Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Incarcare cartuse imprimanta acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
O resoftezi, dar in caz de ceva, adio garantie.

#38
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Da , asta cam asa e.
Avem un coleg aici pe aria dedicata ce comercializeaza (comercializa) gata resoftate , bineinteles contra cost si probleme nu mai existau .
Acasa spuneam ca e nasol din cauza ca nu sti exact ce soft se potriveste iar problema e ca nu merge prin tatonari , exact ca la telefoane, ai gresit , platesti , asa m-am jucat si eu cu un router si am ajuns in final la pretul unui echipament de top ...

Edited by rozone, 13 September 2014 - 17:35.


#39
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ca să nu mai deschid un alt topic: am o multifuncțională HP 3525, căreia aș vrea să-i fac refill la cartușe. În Carrefour există la vânzare două kituri de-astea (a/n și color), zic ei, universale. Se pot folosi pentru refill (cartușele sunt 655 HP) sau trebuie musai cerneală originală. Ce se poate întâmpla?

#40
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Nu exista cerneala refill originala. Nu folosi in nici un caz acele kituri universale, sunt foarte proaste si de cele mai multe ori creeaza probleme. Folosete cerneala refill InkTec sau InkMate.
http://www.erefill.r...258/3525/hp-24/

#41
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Corect, m-am exprimat greșit. Nu originală, ci recomandată.

#42
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cartușele acestea înțeleg că se reîncarcă. De câte ori se pot refilla? Adică, mai precis, au o limită de încărcări?

Edited by ursamajor, 18 September 2014 - 09:07.


#43
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Au limita buretii din ele dar se masoara in ani .
Cerneala ok pentru HP refill este inkmate , inktec este scumpa.

#44
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Contează pentru ce cartușe este indicată? Adică, de exemplu, am InkTec Premium Ink pentru HP 61, 301, 802,122, o pot folosi pentru 655?

#45
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Conteaza , trebuie sa respecte o anumita viscozitate care se traduce prin infundarea capului de print sau curgerea cernelii accidental prin imprimanta . Iar ceva foarte important, capurile de scriere HP si Canon au racire prin cerneala care curge prin ele .

#46
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am luat 3 flacoane pentru color (C, M, Y), InkTec. Acum, când aproape s-or goli cartușele Setup, o să le fac refill. Rămâne să văd dacă le mai recunoaște. Unii zic că da, alții că nu. Abia apoi mă decid pentru acelea reîncărcabile cu ARC.

#47
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View PostGlontzZz, on 12 septembrie 2014 - 13:45, said:

Tocmai d'asta vreau 300XL... Are cartusul de 12-13 ml... Am tras 300 de foi, pe putin, cu o singura incarcare...

Nu are importanta capacitatea cartusului (300 sau 300xl) daca ai in sertarul de la birou o seringa si flaconul cu cerneala black: cand se goleste il incarci in 5 minute.
In mod normal cerneala black pentru seria 300 este tip pigment si flaconul trebuie agitat inainte de refill.
Folosesti o seringa de 10ml cu care tragi din flacon cerneala - sa zicem vreo 9ml. In seringa o sa apara si bule de aer in cerneala trasa.
Bulele de aer o sa se adune sub pistonul de la seringa.

Intepi eticheta de pe cartus(black) in zona unei gauri din capacul cartusului (gaurile se simt prin palpare cu degetul apasat pe eticheta cartusului - au vreo 4mm diametru). Introduci acul de la seringa in cartus incet pana la fund apoi il retragi inapoi vreo 5mm. Acul se introduce incet fiindca unele cartuse (300 si altele de la HP si Canon au in fund un filtru care poate fi spart de acul seringii).
Injectezi cerneala din seringa dar nu si cerneala cu bule de aer din zona pistonului. Lipesti duzele cartusului pe un servetel din hartie si trebuie sa obti o amprenta neagra lunga cat duzele cartusului. Daca amprenta este intrerupta se poate folosi un clip din kitul de refill pentru tras cerneala pe la fundul cartusului. Eu folosesc si o metoda mai a_tehnica: pun gura pe capacul cartusului (cel cu eticheta) si suflu puternic pana incepe sa iasa cerneala prin duze.

La cartusele color (HP) se procedeaza ca mai sus dar trebuie dezlipita eticheta de deasupra si injectata cerneala pana buretele (vizibil prin gaura de refill) este imbibat cu cerneala. Camerele cartusului color (yellow, magenta cyan) nu se golesc uniform la tiparire deci cantitatea de cerneala injectata difera. Dupa reumplere se lipeste eticheta inapoi avand grija ca fantele/iesirile de aerisire de pe capac (dreptunghiulare si late de vreo 1mm) sa nu fie acoperite.

Dupa refill cartusele se pun cateva minute pe o farfuriora de cafea - de exemplu, pentru a vedea daca nu "curg".
Daca virgula cartusul black "curge" prin duze sau curge una din culorile de la cartusul color se extrage cu seringa 0.5-1ml cerneala din culoarea care curge.

Dupa refill este posibil ca imprimanta sa indice cartus gol sau asemenea. Nivelul de cerneala nu o sa fie indicat corect dar imprimanta o sa tipareasca normal.
Dupa mai multe refilluri buretele absorbant dintr-un cartus incarcat cu cerneala pigment se colmateaza si cantitatea de cerneala injectabila devine mai mica. Injectati cat este nevoie. Eu, de exmplu, am in una din imprimate un cartus Canon black PG40 cu capacitatea de 16ml cerneala. Dupa zeci de incarcari si vreo 6-7 ani de folosire, cartusul absoarbe acum doar 7-8 ml cerneala dar tipareste ok.

P.S.: din experienta, am observat ca, virgula, cartusele originale HP/Canon sunt mult mai fiabile la incarcari repetate comparativ cu cartusele ieftine comercializate ca "remanufacturate" sau "compatibile".

Edited by gabicen, 18 September 2014 - 23:28.


#48
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce zici tu, zici relativ bine, dar ce ai cu virgula aia? Posted Image Evită cacofoniile mai elegant.
La partea cu suflatul în cartuș, nu știu cât de corect e. Eu le refilez pe cele de la serviciu din timp în timp, înainte de a se termina cerneala. De obicei știu că după câteva listări de rapoarte voluminoase trebuie refilat negrul. La color o fac mai rar, dar tot înainte de terminarea cernelurilor.
Acum, la cea de acasă, de-abia cumpărată (HP 3525, ziceam, cu cartușe 655), sunt tare curios dacă pot face refill la cartușele Setup. Unii spun că merge, alții că nu. De mers sigur merge, eu vreau să văd dacă le mai recunoaște imprimanta...

Edited by ursamajor, 19 September 2014 - 10:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate