Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Calculare aparate circuit electric

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
nu s-a montat nimic , intelegerea a fost 30lei pentru fiecare aparat , nu a cerut pentru montaj , a pus in calcul pentru ca i-am si platit :))

#20
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postccristyan, on 23 august 2014 - 15:40, said:


Am terminat lucrarea , mai aveam doar panoul de sigurante de facut cu el dar pun stop aici , m-am inteles la aparat , pretul normal era 450-50lei dar pentru ca era prieten de familie a zis 30lei , nu imi place sa negociez unde nu este cazul deci am zis ok , am fost multumit de el , chiar mi-a tras unele in plus dar ce m-a deranjat a fost ca a pus la calcul si corpurile de iluminat si intrerupatoarele iar din ce am discutat la inceput el ma taxa doar pe intrerupator/priza .
Nu ma deranja daca imi spunea ca a fost lucrarea complexa sau ca s-a chinuit sau ca a facut nust ce in plus si mai vrea ceva in plus , ca nu ma uitam la 210lei cat a adaugat el dar cum am spus mi s-a parut prosteala pe fata sa imi calculezi si unde se prinde corpu de iluminat .



nu imi monteaza nimic , am facut doar circuitele electrice momentan , aparatele cand o sa finisez casa

Iar de la voi , am vrut doar sa stiu daca asa se procedeaza sau "m-a pacalit"
Eu tot n-am inteles de ce te mai plangi daca iti e prieten de familie?
Asta puteai sa ne intrebi inainte sa incepi treaba.

#21
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014

View PostGeorgeTrisina, on 23 august 2014 - 17:49, said:

Eu tot n-am inteles de ce te mai plangi daca iti e prieten de familie?
Asta puteai sa ne intrebi inainte sa incepi treaba.

Nu ma plang , am vrut doar sa stiu daca m-a pacalit sau chiar asa se taxeaza .
si cum sa intreb inainte cand el acum mi le-a calculat ?:))

#22
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,311
  • Înscris: 17.03.2009
Putini fac devize in adevaratul sens al cuvantului,in cazul tau un loc de lampa,adica tras cablurile la intrerupator si lampa + legaturi in doza, te duce la 60 roni ceea ce nu este mult.Uite niste preturi orientative bazate pe devize http://www.sidanno.r...latie_electrica

#23
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postbuzucan, on 23 august 2014 - 15:08, said:

Inca n-am scapat de mentalitatea "romanul este bun la toate!!" mai avem!!!
Și dacă e bun la toate , ce ?

#24
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgenius, on 23 august 2014 - 21:02, said:

Și dacă e bun la toate , ce ?

Da,astia buni la toate apar la stirile de la ora 5,cu casele luate foc....

#25
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ba as zice ca alea de la stiri au fost facute de electricieni, cu cablu subtire ca merge mai repede treaba desi stie consumatorii, cu inadituri de 2 lei, cu cablu strans direct in siguranta si in priza, nici asa prea bine. Unul care isi face singur asa ceva cam stie ce face si nu e greu nici sa se documenteze putin inainte dar macar iese ceva bun, nu bataia de joc a lui Dorel care chiar te duce la stirile de la ora 5. Exemple sunt multe.

Edited by undercoverbrother, 24 August 2014 - 01:03.


#26
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Din ce am vazut, singurii care fac de obicei treaba buna sunt cei cu gazele dar astia nu sunt pe toate gardurile si poate de aia. Se vad si la fata ca-s mai rasariti. Restul, numai pretentiile sunt de capul lor, dovada fiind si sit initiatorului.

#27
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 24.05.2010
acel electrician are autorizatie? In general se ia 30-50 ron de interventie  la 5 becuri cu 5 intrerupatoare aferente ar fi cam 250-300 ron. Eu nu as lua banii astia adica pusca mea..... nu e chirurgie pe creier. pentru un circuit de iluminat iau 50 ron daca e mic insa pentru 5 indentice dece as lua 250 ?

#28
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Si daca i-a expirat autorizatia?....Posted Image  poate sa fie considerat deja mort? Sunt destule cazuri.
Cat iei de fiecare circuit de iluminat nu cred ca e un tarif fix, ci e in functie de ce pretentie are clientul. Una e sa pui tarif la o plafoniera si 2 aplici, si alta e sa pui un candelabru cu 60 de brate si grele, si sa fii atent sa nu se sparga ca alea costa cat nu face tot devizul, si ... etc, etc. Deci mai terminati-o cu tarife fixe pe locuri de lampa ca nu se stie peste ce client sclifosit dati. Cel mai bine e sa intrebati clientul ce lampa isi pune (conform experientei acumulate de 30 de ani de obicei e <nu stiu>) Asa ca ganditi-va bine cum calculati pretul inainte de a face o oferta ca eu sunt Stan patitul si am iesit <GAURA> cat mine de mare cu munca voluntara.

Edited by GeorgeTrisina, 24 August 2014 - 11:54.


#29
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Mie mi se pare un pret mai mult decat decent 60 lei cablarea pentru un corp de iluminat si pentru intrerupatorul aferent.

#30
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Asa cum spujnea si dl Trisina, una e sa tragi circuitul si sa montezi o aplica si alta e sa montezi o lustra. Am avut anul trecut la cineva de alta etnie  o lustra de 1,2 metri diametrul si 2,8 metri inaltime. Am luat cca 400 de euro pe montaj in conditiile in care lustra respectiva a venit in cutii. Fiecare obiect in parte trebuie corelat cu pretul lui.

#31
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
bine i-ai facut

Edited by GeorgeTrisina, 25 August 2014 - 13:44.


#32
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostGeorgeTrisina, on 25 august 2014 - 13:43, said:

bine i-ai facut
Eu cred ca i-a luat cam putin.

#33
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
crezi ca nu? cine stie ce mastodont o fi fost d-ala in stil tiganesc ca la palatul regal

#34
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Voi ati luat-o razna cu lustre si candelabre imense.
Cel care a deschis topicul a spus clar, pentru cine a avut ochi sa vada, ca s-a inteles cu 30 de lei pentru fiecare priza si intrerupator dupa care "amicul" l-a taxat si pentru fiecare punct de lumina din tavan cu cate 30 de lei ceea ce nu era inclus in discutia initiala.

Pe hol pentru 4 locuri din tavan unde i-a lasat firele sa atarne, fara sa instaleze nici o lampa, l-a taxat cu 120 de lei + cate 30 de lei pentru fiecare intrerupator/comutador prin care se actioneaza acele lumini.
Nu intra in discutie montatul lampilor(prin lampi a se intelege candelabre si alte tipuri de lampi, aplice) unde puteti sa cereti cat cuprinde daca gasiti si persoana care sa va plateasca.
Aici dovada ca nu era in discutie montatul lampilor:

View Postccristyan, on 23 august 2014 - 15:40, said:


Am terminat lucrarea , mai aveam doar panoul de sigurante de facut cu el dar pun stop aici , m-am inteles la aparat , pretul normal era 450-50lei dar pentru ca era prieten de familie a zis 30lei , nu imi place sa negociez unde nu este cazul deci am zis ok , am fost multumit de el , chiar mi-a tras unele in plus dar ce m-a deranjat a fost ca a pus la calcul si corpurile de iluminat si intrerupatoarele iar din ce am discutat la inceput el ma taxa doar pe intrerupator/priza .
Nu ma deranja daca imi spunea ca a fost lucrarea complexa sau ca s-a chinuit sau ca a facut nust ce in plus si mai vrea ceva in plus , ca nu ma uitam la 210lei cat a adaugat el dar cum am spus mi s-a parut prosteala pe fata sa imi calculezi si unde se prinde corpu de iluminat .



nu imi monteaza nimic , am facut doar circuitele electrice momentan , aparatele cand o sa finisez casa

Iar de la voi , am vrut doar sa stiu daca asa se procedeaza sau "m-a pacalit"

Asadar nu va mai dati in barci si spuneti lucrurilor pe nume, A FOST INSELAT.
Va este greu sa o faceti ca ar insemna sa va aruncati cu pietre pe acoperisul vostru si este mai usor sa deviati discutia catre lustre si alte alea, o spun eu ca nu am nimic de castigat sau pierdut.

Amice @ccristyan, "prietenul de familie" te-a tras pe sfoara.
Ti-a vandut la inceput o motocicleta despre care ti-a spus ca dupa ce platesti poti face o plimbare dupa care la final ti-a spus ca la pretul initial se adauga si pretul motorului care nu era prevazut la targul initial.
Cablurile care atarna din tavan nu reprezinta "aparate", chiar daca au macar cate o dulie cu un bec cum de fapt este si normal, asa ca nu pot fi taxate la acelasi pret cu intrerupatoarele sau prizele.
Asa ca nu mai chema "prietenii de familie" sa-ti lucreze in casa ca vezi ce patesti.
Sau daca o sa-i chemi in continuare incearca sa lasi lucrurile clare de la bun inceput, cu toate ca sarlatanii precum cel in cauza sunt unsi cu toate alifiile, isi lasa mereu  mica portita si ataca acolo unde vad terenul moale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate