Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Incarcare cartuse imprimanta acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Ziua buna!
Detin o imprimanta HP Deskjet F2480 achizitionata in urma cu 3 ani (Stiu, nu e foarte stralucita la viteza / silentiozitate, dar pentru mine e arhisuficient). Cam la un an de la achizitionare s-au uscat cartusele din cauza faptului ca am fost plecat o luna si a stat nefolosita (Cartusele erau cele livrate odata cu imprimanta - Cartus alb/negru HP 300 si Cartus color HP 300)... Cam la 3 luni de la acest incident am achizitionat un cartus alb-negru HP 300XL. Precizez ca nu sunt genul care sa scoata zeci de pagini pe zi (2-3 pagini pe zi, uneori cate 2-3 zile fara sa scot nimic, etc). Cartusul 300XL achizitionat m-a tinut 4 luni (doar cu ceea ce era in el la achizitionare). Repet: 2-3 pagini pe zi, uneori chiar niciuna, oricum nu trecea mult timp fara sa scot nimic. Dupa ce s-a terminat am fost cu el la incarcat. Totul bun si frumos... Ei bine, am tras chiar mai putin decat trageam inainte, insa cartusul ma tine doar 3-4 saptamani, adica exact cat ma tinea si cel de tip 300, care are capacitatea mai mica (Buretele e mai mic. Nu le am cu denumirile astea la imprimante, nu ma judecati), iar pretul era la reincarcare identic cu cel al vechiului cartus (300)... Consider ca nu este bagata cerneala / tus (nu ma judecati ca le incurc :P ) in el, adica eu cred ca e incarcat cu aceeasi cantitate cu care imi incarca vechiul cartus.
Ei bine, am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine sa il incarc eu, acasa (am auzit pe la prieteni care fac la fel ca e mai convenabil: incarci cand vrei, cat vrei, si iesi in avantaj dpdv financiat - nu ar fi asta marele inconvenient). Vreau sa stiu ce ar trebui sa cumpar si cum se procedeaza (de preferat ceva cerneala ce se poate gasi prin marile lanturi de magazine sau la micile magazine de specialitate).
Multumesc frumos pentru raspuns si pentru timpul acordat! Imi cer scuze pentru posibilele greseli gramaticale, sunt cam obosit. Din nou, multumesc, si daca se poate fara bataie de joc!

#2
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine sa il incarc eu, acasa"
Foarte buna concluzie !
Nu te fura nimeni la reincarcare , cerneala originala e problema , nu gasesti asa ceva doar compatibila .
Recomand Ink-Mate ca solutie de buget sau Inktec pentru calitate foto

#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Cauti cu google "kit refill HP300" si cumperi un kit.
E bine sa mai cumperi si o solutie de curatat/desfundat duzele - o gasesti tot la cei care comercializeaza kituri si cerneala.
La fel de bine poti sa cumperi doar cerneala (gasesti si in unele hypermarket-uri), seringi de la farmacie, si cauti ghid de incarcare pe youtube.
Mai recomand sa cumperi si manusi menajere subtiri, ca sa nu te faci "de comanda" pe maini.

#4
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012
Incarcatul cartuselor acasa e o treaba relativ simpla daca vorbim de cel negru, ai nevoie de o seringa si un tub detus negru pe care il procura de la aproape orice papetarie/magazin. Pasi de urmat sunt de asemeni foarte simpli:
1:Tragi o seringa de tus.
2:Dezlipesti stickerul de pe cartus si observi un orificiu.
3:Prin orificiul respectiviIntepi buretele cu seringa si o golesti.
4:Repeti procedura pana cartusul e plin.

Ai grija ca unele inprimante o sa-ti arate ca ai cartusul gol, iar altele o sa iti dea erori, totusi eu fac aceasta operatiune pe un canon 210mp de 5 ani cu rezultate bunisoare.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
daca prinde cartusul aer, o pune original. ii trebuie si acea ventuza prin care scoti aerul dupa reincarcare, care probabil e in acel kit refill.
numai cu cerneala si seringa nu prea faci treaba...

#6
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Am cautat pe net un asemenea kit si am gasit la un pret foarte convenabil (25lei), pentru color + alb negru + 100 ml solutie desfundare. Acum, din moment ce nu am cartus color, nu se poate gasi doar pentru cel negru? Probabil imi voi cumpara si cartus color, dar nu chiar acum deoarece nu imi trebuie, si nu e rentabil sa il rencarc periodic cat timp nu il folosesc.


 yetiro, on 08 septembrie 2014 - 18:21, said:

La fel de bine poti sa cumperi doar cerneala (gasesti si in unele hypermarket-uri), seringi de la farmacie, si cauti ghid de incarcare pe youtube.
Cerneala e universala, sau pentru fiecare tip de cartus e un anumit tip de cerneala?

Si, de curiozitate, din acest set de refill, se foloseste o singura data? Sau ajunge pentru mai multe utilizari? Cunosc un prieten care, in urma cu un an cand avea imprimanta Inkjet isi cumpara ceva cerneala "La punga" si o folosea 2-3 luni... Si inca o intrebare, daca o cumpar acum si o tin, sa zicem, o luna fara sa o pun in cartus, se usuca si nu mai poate fi refolosita, sau nu are nimic?

#7
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iTi9Ccobpic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Kit Inktec.
Datorita uscarii buretelui, va intra din ce in ce mai putin tus.........daca este refillat sub vid, intra MAXIM .

#8
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

 ChemTeacher, on 08 septembrie 2014 - 18:44, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iTi9Ccobpic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Kit Inktec.
Datorita uscarii buretelui, va intra din ce in ce mai putin tus.........daca este refillat sub vid, intra MAXIM .
Ok... Cum am zis, sunt obosit, ceea ce face sa fiu mai greu de cap... Cum il incarc eu sub vid, acasa?

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Sub vid il incarca la centru de refill, dupa ce marci banu'.

#10
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

 ChemTeacher, on 08 septembrie 2014 - 19:21, said:

Sub vid il incarca la centru de refill, dupa ce marci banu'.

Ok... Il incarca pana il face praf... Asa am avut un Lexmark (Inca il mai am, dar fara cartuse)... M-am dus frumusel sa mi le incarce, exact in aceeasi zi se terminasera. Cand ajung acolo, il incarc si ma intorc acasa... Surpriza, nici macar o linie nu imi tragea. Ma intorc cu cartusul la acel magazin de electronice, fain frumos, il ia in spate, se uita la el, bla bla, se intoarce cu replica finala "E uscat, n-avem ce sa ii facem."... Nu cunoasteam bine tainele calculatoarelor atunci si am zis "Ok, hai, asta e, s-a intamplat... Na, ambele cartuse uscate... Cand vine un prieten pe la mine (se pricepea la calculatoare destul de bine) ii arat si eu cartusele... Cand se uita, observa o "crestatura" pe laterala... Cand ne uitam mai atent, ajungem la concluzia ca acel capac a fost fortat sa iasa, respectiv RUPT cu surubelnita in colturi... D'asta incerc sa il incarc acasa, pentru a nu pati la fel si de data asta....

#11
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Un 300XL negru am reincarcat si eu la un centru de reincarcat cartuse si in afara se abtipildul usor violat la un colt e intact. Pt 5 ron nu ma chinui sa-l fac eu, mai ales ca pe domnul cartus l-am cumparat cu 40 ron acum un an, de pe un forum :)

#12
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
HP 300 se reincarca foarte usor , nu merita duse la centru, kit refill si manusi . Speranta de reincarcare este de minim 3 ori si maxim 7, aici HP 21 si 22 bateau recordul , din 2005 trag pe un set de cartuse si acum a inceput 22 sa nu mai mearga .

#13
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

 Alex_GP, on 08 septembrie 2014 - 19:45, said:

pe domnul cartus l-am cumparat cu 40 ron acum un an, de pe un forum Posted Image

Facepalm... Ma faci sa plang, eu am dat pe al meu 140 RON... 5 RON ca 5 RON, dar am impresia ca nu imi baga suficient... Cu 300XL-ul am tras peste 400 de pagini (cu cerneala pe care o aveal a livrare), iar dupa refill la centru specializat sa zic ca am tras maxim 150... :| Acum l-am reincarcat iar, sa vad de ce e in stare...

#14
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

 GlontzZz, on 08 septembrie 2014 - 19:51, said:


Facepalm... Ma faci sa plang, eu am dat pe al meu 140 RON... 5 RON ca 5 RON, dar am impresia ca nu imi baga suficient... Cu 300XL-ul

Asta e, Si eu am fost "jefuit" cand am cumparat din magazin.

#15
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

 Alex_GP, on 08 septembrie 2014 - 19:55, said:


Asta e, Si eu am fost "jefuit" cand am cumparat din magazin.

Si ce recomanzi? Cumpararea 300XL "original", in cutia aia de la HP bla bla? Sau "neoriginal"? Vazusem undeva la 80 ron 300XL color.

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Si eu reîncarc acasă cartuşe HP300 XL
Ai grijă să introduci seringa din mai multe unghiuri pentru a introduce în orice zonă cerneală , altfel apar zone netipărite .
Important e să bagi 13-14 ml , şi mai mult ca sigur ăla de la centru de refilare a introdus cât într-unul normal .

Edited by pacopaco1967, 08 September 2014 - 20:25.


#17
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Cred ca la urmatorul refill o sa imi iau un kit. Totusi, imi displace partea cu "dupa cateva incarcari cumperi alt cartus"... Nu prea imi mai convine sa am imprimanta.

 pacopaco1967, on 08 septembrie 2014 - 20:07, said:

Si eu reîncarc acasă cartuşe HP300 XL
Ai grijă să introduci seinga din mai multe unghiuri pentru a introduce în orice zonă cerneală , altfel apar zone netipărite .

Mersi de sfat!

#18
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Sfat : aveti grija cat introduceti acul in cartus, explicatia in foto :

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate