Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Intrebare inchiriere

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Ruxy11

Ruxy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2014
Buna seara! Nu ma pricep in domeniu, si am urmatoare nelamurire: vreau sa inchiriez o camera intr-o vila din Constanta, fiind studenta acolo. Am cautat mult pe net si la toate ofertele care m-au interesat era trecut acelasi numar de telefon, al unui agent imobiliar.
Problema este ca nu vreau sa inchiriez prin agentie imobiliara pentru ca comisionul este destul de mare si nu merita, dupa parerea mea. Intrebarea mea este daca pot sa ma prezint personal la vila/ vilele respective, sa iau legatura direct cu proprietarul, fara agentii imobiliari, sau o sa intampin probleme din punctul asta de vedere. Multumesc!

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Daca nu te-ai intalnit cu agentul imobiliar si ai vazut x oferte si nu ai semmnat act prin care te obligi sa nu inchei contract direct cu proprietarul(unii agenti mai fac asa) nu o sa ai nicio problema

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bineinteles ca da.
Nu o sa intampini nici o problema, ii spui proprietarului ca vrei sa inchei intelegerea direct cu el si nu prin agentie si cu asta basta.

#4
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
Ai putea, normal, mai ales ca nu esti legata de agentie in vreun fel. Doar sa fii atenta cand inchei contractul la conditii, clauze, blabla-uri, garantia (care e de obicei o luna de chirie pe langa chiria normala),inregistrare la fisc?! -nu stiu exact. E bine sa ai si un parinte cu tine just in case in momentul respectiv.
Eu am vizitat la un mom dat un apartament cu agentul si gazda la final mi-a strecurat nr de telefon, ca sa nu platesc comisionul catre agentie si rezolvam intre noi doua. Dar de obicei persoanele care au investit bani in locatie vor dori siguranta agentiei.

(scuze pt edit-urile multiple, nu am cel mai grozav laptop + ora tarzie)

Edited by arianna_D, 04 September 2014 - 02:01.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Agentia nu ii ofera nici un avantaj proprietarului, numai ii ia niste bani, oricum "contractele" alea sunt niste hartii fara valoare. Sunt sanse destul de mari ca proprietarul sa nici nu fi apelat la agentie, el numai sa fi publicat anuntul si agentul sa il fi preluat si sa inlocuiasca numai numarul de telefon cu al lui, majoritatea fac asa.

#6
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
Da, asa este. In mod normal ziceam eu de oferirea unei garantii (gen inregistreaza contractul la fisc?!, nu stiu, stiu ca era ceva). Plus ca persoana (in varsta) care mi-a inmanat nr de telefon pe la spatele agentului intr-adevar, a spus ca a fost "racolata" de agent. Insa cand am vizionat apartamente in care s-a investit majoritatea lucrau prin agentii. Cel mai bine e de departe sa se duca personal, si daca este refuzata inseamna ca e o intelegere intre aceia si agent/ie.

#7
Ruxy11

Ruxy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2014
Asta era si nelamurirea mea, ma voi duce personal zilele urmatoare la vilele respective, dar ma gandeam ca poate ar refuza proprietarul o posibila colaborare directa, in lipsa agentilor.

#8
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
Depinde foarte mult de intelegerea dintre cei doi. Daca au o intelegere pe bune si vor si ei agentie, atunci te refuza. Daca proprietarii au fost "racolati" vor accepta sa vb cu tine, fara probleme. Best thing - go there and find out! :)

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 arianna_D, on 04 septembrie 2014 - 02:05, said:

In mod normal ziceam eu de oferirea unei garantii (gen inregistreaza contractul la fisc?!, nu stiu, stiu ca era ceva).
Agentia nu inregistreaza contractul nicaieri, n-are treaba cu fiscul. Contractul de inchiriere se face intre proprietar si client si proprietarul inregistreaza/declara venitul la fisc care il va impozita.
Agentia n-are nici o treaba cu asta, singurul contract pe care il poate face agentia e ala pentru servicul oferit dar si alea sunt extrem de rare, de regula agentii se bazeaza pe naivitate si dezinformare.
Cei care lucreaza cu agentii sunt cei care au multe camere de inchiriat, de genul un bloc intreg dar si atunci agentul ar trebui sa il taxeze numai pe proprietar pentru serviciul oferit nu si pe client. Daca ii taxeaza pe amandoi atunci e un abuz bazat pe dezinformarea ambelor parti.

Edited by Friskey, 04 September 2014 - 02:16.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 arianna_D, on 04 septembrie 2014 - 02:05, said:

Plus ca persoana (in varsta) care mi-a inmanat nr de telefon pe la spatele agentului intr-adevar, a spus ca a fost "racolata" de agent.
Fraieri astia de tot aduc clienti la ofertanti si invers.

Daca nu vrei sa treci prin agentie, iti cauti singur(a) ce si cum. Doar nu vrei sa caute si sa garanteze agentiile si tu sa beneficiezi moca, nu?

#11
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
Serios?? Inseamna ca eu chiar am dat peste o agentie super ok la momentul respectiv!! Merci mult pt reply-ul tau, chiar nu stiam ca asa e in mare parte din cazuri. Am avut parte un an de situatia cu agentiile (plus la nivel teoretic) deci nu stiam cu ce se mananca! Cheers!!

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Friskey, on 04 septembrie 2014 - 02:14, said:

Daca ii taxeaza pe amandoi atunci e un abuz bazat pe dezinformarea ambelor parti.
In baza a ce afirmi astfel de lucruri?

#13
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Agentia nu taxeaza proprietarul

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 greenvision, on 04 septembrie 2014 - 02:22, said:

Agentia nu taxeaza proprietarul
Care agentie? Care apropritar? Da' poate o agentie schimba modelul de business? Poate un proprietar si-a platit reclama prin agentie?

Voi vorbiti ca sa nu va plictisiti sau in necunostinta de cauza?

#15
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
Eu ma gandesc ca proprietarul da un apartamentu cu Xyz euro, agentia spune ca 20% din Xyz euro le revine lor. Chiriasul plateste cat i se cere prin contract. Daca gresesc, ma corectati. Deci ii taxeaza pe amandoi cumva...Nu cunosc. In prezent agentia mi-a spus ca va mari chiria cu suma stabilita de proprietar (dar nu sunt in Romania insa ma gandesc ca principiile sunt la fel)

#16
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 dexterash, on 04 septembrie 2014 - 02:25, said:

Care agentie? Care apropritar? Da' poate o agentie schimba modelul de business? Poate un proprietar si-a platit reclama prin agentie?

Voi vorbiti ca sa nu va plictisiti sau in necunostinta de cauza?
discutam de camere in vile/ apartament. Agentul se duce la proprietar si-i spune ca gaseste in cel mai scurt timp chirias fara sa fie nevoit sa suporte vreo cheltuiala urmand ca sa-si ia comisionul de la chirias. Vrei sa spui ca nu e asa?

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Agentia il taxeaza pe cel care apeleaza la serviciile ei, ca e proprietar sau client.
Varianta 1: Proprietarul are 1-15-200 de locatii de inchiriat, se duce la o agentie si ii spune: uite, am asta si asta de inchiriat, gaseste-mi clienti. Agentia incheie contract de exclusivitate cu proprietarul pentru serviciul oferit (cautare de clienti), publica anuntul, gaseste clienti (care vad anuntul), incheie tranzactia intre client si proprietar si il taxeaza pe proprietar conform intelegerii. Clientul nu a rugat agentia sa ii caute => proprietarul plateste pentru ca el e cel care a solicitat serviciul.
Varianta 2: X vrea sa inchirieze ceva dar n-a ochit nimic, intra intr-o agentie, spune ce buget si ce pretentii are, incheie contract de exclusivitate cu agentia si agentia se apuca sa ii caute oferte, i le prezinta, X alege una si plateste conform contractului. Propritarul care s-a trezit cu clientul si agentul la usa nu plateste nimic pentru ca nu el a solicitat serviciul
In momentul in care agentia ii taxeaza pe ambii atunci e un abuz pentru ca agentia s-a angajat sa ofere serviciu unei singure parti dar ii taxeaza pe ambii.
Contractele de exclusivitate sunt foarte rare in Romania, majoritatea agentiilor merg la japca, multi din ei nu se sfiesc sa ameninte. Daca te pun sa semnezi o foaie scrisa de mana acolo pe loc aia e zero ca valoare. Sa nu mai spun ca oricum nu te dau in judecata pentru ca ii costa procesele cat nu recupereza de la tine.
Legislatia e foarte ambigua in Romania si permite tot felul de abuzuri. In Occident chestiile astea sunt bine reglementate si incalcarea lor se edepseste cu amenzi, ridicarea licentei de agent imobiliar (da, acolo agentii imobiliari au licenta, in Ro oricine se poate face agent) sau chiar cu inchisoarea.
In Romania mai toti smenarii de cartier care nu s-au apucat de furat s-au facut ori samsari de masini, ori agenti imobiliari. Criza i-a lasat in fundul gol pe multi din ultima categorie, dar inca mai e piata plina de ei. Si foamea e mare...

@arianna: daca nu esti in Ro atunci cu siguranta lucrurile stau altfel. Daca esti intr-o tara cu apa calda atunci acolo exista niste reguli iar agentii sunt profesionisti cu licenta.

Un exemplu si mai clar:  Karcher vrea sa isi vanda aspiratoarele, se duce la un agent de vanzari si ii spune: eu vreu sa imi vinzi niste aspiratoare, 10% din vanzari e partea ta.
OK.
Incheie contract.
Agentul umbla din casa in casa si convinge oamenii sa cumpere aspiratoarele. Pe mine reuseste sa ma convinga, cumpar aspiratorul dar nu ma taxeaza pe mine ca am avut indrazneala sa cumpar aspirator Karcher de la el. Isi incaseaza banii de la Karcher.

Edited by Friskey, 04 September 2014 - 02:49.


#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 greenvision, on 04 septembrie 2014 - 02:39, said:

discutam de camere in vile/ apartament. Agentul se duce la proprietar si-i spune ca gaseste in cel mai scurt timp chirias fara sa fie nevoit sa suporte vreo cheltuiala urmand ca sa-si ia comisionul de la chirias. Vrei sa spui ca nu e asa?
Ba da, de ce nu? Am zis doar ca pot fi si alte "modele" de a "scoate" bani.

 Friskey, on 04 septembrie 2014 - 02:41, said:

In momentul in care agentia ii taxeaza pe ambii atunci e un abuz pentru ca agentia s-a angajat sa ofere serviciu unei singure parti dar ii taxeaza pe ambii.
Contractele de exclusivitate sunt foarte rare in Romania, majoritatea agentiilor merg la japca, multi din ei nu se sfiesc sa ameninte. Daca te pun sa semnezi o foaie scrisa de mana acolo pe loc aia e zero ca valoare. Sa nu mai spun ca oricum nu te dau in judecata pentru ca ii costa procesele cat nu recupereza de la tine.
Legislatia e foarte ambigua in Romania si permite tot felul de abuzuri. In Occident chestiile astea sunt bine reglementate si incalcarea lor se edepseste cu amenzi, ridicarea licentei de agent imobiliar (da, acolo agentii imobiliari au licenta, in Ro oricine se poate face agent) sau chiar cu inchisoarea.
In Romania mai toti smenarii de cartier care nu s-au apucat de furat s-au facut ori samsari de masini, ori agenti imobiliari. Criza i-a lasat in fundul gol pe multi din ultima categorie, dar inca mai e piata plina de ei. Si foamea e mare...
Foarte corect, dar sa nu prezentam ca abuz ceea ce ar putea fi ceva normal - de exemplu, comision 50%/50%.

Pana una-alta, avem doritori sau doritoare de inchiriere care vor sa "salte" intermediarul, dar care se asteapta sa fie platiti pentru serviciile lor. Altfel spus, tu daca "sari" intermediarul nu te temi ca maine te "sare" pe tine careva?

Nu, pentru ca tu esti mai "smecher" si tie "nu ti se intampla".

Edited by dexterash, 04 September 2014 - 02:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate