit, de facut mamaliga cu cas sau cu urda coapta pe plita fac, la 5lei asta am prins anul acesta. Insa nu am intrebat daca au patrama deoarece carne de vitel/porc luam de la cineva din zona Parscov.

Daca mai vrei vreo 2 randuri de stane iti recomand pe cele de la Stupca (Ciprian porumbescu)_ Suceava, aflata exact in laterala drumului judetean, pe dealul batca dupa varf si cea de a doua din Ilisesti Suceava care e tot pe dealul batca dar cu fata spre sat,

Edited by Zvartoshu, 18 September 2014 - 01:04.


#3
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 tornad0, on 18 septembrie 2014 - 00:23, said:

s-a mai cazat careva dintre voi la o stana de oi in zona Sibiului? sau cunoasteti vreo stana care sa ofere servicii de agroturism? (gen sa serveasca tochitura de miel, pastrama de berbecut etc etc, tot ce se poate degusta la o stana)

In general, stanele nu ofera servicii agroturistice cu felurite bucate.Daca te nimeresti pe langa o stana poti eventual obtine o portie de mancare din ce pregatesc pentru ei in acea zi.
Ciobanii sunt ocupati cu munca zilnica, nu cred ca au timp de a pregati diverse mancaruri.
Dar exista , din ce am vazut,  stane  agroturistice organizate/ administrate   de  anumite pensiuni.
De exemplu, anul acesta cand m-am cazat in Lacul Rosu, am vazut ca exista o stana agroturistica, mai sus in Bicajel, la cativa kilometri de statiune, la care se organizau plimbari de catre pensiunea Teo (era un mare panou publicitar in statiune pe aceasta tema). Nu cunosc daca poti beneficia doar de serviciile stanei ,fara a beneficia si de serviciile pensiunii Teo, dar se poate verifica.
http://www.cazarelap...nsiunea-teo-296

Cautand pe net mai poti gasi stane agroturistice de genul celei de mai sus:
http://www.viziteaza...a-arsa-farcasa/

Edited by testosul1, 18 September 2014 - 07:55.


#4
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
dar la Jina la stana lui Ghita Ciobanul a vizitat-o cineva?

#5
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
La stana "adevarata" nu este pentru oricine. In primul rand sunt niste conditii de igiena foarte precare, daca va uitati cum prepara ciobanii masa sau branza va piere pofta de mancare. O alta problema este mirosul, foarte greu (nu se poate dormi in baraca lor din scanduri). Intr-o vacanta am ramas peste noapte la o stana si n-as mai repeta experienta. La plecare amicii cumparau branza, cas... eu n-am avut curaj. Pastrama se poate, vorbesti cu ei, au oi pe care le pot taia pe loc (contra cost), merita daca mergeti in grup.

#6
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

 Dares, on 18 septembrie 2014 - 11:21, said:

Pastrama se poate, vorbesti cu ei, au oi pe care le pot taia pe loc (contra cost), merita daca mergeti in grup.
o oaie taiata pe loc inseamna carne proaspata, in nici un caz pastrama .
Daca astazi incepe secerisul, asta inseamna cozonac pe masa ?

#7
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Ai grija sa nu includa servicii ca violul sau bataia.

#8
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 Dares, on 18 septembrie 2014 - 11:21, said:

La stana "adevarata" nu este pentru oricine. In primul rand sunt niste conditii de igiena foarte precare, daca va uitati cum prepara ciobanii masa sau branza va piere pofta de mancare. O alta problema este mirosul, foarte greu (nu se poate dormi in baraca lor din scanduri). Intr-o vacanta am ramas peste noapte la o stana si n-as mai repeta experienta.
Probabil ca omul se crede un fel de Bear Grylls, desi nici ala nu cred ca ar avea curaj sa doarma sau sa manance acolo.

#9
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

 cristi_71, on 18 septembrie 2014 - 18:01, said:

Probabil ca omul se crede un fel de Bear Grylls, desi nici ala nu cred ca ar avea curaj sa doarma sau sa manance acolo.
Pe mine ma " roade " o curiozitate .
Ciobanii se pisa oare vreodata in suba ?
O folosesc pe post de pampers ?

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Cea de la penteleu are si ciobani care sunt la stana, pe sigur pot oferi si ceva de mancare. La suceava in rest cea de la ilisesti o gasesti goala ziua pentru ca ciobanii sunt la pasiune iar cea de la Ciprian Porumbescu e mai mare si acolo gasesti pe cineva in timpul zilei.
Cel mai bine este ca sa mergi cu cortul si cand ai nevoie de ceva tipic ciobanesc e bine sa le ceri chit ca sunt contra cost.

@Dares, ciobanii nu te cazeaza in dughenele lor, iti spun sigur deoarece nu e loc. Vara iti pun o tzoala ceva pe iarba si dormi sub cerul liber, cunosc deoarece a fost un amic de-al meu prin zona Vasluiului. A, ca vrei sa vezi cum e in cosmelia lor sau sa maninci o masa cu totii asta e alta chestie.

#11
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
merge cu cortul...cam greu sa te inghestui langa cioban

#12
iu_li

iu_li

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.01.2010

 alexman6x6, on 18 septembrie 2014 - 21:21, said:


Pe mine ma " roade " o curiozitate .
Ciobanii se pisa oare vreodata in suba ?
O folosesc pe post de pampers ?

Nu cred. Dar o folosesc pe post de paravant

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate