Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum vă merg net-ul și telefonia fixă la Telekom România?

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#2017
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
e facatura printul....acolo unde scrie experiente impreuna lipseste "neplacute" dintre cele doua cuvinte, deci ai editat printul...nu te credem

#2018
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Gif2D, dacă ești pe wireless-ul ONT-ului e o viteză mai mult decât decenta. Fă un test pe LAN

#2019
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Asta am eu pe FTTH in rural... WiFi, nu cablu (pe telefon)

Attached Files



#2020
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
rz, cu ce terminal faci wlan, cu ont-ul lor sau cu router-ul tău?

#2021
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pe router... cand stau in camera si bucatarie (ca este mai aproape) si pe ont cand stau in living si restul camerelor (in cealalalta jumatate de casa)
Testul a fost facut cu un banal Galaxy S7

Edited by rz, 07 November 2019 - 00:33.


#2022
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Bănuiesc că rezultatul testului e valabil pentru rețeaua router-ului.
Deci ai două rețele wireless, din câte am înțeles ar putea interfera, dar mă gândesc că sunt pe canale diferite și nici aglomerație de rețele nu e pe acolo.
Cam la fel vreau sa fac și eu, adică să pastrez funcția de router a ONT-ului, numai că stând la bloc și vizavi de ceea ce am zis mai sus - rețelele vecinilor - să-i anulez wireless-ul și după el, mai departe, să merg cu un router gigabit, însă pus în mod AP, adică o conexiune LAN-LAN între cele două. Și îi rog astfel pe cei cu conștințe avansate să îmi zică dacă e corect - din ce am vazut pe alte thread-uri, este - și de asemenea ce alte setări trebuiesc făcute în situația asta.

#2023
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, am doua pentru ca si spatiul este mare (plus ca vreau semnal si in curte)... stau la casa.
Sunt maxim 5-6 retele prin zona, de la vecini.
Routerul este legat evident prin cablu de retea la ont-ul Telekom... testul a fost facut pe 5GHz (TP-LINK Archer C2, dual ac750)
Nu am facut nicio setare speciala la el iar abonamentul este unul obtinut dupa reziliere (am lasat doar telefonul fix si am primit gratis acest ab. la 300Mbps)

Edited by rz, 07 November 2019 - 10:17.


#2024
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View Postalinmihai, on 06 noiembrie 2019 - 22:38, said:

Gif2D, dacă ești pe wireless-ul ONT-ului e o viteză mai mult decât decenta. Fă un test pe LAN
WiFi-ul are negociat minim 150Mbps…

#2025
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pe WiFi-ul ONT-ului lor rar trece de 50Mbps... pe TV-ul de langa el abia daca ajunge la 30Mbps dar pentru 4K pe Youtube este mai mult decat suficient

#2026
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008

View Postrz, on 07 noiembrie 2019 - 10:16, said:

Routerul este legat evident prin cablu de retea la ont-ul Telekom...
Cum? LAN-LAN presupun, nu LAN-WAN

Mai exact LAN ONT--》LAN Router ?

#2027
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
A prins și peste 150 Mbps pe WiFi când era în reglaje ONT-ul. Apoi a intervenit limitarea la 100 Mbps. Acum, chiar și pe fir, rar sare de 50 Mbps. Mai încerc un reset al ONT-ului apoi oi vedea cum continuă povestea.
Sper să nu rămân cu…
[ https://4.bp.blogspot.com/-H-cM9dc8nWQ/UoEoa83Vx6I/AAAAAAAAAEM/D7Koyh3cwwM/s1600/Untitled-4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2028
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Sâmbătă semnez și eu și la fel, sunt cam circumspect așa, în legătură cu ce îmi dă Telekom-ul și cu ce rămân efectiv în mână :)

#2029
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Ține degetele strânse, să nu se scurgă printre ele… Posted Image

#2030
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postalinmihai, on 07 noiembrie 2019 - 11:32, said:

Cum? LAN-LAN presupun, nu LAN-WAN

Mai exact LAN ONT--》LAN Router ?

LAN-LAN...

#2031
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Mergând pe sârmă, pare că-și ține mai bine echilibrul. ;)
[ https://www.speedtest.net/result/d/e2332144-4e5d-44dc-8d53-2e20f307283e.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2032
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 04.05.2017
Pe telefonie inca merg slab au momente bune si momente proaste. Cozia Valcea viteze de 14mb/s in 4G si lag mare acum nu demult in zona Colentina cartier Ion creanga din Bucuresti,abia incarca youtube cu multe blocaje.
In zona Tineretului am avut pana nu demult pe test maxim 60mbs, azi noapte surprinzator aa dat 120mbps.
Am un prieten care venera de 2 ani Telekom acum renunta si porteaza tot ce are la ei.
Momentan folosesc ca nam de ales telekom pe un ab din familie , sa nu platesc si alte servicii impreuna ca nu renteaza....

Edited by Cristy0007, 09 November 2019 - 21:45.


#2033
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Cum merge netul si telefonia fixa la Telekom?
De obicei foarte bine, ce sa zic... daca nu sunt probleme... Download intre 400 si 800 Mbps, upload constant peste 500, chiar prea mult pentru mine!
Daca sunt probleme (ca acum), merge cam asa:
Attached File  ping_google_ro.png   62.21K   19 downloads
Ok, se mai intampla, sper sa se rezolve cat mai repede.
Internet L, fibra, telefonie VoIP.

Pana aici a fost de lauda. Acum critica:
  • Factura creste lunar. Un leu, doi, trei, patru tot se pun acolo in fiecare luna. Nu prea e ok. Sigur sunt justificati dar nu dă bine.
  • HBO GO l-ati scos la unele abonamente cu o justificare dementiala, ceva de genul: "ne-a fost greu sa-l mai oferim" dar spus cu alte cuvinte si intr-un mod mult alambicat...
  • Cum sa platesti pentru un antivirus pe care nu l-ai primit niciodata? Sters din My Account, apare in continuare pe factura. Greu de rezolvat treaba asta! La relatii clienti i-a spus sa sune la relatii clienti!
  • Aplicatia My Account (care in sfarsit functioneaza) nu-mi permite sa trec la factura electronica (Of, televizorul ala de la tombola!). Bifez factura electronica si mai departe imi cere mailul intr-o pagina incomplet afisata, retezata pur si simplu la jumatatea telefonului sub campul pentru mail, fara buton pentru a trece mai departe. Ok, scriu mailul si dau next din tastatura dar abia atunci mai afiseaza inca putin din pagina unde se vede ca era, undeva mai jos, si o casuta de bifa pentru termeni si conditii si cine stie ce-o mai fi fost (pe Android 9, ecran suficient de mare). Acolo se blocheaza....
  • Si ceva recent, ca tot e Black Friday... Un eveniment bun dar ... Nu e asa usor sa gasesti informatia dorita in site-ul Telekom. Din cauza asta e mai simplu sa faci o cautare pe Google si sa te duci direct in pagina dorita. Numai ca intervine redirectul si te duce pe pagina ofertelor, facuta pe subdomeniu. Ai buton "Inapoi in site" dar ala te duce pe pagina home fara posibilitatea de a reveni altundeva decat in pagina de Black Friday... Nasol rau de tot! Un js scurt putea trimite clientul inapoi in pagina pentru care a venit sau puteau fi gasite alte solutii. Chiar nu e un amanunt.
Cat am scris aici pare ca si-a revenit si netul, asa ca trec la munca...
Numai bine!

#2034
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Pe WiFi-ul Huawei-ului HG8247H (viteză negociată de 300Mbps)
[ https://www.speedtest.net/result/8765638373.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate