Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1369
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
De arsul ochilor se ocupa setarea de iluminare panou (led light, backlight etc) și nu cea de contrast.

La OLED și plasma e alta discuție.

Edited by AndreiNR, 11 April 2017 - 12:16.


#1370
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Stiu, Andrei! Glumeam si noi.
Oricum, daca cresc backlight-ul la maxim panelul meu se transforma brusc in IPS, fara avantajul unghiurilor de la IPS.

Edited by batman, 11 April 2017 - 13:06.


#1371
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Ziua buna !
Am 2 tv-uri carora mi-ar placea sa le imping pina la limita Posted Image posibilitatile hw.
Primul este un Pana TX-P46GT30 la care ne uitam doar seara, rareori ziua dar cu draperiile (inchise la culoare) trase, in ambele variante tinind aprinsa si o mica veioza ce, evident, nu bate spre ecran.
Iar al 2-lea ar fi un Sams 55KS7500 care este folosit 95% din situatii in mod similar celui de mai sus neexclusa fiind utilizarea si pe timp de zi.
As dori sa stiu cam cit timp ar lua (fara graba, incetisor dar bine) corectiile aplicate celor 2 displayuri.
Cit despre costuri, stiu, in privat Posted Image.
Multumesc anticipat !

Edited by costidraghia, 12 April 2017 - 12:55.


#1372
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005
Din experienta mea, undeva pana in 3 ore/TV, daca aparatul are controalele de calibrare bine implementate (JLP e foarte meticulos/perfectionist si n-ai nici un interes sa-l grabesti, dimpotriva).

#1373
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postcostidraghia, on 12 aprilie 2017 - 12:55, said:

Am 2 tv-uri carora mi-ar placea sa le imping pina la limita Posted Image posibilitatile hw.
Primul este un Pana TX-P46GT30 la care ne uitam doar seara, rareori ziua dar cu draperiile (inchise la culoare) trase, in ambele variante tinind aprinsa si o mica veioza ce, evident, nu bate spre ecran.
Iar al 2-lea ar fi un Sams 55KS7500 care este folosit 95% din situatii in mod similar celui de mai sus neexclusa fiind utilizarea si pe timp de zi.
As dori sa stiu cam cit timp ar lua (fara graba, incetisor dar bine) corectiile aplicate celor 2 displayuri.
Cele doua tv-uri au fluxuri diferite de calibrare. Foarte importanta mi se pare evaluarea post calibrare, cu materiale video cunoscute atat de calibrator cat si de proprietarul tv-ului. Eu personal aloc minim 1ora acestui aspect, in functie de cate surse diferite de semnal se folosesc. Testez
-HDMI (media player/blu-ray cu material optic sau HDD extern m2ts/MKV)
-USB (HDD extern via USB player intern TV, aici intra si JPEG-uri care au alt circuit si verific aplicarea setarilor totale/partiale.
-Digital TV (STB via HDMI sau decodare interna port TV/aplicarea setarilor si reactivarea dupa caz a unor procesari NR)
-PC via HDMI (verificare cu semnal RGB 16-235/0-255) si verificare setari player in PC
-You Tube doua clip-uri care le agreez si folosesc frecvent [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ig8yLeV5dU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-PS4 (pro sau simplu) acesta tine de game mode care e separat de fluxul normal
-NETFLIX
Este foarte important ca posesorul televizorului sa stie si sa semnaleze exact problematicile privitoare la afisarea imaginii, sa urmareasca rezolvarea si imbunatatirea lor, mai mult sa ii mentioneze atunci calibratorului aspecte delicate sau viziuni subiective legate de afisarea materialelor cunoscute.

Edited by Calin_fdx, 12 April 2017 - 14:20.


#1374
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Caline, multmesc mult, e o adevarata drama ca nu locuiesti in Buc (drama doar din punct. meu de vedere, dar din fericire pentru tine Posted Image).

Edited by costidraghia, 12 April 2017 - 14:39.


#1375
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcostidraghia, on 12 aprilie 2017 - 14:38, said:

Caline, multmesc mult, e o adevarata drama ca nu locuiesti in Buc (drama doar din punct. meu de vedere, dar din fericire pentru tine Posted Image).
Ei, nu drama chiar atât de mare. :)

#1376
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Scos din cutie, instalat, si calibrat Samsung Q8 -generatia quantum dot 2017, gama premium.
Noua gama Q-led vine in primul rand cu un design futurist, finisaj de calitate, spate de aluminiu eloxat, picior masiv, folie (in premiera am vazut asa ceva) pentu protectia ecranului. Nu va mai putea suspecta nimeni nici  producatorul si nici retailerul de faptul ca display-ul are pete sau urme fizice sau nu a fost nou (resigilat) Telecomanda de asemenea foarte futurista si cu un design de exceptie. One connect box-ul, reconceput ca integrare si functionalitate, conectica box/tv realizandu-se printr-un cablu optic cu lungime ajustabila pentru ergonomie. Parte mai putin cofortabila, alimentarea separata la 220v a celor doua deviceuri.
Initializare foarte usoara necesitand iminent update. Comenzile rapide, procesorul bun si aplicatiile la indemana.
Imaginea default destul de contrastanta si vibranta cu tenta predominant albastrie.si culori usor saturate.
Calibrarea display-ului vine cu surpriza unor contolate noi fata de gamele predecesoare KS si JS respectiv balansul de alb in 20puncte, gama BT1886 pentru SDR si HLG/ST.2084 pentru HDR. Implementarea noilor controlale WB 20P lasa insa de dorit, responsivitatea transferului electo-optic nefiind in concordanta si necesitand ajustari migaloase pentru alinierea RGB pe tot spectrul. Gama BT1886 este de fapt un 2.2 liniar si nu prea. Pun personal acest fapt pe trecerea la noul meniu mai complex si pe rezolvarea ulterioara a bug-urilor specifice. La fel liniaritatea gama, depinde direct de contolul de autodiming "smart led" Colorimetric volumul de culoare este intr-adevar marit dealtfel ca si intervalul dinamic si necesita atentie in calibrarea sweeps-urilor de saturatii in interiorul cubului. Luminanta mult marita fata de gama KS si JS este suficienta pentru a satisface orice pretentios care doreste sa vizualizeze pe timp de zi insorita in sugragerie cu geamuri mari, fara draperii. Nivelul de negru este satisfacator (nu se apropie insa de oled) Detaliile in negru sunt bune dar nu extraordinare. Unghiul de vizualizare usor imbunatatit dar nu suficient consider. Reflexiile estompate partial dar nu total (aici tine de eficacitatea filtrelor AR) Uniformitate foarte buna pentru un edge led de 65" fara clouding sau bleeding. Distributie spectrala deasemenea f buna. Procesarea buna si ea dar la diagonala de 65" upscalarea lasa de dorit tinand mult de contentul sursei de rezolutia si bitrate-ul acesteia. Acesta televizoare nu se adreseaza utilizatorului de canal tv SD sau mai bine spus utilizatorul trebuie avertizat ca nu poate sa aiba pretentii de calitate afisata in cazul mentionat. Situatia se schimba la canalele  HD unde se observa o imbunatatire substantiala a procesarii (in teste pana la 8-900linii pe verticala) si apogeul in detin contentele 4K. You Tube 4K afiseaza o cristalinitate deosebita, culori vibrante si o miscare fluenta (panelul nativ 100Hz pe 10bit) Nu am avut timpul necesar pentru HDR setting, acesta fiind alt circuit si implicand alta calibrare
http://mediagalaxy.r...msung-qe65q8cam

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 16 April 2017 - 09:10.


#1377
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Recenzie calibrare Epson TW9300 https://forum.softpe...9#entry21041399

#1378
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Salutari, asta se pare ca este thread-ul cel mai potrivit pentru intrebarea mea: stie cineva unde se poate trimite un colorimetru pentru a i se construi un profil fata de un spectrofotometru?

Am de ceva timp un i1 Display Pro, si ma gandesc ca filtrele de culoare au deja drift, ca sa nu mai spun ca nu am nici o certitudine ca era precis de la achizitie. As vrea sa fie profilat fata de un spectro, ca sa pot folosi corectia in timpul masuratorilor cu el.

#1379
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004

View Postmhstamate, on 01 mai 2017 - 18:27, said:

Salutari, asta se pare ca este thread-ul cel mai potrivit pentru intrebarea mea: stie cineva unde se poate trimite un colorimetru pentru a i se construi un profil fata de un spectrofotometru?

Am de ceva timp un i1 Display Pro, si ma gandesc ca filtrele de culoare au deja drift, ca sa nu mai spun ca nu am nici o certitudine ca era precis de la achizitie. As vrea sa fie profilat fata de un spectro, ca sa pot folosi corectia in timpul masuratorilor cu el.


Offseturile se fac raportat la ecranul pe care-l masori. Deci mai degraba sa vina cineva la tine cu un spectro. M-ar interesa si pe mine in cazul in care gasesti pe cineva in Buc.

#1380
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Ai dreptate, am uitat de asta.

Fir-ar, chiar nu vreau sa cumpar un colorimetru cu corectii deja facute pentru diferite tipuri de display de la Calman din US, 800 USD + taxe + TVA e prea scump pentru a-l folosi de 2-3 ori in cativa ani. Cand am cumparat colorimetrul nu mi-am dat seama ca e inutil atat timp cat nu poti avea incredere in valorile pe care le masoara, si ca nu e stabil in timp.

Stie cineva de un shop de colorimetre pre-calibrate in EU mai ieftin?

#1381
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Pai ai uitat din nou după prima propoziție din postul de mai sus :)

Nu e tot una "precalibrarea" cu offseturi generale cu cea făcută pe ecranul de calibrat la începutul sesiunii de lucru.

În Buc e Jean_Luc.
Importanta e și sursa cu care calibrezi!

Edited by AndreiNR, 02 May 2017 - 03:25.


#1382
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Un C6 nu va fi la fel de precis ca un colorimetru profilat pe display-ul meu, intr-adevar. Dar atat timp cat spectro-ul cu care il profilez nu e nici el un Jeti sau Colorimetry Research, atunci nu stiu daca chiar conteaza. i1 Pro-ul de la X-Rite a fost masurat ca fiind mai imprecis decat i1 Display Pro-ul de la ei, asa ca o profilare cu asa ceva nu ar avea sens. Nu stiu cum e i1 Pro 2-ul de acum. Color Munki-urile Photo/Design sunt un dezastru si mai mare.

O solutie ar fi daca C6-urile de la Calman ar veni cu mai multe tipuri de profile de display decat vine i1 Display Pro de la X-Rite (acelasi colorimetru, numai ca e numit altfel). ChromaPure are astfel de corectii masurate pentru diferite tipuri de display la i1 Display Pro-urile vandute de ei (de exemplu, pt OLED-urile de la LG si nu numai pentru OLED-urile RGB de la Sony cum avea X-Rite cand am cumparat eu colorimetrul), dar nu se pot folosi decat in soft-ul lor, si se pare ca nimeni nu foloseste ChromaPure in zilele astea.

Calman spune ca C6-le are corectii masurate individual, si ma gandesc ca chiar daca corectiile astea sunt doar pentru aceleasi cateva tipuri de display ca la X-Rite, tot e mai bine decat ce vine in pachet la X-Rite. Pretul il gasesc insa prea mare.

Btw, sunt din Brasov.

Edited by mhstamate, 02 May 2017 - 19:58.


#1383
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postmhstamate, on 02 mai 2017 - 19:48, said:

ChromaPure are astfel de corectii masurate pentru diferite tipuri de display la i1 Display Pro-urile vandute de ei (de exemplu, pt OLED-urile de la LG si nu numai pentru OLED-urile RGB de la Sony cum avea X-Rite cand am cumparat eu colorimetrul), dar nu se pot folosi decat in soft-ul lor, si se pare ca nimeni nu foloseste ChromaPure in zilele astea.
Ba se foloseste ChromaPure si i1 Pro 2 (spectro) cu D3 v2 http://www.chromapur...rofessional.asp Eu si cu Maximus74 avem de ani buni, el detinand si un Lumagen Radiance. Ideea e sa ai licenta la el, pentru profilare.

Edited by Calin_fdx, 03 May 2017 - 09:11.


#1384
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Fiind o arie mai tehnica pun aici un link interesant in care prezinta valorile luminantei pe un content real folosind o histograma. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ebf2Oi23Pw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu spune cum a facut, cred ca a folosit un HdFury Integral+placa Blackmagic+Scopes din Davinci Resolve.

#1385
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
In cazul televizoarelor care nu dispun de controale Gamma in 10 puncte,cum se efectueaza calibrarea parametrului gamma?
Cum ajustezi Y pe fiecare interval pt.liniarizarea gamma?Din balansul de alb in 10 puncte?Cum scazi Y pt.a creste gamma sau cresti Y pt.a scadea gamma?

#1386
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Verdele influențează cel mai mult. Ridici verdele ca sa scazi gama (crești luminanta) și invers. Apoi aduci și roșu și albastrul pentru neutralitate.

Abordarea aceasta are niște riscuri. Unul ar fi ca aceste controale la marea majoritate a tv acționează mai mult în acel punct și mai puțin în punctele învecinate.  Pot astfel sa apară probleme de gradienti și posterizare.
Mai ok ar fi sa ajustezi și gama odată cu 2p wb umblând și la verde la gain/Cutts.

Mare grija însă ca astfel poți foarte ușor sa alterezi tonurile în zonele foarte intunecate (near blacks) unde nu ai control fin. Poți folosi 5% pentru low end și 80-100 pentru gain însă obligatoriu verifici tot înainte de a trece mai departe.

Sa înțelegi cum lucrează un tv anume, trebuie sa petreci foarte multe ore cu el.
Apoi trebuie sa vezi anumite scene pe care sa le știi bine, rampe fine de gri care sa nu aibă banding, gradienti de culoare  etc etc

Edited by AndreiNR, 13 May 2017 - 13:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate