Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Incarcare cartuse imprimanta acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Si inca o intrebare banala din partea mea: Cum pot vedea cand am umplut acel burete? Nu, nu am puteri supranaturale sa vad prin plastic... "Da pe afara" dupa ce se umple, sau cum?

#20
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Iese prin partea superioara, pe langa ac ( daca este infundat partial / total cartusul ) sau curge prin duze ( cartus OK ). Alte intrebari ?

Edited by ChemTeacher, 08 September 2014 - 20:36.


#21
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Nu cred :D . Probabil, daca vor aparea in momentul in care il voi incarca, voi reveni. Multumesc frumos pentru ajutor!

#22
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Un cartus, este recomandat sa fie refilat de 3-4 ori. Insa merge si pana la 10-20 de refilari. Scade calitatea printarii dar pentru text merge.
La un volum de 2-3 pagini pe zi nu se merita sa faci refil acasa. E mai multa munca decat profit. De la un refil la altul vei uita procedura si de fiecare data te vei umple de cerneala.
Sa dai 140 lei pe un cartus original!? Mai bine cumperi o imprimanta noua!!! Pe net gasesti usor cartuse compatibile la un sfert din pretul originalului.

#23
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Ok, inteleg ca se gasesc si mai ieftine, dar imi poti recomanda si mie un site unde pot gasi cartus 300XL Color pt un HP F2480? Nu gasesc sub 110 lei nicaieri :| . Am gasit doar negru la 80 de lei, dar color nu...

#24
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
prioritar, dpap, printpro, cartuseria
cartuse compatibile

#25
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"cartus 300XL Color pt un HP F2480"
Personal as schimba imprimanta cu totul , as lua una nou care va depasii bugetul a doua cartuse seria 300 cuy maxim 30-50 lei .
Cartusele HP 300 au fost slabe de la proiectare , o mizerie comparativ cu seria 21 si 22.
Un exemplu ce are cartuse ieftine http://www.emag.ro/m...c/pd/DXDTLBBBM/
Ia doar ca exemplu , daca doresti sfat de achizitie scrie si vom cauta una ce suporta si refill , daca doresti, desi eu recomand 1516 pentru ca are cartuse originale ieftine si te scapa de multe batai de cap.
http://www.emag.ro/m...a/pd/ECVZNBBBM/ suporta refill, dar gasesti cartuse compatibile.

Edited by rozone, 11 September 2014 - 09:05.


#26
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postrozone, on 11 septembrie 2014 - 09:01, said:

"cartus 300XL Color pt un HP F2480"
Personal as schimba imprimanta cu totul , as lua una nou care va depasii bugetul a doua cartuse seria 300 cuy maxim 30-50 lei .
Cartusele HP 300 au fost slabe de la proiectare , o mizerie comparativ cu seria 21 si 22.
Un exemplu ce are cartuse ieftine http://www.emag.ro/m...c/pd/DXDTLBBBM/
Ia doar ca exemplu , daca doresti sfat de achizitie scrie si vom cauta una ce suporta si refill , daca doresti, desi eu recomand 1516 pentru ca are cartuse originale ieftine si te scapa de multe batai de cap.
http://www.emag.ro/m...a/pd/ECVZNBBBM/ suporta refill, dar gasesti cartuse compatibile.

N-am bani de aruncat pe alta imprimanta... Incep liceul, cat dau pe o imprimanta imi platesc transportul o luna :| .

#27
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
De ce vrei neaparat HP300XL?
Iti poti lua si HP300

Sau "oferta" color +negru la 117 lei
http://www.evomag.ro...olor-76722.html

#28
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"cat dau pe o imprimanta"
Aproape atit vei da si pe cartuse plus ca daca nu sunt originale risti sa nu fie "vazute" de imprimanta si vor fi doua bucati de plastic inutile .
Sau asa http://www.emag.ro/c...e/pd/E2LH2BBBM/

Edited by rozone, 11 September 2014 - 10:33.


#29
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Ma voi gandi... Sa vad intai ce imi va trebui la liceu, bla bla bla... Daca nu am nevoie urgenta de cartus color nu il voi cumpara acum, mai pot astepta...

#30
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Sunt imprimante si la 150 lei cu tot cu cartuse care, probabil, te vor tine un an de zile la un volum de 2-3 pagini pe zi. In plus vei avea si calitate la print.


#31
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Sunt imprimante si la 150 lei cu tot cu cartuse"
Urmareste in perioada asta ofertele de pe emag cu "vine scoala" , poate prinzi oferte la preturi foarte mici , bonusuri , daca iti da un top de hirtie la ce volum tragi cu imprimanta te tine minim 3 imprimante Posted Image

#32
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Voi chiar ati luat-o de buna cand am zis 2 pagini / zi?:| Faceam referire la faptul ca nu trag ofoarte mult... Acum o sa trag zilnic cate ceva, mama e invatatoare si a luat clasa pregatitoare (ceea ce inseamna sute de fise de lucru facute cu piticii)... In plus, presimt ca voi avea de facut portofolii / referate la liceu... In fine, multumesc pt ajutor :*!

#33
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"sute de fise de lucru facute cu piticii"
Pentru asa ceva recomand laser sau Epson ciss, nicidecum inkjet ce au cartuse de 5 ml .
De exemplu: http://www.emag.ro/i.../pd/ENKS2BBBM/
Sau http://www.emag.ro/m...1/pd/END3NBBBM/

Edited by rozone, 12 September 2014 - 13:22.


#34
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Tocmai d'asta vreau 300XL... Are cartusul de 12-13 ml... Am tras 300 de foi, pe putin, cu o singura incarcare...

#35
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@rozone

Eu la job mai mult tipaream cu un injekt (MP190) decat cu un laser (Samsung CLX-3185) care tiparea maxim 1200-1400/chip

MP190 = 10 lei 100ml negru

CLX-3185 = 25 lei chip+ 45 lei sticla de 100ml parca

#36
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"MP190"
Haha , PG-urile erau "tractoare" pe linga ce gasesti acum , exact ca si HP 21 , il aruncai pentru ca te plictiseai de ele .
De curiozitate ia un HP 300 si un PG 37 si priveste marimea diuzelor , la 300 vezi o liniuta fina de diuze ca ti-e si frica sa le stergi cu un servetel sa nu se ia de pe cartus , la PG sunt duble sau triple liniile de diuze .Tocmai in asta consta "cercetarea" reducem , reducem pina la o limita controlabila de (sa spunem) maxim 3 refill-uri ca sa bucuram cit de cit si consumatorul .
Mai nou au introdus cartuse autodistructibile, se arde un cip si adio, poti sa le umplii cit doresti pentru ca au un contor electronic in ele , au ajuns la numarul setat de copii , pac, s-a ars . La anumite modele Epson au gasit cum sa le pacaleasca dar nu la toate sau daca au gasit nu functioneaza corect si sa vezi bucurie cind ii da drumul la toata cerneala prin imprimanta ...
Gindirea e asa : o imprimanta inkjet gasesti color la 150 lei , se termina o arunci , alta , asta avind in vedere ca inkjet e gindita pentru volum mic . Doresti volum cumperi laser Samsung (pentru casa) , o resoftezi la un centru (acasa e riscant) si cu 25 lei o tot umplii. Doresti imprimare de topuri - statii laser a/n sau color , dar costa . Bine , stiu ca poti cu un Epson ciss sa ai o mica afacere de carti vizita si invitatii nunata (de exemplu) dar nu sunt gindite pentru asa ceva , si cu dacie cu remorca poti sa cari 10 tone de griu dar faci mai multe drumuri .

Edited by rozone, 12 September 2014 - 22:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate