Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Calculare aparate circuit electric

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
Salut , imi puteti spune cum se calculeaza numarul de aparare la un circuit electric ?
De exemplu eu pe hol am 5 intrerupatoare pentru 4 becuri .
Electricianul a zis ca ma taxeaza la priza /aparat

aparat este intrerupatorul si priza sau si unde este fasungul ?

deci daca ai 4 dastea de ilumitat cu 5 intrerupatoare , or sa vina 9 aparate x suma taxata ?
sau doar intrerupatoarele se pun ?

Cand mi-a facut la inceput calculul nu au fost incluse si unde se monteaza fasungul si acum vad ca le pune ca si aparat deci vine de 2 ori taxat 1 circuit ...


Multumesc

#2
takof

takof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.03.2010
electricianul a spus ca te costa n roni sau lei la montare unui intrerupator+fasung+legaturile in doza.cam asa se taxeaza aceste lucrari.5 intrerupatoare +4 fasunguri +legare in doza= 5x n lei














=

#3
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
Deci daca el mi-a cerut la inceput 30lei pentru fiecare aparat si acum imi pune si fasingurile ca aparat nu este ok nu , nu corespunde cu intelegerea de dinainte ?

Ca din ce am calculat cu el acum , el a adunat si fiecare corp de iluminat ...

Edited by ccristyan, 23 August 2014 - 13:46.


#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
ideea e că nu e un tarif standard, mulţi electricieni te taxează altfel... unii pe lucrare, alţii pe circuit, alţii fac manopera egală cu materialele, etc

deci nu contează ce părere avem noi, lămureşte-te ce vrea explicit EL.

#5
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
Am terminat cu el dar chestia este ca noi am vorbit ca ma taxeaza cu 30lei pentru fiecare aparat , am facut un calcul in mare atunci si nu a inclus si unde se monteaza corpu de iluminat ca si aparat iar acum m-a mirat cand mi-a pus la calcul si corpul de iluminat ca si aparat .
Si eram curios daca asa se procedeaza sau doar si-a incercat obrazul cu mine ...

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Fa-le tu. Nu e greu.

#7
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
Daca ma pricepeam , faceam eu toata lucrarea .

Mai astept pareri

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ccristyan, on 23 august 2014 - 14:07, said:

Daca ma pricepeam , faceam eu toata lucrarea .

Mai astept pareri
Păi de ce nu te înţelegi la toată lucrarea , fă-ţi un buget şi spune oferta , vezi dacă acceptă , pune-l să facă şi el oferta lui şi negociaţi .

#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 undercoverbrother, on 23 august 2014 - 13:53, said:

Fa-le tu. Nu e greu.

Da,si dupa aia sa razi de el cand apare la stirile de la ora 5....

#10
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Inca n-am scapat de mentalitatea "romanul este bun la toate!!" mai avem!!!

#11
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Pai daca omul vine si iti monteaza si aparatul de iluminat, pe langa legarea in doza si intrerupatoare, mie mi se pare normal sa-ti ia si banii... acum stiu eu? :)

#12
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014

 pacopaco1967, on 23 august 2014 - 14:50, said:

Păi de ce nu te înţelegi la toată lucrarea , fă-ţi un buget şi spune oferta , vezi dacă acceptă , pune-l să facă şi el oferta lui şi negociaţi .

Am terminat lucrarea , mai aveam doar panoul de sigurante de facut cu el dar pun stop aici , m-am inteles la aparat , pretul normal era 450-50lei dar pentru ca era prieten de familie a zis 30lei , nu imi place sa negociez unde nu este cazul deci am zis ok , am fost multumit de el , chiar mi-a tras unele in plus dar ce m-a deranjat a fost ca a pus la calcul si corpurile de iluminat si intrerupatoarele iar din ce am discutat la inceput el ma taxa doar pe intrerupator/priza .
Nu ma deranja daca imi spunea ca a fost lucrarea complexa sau ca s-a chinuit sau ca a facut nust ce in plus si mai vrea ceva in plus , ca nu ma uitam la 210lei cat a adaugat el dar cum am spus mi s-a parut prosteala pe fata sa imi calculezi si unde se prinde corpu de iluminat .

 S3Se7, on 23 august 2014 - 15:24, said:

Pai daca omul vine si iti monteaza si aparatul de iluminat, pe langa legarea in doza si intrerupatoare, mie mi se pare normal sa-ti ia si banii... acum stiu eu? Posted Image

nu imi monteaza nimic , am facut doar circuitele electrice momentan , aparatele cand o sa finisez casa

Iar de la voi , am vrut doar sa stiu daca asa se procedeaza sau "m-a pacalit"

#13
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 06.02.2012
Sa inteleg ca te-a taxat pentru locul de lampa cu 30 ron?
Daca da nu e bine, tebuie sa taxeze doar pozarea traseului de la doza la locul de lampa, atat.
30 ron poate sa insemne; sapat sant plus introducere 3 conductori in tub plus fixare traseu in sant cu cleme sau ipsos, mi se pare rezonabil.
In cazul meu taxez locul de priza, intrerupator sau doza cu 5 ron, la care adaug lungime executare sant plus lungime introducere conductor in tub.
Nu au fost discutii ulterioare, clientul stie dinainte costul lucrarii.

Edited by leomagic44, 23 August 2014 - 16:40.


#14
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014

 leomagic44, on 23 august 2014 - 16:30, said:

Sa inteleg ca te-a taxat pentru locul de lampa cu 30 ron?
Daca da nu e bine, tebuie sa taxeze doar pozarea traseului de la doza la locul de lampa, atat.
30 ron poate sa insemne; sapat sant plus introducere 3 conductori in tub plus fixare traseu in sant cu cleme sau ipsos, mi se pare rezonabil.
In cazul meu taxez locul de priza, intrerupator sau doza cu 5 ron, la care adaug lungime executare sant plus lungime introducere conductor in tub.
Nu au fost discutii ulterioare, clientul stie dinainte costul lucrarii.

exact m-a taxat pentru locul de lampa ca si cum ar fi priza/intrerupator

deci 30 lei intrerupator + inca 30lei locul de lampa , asta mi s-a parut si mie dar nu am zis nimic deoarece nici eu nu stiam si fiind prieten bun de familie am zis ca nu se coboara la dastea . Acum ca stiu , o sa ii spun ca am incheiat lucrarea cu el si o sa ii spun despre locurile de lampa taxate ( urma sa fac si cea sanitara cu el si colegul lui )

#15
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
La aceast tip de "metoda de calcul" aparatele se taxeaza separat, corpurile de iluminat separat. La iluminat se taxeaza in plus fata de prize deoarece trebuie sa duci din doza si circuitul spre lampa.  Mai exista in varianta asta si posibilitatea ca respectivul client sa isi monteze singur aparatele caz in care pretul ar trebui sa fie unul mai scazut. La 30 ron pe aparat este foarte bine . 30 de ron pe corp de iluminat nu este.

#16
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 06.02.2012
Nu e bine, locul de lampa inseamna fire atarnate care ies din tub.

#17
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014

 leomagic44, on 23 august 2014 - 17:13, said:

Nu e bine, locul de lampa inseamna fire atarnate care ies din tub.

exact , deci nu trebuia sa ma taxeze nu ?

#18
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 06.02.2012

 ccristyan, on 23 august 2014 - 17:17, said:

exact , deci nu trebuia sa ma taxeze nu ?
Clar nu, poate a cerut 30 ron pentru montaj corpuri iluminat, nu am de unde sa stiu cum a fost intelegerea.
Daca tu zici ca nu au fost incluse in pretul de 30 ron, montarea aparatelor si a corpurilor de iluminat, e magareala.
Magaria e ca a cerut bani peste intelegere.

Edited by leomagic44, 23 August 2014 - 17:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate