Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Colon iritabil

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
... de un an doctorii spun ca am colon iritabil. cum se poate trata si ce regim ii face bine? e deranjant rau ...

Edited by Nicanor, 22 July 2006 - 14:27.


#2
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

 Nicanor, on Jul 22 2006, 15:27, said:

... de un an doctorii spun ca am colon iritabil. cum se poate trata si ce regim ii face bine? e deranjant rau ...

Pe langa regimul alimentar, te duci la plafar si cauti Ulei de Catina.
1 lingurita dimineata, una seara, timp de 1 luna. Faci pauza, si dupa o luna reiei tratamentul. Pe urma, de doua ori pe an.
E groaznic la gust, dar daca te tii de nas, merge... pana te obisnuiesti. Pe cale bucala.
...
Cu regimul ... renunta la prajeli (ceapa, cartofi, carne, ulei ... treci pe cel de masline, etc.). La fel si cu carnea.
Baga in tine salate cu ulei de masline (vezi din-ala limpede de 300.000 sticla pentru salate) si acrite cu lamaie. branzeturi, lactate (vezi daca ai voie brainza dulce, de la tarani).
Daca vrei carne, de pui pe gratar, fara alte condimente. Sfatul meu, pana te cureti (nu de tot), renunta la carne grasa, chips-uri, shaorma, coca-cola, cafea, tigari !!! si alte tentatii de-astea.
Poti sa incerci si un ceai usor dimineata. Gen musetel, sunatoare ... Poti sa-l bei toata ziua in loc de apa.
Nu strica nici mierea. Scoate zaharul, cafeaua, si treci pe ceai cu miere.
Fructele pot sa-ti creeze probleme (fermenteaza) ... vezi cum le suporti. De obicei, pe stomacul gol, te scot afara.
Daca nu, compot.
...
Ca medicamente, incearca Liv 52. O sa-ti faca bine la ficat. Acolo e problema. O sa scapi si de arsuri, capul limpede dimineata, si n-o sa mai sufli cand urci scarile.
Psihic, scoate-ti din cap toate ideile preconcepute de genul "nici o masa fara friptura", "o sa mor de foame", sau " aoleo' ce mananc azi ?".

Intr-o luna o sa fii alt om.
Daca o sa-ti fie bine, aprinde-mi o lumanare la biserica ... da' vezi nu la morti.

Bafta, si da-mi un PM.

#3
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
mulumesc mult!!!! super raspunsul...
ideea e ca am fost la un domn fulga si mi-a dat un tratament din care face parte si uleiul de catina, problema e ca mi-a dat un regim cu legume si fructe nepreparate termic, atat de strict ca mi-e frica ca ma usuc pe picioare la cele 60 de kile ale mele.
ce spui tu e mai ponderat. nu am inteles faza cu carnea, adica sa renunt la ea e de preferat (vai, chiar si la aripioarele de la kfc???) ?
incerc asa sa vad ce iese.
nu prea am evlavie la lumanari dar prefer pomenirea la liturghie daca imi trimiti numele, garantat la vii...

#4
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...revin pentru a da cateva detalii legate de tratamentul fulga:

este vorba despre niste sticlute si o carte care le-am luat pentru 3mil 200.
are cabinetul undeva langa piata iancului in bucuresti.
se incepe alternativ band din doua feluri de extracte din bidonase.
apoi se foloseste de trei ori pe zi argila si in plus un supliment mumio intaritor, tot un fel de argila. astea sunt pentru dezintoxicare.
dimineata inainte de masa 2 lingurite de ulei de catina.
ceai de napraznic si busuioc 500ml/zi, infuzie.
regimul este doar pe baza de legume si fructe nepreparate termic.  am si o reteta de ciorba de legume fara foc, pot reveni cu detalii, in esenta ideea e ca se toaca marunt si se lasa la macerat 1/2 ora.
alimente recomandate: fulgi, orz, ovaz, secara, hrisca, mei, orez, soia boabe fiarta (?), legume si fructe crude, paine de secara, neagra, sucuri de fructe si legume.
regimul dureaza trei luni. deci totul fara carne, crud.
mai e o carte de alimentatie pe grupe sangvine de folosit dupa in care sunt si articole despre alimentatia de acest tip, indicatii, categorii, oameni care il recomanda.
eu acum o sa il incerc deci nu stiu ce efect are... sper sa ajung sa dau replyul dupa...:)))

#5
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
Si eu de aproximativ 1 an jumatate am fost diagnosticat cu colon iritabil... in primul rand nu exista un anumit regim prestabilit pentru asa ceva. Trebuie tu sa identifici alimentele care declanseaza simptomele. Eu unul inca n-am reusit sa-mi dau seama, am incercat pe rand sa renunt la prajeli, dupa aia am renuntat in totalitate la carne, degeaba... testat leacuri ca "extract de aloe", redigest si alte balarii (desi nu cred in prostiile astea am zis sa-ncerc totusi).


Dureri, vedeam wc-ul de nenumarate ori pe zi  :deadtongue:, pana cand m-am dus in Maramures pentru 2 saptamani vara trecuta. Am baut afinata, tuica, ce sa mai, toate tariile de-acolo (de placere, nu ca tratament :P). Am plecat de-acolo "sanatos". Prin octombrie iarasi m-a apucat dracia. Inca vreo 2 luni sinistre pana la sarbatori. Am mancat toate gretoseniile posibile: sarmale, fripturi, slana bla bla.. Si minune.. iar m-a lasat. Ilogic, nu?

Singura posibila explicatie ar fi ca totul e pe fond psihic... cand sunt foarte stresat se "declanseaza"... si la bac am patit aceeasi chestie, imediat dupa mi-a trecut.

Poate asta o fi cauza si la tine... lasa toate leacurile naturiste si incearca sa te relaxezi mai mult, gandeste pozitiv and crap (sau poti merge la un psiholog)...

PS: De colon iritabil nu scapi niciodata chipurile... de unele "efecte" da.

Edited by RoTTen, 23 July 2006 - 23:48.


#6
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
E si fond psihic, dar .... nu prea ai ce-i face.
In maramu' nu te poti muta, asa ca ....
...
E vorba de a-ti schimba putin stilul de viata.
Iar ca psihic, cred ca e suficient sa enumeri E-urile de pe ambalaje pentru a avea un motiv.
Si-apoi nu e un tratament in sine, ci un mod de hranire ceva mai selectiv. Plus ca-ti mai raman si bani in portofel.

Stiu ca pentru unii pofta e mare, si mai vin si cu exemple de genul: "bunicu' a mancat fripturi pana la 90 de ani".
Inutila comparatia.
Asa cum am spus, imi rezerv afirmatia ca problema e de la ficat (idem varice, hemoroizi, iritatii, colite etc.). Iar menajarea lui prin alimentatie este absolut necesara.

Sanatate la toti.

#7
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Referitor la tratamentul lui Fulga, parerea mea e ca speculeaza necazul omului.
Dar si orgoliul lui. Adica toti ne trezim in ultimul moment, si vrem sa se rezolve repede.
...
Daca faci un rezumat, ai sa vezi ca tot ce e bun in natura e scris acolo.
Si nu trebuie sa fii doctor sa-ti dai seama.
Incearca sa-ti imaginezi ca te afli in varful muntelui, fara supermarket lainga tine. E simplu.
Si-apoi, toate fructele de padure, incepand cu catina, macesele, murele etc., sunt aur curat.
O sugestie: fa un drum pana la Cheia (Valenii de Munte) la sf. lui august si ia-ti de acolo fructe de catina.
Fa-le cu miere, si baga la ghiozdan. Aur curat.
Cu ceaiurile, la fel. Sunatoare, tataneasa, galbenele .... le gasesti la plafar... iar sfaturile pe net: vezi "Formula AS".

Bafta.

#8
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
am inceput cu ulei de catina si va spun cum este...
mie mi s-a intamplat in apuseni, desi mancam chestii "interzise" , eram ok. nu inteleg. eu nu sunt un tip stresat , mi-a scos sefa mea glanda asta. inainte eram terminat dar s-a intamplat ceva si am devenit nesimtit total, ma controlez bine si iau in joaca preblemele pe care le creez la tot pasul. dar cine stie ce se intampla inauntru. mai sunt si jocurile pe calculator cu spasmurile lor...

#9
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

 phidias, on Jul 24 2006, 11:27, said:

Asa cum am spus, imi rezerv afirmatia ca problema e de la ficat (idem varice, hemoroizi, iritatii, colite etc.). Iar menajarea lui prin alimentatie este absolut necesara.

Sanatate la toti.

Ficatul NU are nici o treaba in boala colonului iritabil. Acum nu am timp dar voi reveni cu mai multe detalii

#10
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Colonul iritabil sau mai corect sindromul intestinului iritabil are ca principala cauza factorii psihologici si se dezvolta mai ales la persoanele cu anumite tipuri de personalitate: depresive, anxioase, fobice, introvertite si mai ales la persoanele cu un comportament maladiv, care se simt mereu bolnave. De asemenea este favorizat de abuzul de laxative si mai rar de afectiuni intestinale de tipul enterocolitei.
Alimentatia  saraca in fibre vegetale are si ea un rol.

Cel mai des se manifesta prin dureri si constipatie sau alternarea constipatiei cu diareea.

In ceea ce priveste tratamentul cel mai important este reducerea stressului (inclusiv prin metode de relaxare gen yoga). In formele mai sevre se recurge la psihoterapie sau hipnoza.

Regimul alimentar NU presupune restrictii deosebite (in nici un caz nu trebuie sa mananci ca iepurii numai legume si fructe crude). Trebuie doar sa elimini alimentele care observi ca nu iti fac bine si mai ales sa ai un orar regulat al meselor (minim 3 mese/zi).

Se apeleaza la medicamente doar daca simptomele nu pot fi tinute sub control.

Din pacate nu voi incheia pe un ton optimist; evolutia bolii este cronica, iar disparitia definitiva a simptomelor este foarte rara. Cu toate acestea speranta de viata nu este afectata, iar colonul iritabil nu favorizeaza alte boli (inclusiv cele maligne).

In concluzie trebuie avuta muuuuuuuuuuuulta rabdare, trebuie sa gasesti un doctor in care sa ai incredere totala si mai ales sa nu te gandesti mereu la problema asta.

Numa bine!

#11
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
wooow , ce incurajator!
eu vreau sa scap e iritarea asta, mi-a aparut de un an si sper sa nu devina cronica... de cateva zile ma simt mai bine si sunt atent sa vad ce alimente ma afecteaza negativ.
eu am inteles ca iritarea asta vine de la miscarile haotice ale cineticii locale a intestinului, care devine f . sensibil din diferite motive. dar care sunt acestea...
am inceput cu ulei de catina si cu un program mai relaxat.

#12
Wasserfest

Wasserfest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.07.2006
Am citit pliantul care isoteste cutiuta uleiului de catina, de ce sustineti c-ar fi recomandat pentru iritarea colonului, eu nu am gasit nimic decit generalul "afectiuni digestive"?
Se pare - dupa continutul fituicii - ca uleiul de catina este indicat mai degraba... afectiunilor oculare.

Poate cineva sa explice de ce sau ce face si cum ajuta uleiul de catina in SCI?

#13
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
ideea lui phidias pe care o agreez si eu ( si din cate inteleg si fulga in parte merge pe ea) este ca tulburarile de colon , ca si hemoroizii, sunt legate  direct de disfunctia ficatului si de o slabire a sistemului imunitar. de aici uleiul de catina si programul ordonat alimentar si nu doar.

#14
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Din experiența personală: intestinul iritabil este o "boală" strict pe fond nervos. Eu am scăpat momentan de majoritatea "problemelor asociate"..... schimbând serviciul  :peacefingers:

#15
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Cand te duci la un gastro-enterolog pentru problemele enumerate mai sus, te exploreaza si daca vede ca din punct de vedere medical (palpabil) nu gaseste nimic iti zice ca ai colon iritabil, si spera sa scape de tine. Adevarul este ca boala exista in realitate si aduce discomfort pacientului, dar acesta (pacientul) nu poate sa inteleaga ca nu exista un tratament specific care vindece boala si continua sa mearga din doctor in doctor sperand ca in sfarsit il va crede cineva ca sufera.
Sunt multe boli din sfera digestiva mult mai grave si mai putin zgomotoase decat colonul iritabil. Cautati si eliminati sursele de stres si nu mai dat bani pe tot felul de leacuri ''bune la toate".

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Intreb si eu ca omu':SCI=colita spastica?Ma chinui si eu de vreo 4-5 ani cu fenomenele si implicit neplacerile acestei boli!Cred totusi ca-i si pe fond nervos iar simptomele nu fac altceva decat un feed-back de succes,un cerc vicios de fapt!

#17
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Da sindromul colonului iritabil este sinonim cu colita spastica. Alte denumiri ale acestei boli:nevroza colica, dissinergia colonului, diaree nervoasa, colita mucoasa.

Nicanor, daca se poate, sprijina-ti cumva afirmatiile tale referitoare la legatura dintre ficat, sistem imunitar si aceasta boala a intestinelor. Eu zic sa nu mai induci oamenii in eroare. Daca exista dovezi sunt gata sa recunosc ca am gresit.

Numa bine!

Edited by Peacekeeper, 30 July 2006 - 21:02.


#18
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
nu induc in eroare, e o parere.  am observat ca la oboseala si alimentatie aiurea o data cu senzatia de ficat marit apar si dureri ale colonului, sa zic uneori. mai mult, in momentul in care mi-au aparut niste pete de la ficat mi s-a umflat un ganglion din zona apendicelui.

 arab, on Jul 30 2006, 12:29, said:

Intreb si eu ca omu':SCI=colita spastica?Ma chinui si eu de vreo 4-5 ani cu fenomenele si implicit neplacerile acestei boli!Cred totusi ca-i si pe fond nervos iar simptomele nu fac altceva decat un feed-back de succes,un cerc vicios de fapt!

colin iritabil = senzatia nevoii de excretie, senzatie de presiune in rect si de febra musculara parca a stomacului, dureri in zona de jos a  "burtii" , crampe in criza , constipatii alternate cu diaree , mucus in excretie. uneori radiaza la testicul sau spre picior. asta e la mine...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate