Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Sony Xperia Z3

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1462 răspunsuri în acest subiect

#775
toki

toki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 173
  • Înscris: 01.02.2007

 jericho, on 28 iulie 2015 - 09:10, said:

traducerea

Sony  testeaza in Suedia o versiune de soft 5.1.1 de android curat. Ca un Nexus. Cica o sa aiba update-uri saptamanale. Momentan unele chestii Sony nu mai sunt, gen double tap to wake
Merci de rectificare

Editat de toki, 28 iulie 2015 - 11:48.


#776
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.415
  • Înscris: 16.06.2014
Mi-a venit Android 5.1 pe Orange.

#777
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.415
  • Înscris: 16.06.2014
Niste iconite schimbate si au facut tastele de la apelare urate..

#778
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Pe site-ul celor de la Regenersis imi apare la status " Hold By VDF"
Ce semnifica... ?!

#779
TraianRR

TraianRR

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 429
  • Înscris: 02.01.2014
Asa apărea și în cazul meu. Pana am discutat cu cei de la Vodafone și au decis să-mi dea unul nou direct din magazin (se pare ca producătorul nu mai avea telefoane de service de înlocuit...  Cam ciudat dar pana la urma nu mai conteaza).

#780
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Chiar ciudat... miercuri eu am sunat si vorbit la Regenersis si m-au asigurat ca pana ce expira cele 15 zile voi avea telefonul...
Cele 15 zile au expirat astazi... luni dimineata sunt calare pe ei...
Daca se va intampla  si la mine, la fel ca in cazul tau... ma intreb oare... din momentul cand s-a primit de la service constatarea si diagnosticul pentru telefon... nu era mai simplu sa imi ofere de la bun inceput alt telefon la schimb si sa isi recupereze ei ulterior telefonul de la Regenersis... ?!

Editat de florin_trs, 01 august 2015 - 22:06.


#781
TraianRR

TraianRR

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 429
  • Înscris: 02.01.2014
Nu cunosc detaliile modului in care se face reglarea intre vanzator (Vodafone in cazul meu) si servisul producatorului (Regenersis) in aceste cazuri. Este in mod cert o procedura ce trebuie urmata. Mie Regenersis mi-a oferit drept inlocuire un telefon maro (al meu fiind negru) pe care l-am refuzat. Apoi, la cateva zile, dupa discutii cu cei de la Vodafone (amiabile), am fost chemat in magazin sa mi se inlocuiasca telefonul cu unul nou.

#782
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Sunat azi la Regenersis... care m-au anuntat ca si-au dat seama ca nu se incadreaza in termenul celor 15 zile calendaristice legale, care au expirat sambata 01 August 2015... fapt pentru care s-au inteles cu cei de la Vodafone ca sa primesc la schimb un telefon Xperia Z3 direct de la ei din magazin.
M-am deplasat   la Retail Store Vodafone dar personalul de acolo mi-a precizat ca nu au pe stoc nici un Xperia Z3... Chiar asa criza de Z3 este in Romania ori s-au defectat toate... ?! Posted Image)))
Le-am atras atentia ca s-a depasit limita celor 15 zile calendaristice prevazute de lege la care ei mi-ai precizat ca maine voi fi sunat sa merg sa ridic telefonul pentru ca acesta urmeaza sa imi fie adus de la o alta reprezentanta Vodafone din tara unde se regaseste a fi disponibil pe stoc... De asemenea mi s-a specificat ca pot solicita returnarea contravalorii acestuia sau alegerea unui telefon apropiat ca valoare dintr-o lista de telefoane... Pe lista respectiva erau insa numai bazaconii de telefoane... Ma gandeam sa mai achit o diferenta si sa optez pentru un  Z3 Dual sau un Note 4... dar, conform afirmatiilor personalului acestea nu sunt pe stoc in magazin, sunt disponibile decat on-line si nu ma pot ajuta in acest sens...
Ca sa nu ma enervez degeaba am zis ca sa astept totusi pana maine sa vad ce Z3 imi aduc... Daca are data fabricatiei mai veche de luna Mai 2015, este branduit cu soft de Vodafone si are bootloader de Vodafone am de gand sa il refuz si sa solicit returnarea contravalorii acestuia.

"TraianRR", telefonul tau primit la schimb, cum a fost... era cu softul generic de Sony sau cu soft si bootloader de Vodafone... ?!

Editat de florin_trs, 03 august 2015 - 14:42.


#783
gungrave872

gungrave872

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 12.07.2015
si pina la urma urmei, cei care au telefonu z3, sunteti multumiti, va place?

#784
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.898
  • Înscris: 03.02.2005
florin_trs, nu am urmarit cazul tau, dar daca telefonul e luat la liber se poate debrandui grauit de catre cei din service, in cel mai nefericit caz, in cel mai fericit caz, poti sa ti-l decodezi, pe baza unui cod. Apoi, acasa, ii poti pune ce firmware doresti fara a-ti pierde garantia, pentru ca-ti pui firmware oficial:
Guide to installing Xperia Lollipop using XperiFirm and Flashtool
Flashtool now integrates XperiFirm

Editat de Ciubex, 03 august 2015 - 15:04.


#785
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Telefonul a fost cumparat la liber fara abonament. Initial a fost blocat in reteaua Vodafone si a fost deblocat prin intermediul unui cod, pe loc, in acelasi magazin dupa ce am achitat contravaloarea lui. Numai ca, in ceea ce priveste debranduirea... in telefon au ramas aplicatii Vodafone care nu au mers eliminate complet. Probabil prin rootare scapam de ele dar am preferat sa il las asa.
In mod normal si logic eu vad lucrurile in felul urmator: cumperi un telefon la liber fara abonament, operatorul este obligat sa iti puna la dispozitie un aparat cu soft generic de Sony si fara bootloader de Vodafone.

Editat de florin_trs, 03 august 2015 - 15:37.


#786
TraianRR

TraianRR

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 429
  • Înscris: 02.01.2014

 florin_trs, on 03 august 2015 - 14:21, said:

Sunat azi la Regenersis... care m-au anuntat ca si-au dat seama ca nu se incadreaza in termenul celor 15 zile calendaristice legale, care au expirat sambata 01 August 2015... fapt pentru care s-au inteles cu cei de la Vodafone ca sa primesc la schimb un telefon Xperia Z3 direct de la ei din magazin.
M-am deplasat   la Retail Store Vodafone dar personalul de acolo mi-a precizat ca nu au pe stoc nici un Xperia Z3... Chiar asa criza de Z3 este in Romania ori s-au defectat toate... ?! Posted Image)))
Le-am atras atentia ca s-a depasit limita celor 15 zile calendaristice prevazute de lege la care ei mi-ai precizat ca maine voi fi sunat sa merg sa ridic telefonul pentru ca acesta urmeaza sa imi fie adus de la o alta reprezentanta Vodafone din tara unde se regaseste a fi disponibil pe stoc... De asemenea mi s-a specificat ca pot solicita returnarea contravalorii acestuia sau alegerea unui telefon apropiat ca valoare dintr-o lista de telefoane... Pe lista respectiva erau insa numai bazaconii de telefoane... Ma gandeam sa mai achit o diferenta si sa optez pentru un  Z3 Dual sau un Note 4... dar, conform afirmatiilor personalului acestea nu sunt pe stoc in magazin, sunt disponibile decat on-line si nu ma pot ajuta in acest sens...
Ca sa nu ma enervez degeaba am zis ca sa astept totusi pana maine sa vad ce Z3 imi aduc... Daca are data fabricatiei mai veche de luna Mai 2015, este branduit cu soft de Vodafone si are bootloader de Vodafone am de gand sa il refuz si sa solicit returnarea contravalorii acestuia.

"TraianRR", telefonul tau primit la schimb, cum a fost... era cu softul generic de Sony sau cu soft si bootloader de Vodafone... ?!

Al meu a intepenit sigilat in cutie pentru ca vreau sa-l vand. Insa iti pot confirma ca este blocat in reteaua Vodafone - este inscriptionat pe cutie acest lucru. Avand in vedere ca tu ai achitat la achizitia initiala deblocarea din retea, vor trebui sa ti-l deblocheze si acum fara alte taxe (zic eu). Si in cazul meu a trebuit sa merg sa-l ridic din alta locatie decat cea in care l-am lasat spre servisare, pe acelasi motiv de stoc. Insa s-a rezolvat.

#787
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 10.06.2008

 florin_trs, on 17 iulie 2015 - 14:33, said:

Sa mai precizez faptul ca dupa ce am plecat si mi-am aruncat privirea pe nota de receptie scria Sony Ericsson Xperia Z3 Compact... ?!
cum sa treci pe hartie ca e vorba de Compact cand este Z3...
Inevitabilul s-a produs... de ceea ce imi era teama nu am scapat... am primit de abia astazi telefonul... dar in loc de Xperia Z3 (D6603) am primit un Xperia Z3 Compact (D5803)
Cred ca o sa merg in magazin si o sa cer banii inapoi... si ma gandesc din ce in ce mai serios sa ma orientez spre un Note 4.

#788
TraianRR

TraianRR

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 429
  • Înscris: 02.01.2014
Sa stii ca si in cazul meu pe fisa scria cu totul altceva la modelul telefonului. Un model de la Sony Ericsson (!) de acum 4-5 ani. Relevant este insa IMEI-ul - dupa el se ghideaza toti cei implicati.

#789
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 10.06.2008

 TraianRR, on 04 august 2015 - 12:24, said:

Relevant este insa IMEI-ul - dupa el se ghideaza toti cei implicati.
Un lucru corect si normal... la mine insa se pare ca s-au ghidat dupa fisa de service si culmea... nu au crezut pana ce nu au verificat la Regenersis pe site si au vazut in baza IMEI-ului ca este vorba de Z3 (D6603) si nu de Z3 Compact (D5803).
Maine voi avea un raspuns concret... banii inapoi sau un Xperia Z3 (D6603).

#790
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 10.06.2008
In seara aceasta am fost sunat de cei de la Retail Store Vodafone pentru a ridica contravaloarea in bani pentru al meu Xperia Z3 (D6603) ''decedat" in urma cu cca. 3 saptamani... se pare ca Z3 nu prea se mai gaseste prin Romania... cel putin in reteaua magazinelor Vodafone... in varianta la liber nebranduit si fara bootloader de VDF.

M-am tot gandit... si cu parere de rau m-am re-orientat catre un Note 4.
Sper sa fiu multumit... fac trecerea la Samsung, dupa 10 ani numai de telefoane Sony. :(

Editat de florin_trs, 04 august 2015 - 21:27.


#791
alexys79

alexys79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 13.11.2014

 florin_trs, on 04 august 2015 - 21:26, said:

In seara aceasta am fost sunat de cei de la Retail Store Vodafone pentru a ridica contravaloarea in bani pentru al meu Xperia Z3 (D6603) ''decedat" in urma cu cca. 3 saptamani... se pare ca Z3 nu prea se mai gaseste prin Romania... cel putin in reteaua magazinelor Vodafone... in varianta la liber nebranduit si fara bootloader de VDF.

M-am tot gandit... si cu parere de rau m-am re-orientat catre un Note 4.
Sper sa fiu multumit... fac trecerea la Samsung, dupa 10 ani numai de telefoane Sony. Posted Image
Deci sony nu mai e ce era odata sonyericsson...si cati nervi si asteptare...si pentru ce? never buy sony!!!

#792
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Totusi... nu trebuie generalizat.

Daca astazi primeam Z3 (D6603) si nu Z3 Compact (D5803) eram tot posesor de Sony.

Consider, ca raspunderea pentru problemele de ordin software, apartine exclusiv operatorilor de telefonie care intervin si inlocuiesc softul generic cu softul lor propriu si a faptului ca achizitioneaza telefoane la pret mai mic din loturi cu probleme pentru a atrage viitorii potentiali abonati oferind acestora un pret substantial mai mic fata de ce se regaseste pe piata la liber. Pentru celelalte da, vina apartine exclusiv producatorului... cum ar fi dezlipirea ecranului la Z3 Compact...

Una peste alta insa, tot respectul fata de personalul de la Retail Store Vodafone care si-au recunoscut greseala comisa si au acceptat intr-un timp relativ scurt sa imi returneze la cererea mea contravaloarea Z3-ului meu... si asta fara discutii interminabile, certuri sau amenintari cu ANPC-ul.

Sper sa ma obisnuiesc cu Note 4 daca nu, il voi returna si tot la Sony voi reveni... poate un Z3 Dual...
Tot fan Sony voi ramane, chiar si cu toate problemele care sunt... mai am in familie, in posesia sotiei un XPERIA V care de 3 ani se comporta ireprosabil.

Editat de florin_trs, 04 august 2015 - 23:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate